چگونه شیشه را ترک کنیم؟

بهترین روش برای ترک اعتیاد شیشه
تاریخ انتشار : 13.11.1398
hdmteam

پیش از آن که درباره‌ ترک اعتیاد به شیشه (کریستال متامفتامین) و بهترین روش ترک شیشه صحبت کنیم، بهتر است خود مخدر شیشه را بشناسیم. شیشه یک محرک قوی است که مصرف طولانی مدت آن عواقب شدیدی به همراه دارد و جزو یکی از بدترین مخدرهایی است که کنار گذاشتن آن کار چندان آسانی نیست. به همین دلیل امروز قصد داریم تا با هم بهترین روش های ترک شیشه را بشناسیم و ببینیم چگونه می توانیم انگیزه فرد مبتلا به اعتیاد را برای ترک شیشه بالا ببریم. پس در ادامه متن همراه کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی باشید.

بهترین روش ترک شیشه چیست؟

در حال حاضر درمان ترک مصرف مواد مخدر از جمله شیشه، جزو یکی از مهم ترین درمان های سوء مصرف مواد است. در درمان ترک اعتیاد به شیشه بر اساس مدت، مقدار، نوع و روش مصرف، فرد ممکن است نیاز به درمان های متفاوتی داشته باشد اما معمولا بستری شدن در کلینیک های روانپزشکی ترک اعتیاد و استفاده از روش های مشاوره ترک اعتیاد در کنار همه راه ها ضروری است.

گروه درمانی اعتیاد

معمولا همه افراد به دنبال سریع‌ ترین و آسان ‌ترین راه برای درمان ترک اعتیاد شیشه هستند. اما حقیقت این است که برنامه های کوتاه مدت به ندرت مؤثر واقع می ‌شوند. در ترک اعتیاد به هر نوع ماده مخدری روش های تدریجی بهترین نتیجه را به همراه دارند و روش های آنی می توانند منجر به بازگشت فرد به مصرف دخانیات شوند. به طور کلی باید در نظر داشته باشید که استفاده از چند روش به صورت همزمان ضمن اینکه اثربخشی بهتری دارد، می تواند باعث تسهیل فرآیند ترک، بالا بردن انگیزه فرد و همچنین کاهش دردهای خماری شود.

همچنین بخوانید: بررسی تاثیر مصرف شیشه در اختلالات جنسی

ترک شیشه با روش دی اس تی چیست؟

ترک اعتیاد به شیشه با روش دی اس تی DST از جمله روش های محسوب می شود که با کاهش مصرف مواد در طی ده ماه همراه است. این روش به گروه های کنگره 60 معروف است که جزو روش های ترک تدریجی به حساب می آید. یکی از ویژگی های مثبت روش DST این است که در کنار خارج کردن سم از بدن افراد مصرف ‌کننده، به سلامت روان آن‌ها نیز می پردازد. در واقع می توان گفت که دی اس تی همان روش های ترکیبی است که همیشه در ترک اعتیاد به روش اصولی روی آن تأکید می شود.

چگونه شیشه را ترک کنیم؟

آیا ترک اعتیاد شیشه با قرص امکان پذیر است؟

همیشه دارو هایی هستند که در کلینیک های بستری ترک اعتیاد برای کمک به روند ترک و کاهش دوز مخدر مصرفی، تجویز می شوند. از جمله رایج ترین دارو هایی که به عنوان داروی کمکی ترک اعتیاد شیشه استفاده می شوند عبارتنداز ریتالین، مودافینیل و متادون. اما نکته مهم اینجاست که همه این قرص ها به نوبه خود اعتیادآور بوده و هیچ کدام نباید بدون تجویز پزشک مصرف شوند.

ترک مصرف شیشه چند روز طول می کشد؟

طول دوره کنار گذاشتن مصرف شیشه به عوامل مختلفی بستگی دارد. از آنجایی که شیشه جزو یکی از بدترین ماده های مخدر است در نتیجه مدت زمان ترک آن به دوز مصرفی، طول سال های مصرف و میزان وابستگی روحی آن شخص به مخدر شیشه بستگی دارد. معمولا اگر افراد دچار مصرف سوء مواد مخدر اگر از شرایط روحی خوبی برخوردار باشند، می توانند طی 2 تا 8 ماه از بلای مصرف این مخدر رهایی یابند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد زمانبندی قطع مصرف شیشه می‌توانید به مقاله ترک شیشه چند روز طول می‌کشد؟ مراجعه کنید.

ترک اعتیاد شیشه به روش روان درمانی

خماری ترک شیشه چگونه است و چه علائمی دارد؟

خماری برای ترک هر ماده مخدری از ترک اعتیاد به متادون و قرص های دارویی گرفته تا مخدر های سنگین مانند شیشه، علائم مخصوص به خودش را دارد. خماری شیشه هم با خشکی دهان، افزایش سرعت تنفس، حالت تهوع، سردرد های شدید، تعریق زیاد، سرگیجه، تپش قلب، بزرگ شدن مردمک چشم و لرزش دست همراه است. اما اگر این علائم در حین ترک شیشه و تحت نظر پزشک متخصص باشد، تحمل آن آسان تر می شود و انگیزه و تحمل فرد برای ترک مصرف شیشه بالا می رود.

بهترین راه برای کاهش علائم خماری شیشه

خوشبختانه امروزه روش ‌هایی برای کاهش درد خماری برای افراد در حال ترک اعتیاد به مواد مخدر وجود دارد؛ بهترین این موارد داشتن یک برنامه تغذیه ای مناسب برای افزایش حس خوب و سم زدایی بدن است. دارو درمانی و حمایت خانواده از جمله دیگر مواردی هستند که می توانند در طول فرآیند ترک اعتیاد شیشه به فرد بیمار کمک کنند. حمایت خانواده و عزیزان چیزی است که می تواند فرد را در پایبندی به انتخاب و افزایش آستانه تحملش یاری کند. به همین دلیل در این فرآیند از ساده ترین روش ها هم نباید غافل شد.

بهترین قرص برای ترک شیشه

توصیه هایی برای ترک اعتیاد به شیشه

به خاطر داشته باشید که ترک هر ماده مخدری به هیچ عنوان نباید خودسرانه صورت گیرد. تفاوتی ندارد که ترک قرص های دارویی مانند ترک دیازپام باشد یا مخدری مانند شیشه؛ در هر صورت قطع ناگهانی بعد از مصرف طولانی مدت ممکن است خطرات جبران ناپذیری از جمله فوت ناگهانی را به همراه داشته باشد. برای ترک اصولی شیشه بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید.

1- حتما برای درمان و ترک شیشه از یک فرد متخصص و درمانگر مشورت بگیرید.

2- در طول دوره ترک از جلسات مشاوره و روان درمانی استفاده کنید.

3- از درمان خودسرانه برای ترک اعتیاد به شیشه جدا خودداری کنید چرا که ممکن است با پیامدها و عوارض جبران ناپذیری روبرو شوید.

افزایش مصرف مواد مخدر و شیوع آن در بین جوانان یکی از جدی ترین مسائلی است که پیامد های آن می تواند تمامی افراد جامعه را درگیر خود کند. از این رو همه ما موظف به افزایش آگاهی و گسترش آن هستیم. اگر شما هم نیاز به مشاوره های بیشتر در این زمینه دارید می توانید با شماره مستقیم کلینیک دکتر جوادی 02122222241 تماس بگیرید؛ مشاورین متخصص ما همیشه آماده پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان هستند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

جابر سنجری
3.02.1399

سلام من بعد از ۵ سال پاکی مجددا لغزش کردم و شیشه میکشم.مدت ۶ ماه است.و شرایط روحی اصلا خوب نیس.پدرومادرم و خواهرم که خیلی افکاره بدی برخوردارن و از طرفی همسره بنده بعد از ۱۶ سال زندگی با یه بچه رفت اصلا دلم نمیخواد جایی بستری بشم اگر هم بشم یک هفته یا ۱۰ روز میتونم برای من پیشنهادی دارید

  کلینیک دکتر جوادی
  7.02.1399

  سلام
  با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید تا متخصصان ترک اعتیاد شیشه ما برای شروع درمان سم زدایی تدریجی شما را راهنمایی کنند.

لحسانحداد آژاد
15.02.1399

سلام و عرض ادب ؛ میخواستم‌ بدونم قیمت ۱ دوره چند میشهد معرف ندارم شیشه روزی نیم گرم

  کلینیک دکتر جوادی
  16.02.1399

  سلام
  طول دوره ترک شیشه بستگی به مقدار مصرف و شرایط جسمی و روحی شما دارد. می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید و از هزینه‌های بستری و سم زدایی تدریجی شیشه اطلاع یابید.

نبیجمالی
15.02.1399

سلام و عرض ادب میخوام ترک کنم و مصرف همزمان تریاک و شیشه رو دارم بخاطر مشکلات خانوادگی که داشتم رو اوردم و الان دو سال هست که مصرف دارم و دیگه خسته شدم و میخوام از این شرایط بیرون بیام وشهرستان هستم میتونم مراجعه کنم به مرکز شما و لستری بشم چون نمیخوام اعضایی خانواده ام بدونن و به همین خاطر میخوام ببام بستری بشم با اینکه کاذمنوم اما مشکلی ندارم و هزینه هارو هم بگید ممنون میشم

  مدیر سایت
  17.02.1399

  سلام
  کلینیک ما بصورت شبانه روزی آماده پذیرش و بستری بیماران می‌باشد. برای اطلاع از هزینه های درمانی با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

میثم ابراهیمی
22.02.1399

جهت ترک شیشه و اینکه هزینه سم زدایی چقدر و در چندروز میباشد؟

  کلینیک دکتر جوادی
  23.02.1399

  هزینه های ترک اعتیاد بستگی به طول درمانی شما دارد ، می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید و از هزینه های بستری و ترک اعتیاد اطلاع پیدا کنید.

ندا
7.03.1399

سلام شاغل هستم و نمیتوانم به مرکز درمانی یا دکتر روانشناس برم. تنها دلیلی که جرات کنار گذاشتن شیشه رو ندارم خواب آلودگی بعدشه ک اگر بخوابم اون توی این مدت زیاد ک میدونم صددرصد ۴،۵ روز زمان میبره شایدم بیشتر هم کارمو از دست میدم هم رندگیمو ک این مشکل فاش میشه و آبروم زیره سوال میره. حالا شما بفرمایید برای این خواب آلودگی بعدش چیکار کنم واگرنه نبودش برام مهم نیست. زندگیم و بچه ام اهمیتوشون بیشتره بخاطره همین نمیتونم فرارکنم از این موضوع.

  کلینیک دکتر جوادی
  24.04.1399

  سلام دوست عزیز
  ما از اینکه شما، فرزند و زندگیتان را در مقابل اعتیاد به شیشه انتخاب کرده اید بسیار خوشحالیم، و خبر خوش اینکه گام بزرگ برای شروع درمان اعتیاد را برداشته اید و آن داشتن انگیزه کافی است. شما می توانید با در جریان گذاشتن متخصصان ترک اعتیاد کلینیک دکتر جوادی، از شرایط خاص کاری و اجتماعی خود، به رفع این مشکل کمک کنید. درمان علمی زیر نظر متخصص موجب کاهش علائم ترک شیشه می شود. جهت نوبت دهی مشاوره و آغاز درمان با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

سحر
28.03.1399

سلام خسته نباشید ۲۸, سالمه نزدیک دوساله اول ماهی یکبار بار بعد شد دو هفته ای یکبار بعد شد هفته ای و بعد الان سه روزی یکبار ناخداگاه فکرم درگیرش میشه و حتما باید بکشم زندگیم داره خراب میشه البته اینم بگم شوهرم کشید منم تو دست اون دبدم و رو لجبازی خودمو بدبخت کردم. لطفا کمکم کنید.اهل کرمان هستم شما کرمانید؟

  کلینیک دکتر جوادی
  7.05.1399

  سلام دوست عزیز
  کلینیک ما در تهران است. شما و همسرتان باید برای ترک اعتیاد به شیشه به پزشک متخصص مراجعه کنید، در صورت تمایل می‌توانید برای بستری در کلینیک دکتر جوادی با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

جواد رضوی زاده
16.04.1399

سلام شرمنده که مزاحمتون شدم من چند سال هست که به شیشه اعتیاد دارم هر کاری که کردم ترک کنم نتونستم

  کلینیک دکتر جوادی
  5.05.1399

  سلام دوست گرامی
  شیشه به صورت روانی وابستگی دارد و حتماً باید تحت نظر روانپزشک در پی درمان باشید و با دارو درمانی علائم ناشی از مصرف را از بین ببرید. پیشنهاد ما به شما بستری به صورت اورژانسی است.

رامین کیمیاقلم
19.04.1399

سلام و خسته نباشین از بابته مطالبی که نوشتین ممنونم و خیلی مفید بودن فقط یک مثله که اکثرا مردم برای ترک این مواد مشکل دارن هزینه میباشد اگر بتونین حداقل و حداکثر این هزینه ترک را ابلاغ کنین به نظر من خیلی از مردم ان موقعه که مطاب را میخوانند و نظر خودشون مینویسن و جواب میگیرن زودتر برای ترکش تصمیم میگیرن

  کلینیک دکتر جوادی
  5.05.1399

  سلام دوست عزیز
  با تشکر از لطف شما به کلینیک دکتر جوادی، برای اطلاع از هزینه ها می توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

محمد
20.04.1399

بسم الله الرحمن الرحیم .
من محمدم الان ۲۳ سالمه من از ۲۱ سالگیم شروع کردم به شیشه کشیدن دیگه از زندگیم نا امید شده بودم از وضعم حالم بهم میخورد هیچ راهکاری هم برای ترک شیشه نبود و پیدا نکردم . یه روز در حال دود گرفتن صدای اذان انچنان رفت تو مغزم و بهم ارامش داد که یاد اون جمله افتادم که خدا میگه انسان هر موقع از هر چیزی دلش گرفت به یاد من باشه من آرومش میکنم . خدارو یاد کردم و شروع کردم به خوندن معنی قران یه اپلیکیشن ریختم تو موبایلم و از تو موبایلم شروع کردم به خوندن فقط معنیه قران . به عظمت خدای متعال قسم میخورم که اگه دروغ بگم از جهنمیان باشم . شیشه رو به راحتی گذاشتم کنار و حتی سیگار رو هم گذاشتم کنار و الان تبدیل شدم به یک انسان دیگه انسان هدف مند و شکر گذار . اگه براتون مهمه حتما امتحانش کنید و معنی قرانو بخونید که واقعا همه گره ها فقط به دست خدای متعال باز میشود . وظیفه خودم دونستم که براتون توضیح بدم ک چجوری ترک کردم و الان ۴ ماهه که پاکم تا بلکه شما هم نجات پیدا کنید و شکر خدارو بجا بیارید . یا حق

  کلینیک دکتر جوادی
  29.04.1399

  سلام دوست عزیز
  از شما بسیاز سپاسگزاریم که تجربه شخصی و پر از انرژی مثبت خودتان را با ما و دوستان در میان گذاشتید.
  موفق باشید

پوریا د.‌‌
15.05.1399

سلام میخواستم بپرسم شما زیر نظر خود کنگره ۶۰ هستید یا انجمنی جدا؟

  کلینیک دکتر جوادی
  24.06.1399

  سلام دوست عزیز
  خیر، کلینیک دکتر جوادی، یک کلینیک خصوصی ترک اعتیاد است. برای آشنایی بیشتر با ما، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

م
15.05.1399

سلام خسته نباشید من مدت ۴سال هست که اعتیاد به مصرف شیشه دارم و هر دفعه خودم توی خونه ترک کردم، دوباره بخاطر شرایط روحی وخانوادگی به سمتش رفتم الان حدود ۶روزه که دوباره از یه آشنایی چند تا قرص گرفتم و شروع کردم به ترک، اما دوباره ناخوداگاه روحیم به هم ریخت و به طرز فجیعی به هم ریختم طوری که همه چیز رو پرت کردمو شکستم و با همسرم به دعوا پرداختم و امروز دوباره شروع به مصرف کردم. چیکار باید انجام بدم راهنمایبم کنید ممنون

  کلینیک دکتر جوادی
  24.06.1399

  سلام دوست عزیز
  ترک وابستگی به شیشه با خوددرمانی یا قطع مصرف درمان نمی‌شود بلکه نیاز به پزشک و تشخیص و ارائه راهکارهای علمی و اصولی دارد.

عليرضا اردلان
18.06.1399

درخواست كمك براي ترك شيشه دارم از شما ممنون ميشم كمكم كنيد

  کلینیک دکتر جوادی
  18.06.1399

  سلام دوست عزیز، برای دریافت مشاوره با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

علی محمدیان
27.08.1399

سلام ما شهرستان خیلی دوری هستیم از تهران و من کارمندم هرروز صبح میرم سر کار نمیشه تلفنی درمان بشم؟

  کلینیک دکتر جوادی
  3.09.1399

  سلام دوست عزیز
  در حال حاضر با توجه به قرنطینه سراسری کرونا، بهترین فرصت برای درمان شماست. پیشنهاد می‌کنیم یک جلسه برای بررسی وضعیت جسمی و روحی خود به کلینیک مراجعه کنید.