چگونه شیشه را ترک کنیم؟

بهترین روش برای ترک اعتیاد شیشه
تاریخ انتشار : 13.11.1398
کلینیک دکتر جوادی

پیش از آن که درباره‌ ترک اعتیاد به شیشه (کریستال متامفتامین) و بهترین روش ترک شیشه صحبت کنیم، بهتر است خود مخدر شیشه را بشناسیم. شیشه یک محرک قوی است که مصرف طولانی مدت آن عواقب شدیدی به همراه دارد و جزو یکی از بدترین مخدرهایی است که کنار گذاشتن آن کار چندان آسانی نیست. به همین دلیل امروز قصد داریم تا با هم بهترین روش های ترک شیشه را بشناسیم و ببینیم چگونه می توانیم انگیزه فرد مبتلا به اعتیاد را برای ترک شیشه بالا ببریم. پس در ادامه متن همراه کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی باشید.

بهترین روش ترک شیشه چیست؟

در حال حاضر درمان ترک مصرف مواد مخدر از جمله شیشه، جزو یکی از مهم ترین درمان های سوء مصرف مواد است. در درمان ترک اعتیاد به شیشه بر اساس مدت، مقدار، نوع و روش مصرف، فرد ممکن است نیاز به درمان های متفاوتی داشته باشد اما معمولا بستری شدن در کلینیک های روانپزشکی ترک اعتیاد و استفاده از روش های مشاوره ترک اعتیاد در کنار همه راه ها ضروری است.

گروه درمانی اعتیاد

معمولا همه افراد به دنبال سریع‌ ترین و آسان ‌ترین راه برای درمان ترک اعتیاد شیشه هستند. اما حقیقت این است که برنامه های کوتاه مدت به ندرت مؤثر واقع می ‌شوند. در ترک اعتیاد به هر نوع ماده مخدری روش های تدریجی بهترین نتیجه را به همراه دارند و روش های آنی می توانند منجر به بازگشت فرد به مصرف دخانیات شوند. به طور کلی باید در نظر داشته باشید که استفاده از چند روش به صورت همزمان ضمن اینکه اثربخشی بهتری دارد، می تواند باعث تسهیل فرآیند ترک، بالا بردن انگیزه فرد و همچنین کاهش دردهای خماری شود.

ترک شیشه با روش دی اس تی چیست؟

ترک اعتیاد به شیشه با روش دی اس تی DST از جمله روش های محسوب می شود که با کاهش مصرف مواد در طی ده ماه همراه است. این روش به گروه های کنگره 60 معروف است که جزو روش های ترک تدریجی به حساب می آید. یکی از ویژگی های مثبت روش DST این است که در کنار خارج کردن سم از بدن افراد مصرف ‌کننده، به سلامت روان آن‌ها نیز می پردازد. در واقع می توان گفت که دی اس تی همان روش های ترکیبی است که همیشه در ترک اعتیاد به روش اصولی روی آن تأکید می شود.

چگونه شیشه را ترک کنیم؟

آیا ترک اعتیاد شیشه با قرص امکان پذیر است؟

همیشه دارو هایی هستند که در کلینیک های بستری ترک اعتیاد برای کمک به روند ترک و کاهش دوز مخدر مصرفی، تجویز می شوند. از جمله رایج ترین دارو هایی که به عنوان داروی کمکی ترک اعتیاد شیشه استفاده می شوند عبارتنداز ریتالین، مودافینیل و متادون. اما نکته مهم اینجاست که همه این قرص ها به نوبه خود اعتیادآور بوده و هیچ کدام نباید بدون تجویز پزشک مصرف شوند.

ترک مصرف شیشه چند روز طول می کشد؟

طول دوره کنار گذاشتن مصرف شیشه به عوامل مختلفی بستگی دارد. از آنجایی که شیشه جزو یکی از بدترین ماده های مخدر است در نتیجه مدت زمان ترک آن به دوز مصرفی، طول سال های مصرف و میزان وابستگی روحی آن شخص به مخدر شیشه بستگی دارد. معمولا اگر افراد دچار مصرف سوء مواد مخدر اگر از شرایط روحی خوبی برخوردار باشند، می توانند طی 2 تا 8 ماه از بلای مصرف این مخدر رهایی یابند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد زمانبندی قطع مصرف شیشه می‌توانید به مقاله ترک شیشه چند روز طول می‌کشد؟ مراجعه کنید.

ترک اعتیاد شیشه به روش روان درمانی

خماری ترک شیشه چگونه است و چه علائمی دارد؟

خماری برای ترک هر ماده مخدری از ترک اعتیاد به متادون و قرص های دارویی گرفته تا مخدر های سنگین مانند شیشه، علائم مخصوص به خودش را دارد. خماری شیشه هم با خشکی دهان، افزایش سرعت تنفس، حالت تهوع، سردرد های شدید، تعریق زیاد، سرگیجه، تپش قلب، بزرگ شدن مردمک چشم و لرزش دست همراه است. اما اگر این علائم در حین ترک شیشه و تحت نظر پزشک متخصص باشد، تحمل آن آسان تر می شود و انگیزه و تحمل فرد برای ترک مصرف شیشه بالا می رود.

بهترین راه برای کاهش علائم خماری شیشه

خوشبختانه امروزه روش ‌هایی برای کاهش درد خماری برای افراد در حال ترک اعتیاد به مواد مخدر وجود دارد؛ بهترین این موارد داشتن یک برنامه تغذیه ای مناسب برای افزایش حس خوب و سم زدایی بدن است. دارو درمانی و حمایت خانواده از جمله دیگر مواردی هستند که می توانند در طول فرآیند ترک اعتیاد شیشه به فرد بیمار کمک کنند. حمایت خانواده و عزیزان چیزی است که می تواند فرد را در پایبندی به انتخاب و افزایش آستانه تحملش یاری کند. به همین دلیل در این فرآیند از ساده ترین روش ها هم نباید غافل شد.

بهترین قرص برای ترک شیشه

توصیه هایی برای ترک اعتیاد به شیشه

به خاطر داشته باشید که ترک هر ماده مخدری به هیچ عنوان نباید خودسرانه صورت گیرد. تفاوتی ندارد که ترک قرص های دارویی مانند ترک دیازپام باشد یا مخدری مانند شیشه؛ در هر صورت قطع ناگهانی بعد از مصرف طولانی مدت ممکن است خطرات جبران ناپذیری از جمله فوت ناگهانی را به همراه داشته باشد. برای ترک اصولی شیشه بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید.

1- حتما برای درمان و ترک شیشه از یک فرد متخصص و درمانگر مشورت بگیرید.

2- در طول دوره ترک از جلسات مشاوره و روان درمانی استفاده کنید.

3- از درمان خودسرانه برای ترک اعتیاد به شیشه جدا خودداری کنید چرا که ممکن است با پیامدها و عوارض جبران ناپذیری روبرو شوید.

افزایش مصرف مواد مخدر و شیوع آن در بین جوانان یکی از جدی ترین مسائلی است که پیامد های آن می تواند تمامی افراد جامعه را درگیر خود کند. از این رو همه ما موظف به افزایش آگاهی و گسترش آن هستیم. اگر شما هم نیاز به مشاوره های بیشتر در این زمینه دارید می توانید با شماره مستقیم کلینیک دکتر جوادی 02122222241 تماس بگیرید؛ مشاورین متخصص ما همیشه آماده پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان هستند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

جابر سنجری
3.02.1399

سلام من بعد از ۵ سال پاکی مجددا لغزش کردم و شیشه میکشم.مدت ۶ ماه است.و شرایط روحی اصلا خوب نیس.پدرومادرم و خواهرم که خیلی افکاره بدی برخوردارن و از طرفی همسره بنده بعد از ۱۶ سال زندگی با یه بچه رفت اصلا دلم نمیخواد جایی بستری بشم اگر هم بشم یک هفته یا ۱۰ روز میتونم برای من پیشنهادی دارید

  کلینیک دکتر جوادی
  7.02.1399

  سلام
  با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید تا متخصصان ترک اعتیاد شیشه ما برای شروع درمان سم زدایی تدریجی شما را راهنمایی کنند.

لحسانحداد آژاد
15.02.1399

سلام و عرض ادب ؛ میخواستم‌ بدونم قیمت ۱ دوره چند میشهد معرف ندارم شیشه روزی نیم گرم

  کلینیک دکتر جوادی
  16.02.1399

  سلام
  طول دوره ترک شیشه بستگی به مقدار مصرف و شرایط جسمی و روحی شما دارد. می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید و از هزینه‌های بستری و سم زدایی تدریجی شیشه اطلاع یابید.

نبیجمالی
15.02.1399

سلام و عرض ادب میخوام ترک کنم و مصرف همزمان تریاک و شیشه رو دارم بخاطر مشکلات خانوادگی که داشتم رو اوردم و الان دو سال هست که مصرف دارم و دیگه خسته شدم و میخوام از این شرایط بیرون بیام وشهرستان هستم میتونم مراجعه کنم به مرکز شما و لستری بشم چون نمیخوام اعضایی خانواده ام بدونن و به همین خاطر میخوام ببام بستری بشم با اینکه کاذمنوم اما مشکلی ندارم و هزینه هارو هم بگید ممنون میشم

  مدیر سایت
  17.02.1399

  سلام
  کلینیک ما بصورت شبانه روزی آماده پذیرش و بستری بیماران می‌باشد. برای اطلاع از هزینه های درمانی با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

میثم ابراهیمی
22.02.1399

جهت ترک شیشه و اینکه هزینه سم زدایی چقدر و در چندروز میباشد؟

  کلینیک دکتر جوادی
  23.02.1399

  هزینه های ترک اعتیاد بستگی به طول درمانی شما دارد ، می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید و از هزینه های بستری و ترک اعتیاد اطلاع پیدا کنید.