ترک تریاک با قرص ب2

ترک تریاک با قرص ب2 امکان پذیر است؟
تاریخ انتشار : 14.01.1399
hdmteam

همیشه استفاده از داروهای جایگزین روش پر طرفداری در ترک اعتیاد به مواد مخدر بوده است. قرص ب2 یکی از داروهایی است که برای ترک اعتیاد استفاده می شود اما باور های غلطی در ارتباط با این دارو وجود دارد. بنا بر همین باورهای غلط مصرف قرص b2 در بین افراد معتاد جامعه رو به افزایش است. بوپرنورفین یک داروی مخدر است که معمولاً در مراحل سم زدایی مواد مخدر مانند تریاک توسط پزشک متخصص مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که ب2 به شدت اعتیادآور است در این مقاله قصد داریم ببینیم که آیا ترک تریاک با قرص ب2 امکان پذیر است یا خیر.

سم زدایی با قرص ب2

سم زدایی با قرص ب2 چگونه انجام می شود؟

پیش از هر چیز ابتدا بهتر است بدانیم که قرص ب2 چطور می تواند در روند ترک اعتیاد موثر باشد و چگونه توانسته است باور های غلط در مورد ترک اعتیاد را در جامعه رواج بدهد.

امروزه روش ترک اعتیاد تدریجی یکی از روش های ترک اعتیاد بدون بازگشت است. به همین دلیل زمانی که بیمار به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه می کند پزشک با توجه به وضعیت بیمار به مرور دوز مخدر مصرفی را کم می کند. در این روند گاهی از داروهای کمکی که باعث خاصیت مخدر با دوز پایینی دارند استفاده می شود. قرص ب2 و متادون جزو رایج ترین این دارو ها هستند. اما باید توجه داشت که بوپرنورفین یک داروی مخدر قوی و بسیار اعتیاد آور است که گاهی ترک اعتیاد آن سخت تر از مخدر هایی مانند ترک تریاک و هروئین می شود؛ پس مصرف آن آزاد نیست و حتی برای ترک متادون نیز نباید بدون نظارت پزشک از آن استفاده کرد.

همچنین بخوانید: قرص ب۲ چیست؟

ترک قرص ب2 چند روز طول می کشد؟

عده ای از افراد به دلیل اطلاعات ناکافی تصور می کنند که b2 یا بوپرنورفین مخدر و اعتیاد آور نیست. برخی دیگر تصور می کنند که مصرف بوپرنورفین درمان قطعی برای ترک اعتیاد تریاک است. بر خلاف تصور عوام، ترک تریاک با متادون یا بوپرنورفین تنها در موارد معدودی برای کمک به روند ترک آن هم با تجویز پزشک موثر واقع می شود. در غیر این صورت نه تنها به ترک اعتیاد تریاک یا دیگر مخدر ها کمک نمی کند بلکه خود باعث اعتیاد در فرد بیمار می شود.

دوره ترک اعتیاد ب2 می تواند به مرتب دشوار تر باشد زیرا در این مرحله بیمار علاوه بر وابستگی جسمانی از لحاظ روانی نیز وابسته به مصرف ب2 می شود.

ترک ب۲ چند روز طول میکشد؟: زمان لازم برای ترک اعتیاد قرص ب2 با توجه به مدت زمان و دوز مصرف b2 و مخدری که در کنار آن استعمال شده گاهی از یک هفته تا چند ماه هم به طول می انجامد.

ترک اعتیاد تریاک با قرص b2 چگونه است؟

قرص بوپرنورفین دارویی مسکن است که احتمال وابستگی و اعتیاد را در افراد بالا می برد. از آنجایی که قرص ب2 اثری شبه به مورفین دارد در درمان ترک اعتیاد به برخی مواد مخدر مانند تریاک استفاده می شود. عملکرد قرص b2 در ترک اعتیاد به این نحو است که با تجویز پزشک در مرحله سم زدایی استفاده می شود. دارو هایی مانند ب2 و متادون دوز کمتری در مقایسه با مخدر تریاک داشته و برای ترک اعتیاد تدریجی استفاده می شود.

عوارض مصرف بوپرنورفین و کاربرد آن در ترک اعتیاد

نکته قابل توجه این است که بوپرنورفین درمان قطعی برای ترک تریاک نیست و فقط به عنوان بخش کوچکی از درمان می تواند با کمک پزشک موثر واقع شود. در کنار این مرحله باید از درمان هایی مانند روانپزشکی ترک اعتیاد استفاده شود که یکی از موثر ترین مراحل درمان برای بیماران معتاد است. این روش هم برای ترک مخدر های قوی کاربرد دارد و هم ترک مخدر هایی مانند قرص ب2، متادون و مواد دیگری مانند ماری جوانا و الکل که عمدتا وابستگی روانی در فرد ایجاد می کنند.

همچنین بخوانید: ترک تریاک چند روز طول می کشد؟

عوارض مصرف بوپرنورفین یا ب2 چیست؟

اعتیاد به این ماده شبیه به اعتیاد به موادی مانند کدئین، هروئین، مورفین و متادون است. اما ترک اعتیاد ب2 نسبت به دیگر قرص های اعتیاد آور مانند ترک آلپرازولام سخت تر خواهد بود. اعتیاد به مصرف قرص ب2 عوارض جسمی و روحی فراوانی از جمله موارد زیر را در پی خواهد داشت.

عوارض روحی مصرف قرص ب2

اضطراب و افسردگی از جمله مهم ترین عوارض روحی بر اثر مصرف قرص بوپرنورفین است که می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. ب2 جزو آن دسته داروهای اعتیاد آور است که وابستگی روحی بیشتری در بیمار ایجاد می کند به همین دلیل در ترک اعتیاد آن بهتر است از روش هایی مانند روانشناسی ترک اعتیاد، مشاوره و گروه درمانی استفاده شود.

آیا ب2 برای ترک اعتیاد تریاک خوب است؟

عوارض جسمی مصرف قرص ب2

مصرف قرص ب2 بدون تجویز پزشک چه به تنهایی باشد یا در کنار دیگر مواد مخدر استفاده شود، عوارض جسمانی زیر را به همراه دارد که در بروز این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

 • تورم صورت، لب، زبان و گلو
 • تهوع، احساس سبکی در سر، ضعف و بی حالی
 • تهوع
 • درد معده
 • تب خفیف
 • کاهش اشتها
 • ادرار تیره رنگ یا به رنگ خاک رس
 • زرد شدن چشم و پوست
 • مشکلات تنفسی
 • تنفس آرام و سطحی
 • اختلالات خواب

شما هم در صورت بروز چنین مشکلاتی در خود یا عزیزانتان می توانید با شماره 22222241-021 تماس بگیرید. متخصصین باتجربه در کلینیک دکتر جوادی با جدید ترین روش های درمانی آماده کمک رسانی به شما و عزیزانتان هستند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

حمید خسته
22.02.1399

سلام روزی ۵گرم تریاک میکشیدم با قرص ب۲ ترک کردم.روز ۸هستم امروز اصلا مصرف نکردم روز اول یه قرص کامل مصرف کردم تا دیروز رسوندمش ب یک چهارم طی این ۸روز. خمیازه میکشم و فقط فقط کمر درد دارم.چی بخورم؟چکار کنم؟

  کلینیک دکتر جوادی
  23.02.1399

  ترک اعتیاد با داروهای شبه مخدر مانند ب2 یا متادون یا ترامادول نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه شما فقط نوع مواد مصرفی خود را تغییر داده اید و ممکن است به هر دو مواد وابستگی پیدا کنید . برای ترک قطعی سوء مصرف مواد مخدر حتما به مراکز تخصصی ترک اعتیاد و پزشک معتبر مراجعه کنید.

مهدی بهادر
25.02.1399

سلآ م من دو سال است بی دو استفاده می کنم رو دو عدد می خواهم بزار کنار خواهش می کنم کمک کنید ممنون

  کلینیک دکتر جوادی
  27.02.1399

  با انجام تست اعتیاد اولیه، با توجه به مدت زمان مصرف، دوز مصرفی ب2 و شرایط جسمی و روحی – روانپزشک ترک اعتیاد برای شما برنامه درمانی ترک قرص ب2 را تشخیص میدهد. می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید، مشاوران ما در کلینیک آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند.

فاطمه صابری
26.02.1399

سلام شوهرم پنج ماهه مصرف تریاک داره پنج ماه قبلش کمپ بستری شده ترک کرده اما دوباره شروع کرده حالا میخواد دوباره ترک کنه میگه من با خوردن روزانه یک چهارم قرض ب دو میتونم ترک کنم نمیتونم تلفنی از شما مشاوره بگیرم اگه میشه به من مشاوره بدید کمکم کنید من هیچ اطلاعاتی ندارم نمیدونم باید چیکار کنم

  کلینیک دکتر جوادی
  27.02.1399

  بدلیل نداشتن برنامه مراقبت های بعد از ترک اعتیاد، همسر شما مجدد دچار سوء مصرف شده اند . برای ترک اصولی و نتیجه بخش باید تمام مراحل ترک دارای برنامه درمانی و تحت نظارت کادر پزشکی صورت گیرد. ترک اعتیاد تریاک با قرص ب2، متادون یا ترامادول به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا این قرص ها خود نوعی شبه مخدر هستند و فرد با استفاده از این مسکن ها تنها نوع مواد مصرفی خود را تغییر داده است.

   کریم شیره ای
   3.03.1399

   مدت ۱۰ سال تریاک ناب میکشم صفا میکنم اصنم قصد ترک ندارم خواستم بگم اینقد معتادای مردم عزیت نکنید بزارین صفا کنن عشق کنن برن هوا پودر شن.

Masoud
21.03.1399

سلام. من تقریبا 2 هفته هست که روزی نیم گرم هرویین میکشم. باید چقدر و چه اندازه قرص b2 مصرف کنم که بتونم ترک کنم؟
ممنون اگر کمکم کنید

  کلینیک دکتر جوادی
  31.04.1399

  سلام دوست عزیز، وقت بخیر
  ترک اعتیاد هروئین بصورت خوددرمانی و بدون درمان علمی توصیه نمی‌شود. همچنین تجویز قرص ب2 نیز برای درمان اعتیاد به هروئین توصیه نمی گردد، زیرا این قرص اعتیاد آور بوده و وابستگی ایجاد می کند. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان دارویی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. در این وب سایت ما امکان ارائه و پیشنهاد دارو را بدون نظر مستقیم پزشک نداریم، چرا که تجویز دارو نیازمند بررسی شرح حال کامل و سوابق پزشکی شما است. برای دریافت راهنمایی بیشتر می‌توانید با مشاوران ما با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

رضا محمدی
23.03.1399

سلام؛ اعتیاد به قرصها (چه ب۲ و چه متاددن) از نظر روحی بدتر از اعتیاد به مواد نخدره

  کلینیک دکتر جوادی
  6.05.1399

  سلام دوست عزیز
  بله کاملاً درسته. البته ب2 و متادون نیز خود مخدر و اعتیادآور هستند و استفاده از آنها برای درمان اعتیاد به مواد مخدر دیگر، اشتباهی دیگر است. ممنون از شما

جواد عاشق
10.04.1399

سلام من ۵ روزه دارم بدون هیچی درد میکشم ۲عدد قرص ب ۲ دارم الان چ کار کنم با این ۲تا

  کلینیک دکتر جوادی
  5.05.1399

  سلام دوست عزیز
  ترک اعتیاد تریاک بصورت خوددرمانی توصیه نمی‌شود. همچنین مصرف قرص ب2 نیز برای درمان اعتیاد توصیه نمی گردد، زیرا این قرص اعتیاد آور بوده و وابستگی ایجاد می کند و متاسفانه خطرناک تر از تریاک است. میتوانید جهت دریافت مشاوره یا نوبت دهی با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

اکبر
16.04.1399

با سلام ببخشید خواستم بدونم آیا قرص ب 2 مرفین داره یا ن ضد مرفینه

  کلینیک دکتر جوادی
  8.05.1399

  سلام دوست عزیز
  قرص ب2 دارای مشتقات مرفین بوده و اعتیادآور است.

محمود
7.05.1399

سلام واسه ترک شیره یا تریاک جایگزینی هیچی جواب نمیده فقط قطع مصرف تمام… چون اینایی که شما مصرف می کنید تریاک اصل نیست که بخواین اذیت بشید همش تلقینه… الان هر کیلو تریاک صد گرم تریاک خالص داخلش نیست همش اشغاله واسه ترک اشغال که ادم قرص نمیخوره فقط قطع مصرف زیر نظر پزشک و روانشناس. ممنون از همه شما من خیلی وقته ترک کردم.. خاک پای همه معتادا هستم به امید بهبودی همه

  کلینیک دکتر جوادی
  7.05.1399

  سلام دوست عزیز، ممنون از اینکه با ما همراه هستید و با بیان تجربه خود برای دوستان ایجاد انگیزه می‌کنید.

علیرضا عبادی
10.05.1399

با سلام کلینیک ترک اعتیاد قرص ب۲ در نسیم شهر کلینیکش کجا هستش

  کلینیک دکتر جوادی
  11.05.1399

  با سلام، متاسفانه اطلاعی از مراکز درمانی شهرستان نداریم.

حسین.سهرابی
15.05.1399

سلام دوستان
مراکز ترک اعتیاد فقط مراکز جمع اوری ثروت ازکنار معتادین بدبخت هست و هیچ کمکی نمیکنند و فقط دارو میدهند و کاسبی میکنند. مگر آن مراکز و کمپ‌هایی که بدون دارو ترک ‌میدهند کمکی کنند

  کلینیک دکتر جوادی
  24.06.1399

  سلام دوست عزیز
  ممنون از اینکه نظر خود را به اشتراک گذاشتید.
  در این مرکز از روش‌های درمانی پزشکی روز در کنار برنامه‌های درمانی دیگر مانند روان درمانی استفاده می‌شود، از مزیت‌های این مرکز عدم تجویز داروهای مخدر و اعتیادآور است.

Mohammad
17.05.1399

داداش تریاک ناب دیگه پیدا نمیشه الان نصفش تریاک و آشغاله نصف دیگشم سرب خالصه. یعنی دیگه تو خوابم گیرمون نمیاد پس بهتره بفکر ترک باشی عزیز

Rez
17.06.1399

سلام من الان 13 روز ک ترک مواد کردم ولی هنوزم شبا بیخوابم میخواستم بدونم یک چهارم ب2 فقط واسه یک روز کمکی بهم میکنه من چند سال پیشم درگیر ب2 بودم ممنون میشم راهنمایی کنین

  کلینیک دکتر جوادی
  18.06.1399

  سلام دوست عزیز
  نوع مواد مصرفی خودتون رو نفرمودید، ولی جایگزینی هیچ ماده محرک یا اعتیادآوری برای ترک اعتیاد توصیه نمی‌شود. به دکتر متخصص مراجعه کنید تا بر اساس شرایط کنونی شما درمان متناسب تجویز شود.
  در صورت تمایل برای دریافت مشاوره با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

سعید
20.08.1399

آقای دکتر جوادی همش میگی ب۲ مصرف نشه بعد میری مراکز ترک اعتیاد، ب۲ بهت میدن. خوب راه ترک تو خونه چیه من هیچکس نمیدونه مواد مصرف میکنم میخام کنار بزارم مرکز ترک اعتیادم نمیرم یه روش بگین که بدون درد کنار بگذارم

  کلینیک دکتر جوادی
  3.09.1399

  سلام دوست عزیز
  در مرکز ترک اعتیاد ما از قرص ب2 یا متادون برای ترک اعتیاد استفاده نمی‌شود. شما باید از یک مرکز معتبر کمک بگیرید که هدفش ترک اعتیاد شما باشه، نه تغییر نوع ماده مصرفی شما. من به هیچ وجه ترک یابویی رو توصیه نمیکنم، زیرا قطعا موجب تحمل درد بسیار و در نهایت برگشت و لغزش شما به اعتیاد می‌شود.

رضا.فیض
20.08.1399

با سلام.
پانزده سال مصرف شیره و تریاک داشتم
امروز روز دهمه ک نمیزنم و فقط و فقط با دوش آب سرد کنار گذاشتم و یک عدد قرص متادون. در طی ده روز.
الآن فقط دغدغه زود انزالی را دارم که باز چ کار کنم
راهنمایی بفرمائید

  کلینیک دکتر جوادی
  24.08.1399

  سلام دوست عزیز
  ما ترک اعتیاد به صورت یابویی یا یکباره را پیشنهاد نمیکنیم، چون عوارض چنین ترکی موجب بازگشت مجدد شما به اعتیاد می‌شود. برای درمان مشکل زودانزالی با پزشک خود مشورت کنید. اعتیاد درمان مشکل شما نیست.

تازه بی۲شروع کردم
28.08.1399

سلام جناب دکتر جوادی از یکی دوستام تعریف شما رو خیلی شنیدم من تا امروز روزی ۱۴۰میلی گرم مصرف دارم تازه از امروز میخوام بی۲ مصرف کنم به نظر شما دکتر شما روز اول برام چقدر تجویز میکنید اول میخوام بدون بعد خدمت برسم

  کلینیک دکتر جوادی
  4.09.1399

  سلام دوست عزیز
  لطف شماست. بدون اطلاع از سوابق مصرف شما و بررسی بالینی امکان تجویز نیست، لطفا به کلینیک مراجعه کنید.

موسوی
19.09.1399

باسلام من پنج سال هست اعتیاد دارم، حالا برای مراجعه به کلینیک شما چند روز نیازه بستری؟ ایا درد و بیقراری و در مورد هزینه اگر توضیح بدید ممنون میشم، ادرس رو هم بگید چون دوست ندارم سراغ قرص متادون و ب2 بروم منتظر جواب هستم و هر چه در مدت کوتاه باشد بهتره

  کلینیک دکتر جوادی
  19.09.1399

  سلام دوست عزیز
  به شما پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت پاسخ‌های خود به کلینیک مراجعه کنید، زیرا پاسخ به سوالات شما منوط به داشتن اطلاعات کافی از اعتیاد شما می‌باشد. در خصوص درد و بی‌قراری زمان ترک نگران نباشید، متخصصان با تجربه ما در تمامی مراحل درمان در کنار شما هستند.