آیا متادون برای ترک تریاک خوب است؟

ترک اعتیاد تریاک با متادون چگونه است
تاریخ انتشار : 8.11.1398
کلینیک دکتر جوادی

این روز ها نام متادون را در کلینیک های ترک اعتیاد زیاد می شنویم. این ماده مخدر که به صورت قرص و شربت استفاده می شود به خودی خود اعتیادآور بوده اما گاهی تحت نظر پزشک برای ترک اعتیاد هم استفاده می شود. متادون با نام تجاری Dolophine فروخته می ‌شود که اگر مصرف آن با نظر پزشک متخصص نباشد، شما را دچار سوء مصرف این داروی مخدر می کند. از طرفی تریاک یکی از قدیمی ترین مواد مخدری است که افراد زیادی به مصرف آن اعتیاد دارند. در این مقاله از کلینیک دکتر جوادی می خواهیم درباره ترک تریاک، متادون و ترک تریاک با متادون صحبت کنیم.

ترک اعتیاد با متادون برای چه افرادی توصیه می شود؟

قبل از اینکه با روش های ترک تریاک با متادون آشنا شویم، باید بدانیم که این روش برای چه کسانی مناسب است. با وجود اینکه متادون یک ماده افیونی است اما با نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد با متادون گاهی می تواند راه حل خوبی برای ترک باشد. فرض کنید فردی در حال تزریق روزی چند گرم کراک باشد و هپاتیت هم بگیرد، این فرد ممکن است با تزریق بعدی ایدز هم بگیرد. طبیعی است که پزشک برای این فرد داروهایی مانند متادون جایگزین کند. اما سوال اینجاست که برای ترک مخدر هایی مانند تریاک، بازهم روش ترک با متادون جواب می دهد؟

 

ترک اعتیاد با متادون برای چه افرادی توصیه می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که استفاده از متادون یا هر داروی مخدر دیگری روشی برای درمان اعتیاد نیست بلکه می توانند به کاهش آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر با دوز بالا کمک کند. اگر شما دچار سوء مصرف هر نوع ماده مخدری هستید می توانید با مراجعه به کلینیک های تخصصی ترک اعتیاد از کارآمد بودن مصرف متادون برای درمان خود اطمینان حاصل کنید.

بهترین روش های ترک اعتیاد تریاک

برخی افراد، استفاده از برنامه بلند مدت در ترک اعتیاد با متادون را مفید تر می دانند. اینکه شما قصد انتخاب کدام روش و برنامه را دارید، بسته به نیازهای شخصی، انتخاب شما و نظر پزشک می تواند متفاوت باشد. فراموش نکنید که همیشه اولین و مهم ترین روش که باید در کنار روش های ترک اعتیاد و سم زدایی به کار گرفته شود استفاده از جلسات مشاوره در کلینیک روانشناسی ترک اعتیاد است.

روش جدید ترک اعتیاد تریاک، با استفاده از داروهای نگهدارنده است. رایج ترین این دارو ها متادون، قرص ب2، سابوکسون و… هستند. این روش عوارض جانبی خاص خود را دارند و حتما باید تحت نظر پزشک متخصص به کار گرفته شوند.

بهترین روش های ترک اعتیاد تریاک

روش بعدی تغییر در دوز مصرفی تریاک است. معمولا به دلیل وابستگی فرد به مخدر تریاک، قطع ناگهانی آن می تواند خطراتی را در پی داشته باشد و احتمالا منجر به مصرف دوباره شود. به همین دلیل کاهش تدریجی در دوز مصرفی باعث می شود  که فرد بتواند با درد خیلی کمتر این مرحله را سپری کند و احتمال بازگشت به مصرف تریاک را به حداقل برسد.

ترک تریاک با متادون چند روز طول می کشد؟

از این روش درمانی برای کاهش عوارض و آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر استفاده می شود و ممکن است روزها یا هفته ها به طول بیانجامد. استفاده از داروهایی نظیر متادون برای ترک اعتیاد باعث می شود که فرد علائم آزاردهنده ترک را کم تر تجربه کند اما طول دوره درمان با توجه به مدت مصرف هر فرد و دوز مصرفی آن کاملا متفاوت است. اگر شما یک مصرف کننده طولانی مدت باشید این روند ممکن است بین هشت ماه تا یک سال طول بکشد. اما اگر مصرف شما کمتر از افراد حرفه ای است احتمالا در کمتر از پنج ماه موفق به ترک مصرف تریاک می شوید.

ترک شیره تریاک با متادون 20

عوارض ترک شیره تریاک با متادون

متادون یک داروی قوی است که اگر مصرف آن تحت نظر روانپزشک ترک اعتیاد نباشد، مصرف آن باعث بروز عوارض جانبی در طول دوره ترک اعتیاد به تریاک می شود. برخی از عوارض جانبی ترک تریاک با داروی متادون به شرح زیر است.

 • دردهای عضلانی
 • یبوست
 • افزایش تعرق بدن
 • کاهش میل جنسی
 • بی حالی و سستی
 • خارش پوستی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • پوسیدگی دندان
 • ورم دست و پا
 • برهم خوردن نظم عادت ماهیانه

البته تداخل های دارویی هم می توانند نوع دیگری از عوارض جانبی مصرف متادون باشند. به عنوان مثال تداخل متادون با دارو هایی مانند آلپرازولام یا دیازپام می تواند باعث اوردوز بشود. زیرا خود این دارو ها اعتیادآور هستند و ترک آلپرازولام و دیازپام پروسه درمانی مخصوص به خودشان را دارند.

 

ترک تریاک با متادون چگونه است

ترک تریاک با متادون بهتر است یا قرص ب2؟

متادون و ب2 که همان قرص بوپرنورفین است جزو داروهای نگهدارنده در ترک تریاک هستند. هر دوی این داروها به تنهایی اعتیادآورند و باید تحت تجویز پزشک مصرف بشوند. اما یک سوال رایج وجود دارد؛ این که در ترک تریاک قرص ب2 بهتر است یا متادون؟ باید گفت که همه این دارو های اعتیادآور عوارض جانبی از جمله اضطراب به همراه دارند و معمولا میزان اضطراب ایجاد شده برای همه داروها یکسان است.

پیشنهاد متخصصین این است که حتما سعی کنید مرحله سم زدایی ترک اعتیاد را در یک محیط پزشکی و مناسب انجام بدهید. این کار به کاهش شدت علائم ترک کمک می کند. در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی می توانید ترک اعتیاد به هر ماده مخدری از ترک کلونازپام ساده گرفته تا ترک اعتیاد به متادون و مخدر های قوی مانند هروئین و شیشه را در یک محیط حرفه ای و زیر نظر افراد باسابقه، تجربه کنید.

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

لھراسبی
23.12.1398

سلام من روزی ۶گرم تریاک مصرف دارم و مصرف مب به صورت خوردن روزی سه بار انجام میشود خسته شدم و تصمیم دارم ترک کنم و برای جلوگیری از خماری زیاد میخوام از شربت متادون استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید بخدا خسته شدم

  کلینیک دکتر جوادی
  24.12.1398

  سلام وقت بخیر
  مصرف متادون بدون تجویز پزشک متخصص به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، مصرف خودسرانه متادون برای ترک تریاک فقط باعث تغییر نوع اعتیاد می‌شود. اکیدا توصیه می‌کنیم که برای ترک سوءمصرف تریاک از یک متخصص راهنمایی بگیرید. برای مشاوره می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید، همکاران ما شما را راهنمایی خواهند کرد.

  ناصر علیپور
  30.01.1399

  من ترک تریاک را با متادون روزی سه سیسی شروع کردم وروزی یک دهم سی سی کم میکنم وطی یک هفته تا ده روز ترک میکنم ایا اینگونه ترک فایده ای دارد.

   کلینیک دکتر جوادی
   9.02.1399

   سلام دوست عزیز
   مصرف و حتی قطع مصرف غیر اصولی اینگونه مواد مخدر می‌تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم که برای ترک اعتیاد و تعیین دوز مصرفی داروها حتما با یک پزشک متخصص ترک اعتیاد مشورت کنید. تجویز دارو و روش های درمانی اعتیاد برای هر فرد با توجه به شرایط بیمار تعیین می‌شود و برای همه بیماران یکسان نیست.
   برای راهنمایی بیشتر و مشورت با پزشک متخصص ترک اعتیاد می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

مصطفی زیرکی
29.12.1398

سلام .آقای دکتر جوادی من از روزی 25 سی سی متادون یهو زدم به شیره چند وقتی بود که تنگی نفس افتاده بودم الان پادرد دارم بی خوابی دارم شب یهو تو خواب نفسم میگیره نمیخوابم چند شب ترو خدا راهنماییم کنید ترس و اظطراب تمام وجودم گرفته

  کلینیک دکتر جوادی
  19.01.1399

  سلام وقت بخیر
  قطع مصرف متادون بصورت ناگهانی یا همان ترک یابویی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. تمام علائم شما بدلیل عوارض مصرف متادون است و برای درمان می‌بایست توسط پزشک متخصص ترک اعتیاد ویزیت شوید تا با توجه به شرایط فیزیکی و روحی ، بهترین روش ترک متادون را برای شما تشخیص دهند.

الف ش
18.01.1399

سلام من 6ماه شیره میکشیدم الان ده روزه دارم متادون میخورم از40شروع کردم الان 5 میخورم خیلی هم اذیت جسمی میشم کمک کنید چکارکنم زودترترک کنم. ممنون

  کلینیک دکتر جوادی
  19.01.1399

  سلام
  سم زدایی بدن از مواد در این مرکز توسط کادر درمانی با تجربه صورت می‌گیرد. برای شروع درمان سم زدایی خود می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

نعمت ا.. بیگی
2.02.1399

با سلام
این جانب بعنوان فردی که بیش از ۲۵ سال سابقه مصرف تریاک و متاسفانه ۸ سال آخر را همزمان توام با مصرف شیشه ، که موفق به ترک آنها شدم و دوست دارم تجربیات خودم را در اختیار دوستانی که قصد دارند این بلای خانمانسوز رو ترک کنند بگذارم.
دوستان بنده روزی یک تا دو گرم تریاک میخوردم و همزمان روزی نیم تا یک گرم شیشه میکشیدم و متاسفانه بیش از نیمی از عمرم صرف تهیه مواد و مصرف آن میشد . بقول خانواده ام دوگانه سوز بودم . اما خداروشکر میکنم که امروز که دارم این مطلب رو با شما در میان میگذارم تقریبا هشت ماه هست که هیچکدام رو مصرف نکردم.
فکر نمیکنم لازم باشه که بگم قیافه و زندگیم چه شکلی بود و … فقط این رو میگم که با ۴۷ سال سن ۵۰ کیلوگرم وزن داشتم و الان ۷۸ کیلو شدم.
در آخر اینم بگم که همه اینا بدون پشتیبانی خانواده ام و پزشکم ممکن نبود. باتشکر.

سعید بنی طرفیان
6.02.1399

خدا لعنت کنه کسی رو که متادون رو به جوونا داد،،گول نخورین متادون نخورین بیچاره میشین

  کلینیک دکتر جوادی
  7.02.1399

  سلام
  متاسفانه در برخی از مراکز ترک اعتیاد داروی متادون تجویز میشه که تنها نوع مواد مصرفی فرد را تغییر میدهد! در درمان اصولی ترک اعتیاد نیازی به مصرف مداوم داروهایی مانند متادون نیست.

سعید
6.02.1399

داشتم تریاک می‌کشیدم قرصیم کردن خدالعنتشون کنه به زمین گرم بشینن

  کلینیک دکتر جوادی
  9.02.1399

  سلام
  مصرف داروهای جایگزین به هیچ عنوان توصیه نمی‌شه، در برنامه های درمان اصولی نیازی به مصرف متداول اینگونه داروها نیست، چون در برخی موارد اعتیادآوری خود اینگونه داروها از مواد مصرفی بیمار بیشتر است. در هیچ یک از برنامه های درمانی در کلینیک دکتر جوادی از داروهای جایگزین مانند متادون استفاده نمی‌شود.

دارا
8.02.1399

میخوام تریاک با مادون ترک کنم

  کلینیک دکتر جوادی
  9.02.1399

  سلام
  متادون داروی ترک اعتیاد نیست، و خود این ماده نوعی شبه مخدر است با خواص اعتیادآوری بالا. برای ترک همیشگی اعتیاد تریاک از روش‌های درمانی اصولی زیر نظر متخصص ترک اعتیاد استفاده کنید.
  برای اطلاع از روش های درمانی سرپایی و بستری در این مرکز می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

مهدی
15.02.1399

سلام خسته نباشید
من ۲۷ ساله هستم از مازندران ساری
والا من ۴ ساله که شیره و تریاک مصرف داشتم
الان ۱ ماهه که از شیره نکشیدن به تریاک رسیدم از شنبه همین هفته روزی ۲ وعده تا دوشنبه به روزی یک وعده و امروز م بعد از تحمل ۲۸ ساعت نکشیدن به خاطر درد بسیار وحشتناک و شدید زانو ساق پا و کمرم مجبور شدم نیم گرم بکشم در حد ۸ پُک یکم دردم آروم شده خواستم ازتون مشورت بگیرم که برای تحمل دردش چیکار باید بکنم اصلا به کشیدن فکر نمیکنم تصمیمم برای ترک جدیه و فقط دردش برام خیلی عذاب آوره راهی براش هست که بشه با درد کمتر ترک کنم استامینوفن میخورم اصلا تاثیری نداره و به خاطر اینکه یه خورده کم رو و خجالت میکشم از همین موضوع نمیتونم برم دکتر اگه بتونین کمکم کنین ممنون میشم یه راهی برام باز کنین برای تحملش و راحتتر ترک کردنش

  کلینیک دکتر جوادی
  16.02.1399

  سلام
  بزرگترين عيب روش ترک یابویی (قطع یکباره مواد بدون نظارت کادر پزشکی) اينست كه يك شوك مخرب جسمي و روحي به بيمار وارد مي گردد. حتما برای کنترل علائم ترک خود به دکتر متخصص ترک اعتیاد مراجعه کنید.

حمید نريمان
22.02.1399

تصمیم به ترک مصرف مواد که روزانه نزدیک یک گرم تریاک داشته ام رو دارم . چه روشی برای ترک همیشگی تریاک وجود داره – نمیخوام خیلی سخت باشه که دوباره مجبور شم مصرف کنم

  کلینیک دکتر جوادی
  27.02.1399

  بهترین روش ترک اعتیاد بصورت سم زدایی تدریجی (بستری) است. طول دوره درمان بستگی به شرایط جسمی و روحی و مقدار مصرف مواد دارد. که بین 10 – 15 روز زمان میبرد. بعد از مرحله سم زدایی تدریجی برنامه های مراقبت بعد از ترک شروع می شود مانند: گروه درمانی، مشاوره فردی، cbt، خانواده درمانی و ….
  این برنامه ها از بیمار حمایت می کند تا اعتیاد به مواد مخدر را ترک کند و با آموزش مهارت‌های لازم خطر بازگشت به اعتیاد را کاهش ‌دهد.

جمشیدسلاخ
22.02.1399

سلام بخشید من متادون مصرف میکنم قبلا ترامادول مصرف مبکردم چند سالی حالا چند ماهه ک بجاش متادون مصرف میکنم ک کلا ترکش کنم میشه برام راهنمایی کنی چطوری ترک کنم تا دیگ مصرف نکنم

  کلینیک دکتر جوادی
  27.02.1399

  ترک اعتیاد به معنی ترک مصرف هر گونه مواد اعتیادآور است. با مصرف متادون شما نه تنها ترک اعتیاد نداشته اید بلکه فقط نوع مواد مصرفی خود را تغییر داده اید! برای ترک اصولی و بدون عوارض می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید، مشاوران ما با توجه به مقدار مصرف و شرایط شما، بهترین روش ترک متادون را برای شما تشخیص میدهند.

حسن رحیمی
22.02.1399

باعرض سلام بنده 16 ماهه تریاک را کنار گذاشتم و تا 10 روز بعد از ترک تریاک مصرف متادن را از روزی یک قرص20 به یک چهارم20رساندم حتی بیشتر روزها یکپنجم و یک ششم هم مصرف کرده ام با توجه به اینکه سیگار هم مصرف میکنم احساس میکنم مدت کوتاهی کمتر از یکماهه اعصابم مقداری بهم ریخته ایا میشه گفت از مصرف متادون هست.چون در این16 ماه هیچ چیز بغیر از متادون استفاده نکردم.اگه امکانش هست راهنمایی کنید ممنون میشم

  کلینیک دکتر جوادی
  27.02.1399

  متادون داروی مناسبی برای ترک نیست، در برخی مواقع برای کنترل علائم ترک بیمار (برای افرای که مدت زمان طولانی و مصرف بالای مواد مخدر داشتند)، آن هم با توجه به تشخیص پزشک تنها برای مدت کوتاهی استفاده میشود. شما الان دچار سوء مصرف متادون شدیده اید و علائم آن را هم حس کردید. به شما توصیه میکنم با روش اصولی و پزشکی ، مصرف متادون خود را قطع کرده و علائم ترک آن را تحت نظر روانپزشک اعتیاد کنترل و برای همیشه درمان کنید.

فاروق
28.02.1399

سلام من چهارماهه شیره تریاک رو ترک کردم ولی هنوز شبها بیقرارم. دارویی هست که بتونه کمکم کنه؟ ممنون میشم اگه اسم دارو رو بفرستین. من مشهدم.

  کلینیک دکتر جوادی
  29.02.1399

  شما نیاز به مراقبت های بعد از ترک اعتیاد دارید. برای درمان بیقراری و بدخوابی می‌توانید به روانپزشک ترک اعتیاد این کلینیک مراجعه کنید .