بهترین داروی گیاهی برای ترک الکل چیست؟

بهترین داروی گیاهی برای ترک الکل چیست؟
تاریخ انتشار : 2.11.1398
کلینیک دکتر جوادی

وابستگی و اعتیاد به مصرف الکل از جمله اختلالاتی است که افراد زیادی را درگیر خود کرده است. اعتیاد به الکل مانند هر ماده مخدر دیگری می تواند به شدت روی ضعف تعاملات فردی، شکست های شغلی و اختلالات رفتاری اثر سوء بگذارد. از طرف دیگر استفاده از گیاهان دارویی و طب سنتی یک روش دیرینه به حساب می آید که کمترین عوارض را دارد. به همین دلیل در این مطلب قرار است به تعریف الکلیسم، بررسی فرآیند سوء مصرف الکل و شناخت بهترین داروی گیاهی برای ترک الکل بپردازیم.

اعتیاد به الکل را جدی بگیرید

یکی از انواع شایع اعتیاد، اعتیاد به الکل است که اصطلاحا به آن الکلیسم می گویند. الکلیسم‌ عبارت است از وابستگی جسمی و روانی به الکل که‌ موجب بروز بیماری ‌های جسمی و روانی مختلف و ایجاد مشکلات رفتاری می ‌شود. گاهی افرادی که دچار سوء مصرف الکل هستند، با نتیجه ناموفق برای ترک الکل مواجه می شوند. دلیلش این است که افراد تحت فشار و اجبار، اقدام به ترک الکل می کنند و هنوز از لحاظ ذهنی و روانی آمادگی ترک را ندارند. در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی تاکید روی انجام روش های اصولی و آمادگی ذهنی بیماران برای ترک است.بهترین داروهای گیاهی ترک الکل

الکل موجود در مشروبات الکلی اتانول نام دارد و از تخمیر میوه، سبزی و دانه های گیاهی به دست می آید. هر کدام از مشروبات الکلی میزان متفاوتی از الکل را دارند که معمولا بیشترین میزان آن در ویسکی و عرق وجود دارد. در بحث اعتیاد به الکل یکی از بهترین و امن ترین روش ها، استفاده از گیاهان دارویی برای ترک الکل است.

اصلی ترین جنبه های اعتیاد به الکل و مواد مخدر

مصرف الکل دو جنبه اصلی دارد که بررسی این موارد و شناخت صحیح آن ها، مهم ترین عامل در فرآیند ترک مصرف الکل بدون بازگشت است.

وابستگی جسمی به الکل

 وابستگی جسمی از آن جهت است که باعث می ‌شود فرد در اثر مصرف نکردن الکل دچار علائم بدنی نظیر سردرد و خماری شده و بدن درد را تجربه می کند. اما با تحمل دوره سم‌ زدایی و استفاده از داروهای گیاهی ترک الکل به تدریج این علائم به طور کامل محو خواهند شد. به همین دلیل است که داروهای گیاهی برای ترک الکل جزو پرکاربرد ترین روش هاست.

داروی گیاهی برای ترک مشروبات الکلی

وابستگی روانی به الکل

گاهی این جنبه از اعتیاد به مصرف الکل حتی قوی تر از وابستگی های جسمانی ظاهر می شود. افسردگی، اضطراب، پریشانی و عدم تمرکز از جمله پیامدهای ترک ناگهانی الکل هستند. وسوسه‌ های فکری و احساس پوچی و سردرگمی از عدم مصرف الکل یکی از مواردی است که توانایی مقاومت بیماران را در طی دوره درمان کاهش می دهد. در نظر داشته باشید که این فرآیند با درمان روان ‌شناختی توسط متخصص روانشناس و همچنین گروه درمانی اعتیاد بسیار سهل و آسان می شود.

بهترین روش های ترک اعتیاد الکل

برای ترک اعتیاد به هر ماده مخدری از ترک هروئین گرفته تا ترک سیگار روش های مختلفی وجود دارد که معمولا بهترین گزینه استفاده از روش های ترکیبی است. در ادامه با برخی از رایج ترین روش های ترک اعتیاد به الکل آشنا می شویم.

1-ترک اعتیاد الکل به روش روان درمانی

یکی از مهم ترین روش هایی که باید پایه درمان هرگونه ترک اعتیاد باشد، روش های درمانی از طریق مشاوره و روان درمانی است. در این روش فرد ابتدا از لحاظ ذهنی و روحی انگیزه لازم برای شروع یک تغییر مثبت را پیدا کرده و دوره درمان را با کیفیت بهتری پشت سر می گذارد. ارتباط فرد بیمار با مراکز ترک اعتیاد که دارای مشاورین تخصصی در این حوزه هستند، ریسک ترک اعتیادهای ناموفق را به شدت کاهش می دهد.

2-استفاده از گیاهان دارویی برای ترک الکل

استفاده از گیاهان دارویی یکی از بهترین گزینه های ترک سوء مصرف الکل بوده و پیشنهاد می شود که حتما در کنار روش روان درمانی استفاده شود. داروهای مختلفی برای درمان گیاهی ترک الکل وجود دارد که برخی از آن ها باعث بیزاری از مصرف الکل شده و برخی دیگر باعث پاکسازی و ترمیم بافت های آسیب دیده بر اثر مصرف الکل می شوند.

به طور کلی یک گیاه خاص برای ترک تضمینی اعتیاد به الکل وجود ندارد اما بسیاری از خوراکی و درمان های طب سنتی هستند که نه تنها به روند درمان کمک می کنند بلکه باعث سم زدایی و بهبود سلامت بدن بعد از قطع مصرف الکل می شود.

3-ترک اعتیاد الکل با سم زدایی

یکی از روش های ترک الکل از طریق سم زدایی است که باعث می شود اعتیاد جسمی فرد به الکل کم کم از بین برود. اما یادتان باشد که نباید قدرت اعتیاد ذهنی را دست کم بگیریم. پس توصیه متخصصین در مرکز ترک اعتیاد دکتر جوادی این است که حتما در کنار این روش از درمان های روانشناسی هم استفاده شود. معمولا مرحله سم زدایی قسمت سخت روند ترک اعتیاد است. هر چه دوز ماده مخدر بالاتر باشد این روند مشکل تر می شود. به عنوان مثال مرحله سم زدایی برای ترک شیشه ممکن است با درد و علائم بیشتری همراه باشد که معمولا با تجویز داروهای مختلف این مرحله آسان تر می شود.

رایج ترین داروهای گیاهی برای ترک مشروبات الکلی کدامند؟

باید در نظر داشته باشید که معمولا این خوراکی ها اولا در کنار روش های دیگر مانند روان درمانی تاثیر خود را نشان می دهند ثانیا معمولا کاربرد آن ها برای بعد از دوره ترک بیشتر است. مهم ترین خوراکی ها در درمان گیاهی ترک الکل شامل موارد زیر می شود.

خوراکی ها و گیاهان دارویی برای ترک الکل
 • کرفس
 • گیاه قاصدک
 • خرما
 • عصاره گیاه کودزو
 • کدو تلخ

عوامل موثر در ترک تضمینی اعتیاد به الکل

با اینکه عمده فرآیند ترک اعتیاد به خود فرد بستگی دارد اما عواملی دیگری در این مورد دخیل هستند که می توانند در آسان تر شدن این دوره و ترک بدون بازگشت نقش موثری ایفا کنند. همراهی خانواده و اطرافیان فرد یکی از مهم ترین مسائلی است که از لحاظ روانی به شدت روی انگیزه فرد بیمار تاثیر می گذارد. عامل موثر بعدی این است که هرچه زمان مصرف فرد کمتر و میزان مصرف کوتاه ‌تر باشد، روند ترک کردن بسیار آسان تر می شود. بخاطر داشته باشید که ترک الکل غیر ممکن نیست و همیشه راهی برای آن وجود دارد.

ترک اعتیاد الکل شروع یک زندگی دوباره است

از آنجایی که هنوز برخی متخصصین بر این باورند که اعتیاد به الکل یک اختلال روانی است نه بیماری، ترک الکل باعث ایجاد حس فوق العاده ای در فرد می شود. بعد از ترک الکل با دارو های گیاهی یا روش های دیگر فرد دیگر دچار اختلال در روند تصمیم گیری مغز یا اختلالات رفتاری نمی شود. در این صورت می تواند زندگی سالم تر و بدون تنشی را تجربه کند. افرادی که به سوء مصرف الکل دچار بودند، بعد از اتمام دوره درمانی برای ترک مصرف اظهار داشته اند که زندگی فردی، احساسی، کاری و خانوادگی با کیفیتی را تجربه کرده اند.

به طور کلی ترک هر نوع ماده مخدر یا رفتار ناهنجار طبیعتا کمک شایانی به بهتر شدن زندگی افراد می کند. متخصصین با تجربه در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی در تلاشند تا جای ممکن این روند بهبود را برای بیماران تسهیل کنند. اگر شما یا یکی از عزیزانتان دچار سوء مصرف به مواد یا رفتار خاصی هستید می توانید برای دریافت راهنمایی های بیشتر با شماره 02122222241 تماس بگیرید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

مهتاب یزدانی
25.01.1399

با سلام
یکی از آشنایان نزدیک به یک سال هست مصرف شبانه روزی مشروبات الکلی دارند و علیرغم خواست خود نمیتونند کنار بگذارند. نگرانی ایشون تشنج یا به کما رفتن در اثر ترک الکل هست ونیاز دارند تحت مراقبت پزشک باشند. آیا کلینیک شما با بستری افراد و یا با نظارت پزشک هست و توضیحاتی راجع به هزینه و روش درمان شما رو خواستارم. ممنون از شما

  کلینیک دکتر جوادی
  26.01.1399

  با سلام
  در این مرکز ترک اعتیاد الکل به صورت بستری و زیر نظر پزشک متخصص و نظارت شبانه روزی کادر پزشکی انجام می‌شود. برای اطلاع از روش‌های درمان و هزینه‌های بستری می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید، مشاوران کلینیک با کمال میل شما را راهنمایی می‌کنند.

sasan moradi
7.02.1399

با سلام
تازه قطع مشروب کردم استرس اظتراب شدید فکرهای منفی و فکر کردن به قضاوت دیگران و کسایی که باهاشون مشروب خوردم مدام آزارم میده در شرایط منطقی چیزی نیست ولی فکر های منفی در گذشته و در آینده چی میشه عذابم میده قبلا هم بیماری اعتیاد شدید داشتم مخدر و محرک ..لطفا کمکم کنید

  کلینیک دکتر جوادی
  9.02.1399

  سلام دوست عزیز
  برای کنترل اضطراب ناشی از ترک الکل حتما پیشنهاد می‌کنیم که با یک روانشناس متخصص ترک اعتیاد مشورت کنید. برای راهنمایی و تماس با مشاوره ترک اعتیاد می‌توانید با ما تماس بگیرید.