آیا شیره تریاک باعث کاهش فشار خون می شود؟

آیا تریاک باعث کاهش فشار خون میشود؟
تاریخ انتشار : 7.02.1399
مدیر سایت

عمدتاً تصور بیشتر مردم در رابطه با مصرف مخدر تریاک این است که مصرف تریاک باعث پایین آوردن قند خون و فشار خون می‌شود. در مقابل برخی مطالعات هم عکس این موضوع را نشان می‌دهند. به راستی رابطه بین مصرف شیره تریاک و فشار خون چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کاملی از مصرف شیره تریاک و تاثیرات آن روی سلامتی بدن را بررسی کنیم، پس در ادامه همراه کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی باشید.

مخدر تریاک و عوارض مصرف آن چیست؟

تریاک از پرمصرف‌‌ترین مواد مخدر در ایران و برخی کشور‌های همسایه محسوب می‌‌شود که از گیاه خشخاش به دست می‌آید. مخدر تریاک حدود ده درصد مورفین دارد. مورفین یک نوع مسکن قوی برای کاهش درد است. مصرف طولانی مدت تریاک باعث ایجاد وابستگی و در نهایت اعتیاد می‌شود. از تریاک، مواد مخدر دیگری نیز به دست می‌‌آید که به آن‌‌ها مواد افیونی می‌گویند. از جمله این مواد می‌توان به شیره، هروئین، کراک و… اشاره کرد.

تریاک تأثیر منفی در کنترل فشار خون دارد

تریاک و همه مخدر‌های وابسته به آن با توجه به دوز مخدری که دارند در کوتاه مدت و طولانی مدت باعث عوارض بسیار خطرناک جسمی و روحی می‌شوند. یکی از جنجالی‌ترین عوارض تریاک، تاثیر آن روی فشار خون است که شایعات زیادی بر سر آن است. در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی قرار است به بررسی همین امر بپردازیم.

مصرف شیره تریاک چه خطراتی در پی دارد؟

اخیراً مطالعه‌ای روی ۸ هزار فرد انجام شد که ۶ سال به طول انجامید. افراد مورد مطالعه که مبتلا به سوء‌مصرف تریاک بودند در انتهای تحقیق نتایج قابل استنادی را در اختیار محققین قراردادند. در واقع تحقیقات نشان داد که مصرف تریاک در ۸۳ درصد از این افراد مورد مطالعه تأثیر منفی گذاشته است. مصرف تریاک نه تنها باعث کاهش فشار خون و قند نمی‌شود بلکه میزان آن را افزایش داده و یا منجر به سکته قلبی، مغزی و انواع سرطان‌ها می‌شود.

اثرات منفی ناشی از مصرف شیره تریاک باعث کاهش طول عمر افراد تا ۲۰ سال هم می‌گردد. به همین دلیل در مرکز سم زدایی بدن و ترک اعتیاد دکتر جوادی از بهترین روش‌های ترک اعتیاد با توجه به شرایط هر بیمار استفاده می‌شود. در این صورت بیمار می‌تواند با بهترین روش و در کمترین زمان اقدام به ترک اعتیاد تریاک یا هر ماده مخدر دیگری کند.

نقش تریاک در ابتلا به دیابت و فشار خون

باور های غلط در مورد مصرف تریاک

از گذشته تاکنون مصرف تریاک در کشور ما رواج زیادی داشته است. یکی از مهم‌ترین دلایل آن برخی شایعه‌ها و باورهای غلط در مورد اثرات مصرف تریاک است. در ادامه به برخی از این باورهای غلط اشاره می کنیم:

 • تریاک باعث کاهش علائم بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی و دیابت می‌شود؛
 • تریاک باعث کاهش اضطراب، غم و اندوه و استرس می‌شود؛
 • تریاک باعث افزایش کارایی، توجه و قدرت تمرکز می‌شود؛
 • تریاک انرژی جسمی را بیشتر می‌کند و فعالیت‌ها را بهبود می‌بخشد؛
 • تریاک نسبت به مسکن‌های دیگر اثربخشی بیشتر و عوارض کمتری دارد؛
 • تریاک باعث کاهش فشار خون می‌شود؛
 • تریاک باعث افزایش قوای جنسی می‌‌شود.
 • تاثیر تریاک بر غلظت خون
 • خواص شیره تریاک برای دیابت!
 • تریاک فشار رو بالا میبرد یا پایین!
 • تریاک خون را رقیق میکند یا غلیظ .!
 • ایا شیره تریاک برای بیمار سکته مغزی خوب است!

همه این موارد نه تنها باور‌های غلط هستند بلکه در بسیاری از موارد نتیجه عکس هم می‌دهند. فرد مبتلا به سوء‌مصرف تریاک به هر دلیلی باید اقدام به ترک تریاک کند. اما نکته مهم آن است که روند ترک تریاک خصوصاً اگر در مدت طولانی مصرف شده باشد، باید تحت نظر پزشک صورت گیرد. در غیر این صورت قطع ناگهانی و غیر اصولی تریاک می‌تواند خطرات جدی در پی داشته باشد.

همچنین بخوانید: از کجا بفهمیم فردی تریاک میکشد؟

تریاک فشار خون را بالا میبرد

شیره تریاک فشار خون را بالا میبرد یا پایین؟

فشار خون بالا یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز بیماری عروق تغذیه کننده قلب است که طی سال‌های اخیر شیوع آن افزایش چشمگیری داشته است. مهم‌ترین عواملی که می‌توانند در ایجاد فشار خون بالا نقش داشته باشند، افزایش سن، چاقی، سابقه خانوادگی ابتلا به فشار خون بالا، کم تحرکی، دیابت، مصرف زیاد نمک و الکل است. نکته قابل توجه در پیشگیری و درمان بیماری‌هایی نظیر فشار خون این است که به هیچ عنوان به تجویز مردم عادی و توصیه های غیر علمی توجه نشود.

به عنوان مثال یکی از رایج‌ترین شایعات در مورد کاهش فشار خون، مصرف تریاک است. در صورتی که بر طبق مطالعات انجام شده، تاکنون مصرف شیره تریاک نه تنها باعث کاهش فشار خون بالا نمی‌شود بلکه در برخی افراد می‌تواند نتیجه عکس بدهد. بدترین جای داستان زمانی است که افراد به دلیل عدم آگاهی در دام اعتیاد تریاک دچار می‌شوند. بعد از متوجه شدن این فاجعه احتمالا دچار گرفتاری دیگری مانند ترک تریاک با متادون که باز هم نوعی مخدر است خواهند شد و اینگونه یک ناآگاهی ساده، فرد را اسیر گرداب اعتیاد و بیماری می‌کند.

بهترین روش کاهش فشار خون بالا

بهترین راه حل پیشگیری از ابتلا به فشار خون

بهترین روش جلوگیری و مدارا با فشار خون بالا، داشتن برنامه غذایی سالم و سبک زندگی صحیح است. گاهی در پیش گرفتن درمان‌های غلط نه تنها کمکی به بهبود بیماری نمی‌کنند، بلکه می‌توانند در شدت گرفتن آن نیز موثر باشند. پس به شایعاتی که در میان عوام مردم دست به دست می‌شود، اکتفا نکنید و حتماً با پزشکان متخصص در همان زمینه مشورت کنید.

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

19 − 1 =

سلام. در حال مصرف شیره هستم آیا میتوانم قرص B2 را شروع کنم

شاهین صداقت
14 تیر 1399

  سلام/ آقای صداقت عزیز
  ترک اعتیاد تریاک بصورت خوددرمانی و بدون درمان علمی توصیه نمی‌شود. همچنین تجویز قرص ب2 و متادون نیز برای درمان اعتیاد به شیره توصیه نمی گردد، زیرا این قرص اعتیاد آور بوده و وابستگی ایجاد می کند. میتوانید جهت دریافت مشاوره یا نوبت دهی با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

  کلینیک دکتر جوادی
  29 تیر 1399

   شما اگه خدا رو میشناختید
   تور نمینداختید آخه معتاد بدبخت چی داره که بخوای ازش پول هم بگیری بندازیش تو اعتیاد داروهای دیگه
   باشه پول میگیری دمت گرم بگیر ولی کمگش کن
   باشه میگه پول داری بدی مواد نداری بدی دارو ترک کنی حرفت درست
   اما خداوکیلی مشت مشت نذارید جلو این بدبختها از چاله به چاه بیوفتند
   خدا رو خوش نمیاد، اکثر کلینیک ها فقط کاسبی میکنن
   حالا اینجا دکتر گفته بی دو و متادون توش خطرناکه شاید یکم جای امید باشه
   ولی همه ی کلینیک ها کاسب جیب معتادا شدن.
   هزارتا میشناسم خود طرف اعتیاد داره میری میگه چندتا میخوای!!!!!
   خب ۴۰ تا ببر راستی آخر هفته هم نیستم میخوای ۴۰ تا دیگه هم ببر گیر نکنی تو تعطیلات.
   من خودم داغونم و پر درد تو جووونی.

   ناشناس
   19 شهریور 1399

    خوشبختانه این نوع روش اصلا مورد تایید کلینیک ما نیست و تمام درمان‌های این مرکز با داروهای روانپزشکی بوده و برنامه های ترک اعتیاد برای هر فرد با توجه به شرایط فیزیکی،روحی و اعتیاد شخص برای او تشخیص داده میشود.

    hdmteam
    13 شهریور 1400

همین حالا تماس بگیرید

02179441
Call Now Buttonمشاوره رایگان