آیا شیره تریاک باعث کاهش فشار خون می شود؟

آیا تریاک باعث کاهش فشار خون میشود؟
تاریخ انتشار : 7.02.1399
کلینیک دکتر جوادی

عمدتا تصور بیشتر مردم در رابطه با مصرف مخدر تریاک این است که مصرف تریاک باعث پایین آوردن قند خون و فشار خون می شود. در مقابل برخی مطالعات هم عکس این موضوع را نشان می دهند. به راستی رابطه بین مصرف شیره تریاک و فشار خون چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کاملی از مصرف شیره تریاک و تاثیرات آن روی سلامتی بدن را بررسی کنیم پس در ادامه همراه کلینیک دکتر جوادی باشید.

مخدر تریاک و عوارض مصرف آن چیست؟

تریاک از پرمصرف ‌ترین مواد مخدر در ایران و برخی کشور های همسایه محسوب می ‌شود که از گیاه خشخاش به دست می‌آید. مخدر تریاک حدود ده درصد مورفین دارد. مورفین یک نوع مسکن قوی برای کاهش درد است. مصرف طولانی مدت تریاک باعث ایجاد وابستگی و در نهایت اعتیاد می‌شود. از تریاک، مواد مخدر دیگری نیز به دست می ‌آید که به آن ‌ها مواد افیونی می گویند. از جمله این مواد می‌توان به شیره، هروئین، کراک و… اشاره کرد.

تریاک تأثیر منفی در کنترل فشار خون دارد

تریاک و همه مخدر های وابسته به آن با توجه به دوز مخدری که دارند در کوتاه مدت و طولانی مدت باعث عوارض بسیار خطرناک جسمی و روحی می شوند. یکی از جنجالی ترین عوارض تریاک تاثیر آن روی فشار خون است که شایعات زیادی بر سر آن است. در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی قرار است به بررسی همین امر بپردازیم.

مصرف شیره تریاک چه خطراتی در پی دارد؟

اخیرا مطالعه ای روی 8 هزار فرد انجام شد که 6 سال به طول انجامید. افراد مورد مطالعه که مبتلا به سوء مصرف تریاک بودند در انتهای تحقیق نتایج قابل استنادی را در اختیار محققین قراردادند. در واقع تحقیقات نشان داد که مصرف تریاک در 83 درصد از این افراد مورد مطالعه تأثیر منفی گذاشته است. مصرف تریاک نه تنها باعث کاهش فشار خون و قند نمی شود بلکه میزان آن را افزایش داده و یا منجر به سکته قلبی، مغزی و انواع سرطان ها می شود.

اثرات منفی ناشی از مصرف شیره تریاک باعث کاهش طول عمر افراد تا 20 سال هم می گردد. به همین دلیل در مرکز سم زدایی بدن و ترک اعتیاد دکتر جوادی از بهترین روش های ترک اعتیاد با توجه به شرایط هر بیمار استفاده می شود. در این صورت بیمار می تواند با بهترین روش و در کمترین زمان اقدام به ترک اعتیاد تریاک یا هر ماده مخدر دیگری کند.

نقش تریاک در ابتلا به دیابت و فشار خون

باور های غلط در مورد مصرف تریاک

از گذشته تاکنون مصرف تریاک در کشور ما رواج زیادی داشته است. یکی از مهم‌ترین دلایل آن برخی شایعه ها و باورهای غلط در مورد اثرات مصرف تریاک است. در ادامه به برخی از این باورهای غلط اشاره می کنیم.

 • تریاک باعث کاهش علائم بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و دیابت می شود؛
 • تریاک باعث کاهش اضطراب، غم و اندوه و استرس می شود؛
 • تریاک باعث افزایش کارایی، توجه و قدرت تمرکز می ‌شود؛
 • تریاک انرژی جسمی را بیشتر می‌کند و فعالیت ‌ها را بهبود می بخشد؛
 • تریاک نسبت به مسکن ‌های دیگر اثربخشی بیشتر و عوارض کم ‌تری دارد؛
 • تریاک باعث کاهش فشار خون می شود؛
 • تریاک باعث افزایش قوای جنسی می ‌شود.

همه این موارد نه تنها باور های غلط هستند بلکه در بسیاری از موارد نتیجه عکس هم می دهند. فرد مبتلا به سوء مصرف تریاک به هر دلیلی باید اقدام به ترک تریاک کند. اما نکته مهم آن است که روند ترک تریاک خصوصا اگر در مدت طولانی مصرف شده باشد، باید تحت نظر پزشک صورت گیرد. زیرا در غیر این صورت با قطع ناگهانی و غیر اصولی تریاک می تواند خطرات جدی در پی داشته باشد.

تریاک فشار خون را بالا میبرد

شیره تریاک فشار را بالا میبرد یا پایین؟

فشار خون بالا یکی از مهم‌ترین عوامل خطر زمینه‌ساز بیماری عروق تغذیه کننده قلب است که طی سال های اخیر شیوع آن افزایش چشمگیری داشته است. مهم‌ترین عواملی که می توانند در ایجاد فشار خون بالا نقش داشته باشند افزایش سن، چاقی، سابقه خانوادگی ابتلا به فشار خون بالا، کم تحرکی، دیابت، مصرف زیاد نمک و الکل است. نکته قابل توجه در پیشگیری و درمان بیماری هایی نظیر فشار خون این است که به هیچ عنوان به تجویز مردم عادی و توصیه های غیر علمی توجه نشود.

به عنوان مثال یکی از رایج ترین شایعات در مورد کاهش فشار خون مصرف تریاک است. در صورتی که بر طبق مطالعات انجام شده تا کنون مصرف شیره تریاک نه تنها باعث کاهش فشار خون بالا نمی شود بلکه در برخی افراد می تواند نتیجه عکس بدهد. بدترین جای داستان زمانی است که افراد به دلیل عدم آگاهی در دام اعتیاد تریاک دچار می شوند. بعد از متوجه شدن این فاجعه احتمالا دچار گرفتاری دیگری مانند ترک تریاک با متادون که باز هم نوعی مخدر است می شوند. و اینگونه یک ناآگاهی ساده، فرد را اسیر گرداب اعتیاد و بیماری می کند.

بهترین روش کاهش فشار خون بالا

بهترین راه حل پیشگیری از ابتلا به فشار خون

بهترین روش جلوگیری و مدارا با فشار بالا، داشتن برنامه غذایی سالم و سبک زندگی صحیح است. گاهی در پیش گرفتن درمان های غلط نه تنها کمکی به بهبود بیماری نمی کنند بلکه می توانند در شدت گرفتن آن نیز موثر باشند. پس به شایعاتی که در میان عوام مردم دست به دست می شود اکتفا نکنید و حتما با پزشکان متخصص در همان زمینه مشورت کنید.

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

شاهین صداقت
14.04.1399

سلام. در حال مصرف شیره هستم آیا میتوانم قرص B2 را شروع کنم

  کلینیک دکتر جوادی
  29.04.1399

  سلام/ آقای صداقت عزیز
  ترک اعتیاد تریاک بصورت خوددرمانی و بدون درمان علمی توصیه نمی‌شود. همچنین تجویز قرص ب2 و متادون نیز برای درمان اعتیاد به شیره توصیه نمی گردد، زیرا این قرص اعتیاد آور بوده و وابستگی ایجاد می کند. میتوانید جهت دریافت مشاوره یا نوبت دهی با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.