آر تی ام اس چیست و چه عوارضی دارد؟

عوارض دستگاه آر تی ام اس
تاریخ انتشار : 17.01.1399
کلینیک دکتر جوادی

اعتیاد یکی از بیماری هایی است که علاوه بر عوارض جسمانی متعدد عوارض روحی زیادی نیز در پی دارد. اختلالات روحی مانند افسردگی، اضطراب و هر بیماری با ریشه عصبی در میان افراد زیادی ریشه دوانده که دلایل ایجاد هر کدام می‌تواند متفاوت باشد. به همین دلیل امروز می‌خواهیم در مورد یکی از جدید‌ترین روش های درمانی به اسم rtms برای بیماری های عصبی صحبت کنیم. در ادامه همراه کلینیک دکتر جوادی باشید تا در مورد روش درمانی rtms و عوارض دستگاه آر تی ام اس بیشتر بدانیم.

روش درمانی rtms چیست؟

به تحریک مغناطیسی مغز یا بطور دقیق‌ تر تحریک مغناطیسی مغز از راه جمجمه tms می‌گویند که اختصار عبارت “Transcranial magnetic stimulation” است. جدیدترین روش در این درمان، تحریک مغناطیسی مکرر مغزی است که به آن rtms می گویند. در این روش از امواج مغناطیسی برای تحریک نقاطی از مغز استفاده می شود که در درمان بیماری های عصبی کاربرد ویژه ای دارد.

عوارض درمان مغناطیسی آر تی ام اس برای بیماری های روانی

با توجه به اثرات روانی سوء مصرف برخی مخدر ها و داروهای اعتیاد آور روی مغز، از روش آر تی ام اس برای درمان بیماران مبتلا به اعتیاد استفاده می شود. به عنوان مثال استفاده از روش آر تی ام اس برای از بین بردن اثر قرص کلونازپام و دیگر مخدر ها در کلینیک های روانپزشکی و ترک اعتیاد استفاده می شود.

درمان مغناطیسی آر تی ام اس چگونه عمل می کند؟

تا به اینجا متوجه شدیم که روش درمانی rtms چیست و حالا با نحوه عملکرد آن روی مغز بیشتر آشنا می شویم. در روش آر تی ام اس فعالیت الکتریکی مغز تحت تأثیر میدان‌ مغناطیسی قرار می‌ گیرد و از طریق جریان پالس‌ هایی از سر عبور می کند. Rtms تنها بخش های خاصی از مغز را تحریک می کند. این پالس ها بدون ایجاد درد از جمجمه عبور کرده و به نورون های عصبی مربوطه می رسد. تحریک سلول های بخش های مشخصی از مغز می تواند نتیجه مطلوب در درمان بیماری های اعصاب و روان را به همراه داشته باشد.

مزیت استفاده از درمان آر تی ام اس

یکی از مزیت های مغناطیس درمانی مغز یا همان روش آ تی ام اس این است که بیمار در حین درمان نیازی به بیهوشی ندارد و دردی احساس نمی کند. بر خلاف سایر روش ‌های درمانی که به بیهوشی نیاز دارند، rtms درمانی عوارض ناشی از بیهوشی و داروهای دیگر را ندارد.

rtms درمانی برای ترک اعتیاد

rTMS درمانی برای درمان چه بیماری هایی کاربرد دارد؟

از روش آر تی ام اس درمانی برای بیشتر بیماری هایی که ریشه آن ها اعصاب و روان است استفاده می شود. این درمان برای ترک اعتیاد داروهای مخدر مانند ترک اعتیاد زولپیدم یا هر مخدر دیگری استفاده نمی شود و فقط بخشی از روند بهبود بیماران بعد از ترک اعتیاد محسوب می شود. میزان اثر بخش بودن مغناطیس درمانی بر روی هر بیمار متفاوت است و هنوز از اثرات طولانی مدت این روش درمانی اطلاعات زیادی در دسترس نیست. برخی از بیماری های عصبی که با روش rtms قابل درمان هستند شامل موارد زیر می شوند.

  • اختلال دوقطبی
  • سردرد های میگرنی
  • اضطراب
  • توهم
  • افسردگی
  • اختلال وسواس
  • اختلالات اضطرابی
  • توهمات شنوایی
  • اسکیزوفرنی مقاوم به درمان دارویی
  • آسیب های مغزی مانند

هزینه هر جلسه rtms

چگونه از روش آر تی ام اس برای ترک اعتیاد استفاده می شود؟

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم درواقع روش آر تی ام اس درمان قطعی برای ترک اعتیاد مواد مخدر نیست و فقط بخشی از مرحله ترک اعتیاد محسوب می شود. این درمان معمولا از زمان ترک و سم زدایی شروع شده و گاهی تا بعد از ترک اعتیاد هم طول می کشد. به دلیل عوارض روحی و روانی ناشی از مصرف مواد مخدر روش آر تی ام اس درمانی یکی از روش های پیشنهادی در کنار روانپزشکی ترک اعتیاد یا گروه درمانی محسوب می شود.

معایب و عوارض آر تی ام اس چیست؟

حتما شما هم می دانید که در علم پزشکی هیچ داروی بدون عوارض جانبی وجود ندارد. در روش آر تی ام اس نیز با وجود غیر تهاجمی بودن این روش اما حتما ضررهایی هم به همراه دارد. رایج ترین عارضه rtms درمانی در بین نیمی از بیماران تحت درمان با این روش، بروز سر درد است. در تحقیقات انجام شده نزدیک به یک سوم از بیماران نیز در هنگام دریافت پالس ها کمی درد در پوست سر یا کشش پوست صورتشان را احساس می کنند که همه این موارد بعد از دوره درمان کاملا بر طرف می شود.

در حال حاضر اطلاعات علمی مبنی بر عوارض روش درمان مغناطیسی آر تی ام اس در دسترس نیست و این روش روزنه امید برای بیمارانی است که با درمان های معمول و داروها نتیجه نگرفته اند.

آر تی ام اس درمانی چیست

هزینه هر جلسه آر تی ام اس چقدر است؟

یکی از رایج ترین سوالات در ارتباط با روش درمان مغناطیسی آر تی ام اس هزینه جلسات آن است. دوره درمان rtms معمولا میانگین بین 4 تا 5 هفته به طول می انجامد. تعداد این جلسات عمدتا 5 نوبت در هفته است و هر جلسه درمان بین 30 دقیقه الی 1 ساعت زمان می برد. تجویز پزشک برای تعداد جلسات با توجه به شرایط و نیاز هر بیمار متفاوت است و با توجه نرخ های متغیر تعرفه دقیقی از این درمان در دسترس نیست.

شما می توانید تمامی خدمات روانپزشکی و ترک اعتیاد از جمله درمان نوین آر تی ام اس را با جدیدترین دستگاه ها در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد دکتر جوادی دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 22222241-021 نیز تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید