عوارض مصرف گل یا ماری جوانا

عوارض مصرف ماری جوانا
تاریخ انتشار : 29.10.1398
مدیر سایت
0
(0)

ماده روان گردان به نام ماری جوانا یا گل

ماری جوانا یا گل نام ماده روان گردانی است که از برگ‌ها و گل گیاه شاهدانه بدست می‌آید. امروزه از این ماده محرک بیشتر به صورت تفریحی استفاده می‌شود و مصرف آن در بین جوانان بیشتر از سایر افراد است. از نشانه های مصرف ماری جوانا می‌توان به سرخوشی، درون‌گرایی، خنده فراوان و افزایش اشتها اشاره کرد. البته بیشترین عوارض مصرف ماری جوانا بر روی مغز است. در ایران این ماده را بیشتر با نام علف، گل یا گراس می‌شناسند و به رنگ های سبز، خاکستری و یا قهوه‌ای یافت می‌شود. بر خلاف تصور عموم مردم، ماری جوانا با حشیش متفاوت است، بدین صورت که ماری جوانا مثل علف خشک شده است که به پودر تبدیل شده و بیشتر مانند سیگار مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما حشیش ماده جامد قهوه‌ای رنگ است که از صمغ گیاه بدست می‌آید. اما در نهایت عوارض مصرف ماری جوانا تقریباً مانند عوارض مصرف حشیش است زیرا هر دو از خانواده گیاه شاهدانه می‌باشند.

نحوه استفاده از ماری جوانا بیشتر به صورت تنفسی است، بدین صورت که با سوزاندن آن و تنفس دود ناشی از آن اینکار انجام می‌گیرد همچنین با پیچاندن آن داخل کاغذ مخصوص و تبدیل به سیگار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از افراد نیز از این ماده به صورت خوراکی استفاده می‌کنند. عوارض مصرف گل یا ماری جوانا به هر صورتی که استفاده شود یکسان است و نمی‌توان گفت که مثلا مصرف خوراکی آن عوارض کمتری نسبت به تنفس دود آن دارد.

عوارض مصرف گل در طولانی مدت بر روی مغز

بیشترین عوارض مصرف گل یا ماری جوانا تأثیراتی است که بر روی مغز و روان افراد می‌گذارد. به عنوان مثال استفاده از ماری جوانا باعث بروز مشکلاتی از قبیل کاهش حافظه کوتاه مدت، افزایش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی و تأثیر مخرب روی شش‌ها می‌شود. در بعضی مواقع فرد مصرف کننده نسبت به اتفاقات مهم و خطرناک احساس ترس نمی‌کند و ممکن است دست به کارهای خطرناک بزند. همچنین اعتیاد فکری، کاهش قوای ذهنی و در موارد شدیدتر بروز اسکیزوفرنی از دیگر عوارض مصرف ماری جوانا بر مغز است. دو ماده شیمیایی اصلی موجود در ماری جوانا که باعث بروز عوارض در مغز می‌شود CBD و THC نام دارند. این دو ماده باعث ترشح بیشتر دوپامین که نوعی هورمون ایجاد لذت در مغز است می‌شود و با ایجاد حس سرخوشی بیشتر باعث بروز مشکلات فراوان برای شخص مصرف کننده می‌گردد. در صورت داشتن اعتیاد به گل و مشاهده هر عوارضی حتما باید به بهترین مرکز ترک اعتیاد مراجعه کنید.

عوارض مصرف ماری جوانا بر روی بدن

علاوه بر عوارض ماری جوانا یا گل بر روی مغز، این ماده بر روی قسمت های دیگر بدن نیز تأثیرات منفی بسیار زیادی می‌گذارد و باعث بروز مشکلاتی از قبیل افزایش ضربان قلب، قرمز شدن چشم‌ها، تحریک و عفونت ریه ها و در موارد شدیدتر مصرف، باعث بروز سکته مغزی و نارسایی قلبی می‌شود. البته برخی از این عوارض ممکن است به دلیل مصرف بلند مدت ماری جوانا به وجود آید و تأثیرات مخرب خود را به مرور بر روی بدن ایجاد کند. از دیگر عوارض این ماده محرک و اعتیادآور می‌توان به بر هم خوردن تعادل بدن اشاره کرد. این مشکل به دلیل مختل شدن عملکرد نیم کره های مغز به وجود می‌آید که وظیفه حفظ تعادل، هماهنگی اعضای بدن و بروز واکنش‌ها، تصمیم‌گیری و هوشیاری را بر عهده دارند. از دست دادن تعادل بدن می‌تواند باعث بروز مشکلات ناخوشایند زیادی برای فرد شود و ممکن است درمان آن بسیار سخت و یا حتی غیر ممکن باشد.

درمان خود را در کلینیک ترک اعتیاد دکترجوادی بهترین مرکز ترک ماری جوانا به همراه روانشناسان متخصص شروع کنید.

شماره تماس: ۰۲۱۷۹۴۴۱

دلایل تمایل بیشتر نوجوانان به مصرف ماری جوانا

این ماده به دلیل حالت سرخوشی موقتی که در فرد ایجاد می‌کند و طریق مصرف آسان، بیشتر مورد استفاده نوجوانان قرار می‌گیرد. در واقع آن‌ها بدون توجه به عوارض ماری جوانا و به گمان اینکه مصرف آن هیچ گونه عوارضی ندارد، اقدام به استفاده از این ماده می‌کنند. اکثر نوجوانانی که به سمت مصرف ماری جوانا می‌روند، ابتدا با دعوت دوستانشان و به صورت تفریحی اقدام به انجام این کار می‌کنند اما به مرور دچار وابستگی برای مصرف می‌شوند.

نوجوانان به دلیل ترس از عصبانیت و سرزنش والدین و به دلیل عدم آگاهی از عوارض ماری جوانا، به صورت مخفیانه به مصرف آن روی می‌آورند و برای اینکه والدین آن‌ها متوجه نشوند آن را بیشتر به صورت خوراکی و از طریق پختن کیک یا غذا مورد استفاده قرار می‌دهند. البته استفاده از سیگار دست ساز نیز از دیگر روش های مصرف نوجوانان است. بدین صورت که ابتدا مقداری از تنباکوی سیگار معمولی را خالی کرده و ترکیبی از ماری جوانا و تنباکو را داخل سیگار ریخته و مصرف می‌کنند؛ به این امید که با این روش از مضرات ماری جوانا بکاهند، در حالی که ترکیب آن با تنباکو به مراتب بدتر از مصرف طبیعی آن است.

دلیل اصلی استفاده نوجوانان از ماری جوانا، فرار از تنهایی و یا مشکلاتی است که در خانه و مدرسه برایشان به وجود می‌آید. آن‌ها بر این باورند که عوارض ماری جوانا بسیار ناچیز است و بنابراین برای حل مشکلات خود و رسیدن به آرامش می‌توانند به مواد مخدر روی آورند و اقدام به مصرف آن کنند. حال آنکه از مضرات ماری جوانا بر بدن و مغز غافل‌اند و اطلاعات کافی ندارند.

ماری جوانا و حشیش جزء مواد روان گردانی هستند که ابتدا تأثیر خود را روی روان افراد می گذارند و باعث وابستگی روانی به آن می‌شوند. در حالی که مواد مخدری نظیر هروئین و تریاک باعث وابستگی جسمی فرد به آن می‌شود. به همین دلیل عوارض ماری جوانا گاهی اوقات می‌تواند به مراتب بدتر از عوارض سایر مخدرها باشد.

راه های ترک مصرف ماری جوانا در نوجوانان

برای ترک دادن نوجوانانی که ماری جوانا مصرف می‌کنند ابتدا لازم است با مضرات ماری جوانا آشنا شوید. در این صورت بهتر و راحت‌تر می‌توانید به فرزند خود کمک کنید تا مصرف این ماده محرک و اعتیادآور را قطع کند.

برای جلوگیری از ایجاد عوارض ماری جوانا در فرزندتان باید به یک سری نکات توجه کنید، به عنوان مثال: ممکن است فرزند شما بعد از مصرف آن دچار گیجی شود و بدون دلیل به صورت بلند بخندد یا هنگام راه رفتن نتواند تعادل خود را به درستی حفظ کند. همچنین چشمان او قرمز می‌شود و به سختی می‌تواند مسائل مختلف را به یاد آورد. گاهی اوقات نیز ممکن است دچار توهمات شنیداری و دیداری شود و هماهنگی عضلات خود را از دست دهد.

علائم مصرف ماری جوانا به قدری واضح و روشن است که والدین می‌توانند با کمی دقت در اعمال و رفتار فرزندشان به آن پی ببرند و برای درمان هرچه سریع‌تر او اقدام کنند. البته بهتر است هنگام پی‌بردن به این مساله، موضع گیری صورت نگیرد و با صحبت کردن با نوجوانتان و تشویق او برای ترک ماری جوانا، به درمان اعتیاد او کمک کنید.

لازم است بدانید که عوارض مصرف گل یا ماری جوانا در طولانی مدت به خوبی در چهره فرد مشخص می‌شود و همچنین اعتیاد به این ماده به مرور ممکن است باعث اعتیاد به مواد مخدر دیگری نظیر تریاک شود. پس بهتر است که با فرزند خود درباره عواقب و عوارض مصرف ماری جوانا صحبت کنید و آگاهی‌های لازم را به او بدهید. شما می‌توانید با سرگرم کردن فرزندتان با انواع تفریحات و تشویق او به انجام فعالیت‌های ورزشی و ایجاد یک رابطه صمیمانه، در صدد حل مشکلات او که اکثراً ناشی از دوران بلوغ است برآیید و مانع از تمایل او به سمت مصرف مواد مخدر شوید.


در همین زمینه بخوانید : ماری جوانا چیست


مصارف دارویی ماری جوانا

همانطور که گفته شد ماری جوانا از گیاه شاهدانه بدست می‌آید. بنابراین این گیاه مانند سایر گیاهان دارویی دارای مصارف دارویی نیز می‌باشد. به عنوان مثال از این گیاه برای درمان و بهبود تهوع، تسکین درد، افزایش اشتها، کاهش حملات صرع و کاهش اضطراب استفاده می‌شود. اما بهتر است برای بهره‌مندی از ویژگی‌های درمانی آن، این کار زیر نظر پزشک انجام شود و خودسرانه اقدام به مصرف آن صورت نگیرد، زیرا عوارض ماری جوانا بیشتر از خواص درمانی آن است.

این ماده برای تسکین بعضی از دردهای بدنی نیز توسط برخی از پزشکان برای دوره کوتاهی ممکن است تجویز شود. اما بهتر است برای پیشگیری از عوارض ماری جوانا، برای کاهش دردهای خود از انواع مسکن های دیگر استفاده کنید تا بدن شما با مصرف آن دچار مشکل نشود.

برخی از ورزشکاران بدون توجه به عوارض ماری جوانا ادعا می ‌کنند که برای بهبود عملکردشان در انجام حرکات ورزشی و کاهش التهابات ناشی از انجام حرکات سنگین، از این گیاه استفاده می‌کنند. اما این ادعای آن‌ها هنوز توسط پزشکان تایید نشده و دانشمندان در حال انجام تحقیقات بر روی آن هستند. استفاده از این ماده به صورت درمانی در ایران مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در بعضی از کشورهای اروپایی نظیر بریتانیا، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و همچنین در برخی از ایالات آمریکا، با توجه به شرایط جسمی، روحی و نوع بیماری فرد، این گیاه برای مصارف دارویی و جلوگیری از عوارض ماری جوانا، توسط پزشک متخصص ترک اعتیاد تجویز و آن را ماری جوانای طبی می‌نامند.

به این مطلب چه امتیازی میدید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا 0 / 5. شمارش آرا: 0

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

هفت + 4 =

سلام من یه اشنا دارم شهرستانه و میخاد ماری جوانا رو ترک کنه ولی نمیتونه آیا ترک اعتیاد ماری جوانا نیاز به بستری داره و از شهرستان بیاد میشه از کلینیک شما استفاده کنه و جای سکونت تو تهران نداره اما تو قم داره لطفا راهنمایی کنید

کوثر عباسی
22 اردیبهشت 1399

    پذیرش و بستری بیماران بصورت شبانه روزی در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی صورت میگیرد. ترک اعتیاد ماری جوانا نیز بصورت سم زدایی تدریجی با ارائه خدمات درمانی و هتلینگ برای بیماران انجام میگردد. برای ترک مواد محرک که بیشترین تاثیر آنها بر روی مغز و اعصاب است توصیه میشود از روش درمانی سم زدایی تدریجی برای ترک قطعی استفاده کنید . زیرا در طول دوره درمانی این موارد روزانه به بیماران ارائه میشود. ویزیت روانپزشک ، روانشناس ، نظارت کامل کادر پزشکی و پرستاران ، کنترل علائم ترک و درمان آن ، روان درمانی، کار درمانی، درمان اختلالات جنسی بر اثر سوءمصرف مواد

    کلینیک دکتر جوادی
    27 اردیبهشت 1399
Call Now Buttonمشاوره رایگان