فرق کمپ با کلینیک ترک مواد مخدر

فرق کمپ با کلینیک ترک مواد مخدر
تاریخ انتشار : 18.04.1401
مدیر سایت

اگر شما و یا هرکدام از عزیزانتان درگیر اعتیاد هستید، نیاز اصلی شما برای ترک همیشگی مواد اعتیادآور، یک کلینیک فوق تخصصی ترک اعتیاد با محیطی کاملاً امن و ارائه بهترین خدمات رفاهی و درمانی است. در سال‌های اخیر وجود کمپ‌های ترک اعتیاد و حتی مراکز غیرمجاز باعث ایجاد مشکلات ثانویه بسیاری شده است؛ این مشکلات در بسیاری از موارد فرد را از اعتیاد رها کرده و به سوی مشکلات روحی و روانی برده است.

اگر از افرادی هستید که ترک اعتیاد و در کنار آن ریشه‌یابی علت اعتیاد برایتان اهمیت دارد، این مطلب می‌تواند کمک زیادی برای انتخاب بهترین مرکز ترک اعتیاد برای شما به همراه داشته باشد. این را هم در نظر داشته باشید که کلینیک و کمپ از نظر محیط و روش‌های درمان اعتیاد تفاوت‌های بسیار چشم‌گیری دارند. برای مثال برای ترک کوکائین یا هروئین، شیشه و … نیاز به بستری بیماران است.

تفاوت کلینیک و کمپ

ترک اعتیاد در وهله اول و در اصلی‌ترین مرحله خود، نیاز به محیطی آرام و به دور از تشنج‌های احتمالی دارد. اگر شما هم با محیط کمپ ترک مواد مخدر آشنا باشید، طبیعتاً کلینیک ترک مواد مخدر را ترجیح خواهید داد. این کلینیک‌ها یا به عبارتی مراکز فوق تخصصی درمان اعتیاد، وظایف خود را بسیار بهتر از کمپ‌ها انجام می‌دهند و فرد مصرف کننده پس از پایان دوره ترک و سم زدایی ، تحت مراقبت روانشناس و روانپزشک قرار می گیرد; که در این مرحله وسوسه و لغزش بیمار کاملاً کنترل و درمان می‌گردد. بسیاری از افراد درگیر اعتیاد پس از ترک مواد، بدلیل عوارض مصرف مواد مخدر، اغلب دچار بیماری‌های روحی و روانی مختلفی می‌شوند.

در نتیجه یک کلینیک با کادری مجرب در حوزه روانشناسی ترک اعتیاد می‌تواند کمک بسیار زیادی به افراد درگیر برساند. یکی دیگر از ویژگی‌های فوق‌العاده کلینیک‌ها، درمان تخصصی و ریشه‌یابی علت اعتیاد است، بطوریکه در کوتاه‌ترین زمان ممکن، با توجه به نتایج آزمایشات اولیه اعتیاد و بررسی نوع اعتیاد، بیمار بهترین روش سم زدایی بدن را برای رهایی از اعتیاد خاص خود دریافت خواهد کرد. به طور مثال درمان فردی که به تریاک اعتیاد دارد، از درمان فردی که به شیشه یا سایر محرک‌ها اعتیاد دارد، کاملاً متفاوت بوده و روش هرکدام از دیگری تفکیک می‌شود؛ همچنین در کلینیک‌های تخصصی درمان اعتیاد;

جلسات روان درمانی، CBT، Rtms ، سکس‌تراپی، خانواده درمانی و… بعد از دوره سم‌زدایی بدن از مواد در انتظار افراد است تا فرد به طور کامل آماده بازگشت به جامعه باشد.

اهمیت بازگشت به زندگی پس از اعتیاد، می‌تواند فرق اصلی کلینیک و کمپ را به طور کامل برای شما تشریح کند. انتخاب ناآگاهانه کمپ برای ترک مواد مخدر ریسک بالایی را به همراه خواهد داشت و می‌توان گفت شاید فرد دچار اختلالات بسیاری شود؛ در این میان می‌توان با انتخاب یک کلینیک تخصصی درمان اعتیاد، خود و یا عزیزان خود را از عوارض پس از ترک اعتیاد دور نگه داشت و بازگشت به جامعه و خانواده را به آسانی قابل انجام ساخت.

طریقه ترک مواد مخدر در کلینیک

بسیاری از کلینیک‌های تخصصی ترک اعتیاد، جنبه روانی افراد را در اولویت خود قرار می‌دهد و با بهترین روش‌های سم زدایی سریع و یا تدریجی، افراد را از زندان مخدر و محرک‌ها رها می‌کنند؛ برای مثال می‌توان به 2 روش سم زدایی تدریجی مواد از بدن و یا روان درمانی اشاره کرد. در هر کدام از این روش‌ها، روند کار به طور کامل متفاوت است و هر کدام برای افراد مشخصی قابل انجام است. همچنین می‌توان گفت در این کلینیک‌ها ترک اعتیاد به همراه مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد نیز خواهد بود و از آسیب‌های روحی به فرد پس از قطع مصرف مواد جلوگیری خواهد شد.

به هر حال همه ما می‌دانیم، اعتیاد نوعی بیماری است که اگر تحت نظر پزشک ترک اعتیاد و در محیط مناسب، مراحل درمانی آن گذرانده شود، ترک اعتیاد بصورت همیشگی و قطعی خواهد بود.

فرق کمپ با کلینیک ترک مواد مخدر-https://drjavadiclinic.com/

ويژگی‌های بستری در کلینیک

انتخاب یک کلینیک مناسب برای افراد درگیر، می‌تواند کمک بسیاری در بازگشت آنها به آغوش خانواده و جامعه داشته باشد. یک کلینیک مناسب باید دارای کادر متخصص درمان اعتیاد اعم از روانپزشک،روانشناس و کادر درمانی مجرب باشد؛ همچنین هر شخص برای دوری از محیط اعتیاد، باید در طول تمام شب و روز تحت نظر پرستار و پزشک برای کنترل وسوسه مصرف باشد؛ چرا که کلینیک ها مانند بسیاری از کمپ‌هایی که سراغ دارید، زندان نیست! و بیمار باید هنگام پذیرش و بستری شبانه‌روزی; تحت نظر روانپزشک و روانشناس پروسه سم زدایی اعتیاد خود را طی کند تا درمان برای او نتیجه بخش باشد.

این کلینیک‌ها دارای اتاق‌های ویژه و خصوصی خاصی هستند که استفاده از آنها باعث تلطیف روحیه افراد می‌شود و پرخاشگری را از آنها دور نگه می‌دارد. به جز این اتاق‌های خصوصی و ویژه‌ای که در اختیار افراد قرار می‌گیرد; کار درمانی، گروه درمانی و مشاوره ‌های روانشناسی با امکانات و خدمات رفاهی بالا و ویژه‌ دیگری نیز در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. به‌طور کلی می‌توان گفت فضای کلینیک به دور از ناآرامی بوده و فرد درگیر را به سوی آرامش بیشتر سوق می‌دهد. بستری شبانه‌روزی در کلینیک‌ها، افراد را از محیط‌های ترسناک کمپ‌ها دور نگه خواهد داشت و بار روانی آنها را کاهش خواهد داد.

این مراکز با رعایت استانداردهای سکونت یک فرد درگیر با اعتیاد، روند بازگشت فرد به جامعه را با سهولت بالاتری همراه می‌سازد. از ویژگی‌های فوق‌العاده بستری در کلینیک، می‌توان به مراقبت‌های پس از دوره ترک اعتیاد آن اشاره کرد؛ این دوره فرد را از وابستگی‌های ذهنی و روانی دور خواهد کرد و می‌توان گفت، آخرین مرحله با موفقیت پشت سر گذاشته خواهد شد. پس از پایان تمام این روش‌ها و مراحل، فرد درگیر با اعتیاد بدون هیچ مشکلی به آغوش خانواده باز خواهد گشت و این بهترین حسی است که می‌توان برای یک خانواده ساخت.

در ادامه ویژگی های بستری در کلینیک دکتر جوادی را به صورت خلاصه را مشاهده می کنید:

  • اتاق‌های ویژه و خصوصی
  • اتاق های مجزا با امکانات رفاهی ویژه
  • امکان ملاقات در هر ساعت از شبانه روز
  • محیطی آرام و شاداب

طریقه ترک مواد مخدر در کمپ

شاید برایتان جالب باشد که در بسیاری از کمپ‌های ترک اعتیاد هیچ کدام از قواعد مشخصی که در کلینیک وجود دارد، رعایت نمی‌شود! بسیاری از کمپ‌ها دارای فضای ناآرام و نامطلوبی هستند و درون آنها خبری از فضای خصوصی و ریشه‌یابی علت اعتیاد نیست. روش‌‌های درمانی غیراستاندارد موجود در این کمپ‌ها، بار روحی و روانی بسیاری برای افراد دارد و حتی ممکن است فرد در صورت ترک اعتیاد دوباره به سمت آن بازگردد و یا فقط نوع مواد مصرفی فرد تغییر کند؛

برای مثال در بسیاری از این کمپ‌ها، فرد درگیر اعتیاد به تخت بسته می‌شود و یا دوز بالایی از دارو‌های شبه مخدر مانند: متادون،شربت متادون،ترامادول (که تمامی این داروها خود نوعی دیگر از شبه مخدرها هستند که وابستگی شدید جسمی و روحی برای فرد به همراه دارند) به او داده می‌شود.

فرق کمپ با کلینیک ترک مواد مخدر-https://drjavadiclinic.com/

بیشتر بخوانید: برای اطلاعات بیشتر مقاله ترک متادون را بخوانید.

تمامی این روش‌ها و روش‌های مشابه دیگر، باعث ایجاد بار روانی بیشتر بر دوش فرد شده و هیچ کمکی به او نخواهد کرد. به نظر می‌رسد زمان آن فرا رسیده که افراد جامعه ما، از این روش‌های سنتی و آسیب‌زا جدا شوند و به سمت روش‌های استاندارد و نتیجه بخش و البته منطقی حرکت کنند. ترک اعتیاد در کمپ‌ها ممکن است به قیمت جان افراد تمام شود و دیگر فرد به جامعه باز نخواهد گشت. با پیشرفت علم و رفاه انسانی، دیگر زمان زندانی کردن، کتک زدن و آسیب زدن به روح و روان افراد درگیر اعتیاد تمام شده است.

بهتر است برای درمان قطعی و حتمی عزیزان درگیر اعتیاد، آنها را از این محیط خطرناک دور نگه داریم. کمپ‌های ترک اعتیاد در مقایسه با کلینیک‌ها بسیار ضعیف و حتی ناامید کننده عمل کرده و می‌توان گفت نه تنها تاثیری ندارند، بلکه در برخی موارد برای افراد مضر نیز هستند؛ بهترین مثالی که می‌شود برای این کمپ‌ها به کار برد، این است که فرد از چاله به چاه می افتد و رنگ اعتیاد در زندگی او پر رنگ‌تر می‌شود. هر چقدر زمان رهایی از اعتیاد بیشتر شود، ترک آن بسیار سخت و دشوارتر خواهد شد؛ البته این را هم در نظر داشته باشید که هیچ وقت برای شروع زندگی جدید دیر نیست!

افزایش مراکز غیرمجاز ترک‌ اعتیاد

در سال‌های اخیر مراکز غیر مجاز بسیاری برای ترک‌ اعتیاد به صورت کمپ به وجود آمده است. این مراکز که حتی برخی از آنها دارای مجوز نیز هستند، بدون توجه به نکات مهم و قابل اهمیتی که در ترک اعتیاد به روش‌های مدرن وجود دارد، افراد را در بدترین شرایط روحی و روانی قرار می‌دهند. امروزه در شهر‌های بزرگ تقریباً در هر منطقه یک مرکز غیر مجاز ترک اعتیاد وجود دارد که هیچ کدام از استانداردها در آن رعایت نمی‌شود. این مراکز بدون هیچ نظارتی، در ظاهر خود را یک مرکز با امکانات رفاهی مناسب معرفی می‌کنند ولی در باطن و درون آنها آسیب‌های اجتماعی بسیاری در حال رخ دادن است.

این مراکز در فضای متشنجی که دارند، به دنبال رهایی افراد به هر قیمتی هستند. بهتر است اگر به دنبال یک مرکز مناسب و معتبر هستید، ابتدا از فضای آن مطلع شده و در وهله بعدی با افراد رها شده از بند اعتیاد مشورت کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که مشاورین کلینیک‌های ترک اعتیاد معتبر، می‌توانند مرجع مناسبی برای انتخاب مرکز تخصصی ترک اعتیاد باشند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

شانزده − 9 =

Call Now Buttonمشاوره رایگان