عوارض مصرف الکل

عوارض مصرف اکل
تاریخ انتشار : 24.10.1398
کلینیک دکتر جوادی

نوشیدن فقط یک یا دو گیلاس از مشروبات الکلی معمولاً باعث بروز نشانه‌های آشکار مصرف الکل می‌شود. اگر عزیزانتان عادت به مصرف الکل دارند، لازم است از عوارض مصرف الکل بر روی بدن آگاه باشید تا بدانید که باید برای ترک اعتیاد به الکل سریعاً قدم پیش بگذارید و یا به فردی که دچار مشکل سوء‌مصرف مشروبات الکلی شده است، با سریع‌ترین روش سم‌زدایی الکل به او کمک کنید.

عوارض مشروبات الکلی

از عوارض مشروبات الکلی می‌توان به بروز مشکلات جسمی و روانی اشاره کرد، به خصوص اگر فرد الکل را در مقدار زیاد و بدون توجه به عوارض آن مصرف کند. با توجه به دید منفی که در جامعه نسبت به معتادان وجود دارد و اعتیاد به طور کلی یک داغ ننگ محسوب می‌شود، بیماران مبتلا به اختلال سوء‌مصرف مواد تمایلی به پذیرش مشکلشان ندارند و به همین دلیل احتمال کمک گرفتن آن‌ها از اطرافیان و متخصصین کمتر می‌شود.

همین نگرش منفی است که باعث می‌شود دوستان یا خانواده بیمار درباره رفتارهای خطرناک یا تغییراتی که در عزیزشان مشاهده می‌کنند، حرفی نزنند. هرچند بسیاری از مبتلایان سعی می‌کنند مشکل الکلیسم و دائم‌الخمر بودن خود را پنهان کنند، اما مخفی نگه داشتن الکلیسم دشوار است. اعضای خانواده بیمار مشکوک به الکلیسم باید از عوارض جانبی مصرف الکل اطلاع داشته باشند تا بدانند که چه زمانی باید به او کمک کنند.

مستی، از عوارض مشروبات الکلی است که تصور می‌گردد مهمانی یا کنسرت را مهیج‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند، اما زیاده‌روی در مصرف الکل خطرناک است. زیاده‌روی در مصرف الکل تعریف متفاوتی برای مردان و زنان دارد. آقایان زیر 65 سالی که در طول روز بیشتر از 4 نوشیدنی یا در طول هفته بیشتر از 14 نوشیدنی مصرف می‌کنند، دچار مشکل سوء‌مصرف الکل هستند.

زیاده‌روی در مصرف مشروب برای خانم‌ها و آقایان مسن‌تر معمولاً بیشتر از سه نوشیدنی در روز یا هفت نوشیدنی در هفته تعریف می‌شود. چنانچه مصرف الکل به این حد برسد، شناسایی نشانه‌ها و علائم الکلیسم آسان‌تر می‌شود، ولی فرد دچار عوارض مستی می‌گردد.

مصرف زیاد الکل چه عوارضی دارد ؟

الکلیسم علائم متعددی را به دنبال دارد که شامل عوارض جسمی و روانی آشکار نیز می‌شود. الکل دارای کالری بسیار زیادی است، بنابراین زیاده‌روی در مصرف مشروبات الکلی منجر به افزایش وزن می‌شود. تجمع چربی در اطراف شکم یکی از عوارض شایع زیاده‌روی در مصرف الکل است.

به علاوه دائم‌الخمرها معمولاً ظاهر نامرتب و شلخته‌ای دارند، گفتارشان نامفهوم است و هنگام راه رفتن تلوتلو می‌خورند. هرچه فرد مست‌تر باشد، کمتر می‌تواند مراقب رفتارش باشد و به سر و وضعش برسد.

وقتی چنین تغییراتی در فرد معتاد به الکل ایجاد می‌شود، او در تعامل با همکاران، دوستان یا خانواده‌اش دچار مشکلاتی می‌شود. همچنین بیماران الکلی با مشکلاتی قانونی از قبیل دستگیر شدن به دلیل رفتار نامناسب در مکان‌های عمومی و رانندگی در حال مستی مواجه می‌شوند. پرداخت جریمه‌ها و حق‌الزحمه وکلا در کنار هزینه‌های خرید مشروبات الکلی، حساب بانکی فرد الکلی را به سرعت خالی می‌کند و مشکلات اقتصادی نیز به مشکلات قبلی اضافه می‌شود.

عوارض جسمی ‌مصرف الکل

سوء‌مصرف الکل عوارض جسمی متعددی را به دنبال دارد. اکثر افراد با عوارض جسمی مصرف الکل آشنا هستند. عوارض مستی عبارت است از:

 • حرف زدن نامفهوم یا با صدای بلند
 • چشم‌های سرخ و خون گرفته
 • بیهوده شلوغ کردن و سرو صدا ایجاد کردن
 • رفتار جنسی پرخطر
 • حرکات ناهماهنگ
 • دمدمی مزاج شدن و تندخویی
 • افسردگی
 • استفراغ
 • فراموشی
 • کاهش خودبازداری و کم‌رویی

سوء‌مصرف مستمر الکل عوارض بیشتری را در پی دارد که می‌تواند علامت اعتیاد به آن باشد. افرادی که نوشیدنی‌های الکلی را به طور مرتب و در مقدار زیاد مصرف می‌کنند، علائم اجتماعی و جسمی زیر را تجربه می‌کنند:

 • ناتوانی در کاهش مقدار مصرف الکل
 • ولع و میل شدید و غیرقابل کنترل به الکل
 • خرید مداوم مشروبات الکلی
 • افزایش تدریجی مصرف الکل
 • مشروب نوشیدن در موقعیت‌هایی خطرناک مانند زمان رانندگی
 • فراموشی‌های طولانی
 • مشروب‌خواری در صبح زود
 • تنها مشروب نوشیدن
 • خماری‌های مداوم
 • بی‌علاقه شدن به سرگرمی‌ها یا فعالیت‌های همیشگی به دلیل مصرف الکل، مستی یا خماری
 • ایجاد مشکل در روابط
 • مشکلات قانونی
 • مشکلات مالی

بروز بعضی علائم به غلظت الکل در خون (BAC) بستگی دارد. غلظت الکل در خون بعد از یک یا دو نوشیدنی به 0.04 می‌رسد و در این نقطه است که افراد معمولاً علائم اولیه مستی را تجربه می‌کنند.

فرد زمانی مست محسوب می‌شود که مهارت‌های حرکتی و توانایی‌های شناختیش در حد محسوسی مختل شده باشد یا غلظت الکل در خونش به 0.08 رسیده باشد. در چنین حالتی است که افراد به دلیل رانندگی در حال مستی دستگیر می‌شوند. رانندگان کامیون چنانچه غلظت الکل در خونشان به 0.04 برسد، به جرم رانندگی در حال مستی دستگیر می‌شوند.

زمانی که غلظت الکل در خون به 0.12 می‌رسد، اکثر افراد احساس می‌کنند که باید بالا بیاورند. مصرف‌کنندگان ممکن است در غلظت بین 0.30 تا 0.40 بی‌هوش شوند. وقتی غلظت الکل در خون به 0.45 برسد، خطر مرگ وجود دارد.

عوارض روانی مصرف الکل

قبل از آن که الکلیسم سلامت جسمی مصرف‌کننده را تحت‌الشعاع قرار دهد، بر ذهن اثر می‌گذارد. اعتیاد ارتباطات مغز را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود حتی فردی که به تازگی الکل مصرف کرده است، ولع شدیدی به مصرف الکل احساس کند. این وضعیت شیمی مغز را تغییر می‌دهد و مغز برای الکل اولویت قائل می‌شود.

در نتیجه مست کردن، تمرکز و دغدغه اصلی فردی می‌شود که در دام اعتیاد به الکل گرفتار شده است. چنانچه فرد میل به مصرف الکل داشته باشد، اما الکل در دسترسش نباشد، اعتیاد به الکل او را در آشفتگی و ناراحتی روانی شدیدی فرو می‌برد.

الکل علاوه بر این که موجب بروز مشکلات روانی جدید می‌شود، اختلال‌های روانی قبلی را نیز تشدید می‌کند. مصرف الکل موجب وخامت بیماری‌های روانی بالینی، به ویژه افسردگی می‌شود. ارتباط بین الکلیسم و اختلال‌های روانی زمانی پیچیده‌تر می‌شود که متوجه شویم بیماران مبتلا به ناراحتی‌های روانی بیشتر مستعد اعتیاد به الکل هستند.

از دیگر عوارض دائم الخمر بودن

از آنجایی که الکل نقش بسیار مهمی در زندگی بیمار الکلی پیدا می‌کند، او فعالیت‌ها یا سرگرمی‌های دیگری را که زمانی به آن‌ها علاقه داشت، رها می‌کند. فردی که زمانی عاشق موسیقی بود و وقت آزادش را به کنسرت رفتن با دوستان و نواختن ساز می‌گذراند، بعد از ابتلا به الکلیسم فقط خود را در الکل غرق می‌کند.

ممکن است مشکلات مشابهی برای فرد دائم الخمر در محل کار یا تحصیل نیز ایجاد شود. الکل حافظه، مهارت‌های حرکتی و توانایی‌های شناختی مصرف‌کننده را مختل می‌کند، در نتیجه بیمار به سرعت خسته می‌شود و عملکرد تحصیلی و شغلی‌اش افت می‌کند. رفتار و نگرش اکثر افراد هنگام مستی تغییر می‌کند و فرد مست پر سر و صدا‌تر، شلوغ‌تر، خجالتی‌تر یا جنجالی‌تر می‌شود. رفتار بی‌ثبات و تغییر نگرش موجب بروز مشکلات متعدد در موقعیت‌های شغلی یا تحصیلی می‌شود.

مختل شدن توانایی‌ها و کاهش خودبازداری ناشی از مصرف الکل عواقب ناخواسته و ناخوشایندی را در پی دارد. آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های پرخطر، مشکلات قانونی به دلیل ارتکاب رفتارهای نامناسب در مکان‌های عمومی یا خطر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی در اثر مصرف مشروبات الکلی افزایش می‌یابد.

عوارض مصرف الکل سفید

مصرف الکل سفید یا اتانول که در داروخانه‌ها نیز به فروش می‌رسد، می‌تواند عوارض خطرناکی داشته باشد. از عوارض خوردن الکل سفید در حجم بالا می‌توان به آسیب به سلول‌های مغزی و کاهش سطح هوشیاری و حتی کما و مرگ اشاره کرد. سوء‌مصرف مستمر و طولانی مدت الکل سفید باعث کوچک شدن کبد، زخم معده و عوارض گوارشی می‌شود.

اوردوز الکل

زیاده ‌روی در مصرف مشروبات الکلی به سادگی منجر به اوردوز یا مسمومیت با الکل می‌شود. اوردوز الکل معمولاً در غلظت BAC 0.45 یا بالاتر رخ می‌دهد.

متاسفانه درصد شیوع مرگ‌ومیر ناشی از اوردوز مشروب در میان دائم‌الخمرها بالا است، بنابراین بهتر است از علائم اوردوز الکل اطلاع داشته باشید تا اقدام لازم را در صورت بروز مشکل انجام دهید.

علائم اوردوز الکل

از جمله علائم اوردوز الکل عبارت است از:

 • تنفس آهسته یا نامنظم
 • کند شدن ضربان قلب
 • گیجی
 • بیهوشی
 • واکنش کند و ضعیف به محرک‌ها
 • پایین آمدن دمای بدن
 • آبی رنگ شدن پوست، به ویژه لب‌ها یا صورت
 • سرد و مرطوب شدن پوست
 • استفراغ
 • تشنج

اوردوز الکل موردی اورژانسی است و باید قبل از آن که به مرگ بیمار بیانجامد، درمان شود. اگر احتمال می‌دهید که یکی از اطرافیانتان دچار مسمومیت یا اوردوز الکل شده است، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

عوارض الکل برای بدن

زیاده‌روی در مصرف مشروبات الکلی به تدریج آسیب‌هایی جدی به بدن وارد می‌کند و منجر به بروز مشکلاتی روانی مانند روان‌پریشی الکلی می‌شود. مصرف الکل در درازمدت به کبد، قلب و مغز آسیب می‌زند.

 • عوارض الکل بر کبد:

کبد اندامی است که وظیفه متابولیسم الکل را به عهده دارد. وقتی فردی الکل مصرف می‌کند، کبد تجزیه الکل را شروع می‌کند. کبد اتانول را به استالدئید سمی تبدیل می‌کند، استالدئید ابتدا به استات و سپس آب و دی اکسید کربن تجزیه می‌شود. کبد در هر ساعت می‌تواند ده گرم اتانول را تجزیه کند و بقیه الکل مصرف شده در جریان خون باقی می‌ماند.

اندازه‌گیری غلظت الکل در خون روش رایجی برای بررسی مستی مصرف‌کنندگان است. زیاده‌روی در مصرف الکل در درازمدت به کبد آسیب میزند و منجر به ابتلا به بیماری کبدی می‌شود. مردانی که به مدت ده سال یا بیشتر، هر هفته 20 نوشیدنی یا بیشتر مصرف کرده‌اند، دچار مشکل سوء‌مصرف سنگین و مرتب الکل هستند.

اما زنانی دچار مشکل سوء‌مصرف الکل دانسته می‌شوند، که به مدت ده سال یا بیشتر هر هفته 16 نوشیدنی یا بیشتر مصرف کرده‌اند. هرچه کبد مجبور به تجزیه مقدار بیشتری الکل باشد، سلول‌هایش بیشتر متورم می‌شود. ورم و التهاب ناشی از مصرف الکل اصطلاحاً هپاتیت الکلی یا استئاتوهپاتیت الکلی گفته می‌شود. این عارضه‌ها به موازات استمرار مصرف سنگین الکل موجب ایجاد فیبروز یا اسکار می‌شود.

این بیماری‌های کبدی در نهایت به نارسایی کبد و احتمالاً مرگ می‌انجامد. نه تنها این عارضه‌ها عوارض شدیدی را به دنبال دارند، بلکه اختلال در عملکرد کبد بر بقیه بدن نیز اثر می‌گذارد. اختلال کبدی ناشی از مصرف الکل منجر به ابتلا به اختلالی مغزی به نام انسفالوپاتی کبدی می‌شود.

این اختلال تغییراتی را در رفتار پایه، برای مثال الگوهای خواب و خلق و خو ایجاد می‌کند و به عوارض جدی‌تری مانند تغییرات شخصیتی، گیجی، اضطراب، افسردگی و مشکلات مربوط به هماهنگی جسمی دامن میزند. احتمال بروز عوارض جدی‌تر و مرگبار نیز وجود دارد.

 • عوارض الکل بر مغز:

اثر مستقیم الکل بر مغز می‌تواند گسترده باشد. الکل عملکرد مغز را کند می‌کند و این احساس را در مصرف‌کننده ایجاد می‌کند که گویی حرکت جهان آهسته‌تر شده است. سوء‌مصرف درازمدت الکل آسیب بیشتری به مغز میزند. برای مثال مطالعات انجام شده بر روی مردان و زنان مبتلا به الکلیسم نشان داده است که مغز افراد الکلی نسبت به افراد مشابه کوچکتر است. کوچک شدن مغز یکی از شاخص‌های آسیب مغزی است.

به علاوه الکلیسم غالباً منجر به کمبود تیامین و ویتامین B1 می‌شود. این کمبود زمینه را برای ابتلا به عارضه‌هایی عصبی موسوم به انسفالوپاتی ورنیکه و پسیکوز کورساکوف فراهم می‌کند؛ این دو عارضه در کنار هم سندرم ورنیکه ـ کورساکوف گفته می‌شود. این سندرم حالت گیجی ذهنی کوتاه اما شدید و ناهماهنگی عضلانی ایجاد می‌کند و یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات جدید را دشوار می‌کند.

 • عوارض الکل برای پوستعوارض الکل برای پوست

یکی از عوارضی که الکل برای بدن دارد، فشاری است که به کبد می‌آورد. مصرف الکل با ایجاد بیماری‌های کبدی می‌تواند عوارضی برای پوست نیز داشته باشد. یکی از عوارض معمول الکل برای پوست آنژیوم عنکبوتی است، لک‌های قرمز رنگی که معمولا روی دست‌ها، صورت و یا گردن دیده می‌شود.

الکل باعث فعالیت آنزیم‌های مرتبط با بیماری به نام Porphyria Cutanea Tarda یا PCT می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد زخم در مناطقی از پوست در معرض آفتاب شود.

 • عوارض الکل بر قلب:

مصرف بیش از اندازه الکل به روش‌های گوناگون به قلب آسیب میزند. از جمله آسیب‌های قلبی ناشی از الکلیسم می‌توان به بالا رفتن فشار خون، بیماری قلبی، فیبریلاسیون دهلیزی و سکته مغزی هموراژیک اشاره کرد. به علاوه مصرف الکل میزان تری گلیسیرید را در خون افزایش می‌دهد و زمینه‌ساز چاقی می‌شود که به نوبه خود فشار بیشتری را به قلب تحمیل می‌کند. در نتیجه زیاده‌روی در مصرف الکل قلب را ضعیف می‌کند و منجر به ابتلا به کاردیومیوپاتی و در نتیجه مرگ زودرس می‌شود.

نشانه‌های اعتیاد به الکل

اگر نگران هستید که مبادا یکی از نزدیکانتان دچار اعتیاد به الکل شده است یا به ابتلا به الکلسیم او مشکوک شده‌اید، از کجا باید بدانید او به الکل اعتیاد دارد؟ بهتر است بررسی کنید که آیا فرد مورد نظرتان یک یا چند مورد از نشانه‌های زیر را دارد یا خیر:

 • بی‌علاقگی به سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها
 • افت عملکرد تحصیلی و شغلی
 • بروز مشکل در روابط میان‌فردی
 • مشکلات حقوقی
 • مشکلات مالی
 • تغییر در ظاهر و بهداشت فردی
 • میل شدید و غیرقابل کنترل به مصرف الکل
 • تحریک‌پذیری یا آشفتگی در صورت در دسترس نبودن الکل

بعضی از علائم فوق به محض ابتلا به اعتیاد بروز می‌یابد. اما پدیدار شدن بعضی نشانه‌ها، مانند مشکلات مالی مدت بیشتری طول می‌کشد.

درمان اعتیاد به الکل

اگر خود یا یکی از عزیزانتان با الکلیسم دست و پنجه نرم می‌کنید و می‌خواهید بر این مشکل غلبه کنید، بهتر است برای اطلاع از داروی ترک اعتیاد به الکل از متخصصین این مرکز کمک بگیرید. متخصصین مجرب مرکز ترک اعتیاد دکتر جوادی در درمان اعتیاد به الکل تخصص دارند و برای رفع این مشکل به شما کمک می‌کنند. همین امروز با همکاران ما تماس بگیرید تا متوجه شوید که چگونه می‌توانید در مسیر زندگی سالم‌تری قرار بگیرید.

منبع: therecoveryvillage.com

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید