عوارض حشیش بر مغز

عوارض و اثرات مصرف حشیش بر مغز
تاریخ انتشار : 3.10.1398
مدیر سایت

حشیش و ماری جوانا یک ماده روانگردان هستند و به عبارت دیگر نحوه عملکرد مغز را تغییر می‌دهند. عوارض حشیش بر مغز بیشتر بخش‌های خاصی به نام (گیرنده کانابینویید) را شامل می‌شود. این گیرنده‌ها وظیفه ارسال پیام‌هایی را به سلول‌های عصبی مختلف دارند. حشیش و ماری جوانا بر نواحی از مغز تأثیر می‌گذارد که مربوط به یادگیری، حافظه، اشتها، تعادل و لذت هستند. بنابراین تداخل در این گیرنده‌ها می‌تواند تاثیرات قابل توجهی بر بدن بگذارد.

مصرف حشیش اثرات کوتاه مدت و بلندمدتی را بر مغز به جا می‌گذارد:

اثرات سوءمصرف حشیش بر مغز

THC بر قسمت‌های مختلفی از مغز تاثیرگذار است (قسمت های زرد رنگ) (Image by NIDA)

عوارض کوتاه مدت حشیش بر روی مغز

وقتی فردی حشیش می‌کشد، تتراهیدروکانابینول (THC) به سرعت از ریه‌هایش عبور می‌کند و وارد جریان خون می‌شود. خون این ماده شیمیایی را به مغز و دیگر اندام‌های بدن منتقل می‌کند. مصرف حشیش به صورت خوردنی یا نوشیدنی سرعت جذب THC را کاهش می‌دهد؛ در این حالت اثر مصرف حشیش پس از سی دقیقه تا یک ساعت تجربه می‌شود.

THC بر آن دسته از سلول‌های گیرنده مغز اثر می‌گذارد که به طور معمول به مواد شیمیایی مشابه THC واکنش نشان می‌دهند. این مواد شیمیایی طبیعی نقش مهمی در رشد و عملکرد عادی مغز دارند.

مصرف حشیش باعث بیش‌فعالی بخش‌هایی از مغز می‌شود که حاوی بیشترین تعداد از این گیرنده‌ها هستند. مصرف کننده در نتیجه چنین تأثیری دچار حالت نشئگی یا سرخوشی می‌شود.

همچنین بخوانید: عوارض ترک حشیش و بهترین روش ترک آن چیست؟

از دیگر عوارض حشیش بر مغز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغییر حواس، برای مثال مصرف کننده رنگ‌ها را درخشان‌تر می‌بیند.
  • تغییر حس زمان
  • تغییر خلق و خو
  • مختل شدن حرکات بدن
  • مختل شدن توانایی تفکر و حل مسئله
  • مشکلات حافظه
  • مصرف مقدار زیاد حشیش باعث توهم و هذیان می‌شود.
  • پسیکوز یا روان‌پریشی: خطر بروز این عارضه در اثر مصرف مستمر حشیش با درجه خلوص بالا افزایش می‌یابد.

عوارض بلندمدت حشیش بر مغز

باید به این موضوع بیشتر توجه داشت که مصرف حشیش بر رشد مغز نیز بسیار اثر می‌گذارد. چنانچه فردی مصرف حشیش را از دوران نوجوانی شروع کند، حشیش اثر نامطلوبی بر عملکردهای تفکر، حافظه و یادگیری می‌گذارد و روند ایجاد ارتباط بین بخش‌های مختلف مغز را که برای ارائه این عملکردها ضروری است، مختل می‌سازد. پژوهشگران در حال بررسی ماندگاری عوارض بلند مدت حشیش و دائمی بودن تغییرات ایجاد شده هستند.

برای مثال پژوهشی که در نیوزیلند انجام شد و پژوهشگران دانشگاه دوک نیز در آن مشارکت داشتند، نشان داد افرادی که کشیدن حشیش را در مقدار زیاد از دوران نوجوانی شروع کرده بودند و مصرف حشیش را به طور مستمر ادامه داده بودند، ضریب هوشیشان در بازه سنی ۱۳ تا ۱۸سال به طور متوسط ۸ نمره کمتر شده بود. آن دسته از توانایی‌های مغز که در اثر سوء مصرف حشیش از دست رفته بود، پس از ترک حشیش به طور کامل بازیابی نشد. اما افت شاخص IQ در افرادی که کشیدن حشیش را در دوران بزرگسالی شروع کرده بودند، مشاهده نشد.

برخلاف عقیده رایج بین مردم که فکر می‌کنند حشیش باعث اعتیاد نمی شود، “حشیش اعتیادآور است”.

در مطالعه دیگری که بر روی دوقلوها انجام شد، افرادی که حشیش مصرف کرده بودند، افت معناداری معادل ۴ نمره IQ را در دانش عمومی و توانایی کلامی در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی نشان دادند، اما هیچ تفاوت قابل پیش‌بینی‌ای بین دوقلوهایی که فقط یکی از آنها حشیش مصرف می‌کرد، مشاهده نشد. این نتیجه بیانگر آن است که افت IQ در مصرف کنندگان حشیش می‌تواند علت دیگری به جز مصرف حشیش داشته باشد، برای مثال پیامد عامل‌های خانوادگی از قبیل وراثت یا محیط خانوادگی باشد.

منبع: Drugabuse.gov

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

Call Now Buttonمشاوره رایگان