۰۲۱-۷۹۴۴۱
کلینیک ترک دکتر جوادی

اوردوز ماری جوانا

آخرین تاریخ آپدیت: 1402/07/17
امتیاز به نوشته:
5/5

ماری جوانا از گل‌های خشک و برگ گیاه شاهدانه ساخته می‌شود. کمترین قدرت از بین تمام محصولات شاهدانه را دارد و معمولاً بصورت سیگار و یا به صورت محصولات خوراکی مانند کوکی یا کیک استفاده می‌شود. ماری جوانا ماده مخدر بسیار پرطرفداری است که در بعضی کشورها قانونی نیز هست؛ با این حال بسیاری از مصرف‌کنندگان از خطرات و اوردوز ماری جوانا اطلاع ندارند. قبلا در مقاله ماری جوانا چیست مطلب کاملی در همین زمینه نوشتیم که پیشنهاد میدیم مطالعه کنید در مقاله زیر به علائم اوردوز ماری جوانا پرداختیم

علائم اوردوز ماری جوانا

مصرف ماری جوانا می‌تواند منجر به عواقب سلامتی شدید و تهدید آمیز برای کودکان و نوزادان شود. برای نوجوانان و بزرگسالان، مصرف بیش از حد آن می‌تواند به عنوان یک نسخه شدیدتر و ناخوشایندتر از مسمومیت معمولی به نظر برسد. علائم اوردوز مواد محرک شامل: سردرگمی، پارانویا، اضطراب، هراس، ضربان قلب سریع، توهم، افزایش فشار خون و استفراغ است. هرچند اوردوز ماری جوانا عارضه نادری است، اما با این حال احتمال آن وجود دارد. نشانه‌ها و علائم دیگر  اوردوز ماری جوانا عبارت است از:

 • اضطراب شدید یا حملات هراس
 • واکنش‌های روانی: برخی مصرف کنندگان دچار پارانویا می‌شوند. توهم، هذیان یا فراموشی هویت فردی نیز در برخی مشاهده می‌شود.
 • قدرت قضاوت، ادراک و هماهنگی در برخی مصرف کنندگان کاهش می‌یابد؛ این شرایط ممکن است به آسیب‌دیدگی یا حتی مرگ بیمار منجر شود.
 • سریع شدن ضربان قلب، درد قفسه سینه یا حمله قلبی
 • تشنج یا لرزش غیرقابل کنترل
 • رنگ پریدگی
 • عکس ‌العمل نشان ندادن
 • بالا رفتن ناگهانی فشار خون همراه با سردرد

اگر علائم بیمار شدید بود، به سرعت با اورژانس تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید تا بیمار تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرد و اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی خطرناک انجام شود.

عوارض جانبی ناشی از کشیدن ماری جوانا یک تا سه ساعت دوام دارد، اما اگر ماری جوانا به شکل خوراکی مصرف شود، ماندگاری عوارض آن چندین ساعت خواهد بود.

درمان خود را در کلینیک ترک اعتیاد دکترجوادی بهترین مرکز ترک ماری جوانا به همراه روانشناسان متخصص شروع کنید.

شماره تماس: ۰۲۱۷۹۴۴۱

مصرف همزمان ماری جوانا و الکل

مصرف همزمان ماری جوانا و الکل

مصرف یا سوء مصرف چند نوع ماده مخدر و محرک شایع‌ترین عاملی است که خطر اوردوز با ماری جوانا را افزایش می‌دهد. ترکیب بعضی مواد مخدر مرگبار است و عوارض شدیدی را به دنبال دارد؛ به خصوص اگر ماری جوانا همراه با الکل مصرف شود. مصرف همزمان الکل و ماری جوانا یکی از متداول‌ترین ترکیباتی است که حین تصادفات رانندگی گزارش می‌شود. هرچند ساز و کار اثرگذاری این ترکیب کاملاً مشخص نیست، اما می‌دانیم که مصرف همزمان ماری جوانا و الکل علاوه بر خطرات مربوط به ترکیب این دو ماده با عارضه مهم دیگری نیز همراه است، الکل میزان ماده روان‌گردان اصلی ماری جوانا، یعنی THC (تتراهیدروکانابینول) را در خون افزایش می‌دهد.

دیگر عامل‌های خطر اوردوز ماری جوانا به شرح زیر است:

 • ابتلا به بیماری‌هایی مانند مشکلات قلبی یا تنفسی (ناراحتی قلبی یا آسم) می‌تواند خطر بروز عوارض مرگبار را افزایش دهد.
 • سابقه مصرف (مدت زمان و مقدار مصرف)
 • مصرف همزمان با داروهای تجویزی

اقدامات لازم در صورت مشاهده اوردوز Overdose با ماری جوانا

اگر علائم اوردوز ماری جوانا را در خود یا یکی از اطرافیانتان مشاهده کردید، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • با اورژانس تماس بگیرید.
 • به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید؛ اگر خودتان در معرض خطر اوردوز قرار دارید، هرگز رانندگی نکنید.
 • اگر خودتان دچار اوردوز شده‌اید، از یک نفر کمک بگیرید.
 • در کنار فردی که اوردوز کرده است، بمانید تا متوجه تشدید علائم بشوید.

اگر تنفس بیمار دچار اوردوز قطع شد، عملیات احیای قلبی ریوی (CPR) را در صورتی که در این زمینه آموزش دیده‌اید، به سرعت شروع کنید. بیمارانی که به اورژانس منتقل می‌شوند، داروی آرام بخش دریافت می‌کنند، دستگاه کمک تنفسی به آن‌ها متصل می‌شود، از قفسه سینه‌شان عکس گرفته می‌شود، سرم به آنها تزریق می‌شود و دارو برای تسکین علائم دریافت می‌کنند.

پیشگیری از اوردوز ماری جوانا

توصیه های زیر را برای پیشگیری از اوردوز Overdose ماری جوانا رعایت کنید:

 • سوء مصرف ماری جوانا را متوقف کنید.
 • میزان مصرف ماری جوانا را کاهش دهید.
 • اطلاعاتتان را در زمینه تداخل های خطرناک مصرف همزمان ماری جوانا و الکل افزایش دهید. ماری جوانا و مواد مخدر دیگر را با هم مصرف نکنید.
 • بدانید که تحمل بدن بعد از قطع مصرف ماری جوانا کمتر می‌شود.
 • آب کافی بنوشید.
 • از ترکیب ماری جوانای مصرفی و مواد شیمیایی اضافه شده به آن مطلع باشید.
 • بدانید که مصرف ماری جوانا باعث تشدید چه بیماری‌هایی می‌شود.
 • برای کاهش مصرف ماری جوانا یا ترک آن، دوستان، اطرافیان و محیط خود را در صورت لزوم تغییر بدهید.
 • برای ترک اعتیاد ماری جوانا از متخصص کمک بگیرید.

چنانچه با علائم اوردوز ماری جوانا مواجه شدید، سعی کنید در شرایطی که منجر به بروز عوارض مرگبار می‌شود، قرار نگیرید. برای مثال هنگامی که تحت تأثیر ماری جوانا قرار دارید، رانندگی نکنید. طبق گزارش AAA (انجمن حمل و نقل آمریکا)، مرگ‌ومیر مرتبط با مصرف ماری جوانا و مشتقات آن از 8 درصد در سال 2013 به 17 درصد در سال 2014 رسیده است.

مصرف ماری جوانا خطرات و عوارض بسیاری را به دنبال دارد، که بعضی جزئی و بعضی مرگبارند. خوشبختانه درمان‌های مناسبی برای درمان تمامی مراحل مصرف ماری جوانا در بیمارستان ترک اعتیاد دکتر جوادی وجود دارد.

درمان اوردوز ماری جوانا

تشخیص اعتیاد به ماری جوانا با کمک آزمایش‌های روانشناختی، روانپزشکی و دارویی زیر نظر روانپزشک ترک اعتیاد انجام می‌شود. هرچند علائم اوردوز Overdose ماری جوانا معمولاً خفیف است و نیازی به درمان و مراقبت اساسی ندارد. با این حال با توجه به شرایطتان ممکن است به این نتیجه برسید که درمان ترک اعتیاد این ماده محرک برای رفع عوارض جانبی باقیمانده پس از اوردوز ماری جوانا مفید است و به بازیابی سلامتی‌تان کمک می‌کند. برای این منظور باید از یک پزشک متخصص ترک اعتیاد کمک بگیرید. درمان اوردوز ماری جوانا با توجه به عوارض و تأثیر محرک بر روی شخص و نشانه هایی که در بیمار مشاهده می‌شود، مانند: شرایط خلق و خو، اضطراب، استرس و …. انجام می گیرد. دوره درمان مسمومیت ماری جوانا برای هر شخص بصورت جداگانه تشخیص داده می‌شود.

1402/07/17

7 پاسخ به “اوردوز ماری جوانا”

 1. حامد گفت:

  آرزو میکنم کاش همه اونایی که گل میکشن دیگه نرن دنبالش. من با کشیدن گل و اوردوز کردنم یه بار مرگ رو تجربه کردم. اصلا نمیتونم حالی که بهم دست داد رو بیان کنم. فقط بدونین که خدا بهم یبار دیگه فرصت زندگی داد. من واقعا حس جون بالا آوردن رو تجربه کردم. آخرین نفس های زندگیت خیلی دردناک و همراه با سوزشه. دوستای عزیز هرچی زودتر بیخیالش بشین لطفا.

 2. مهدی عیدانی گفت:

  سلام من ۴ روز پیش گل کشیدم ولی تا الان خیلی گیج و منگم اصلا یه حالت افتضاحیه خیلی ترسیدم نکنه از بین نره کم اشتها شدم همش استرس دارم خیلی بده دیگه اون حالت عادیو بدست نیوردم

  • کلینیک دکتر جوادی گفت:

   علائم شما بعد از مدتی از بین می رود اما سعی کنید از مصرف مجدد آن پرهیز کنید. زیرا برخی از علائم مانند افسردگی، خستگی، احساس پوچی از عوارض مصرف گل می باشد که ممکن است طولانی مدت شما را درگیر کند.

 3. عرشی عبادی گفت:

  سلام من امروز ۶ ۷ کام گل کشیدم و چند ثانیه بعد از مصرف حالم بد سرگیجه گرفتم چشام سرخ شد و تنها چند ثانیه با اوردوز و مرگ فاصله داشتم و فقط اون لحظه خدا رو صدا میزدم و خدا امروز جون من رو نجات داد. دوستان خواهش میکنم این تبلیغات فیک درباره گل رو باور نکنید و سمتش نرید خیلی عوارض سنگینی داره خواهش میکنم ازتون نکشید ممنون

  • محمد گفت:

   دوست عزیز شما هنوز عوارض ماری جوانا و خطراتشو درک نکردید. وقتی نتونی درک کنی این اتفاق می افته حد و اندازه خودتونو بدونید

 4. سعید گفت:

  سلام من چند کام گرفتم بعدش واقعا داشتم میمردم و بعد از اون اتفاق دیگه مثل قبل نشدم الان ۱۸ ماهه آیا من به حالت طبیعی خودم برمی‌گردم خواهش میکنم راهنمایی کنید

  • کلینیک دکتر جوادی گفت:

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه شما دچار عوارض مصرف ماریجوانا شده اید. در صورت تمایل برای رفع سریع‌تر عوارض به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + شانزده =