ارتباط بین اعتیاد و سلامت روان

ارتباط بین اعتیاد و سلامت روان
تاریخ انتشار : 21.08.1398
مدیر سایت
0
(0)

ارتباط بین اعتیاد و سلامت روان در بسیاری از موارد مانند مسئله مرغ و تخم مرغ است. آیا سوءمصرف مواد به دلیل تحمل فشار عاطفی و تنش روانی شروع شده است یا سوء مصرف الکل و مواد مخدر به مشکلات سلامت روان دامن زده است؟ هر دو حالت می‌تواند درست باشد.

افرادی که با مشکل سوءمصرف مواد دست و پنجه نرم می‌کنند، ممکن است برای مقابله با علائم و عوارض جانبی مشکلات سلامت روان به الکل یا مواد مخدر پناه ببرند. باید توجه داشته باشید که برای درمان سوءمصرف مواد حتماً از پزشکان متخصص ترک اعتیاد کمک بگیرید، می‌توانید با مراجعه به مرکز تخصصی ترک اعتیاد دکتر جوادی از پزشکان و روانشناسان این مرکز که در هر دو زمینه اعتیاد و اختلالات سلامت روان مهارت و تجربه دارند کمک بگیرید.

سوءمصرف مواد و ابتلای همزمان به اختلال‌های سلامت روان

اعتیاد یک نوع بیماری و اختلال روانی یک بیماری دیگر است. بسیاری از افرادی که دچار سوء مصرف مواد اعتیادآور هستند همزمان به این دو بیماری مجزا مبتلا هستند که البته با یکدیگر همپوشی هم دارند.

 • اختلال سلامت روان می‌تواند در اثر مصرف مواد تشدید شود.
 • ممکن است ناپایداری روانی قبل از سوءمصرف مواد یا اعتیاد وجود داشته باشد.
 • مواد مخدر ممکن است برای خوددرمانی یک مشکل روانی به کار برده شود.
 • مصرف مواد اضطراب یا افسردگی را تشدید می‌کند.

تشخیص دوگانه برای پرداختن به اعتیاد در اثر سوءمصرف مواد مخدر و همچنین اختلال‌های سلامت روانی از قبیل موارد زیر به کار برده می‌شود:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • اختلال دوقطبی
 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
 • اختلال تغذیه‌ای
 • شیزوفرنی
 • اعتیاد جنسی
 • اعتیاد به قمار

آشنایی با مجهزترین مرکز ترک اعتیاد و تشخیص دوگانه

روان درمانی در کلینیک دکتر جوادی

متخصصان کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی دکتر جوادی به تشخیص دوگانه معتقدند، زیرا که بیمار دچار اعتیاد به بیش از یک عارضه مبتلا است؛ برای مثال بیمار ممکن است همزمان به الکلیسم، افسردگی، اعتیاد به مواد مخدر و محرک، اضطراب یا دیگر مشکلات سلامت روان مبتلا باشد. تشخیص کامل بعد از قطع مصرف مواد و سم زدایی توسط متخصص اعصاب و روان انجام می‌شود.

در این کلینیک شبانه روزی، کادر پزشکی همزمان به کلیه مشکلات بیماران می‌پردازند، رفاه و سلامتی کل بدن را در نظر می‌گیرند و برای بهبود کلیه عارضه‌ها از اعتیاد گرفته تا هر آنچه که سلامت بیمار را تهدید می‌کند، تلاش می‌کنند. بسیار مهم است که تشخیص داده شود، آیا بیمار ابتدا به اختلال سلامت روان مبتلا بوده و در نتیجه وجود این مشکل به مواد مخدر پناه برده است یا این که اختلال روانی نتیجه اعتیاد است. طرح درمان اختصاصی بعد از تشخیص این رابطه عللی ایجاد می‌شود و اختلال‌های سلامت روان و اعتیاد همزمان تحت درمان قرار می گیرند.

اهمیت درمان همزمان اختلال‌ها

سوءمصرف مواد بر عملکرد مغز تأثیر می‌گذارد و این بیماری مزمن در نهایت ترکیب قدرتمند و نامطلوبی را از اعتیاد و اختلال سلامت روان به وجود می‌آورد. افسردگی مزمن، اضطراب، ترس، وحشت یا نگرانی ناتوان کننده است. قابل درک است که بیماران مبتلا به این اختلالهای روانی به دنبال روشهایی برای کاهش شدت و دفعات تحمل این احساسات و جایگزین کردن آنها با شادی و آرامش بگردند.

همچنین بخوانید: آنچه باید درباره اعتیاد بدانید

وقتی الکل یا مواد مخدر وارد بدن می‌شود، با مغز ترکیب می‌شود تا حالت منفی نشأت گرفته از مغز را موقتاً متوقف کند؛ اما این حالت فرار پایدار نیست و مصرف مواد می‌تواند به وابستگی ختم شود. به این ترتیب بیمار از چاله به چاه می‌افتد و در پی اختلال روانی به اعتیاد نیز مبتلا می‌شود.

در مرکز تخصصی ترک اعتیاد دکتر جوادی عامل اصلی درمان می‌شود تا بیمار بدلیل اختلالات روان دوباره به مصرف مواد اعتیاد آور پناه نبرد. اگر فکر می‌کنید که یکی از عزیزانتان در دام مشکل سوءمصرف مواد گرفتار شده است و از عارضه های اعتیاد و سلامت روان نیز رنج می‌برد، به کلینیک دکتر جوادی که متمرکز بر تشخیص دوگانه است، مراجعه کنید. برای مشاوره با متخصصین مجرب ما همین امروز با ما تماس حاصل فرمایید.

به این مطلب چه امتیازی میدید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا 0 / 5. شمارش آرا: 0

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

هشت + هجده =

Call Now Buttonمشاوره رایگان