روانپزشکی

روانپزشکی ترک اعتیاد در کلینیک دکتر جوادی

روانپزشکی یکی دیگر از شاخه‌های پزشکی است که بر روی تشخیص، معالجه و پیشگیری از اختلالات روحی، عاطفی و رفتاری متمرکز است. روانپزشک یک پزشک (M.D یا D.O) است، که تخصص تشخیص سلامت روان بیمار را در اثر سوء مصرف مواد و یا بیماری اعصاب و روان دارد. روانپزشکان برای ارزیابی هر دو جنبه روحی و جسمی مشکلات روانی و تجویز داروهای روانپزشکی صلاحیت دارند. اگر نگرانی در مورد سلامت روحی و روانی خود یا عزیزانتان دارید، روانپزشکان متخصص کلینیک اعصاب و روان دکتر جوادی، برای کمک به شما در مقابله با مسائل بهداشت روان آماده ارائه مؤثرین خدمات درمانی با جدیدترین متدهای روز دنیا هستند.

اگر علائمی از یک بیماری اعصاب و روان را دارید، باید به روانپزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید. بیشتر بیماری‌های اعصاب و روان به خودی خود بهبود نمی‌یابند و در صورت عدم درمان روانپزشکی ممکن است با گذشت زمان بدتر شوند و مشکلات جدی برای شخص ایجاد کنند.

افراد به دلایل زیادی برای درمان بیماری خود به روانپزشک مراجعه می‌کنند. این مشکلات می‌تواند ناگهانی باشد. مانند حمله وحشت، توهم وحشتناک، افکار خودکشی یا شنیدن “صداها”. یا ممکن است طولانی مدت باشد، مانند: احساس غم، ناامیدی، یا اضطراب که هرگز به نظر نمی‌رسد اثر طولانی مدت بر روی افراد بگذارد یا عملکرد آن‌ها را دچار مشکل کند و یا ممکن است باعث شود زندگی روزمره دچار تحریف شود یا از کنترل خارج شود.

آیا بیماری اعصاب و روان درمان دارد؟

بسیاری از افراد گاهی دچار نگرانی‌های مربوط به سلامت روان می‌شوند. اما وقتی نگرانی‌ها و علائم بصورت مداوم بوده، باعث استرس مکرر می‌شوند و بر عملکرد افراد تأثیر منفی می‌گذارند، این نوع نگرانی در مورد سلامت روان به یک بیماری روانی تبدیل می‌شود. یک بیماری روانی می‌تواند شما را در تمام روز درگیر خود کند و یا حتی در زندگی روزمره شما مانند مدرسه یا محل کار یا روابط ایجاد مشکل کند. در بیشتر موارد، علائم را می‌توان با ترکیبی از داروهای روانپزشکی، روان درمانی یا سایکو تراپی، CBT و نوروفیدبک مدیریت کرد.

روانپزشکان بسته به نیاز هر بیمار، از انواع مختلفی از درمان‌ها استفاده می‌کنند، از جمله اشکال مختلف روان درمانی، داروهای روانپزشکی، مداخلات روانی، اجتماعی و سایر روش های درمانی (مانند روش درمانی الکتروشوک یا ECT و آر تی ام اس RTMS). از آنجا که روانپزشکان می‌توانند طیف کاملی از آزمایش های پزشکی و آزمایش‌های روانی را انجام دهند، همراه با گفتگو و همکاری با بیماران آنها قادر هستند تا رابطه پیچیده ای را بین بیماری های عاطفی، پزشکی، روابط ژنتیک و سابقه خانوادگی، ارزیابی داده های پزشکی و روانشناختی، برای تهیه برنامه های درمانی بیماران اعصاب و روان و ترک اعتیاد تشخیص دهند.

 درمان انواع بیماری‌های اعصاب و روان در کلینیک دکتر جوادی

بیماری اعصاب و روان، که به آن اختلالات سلامت روان نیز گفته می‌شود، به طیف گسترده ای از شرایط سلامت اعصاب و روان اشاره دارد. اختلالاتی که بر روحیه، تفکر و رفتار شما تأثیر می‌گذارد. نمونه‌هایی از بیماری های اعصاب و روان که در کلینیک روانپزشکی دکتر جوادی قابل درمان می‌باشد، در زیر به آن اشاره شده است:

  • افسردگی
  • اختلالات اضطرابی
  • اسکیزوفرنی
  • اختلالات شخصیتی (دو قطبی)
  • اختلالات خوردن و رفتارهای اعتیاد آور

با ارزیابی روانشناختی پزشک یا متخصص بهداشت روان درباره علائم، افکار، احساسات و الگوهای رفتاری، نوع و شدت بیماری فرد تشخیص داده می‌شود. در این مرکز تخصصی درمان بیماری اعصاب و روان با توجه به وضعیت جسمی و روحی بیمار، درمان بستری و یا درمان سرپایی تحت نظر روانپزشک متخصص اعصاب و روان و کادر درمانی صورت می‌گیرد.

درمان اختلالات روانی با داروهای روانپزشکی

روانپزشکان پس از انجام ارزیابی های دقیق می‌توانند داروهای روانپزشکی را برای کمک به درمان اختلالات روانی تجویز کنند. داروهای روانپزشکی می‌توانند به عدم تعادل در شیمی مغز که تصور می‌شود در برخی از اختلالات روانی نقش دارند، کمک کنند. بیماران تحت درمان با داروهای طولانی مدت برای نظارت بر اثربخشی دارو و هرگونه عوارض جانبی احتمالی، باید به طور دوره ای توسط روانپزشک خود ویزیت گردند.

• داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی داروهایی هستند که می‌توانند به تسکین علائم افسردگی، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال عاطفی، افسردگی مزمن خفیف، اختلال هراس، PTSD، اضطراب، اختلال وسواس فکری، اختلال شخصیت مرزی و اختلالات خوردن کمک کنند.

• داروهای ضد روان پریشی

داروهای ضد روان پریشی، داروهای روانپزشکی هستند که به صورت نسخه و طبق تشخیص روانپزشک متخصص اعصاب و روان برای بیمار تجویز می‌گردد و قادر به درمان انواع مشکلات سلامت روان هستند و همچنین برای درمان علائم روانی (توهم و توهم)، اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی استفاده می‌شود.آرام بخش‌ها و ضد اضطراب‌ها

اگر اضطراب مداوم دارید که به طور مکرر بر زندگی شما تأثیر می‌گذارد، ممکن است علائم شما ناشی از اختلال اضطراب باشد. شما می‌توانید با مراجعه حضوری و دریافت مشاوره روانشناس و ویزیت روانپزشک کلینیک روانپزشکی دکتر جوادی و با استفاده از داروهای روانپزشکی (آرام بخش‌ها و ضد اضطراب‌ها) و تکنیک‌های درمانی مانند درمان رفتاری شناختی درمان بیماری خود را آغاز کنید. همچنین تعدادی روش شیوه زندگی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش سطح اضطراب خود از آنها استفاده کنید.

• تثبیت کننده حالت

داروهای تثبیت کننده حالت می‌تواند به کاهش علائم اضطراب مانند نگرانی، ترس و حمله هراس کمک کند. این داروها باید توسط پزشک و اغلب توسط روانپزشک تجویز شود. بیشتر برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می‌شود. برای این نوع بیماری روانپزشکان غالباً داروهای روانپزشکی را به همراه روان درمانی توسط روانشناسان متخصص اعصاب و روان و ترک اعتیاد تجویز می‌کنند.

درمان اعتیاد با داروهای روانپزشکی

در کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد دکتر جوادی نالتروکسان، Naltrexone تنها داروی روانپزشکی است که در دوره برنامه ترک اعتیاد برای بیماران تجویز می‌شود. این دارو دارای خاصیت ضد مخدری بوده و هیچ‌گونه وابستگی برای بیمار ایجاد نمی‌کند، بلکه عود یا لغزش بیمار را در دوره درمان و ترک اعتیاد به حداقل می‌رساند. ما در این مرکز تخصصی ترک اعتیاد و اعصاب و روان از هیچ گونه داروی شبه مخدر مانند: بوپرنورفین و … برای درمان اعتیاد تجویز نمی‌کنیم. زیرا این داروهای شبه مخدر نه تنها اعتیاد شخص مصرف کننده را درمان نمی‌کند بلکه فقط نوع مصرفی مواد او را تغییر می‌دهد.

• نالتروکسان Naltrexone

Naltrexone، نالتروکسان اثرات مواد اعتیادآور بر روی بدن که می‌تواند منجر به سوء مصرف مواد افیونی شود را کنترل می‌کند. این دارو به عنوان بخشی از برنامه درمانی برای کنترل میل وابستگی به مواد مخدر یا الکل استفاده می‌شود. وقتی بیمار از داروی نالتروکسان برای ترک اعتیاد استفاده می‌کند، مغز توسط نالتروکسان پوشیده و مواد مخدر توسط نالتروکسان بلاک شده‌اند.

علاوه بر کاهش میل فرد به نوشیدن الکل ، نالتروکسان در درمان الکلیسم ( اعتیاد به مصرف الکل) نیز استفاده می‌شود. این ممکن است به فرد کمک کند تا کمتر بنوشید یا کاملا نوشیدن را متوقف کند. اما نالتروکسان باعث نمی‌شود که فرد مصرف کننده “هوشیار شود” و اثرات الکلی را که اخیراً مصرف کرده را این دارو کاهش نخواهد داد.

الکتروشوک درمانی (Electro Convulsive Therapy (ECT

درمان با تشنج الکتریکی (ECT) ، یک روش درمانی است که شامل اعمال جریان الکتریکی بر روی مغز است، بیشتر در درمان افسردگی شدید استفاده می‌شود که بیمار به درمان های دیگر پاسخ نداده است. تحریک عمیق مغزی (DBS)، تحریک عصب واگ (VNS) و تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) معدودی از جدیدترین روشهای درمانی است که برای درمان برخی از اختلالات روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کلینیک روانپزشکی دکتر جوادی برای درمان افسردگی فصلی بیماران اعصاب و روان از این روش نیز استفاده می‌شود.

خدمات مرتبط