نوروفیدبک در ترک اعتیاد

نوروفیدبک در کلینیک دکتر جوادی

در حالی که اکثر افراد عملکرد طبیعی مغز دارند، ممکن است برخی دچار عدم تعادل مغز یا احساسات مزمن شوند که این امر بر زندگی روزمره آنها تأثیر می‌گذارد. اینجاست که نوروفیدبک می‌تواند به آنها کمک کند. امواج مغزی پالسهای الکتریکی هستند که سلولهای مغزی شما به وسیله امواج‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. امواج مغزی چیزهای زیادی درباره نحوه احساس و عملکرد شما به ما می‌گویند. با استفاده از سنسورهای موجود در پوست سر، می‌توان (عادات فکر، سطح استرس، خلق و خوی اساسی و عملکرد کلی مغز) را اندازه گیری و نظارت کرد. با استفاده از نرم افزار تجزیه و تحلیل مغز (نقشه مغزی QEEG)، متخصصان نوروفیدبک کلینیک دکتر جوادی می‌توانند مشخص کنند که کدام فعالیت خاص منجر به بروز این علائم در شما شده است.

0
(0)

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک یک سیستم آموزشی مبتنی بر پاداش بدون دارو برای مغز است. در این روش آموزشی که به کمک رایانه است، در آن پارامترهای منتخب فعالیت مغز را که به طور عادی قابل درک نیستند، برای خود بیمار قابل مشاهده و از طریق مانیتور و بلندگو نشان داده می‌شود که مغز در حال حاضر چه کاری انجام می‌دهد. نوروفیدبک می‌تواند برای پاداش دادن به مغز و سیستم عصبی به روشی که مواد مخدر و الکل عمل می‌کنند، استفاده شود. از نوروفیدبک در مرکز ترک اعتیاد دکتر جوادی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند: ADHD و ADD، اختلالات استرس، اضطراب، حملات هراس، آسپرگر، افسردگی، سردرد، میگرن و مشکلات خواب استفاده می‌شود.

روش درمانی نوروفیدبک EEG Neurofeedback چیست؟

الکتروانسفالوگرافی (EEG Neurofeedback) یک روش پایش الکتروفیزیولوژیک برای ثبت فعالیت الکتریکی مغز است. حسگرهای پلاستیکی سفیدی را تصور کنید که به سر شما وصل شده‌اند و با سیم‌هایی به کامپیوتر اصلی وصل شده‌اند. با توجه به توانایی مغز در تغییر و تطبیق الگوهای جدید (که نوروپلاستیسیتی نامیده می‌شود) مغز قادر به ایجاد مسیرهای عصبی جدیدی است که با گذشت زمان پایدار می‌شوند. اعتیاد غیرفعال با مسیرهایی که ایجاد می‌کند، مصرف مواد مخدر را تقویت می‌کند. برای بهبود، ما در تلاش هستیم تا این مسیرها را “دوباره” ایجاد کنیم.

از درمان‌های نوروفیدبک برای اعتیاد به عنوان ابزاری غیر تهاجمی برای آموزش خود تنظیمی مغز استفاده می‌شود. سنسورهای EEG که به پوست سر متصل شده‌اند، فعالیت امواج مغزی را می‌خوانند. “بازخورد” این است که کامپیوتر هنگام تولید فعالیت موج مغزی خاص به مغز پاداش می‌دهد.

عملکرد نوروفیدبک بر روی مغز بیمار چگونه است؟

نوروفیدبک برای پاداش دادن به مغز و سیستم عصبی از آرام کردن خودش استفاده می‌کند. مغز بازخورد دریافت می‌کند و به خود پاداش می‌دهد (مانند دیدن یک سفینه فضایی در پرواز در صفحه یا شنیدن صدای امواج اقیانوس). سپس مغز جستجوی پاداش را ادامه می‌دهد و به موجب آن خود را برای آرامش و خود تنظیمی آموزش می‌دهد. نتیجه این است که بیمار نسبت به آنچه در گذشته از مواد حاصل شده است، احساس آرامش بیشتری می‌کند. به طور کلی، فرد مبتلا به اعتیاد با برانگیختگی و تحریک بیش از حد در تقابل است (و اغلب بین هر دو حالت در نوسان است).

1. اگر فرد بیش از حد برانگیخته شود، در یکی از حالت های زیر قرار دارد:

 • اضطراب
 • تکانشگری
 • واکنش پذیری
 • به طور کلی در پوست خود احساس ناراحتی دارد

الکل، بنزودیازاپین ها و مواد افیونی این حالت را آرام می‌کنند (البته اغلب با عواقب مرگبار).

2. از سوی دیگر، اگر تحریک مغز کم باشد، فرد اغلب با این موارد در تنازع است:

 • افسردگی
 • انرژی کم
 • احساس ناامیدی

مواد اعتیادآوری مانند کوکائین، مت آمفتامین و سایر محرک‌ها باعث می‌شود فرد احساس بیداری و حیات (مجدداً همراه با عواقب مرگبار) داشته باشد. برنامه ریزی نوروفیدبک برای شخصی که این حالت‌ها را تجربه می‌کند، به تشویق مغز برای تولید امواج مغزی با فرکانس بالاتر کمک می‌کند که برای موارد زیر کمک کننده است:

 • افزایش تمرکز
 • افزایش خلق و خوی
 • افزایش انگیزه
 • افزایش سطح انرژی

در اینجا توجه داشته باشید که پروتکل‌های جداگانه در دستگاه نوروفیدبک برای هر بیمار بر اساس علائم آنها تعیین می‌شود. اما در نهایت مغز یک سیستم خود سازمان دهنده است که برای یافتن تعادل خود تنها نیازمند اندکی تشویق است. بنابراین، در حالی که فعالیت بسیاری در این فرآیند درگیر است، یک پدیده ارگانیک نیز وجود دارد که هنگامی که مغز به دنبال یک وضعیت تنظیم شده است، رخ می‌دهد. بدن ما در صورت داشتن شرایط مناسب از هوش ذاتی برخوردار است.

درمان اعتیاد با نوروفیدبک

ممکن است بپرسید چرا بیماران ترک اعتیاد مایل هستند هفته ای دو بار و به مدت 30-45 دقیقه در حالی که یک کامپیوتر بوق می‌زند و با الکترودهای چسبیده به سر خود بنشیند؟ بدلیل آرمش عمیقی که بعد از درمان به آن می‌رسند، تمام دوره درمان نوروفیدبک خود را مشتاقانه شرکت می‌کنند.

یکی از مزایای نوروفیدبک برای ترک اعتیاد الکل و افرادی است که دچار بیماری اعتیاد هستند، که اثر مشابه مواد مخدر مورد نظر آن‌ها (تا حدی کمتر) را بدون عوارض جانبی و عواقب منفی تولید می‌کند و همچنین وسوسه بیمار برای مصرف مجدد را کنترل می‌کند.

درمان نوروفیدبک در کل سیستم توازن ایجاد می‌کند

درمان مداوم نوروفیدبک نه تنها به علائم اعتیاد کمک می‌کند، بلکه به عملکرد موثرتر کلیه افراد نیز کمک می‌کند. سیستم عصبی کنترل همه کارهایی را که چه غیر ارادی و چه ارادی (تنفس، هضم، راه رفتن، صحبت کردن، تفکر و احساس) انجام می‌دهیم، برعهده دارد؛ بنابراین، تنها این دیدگاه را ایجاد می‌کند که اگر سیستم عصبی حالت متعادل تری داشته باشد، بقیه سیستم را به روشی هماهنگ‌تر تحت تأثیر قرار می‌دهد.

با گذشت زمان، بیمارانی که از نوروفیدبک برای درمان علائم ترک اعتیاد استفاده می‌کنند، اغلب نتایج مثبتی مانند موارد زیر دریافت می‌کنند:

 • خواب مناسب
 • تنظیم فشار خون
 • تغییرات ضربان قلب

بسیاری از ورزشکاران حرفه ای، افرادی که مشاغل پراسترس دارند، از نوروفیدبک استفاده می‌کنند تا عملکرد خود را از این طریق بهبود بخشیده و استرس خود را کنترل کنند. بسیاری از افراد برای کیفیت خواب بهتر، اضطراب کمتر، توانایی بیشتر در سازگاری و مقابله با چالش های روزمره درمان نوروفیدبک را تجربه می‌کنند.

به این مطلب چه امتیازی میدید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا 0 / 5. شمارش آرا: 0

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

خدمات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان