آر تی ام اس RTMS

rTMS در درمان افسردگی - کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی

تحریک مغناطیسی مکرر مغزی آر تی ام اس (RTMS) نوعی روش درمانی برای بهبود افسردگی است که در کلینیک دکتر جوادی استفاده می‌شود و از سال 1985 در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. این درمان شامل استفاده از امواج مغناطیسی برای هدف قرار دادن و تحریک نقاط خاصی از مغز است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده هنگامی که سایر درمان‌ها مؤثر نبوده‌اند، RTMS را به عنوان درمانی برای افسردگی شدید تصویب کرد. در کلینیک دکتر جوادی همراه با درمان های مرسوم از RTMS نیز استفاده می‌کنند.

3.3
(4)

آر تی ام اس (RTMS) چیست؟

تحریک مغناطیسی مکرر مغزی (RTMS) نوعی روش درمانی برای تحریک مغز است که جهت درمان افسردگی و اضطراب بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد. RTMS-درمانی با توجه به سایر روش‌های درمانی به بیهوشی نیازی ندارد بنابراین عوارض ناشی از بیهوشی و داروهای دیگر را نیز نخواهد داشت. اگرچه آر تی ام اس RTMS بیش از 30 سال است که در دسترس است اما از نتایج مطلوب دراز مدت آن اطلاعات زیادی در دست نیست. برخی از مبتلایان به افسردگی، کاهش چشمگیر علائم خود را به آن نسبت می‌دهند. برخی دیگر هم اظهار می‌دارند که آن تأثیر اندکی در وضعیت آن ها داشته است.

 

 

بستری
1
-تماس بیمار با کلینیک. -پاسخگویی پذیرش و پرزنت بیمار و توضیحات روند درمان به او. -ست کردن تایم با روانشناس مجموعه جهت ارائه مشاوره رایگان به بیمار. -توضیحات کامل در رابطه با روند درمان به بیمار در جلسه رایگان مشاوره.
روند درمان
2
روند کلی درمان بیماران در این مجموعه به صورت ترکیب دو روش دارو درمانی و روان درمانی توام با هم صورت می گیرد. طول دوره درمان بسته به حال بیمار، مقدار دوز مصرفی و نوع ماده ای که مصرف می کند، متفاوت می باشد ولی حداقل زمانی که برای آن در نظر گرفته شده است 2 تا 3 هفته(10 تا 21 روز) است.
سرویس ها
3
خدماتی که ارائه می شود شامل صبحانه، ناهار و شام (در کلینیک آجودانیه میان وعده) و اینترنت رایگان می باشد و استفاده از تلفن همراه نیز آزاد است. اتاق های کلینیک به صورت یک تخته و دو تخته می باشند که به کمد و یخچال مجهز بوده و در اتاق های یک تخته امکان حضور همراه هم برای بیمار فراهم می باشد.
سم زدایی
4
بسته به نوع اعتیاد و مواد مصرفی در صورت لزوم سم زدایی کامل انجام می شود. همچنین بعد از به اتمام رسیدن دوره درمان، بیمار توسط روانپزشک Follow می شود و بیماران می توانند روانکاوی را با روانشناسان خود همچنان ادامه دهند. بیماران در کنار ترک اعتیادشان باید جهت بهبود اختلالات روانشناسی به وجود آمده نیز تحت نظر روانشناسان قرار گرفته و روانکاوی شوند.
ترخیص
5
بعد از اتمام دوره درمان در صورت منفی بودن تست و نرمال شدن بیمار از نظر فیزیکی، روحی و روانی و پس از تائیدیه پزشک متخصص، کارهای ترخیص بیمار انجام می پذیرد که بعد از ترخیص هم باز بسته به نیاز بیمار می تواند جلسات مشاوره و روانکاوی خود را با روانپزشکان مجموعه داشته باشد.

 

با توجه به اثرات روانی سوء مصرف برخی مخدر‌ها و داروهای اعتیاد آور روی مغز، از روش آر تی ام اس برای درمان بیماران مبتلا به اعتیاد استفاده می‌شود. به عنوان مثال استفاده از روش آر تی ام اس برای از بین بردن اثر قرص کلونازپام و دیگر مخدر‌ها در کلینیک‌های روانپزشکی و ترک اعتیاد استفاده می‌شود.

آر تی ام اس RTMS

عملکرد روش درمانی آر تی ام اس RTMS

rTMS یک روش درمانی غیرتهاجمی است (در این روش دارو یا ماده دیگری وارد بدن نمی‌شود). در درمان RTMS، در حالی که یک کویل الکترومغناطیسی در نزدیکی سر قرار دارد، فرد می‌نشیند و یا دراز می‌کشد. پزشک متخصص کویل الکترومغناطیسی را در مقابل پیشانی، نزدیک ناحیه‌ای از مغز که خلق و خو را تنظیم می‌کند، قرار می‌دهد. سپس کویل پالس‌های مغناطیسی را به بخش های مورد هدف مغز می‌فرستد. این پالس‌ها منجر به ایجاد یک جریان الکتریکی در سلول های عصبی خاص می‌شود و این جریان‌های الکتریکی سلول های مغز را به روشی پیچیده تحریک می‌کنند که می‌تواند کاهش افسردگی را در پی داشته باشد.

تا به اینجا متوجه شدیم که روش درمانی آر تی ام اس RTMS چیست و حالا با نحوه عملکرد آن روی مغز بیشتر آشنا می‌شویم. در روش آر تی ام اس فعالیت الکتریکی مغز تحت تأثیر میدان‌ مغناطیسی قرار می‌گیرد و از طریق جریان پالس‌‌هایی از سر عبور می‌کند. آر تی ام اس تنها بخش‌های خاصی از مغز را تحریک می‌کند. این پالس‌ها بدون ایجاد درد از جمجمه عبور کرده و به نورون‌های عصبی مربوطه می‌رسد. تحریک سلول‌های بخش‌های مشخصی از مغز می‌تواند نتیجه مطلوب در درمان بیماری‌های اعصاب و روان را به همراه داشته باشد.

استفاده از روش درمانی آر تی ام اس برای درمان اعتیاد

آر تی ام اس RTMS توسط متخصصان درمان اعتیاد برای علائم خطرناک اعتیاد به ویژه در افرادی که از افسردگی ناشی از ترک اعتیاد رنج می‌برند، استفاده می‌شود. TMS یا RTMS می‌توانند در تحریک مغز و بازگشت کنترل خلقی کمک کننده باشند. استفاده از RTMS نشانه‌های مثبتی نیز در مقابله با میل به مصرف مواد اعتیادآور نشان داده است، اگرچه دلیل دقیق آن ناشناخته است.

در یکی از تحقیقات، 11 نفر از 16 نفری که RTMS آر تی ام اس را برای ترک کوکائین دریافت کرده بودند، پس از یک ماه عاری از علائم اعتیاد بودند. از افراد واقع در گروهی که تحت درمان عادی قرار گرفته بودند و تنها درمان استاندارد را دریافت کرده بودند، در همان بازه زمانی یک ماهه تنها 3 نفر از علائم مصرف مواد مخدر پاک بودند. اگرچه این مطالعات امیدوارکننده است، اما هنوز باید آزمایشات بیشتری انجام شود و هیچ کس نباید این درمان را به عنوان برترین درمان اعتیاد انجام دهد. مانند هر چیز، این روش تنها باید در کنار دیگر برنامه‌های درمانی و داروهای درمانی گنجانده شود.

 

آر تی ام اس RTMS

مزیت استفاده از درمان آر تی ام اس

یکی از مزیت‌های مغناطیس درمانی مغز یا همان روش آ تی ام اس این است که بیمار در حین درمان نیازی به بیهوشی ندارد و دردی احساس نمی‌کند. بر خلاف سایر روش‌‌های درمانی که به بیهوشی نیاز دارند، RTMS درمانی عوارض ناشی از بیهوشی و داروهای دیگر را ندارد.

طول درمان آر تی ام اس

پزشکان هنگام مراجعه بیمار، یک دستور منفرد برای هر بیمار انجام خواهند داد. دوره درمان RTMS معمولا میانگین بین 4 تا 5 هفته به طول می انجامد. تعداد این جلسات عمدتا 5 نوبت در هفته است و هر جلسه درمان بین 30 دقیقه الی 1 ساعت زمان می برد.

تاثیر آر تی ام اس RTMS بر درمان افسردگی

آر تی ام اس RTMS معمولاً برای درمان افسردگی شدید استفاده می‌شود. تحریک مغناطیسی مکرر مغزی معمولاً تنها پس از عدم موفقیت دارو و روان درمانی تحت نظر پزشک متخصص مرکز ترک اعتیاد دکتر جوادی به بیماران توصیه می‌شود. پزشکان پیش از بررسی احتمال استفاده از روش درمانی آر تی ام اس، دریافت حداقل یک دوره از داروهای ضد افسردگی را توصیه می‌کنند. ممکن است داروهای ضد افسردگی و روان درمانی در ترکیب با RTMS مورد استفاده قرار گیرند.

افرادی که برای روش‌هایی مانند الکتروشوک درمانی (ECT) از سلامتی کافی برخوردار نیستند، ممکن است کاندیداهای بهتری برای آر تی ام اس RTMS باشند. این مسئله در مورد کسانی که ریسک بالایی برای تشنج دارند یا قادر به تحمل بیهوشی که برای ECT لازم است، نیستند نیز پیشنهاد می‌شود.

RTMS درمانی برای درمان چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

از روش آر تی ام اس درمانی برای بیشتر بیماری‌هایی که ریشه آن‌ها اعصاب و روان است استفاده می‌شود. این درمان برای ترک اعتیاد داروهای مخدر مانند ترک اعتیاد زولپیدم یا هر مخدر دیگری استفاده نمی‌شود و فقط بخشی از روند بهبود بیماران بعد از ترک اعتیاد محسوب می‌شود. میزان اثر بخش بودن مغناطیس درمانی بر روی هر بیمار متفاوت است و هنوز از اثرات طولانی مدت این روش درمانی اطلاعات زیادی در دسترس نیست. برخی از بیماری‌های عصبی که با روش RTMS قابل درمان هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

  • اختلال دوقطبی
  • سردرد‌‌های میگرنی
  • اضطراب
  • توهم
  • افسردگی
  • اختلال وسواس
  • اختلالات اضطرابی
  • توهمات شنوایی
  • اسکیزوفرنی مقاوم به درمان دارویی
  • آسیب‌های مغزی

آر تی ام اس RTMS

چگونه از روش آر تی ام اس برای ترک اعتیاد استفاده می شود؟

اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، در‌ واقع روش آر تی ام اس درمان قطعی برای ترک اعتیاد مواد مخدر نیست و فقط بخشی از مرحله ترک اعتیاد محسوب می شود. این درمان معمولا از زمان ترک و سم زدایی شروع شده و گاهی تا بعد از ترک اعتیاد هم طول می کشد. به دلیل عوارض روحی و روانی ناشی از مصرف مواد مخدر روش آر تی ام اس درمانی یکی از روش های پیشنهادی در کنار روانپزشکی ترک اعتیاد یا گروه درمانی محسوب می شود.

معایب و عوارض آر تی ام اس چیست؟

حتما شما هم می‌دانید که در علم پزشکی هیچ داروی بدون عوارض جانبی وجود ندارد. در روش آر تی ام اس نیز با وجود غیر تهاجمی بودن این روش اما حتما ضررهایی هم به همراه دارد. رایج ترین عارضه RTMS درمانی در بین نیمی از بیماران تحت درمان با این روش، بروز سردرد است. در تحقیقات انجام شده نزدیک به یک سوم از بیماران نیز در هنگام دریافت پالس ها کمی درد در پوست سر یا کشش پوست صورتشان را احساس می‌کنند که همه این موارد بعد از دوره درمان کاملا برطرف می‌شود.

در حال حاضر اطلاعات علمی مبنی بر عوارض روش درمان مغناطیسی آر تی ام اس در دسترس نیست و این روش روزنه امید برای بیمارانی است که با درمان‌های معمول و داروها نتیجه نگرفته‌اند.

هزینه هر جلسه آر تی ام اس چقدر است؟

هزینه آر تی ام اس با توجه به تعداد و مدت زمان هر جلسه تعیین می‌شود. در کلینیک دکتر جوادی مدت زمان هر جلسه و تعداد آن با توجه به شرایط و نیاز بیمار، توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود. به همین دلیل هزینه ار تی ام اس RTMS برای هر بیمار متفاوت است.

برای اطلاع از هزینه هر جلسه آر تی ام اس در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول در مورد آر تی ام اس RTMS

از روش آر تی ام اس برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

از روش آر تی ام اس درمانی برای بیشتر بیماری‌هایی که ریشه آن‌ها اعصاب و روان است استفاده می‌شود. این درمان برای ترک اعتیاد داروهای مخدر استفاده نمی شود و فقط بخشی از درمان است.

طول درمان در روش آر تی ام اس چقدر است؟

دوره درمان آر تی ام اس معمولا میانگین بین 4 تا 5 هفته به طول می انجامد. تعداد این جلسات عمدتا 5 نوبت در هفته است و هر جلسه درمان بین 30 دقیقه الی 1 ساعت زمان می برد.

هزینه هر جلسه آر تی ام اس چگونه محاسبه می شود؟

هزینه آر تی ام اس با توجه به تعداد و مدت زمان هر جلسه تعیین می‌شود.

 

به این مطلب چه امتیازی میدید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا 3.3 / 5. شمارش آرا: 4

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

خدمات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان