۰۲۱-۷۹۴۴۱
کلینیک ترک دکتر جوادی

آر تی ام اس RTMS

امکانات مرکز ترک اعتیاد

درمان اعتیاد با آر تی ام اس RTMS آر تی ام اس RTMS

تحریک مغناطیسی مکرر مغزی (RTMS) نوعی روش درمانی برای تحریک مغز است که جهت درمان افسردگی و اضطراب بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد. RTMS-درمانی با توجه به سایر روش‌های درمانی به بیهوشی نیازی ندارد بنابراین عوارض ناشی از بیهوشی و داروهای دیگر را نیز نخواهد داشت. اگرچه آر تی ام اس RTMS بیش از 30 سال است که در دسترس است اما از نتایج مطلوب دراز مدت آن اطلاعات زیادی در دست نیست. برخی از مبتلایان به افسردگی، کاهش چشمگیر علائم خود را به آن نسبت می‌دهند. برخی دیگر هم اظهار می‌دارند که آن تأثیر اندکی در وضعیت آن ها داشته است.

با توجه به اثرات روانی سوء مصرف برخی مخدر‌ها و داروهای اعتیاد آور روی مغز، از روش آر تی ام اس برای درمان بیماران مبتلا به اعتیاد استفاده می‌شود. به عنوان مثال استفاده از روش آر تی ام اس برای از بین بردن اثر قرص کلونازپام و دیگر مخدر‌ها در کلینیک‌های روانپزشکی و ترک اعتیاد استفاده می‌شود.

RTMS ، روش قطعی ترک اعیاد

استفاده از روش‌های سنتی برای ترک مانند روش ترک ناگهانی، منسوخ شده است. چراکه استفاده از این روش‌ها، علائم و عوارض ترک زیادی را برای بیماران ایجاد می‌کند. از این رو متخصصان ترک اعتیاد برای کاهش درد و عوارض ترک از روش‌هایی مانند درمان rtms استفاده می‌کنند. در ویدئو زیر می‌توانید اطلاعات جامعی از این روش‌های نوین بدست آورید.

پادکست ترک اعتیاد با RTMS

پادکست زیر برای کسانی که نمی‌توانند ویدئو را تماشا کنند، تهیه شده است. اگر امکان دیدن ویدئو را ندارید به راحتی پادکست زیر را گوش دهید. 

عملکرد روش درمانی آر تی ام اس RTMS  آر تی ام اس RTMS 

rTMS یک روش درمانی غیرتهاجمی است (در این روش دارو یا ماده دیگری وارد بدن نمی‌شود). در درمان RTMS، در حالی که یک کویل الکترومغناطیسی در نزدیکی سر قرار دارد، فرد می‌نشیند و یا دراز می‌کشد. پزشک متخصص کویل الکترومغناطیسی را در مقابل پیشانی، نزدیک ناحیه‌ای از مغز که خلق و خو را تنظیم می‌کند، قرار می‌دهد. سپس کویل پالس‌های مغناطیسی را به بخش های مورد هدف مغز می‌فرستد. این پالس‌ها منجر به ایجاد یک جریان الکتریکی در سلول های عصبی خاص می‌شود و این جریان‌های الکتریکی سلول های مغز را به روشی پیچیده تحریک می‌کنند که می‌تواند کاهش افسردگی را در پی داشته باشد.

تا به اینجا متوجه شدیم که روش درمانی آر تی ام اس RTMS چیست و حالا با نحوه عملکرد آن روی مغز بیشتر آشنا می‌شویم. در روش آر تی ام اس فعالیت الکتریکی مغز تحت تأثیر میدان‌ مغناطیسی قرار می‌گیرد و از طریق جریان پالس‌‌هایی از سر عبور می‌کند. آر تی ام اس تنها بخش‌های خاصی از مغز را تحریک می‌کند. این پالس‌ها بدون ایجاد درد از جمجمه عبور کرده و به نورون‌های عصبی مربوطه می‌رسد. تحریک سلول‌های بخش‌های مشخصی از مغز می‌تواند نتیجه مطلوب در درمان بیماری‌های اعصاب و روان را به همراه داشته باشد.

مقالات مرتبط مرتبط

لیست متخصصین

دکتر ابراهیم زاده
فوق دکترا نوروساینس
دکتر سمیعی
سوپروایزر بخش نوروساینس
دکتر بهاره عیوض نژاد
روانپزشک و متخصص ترک اعتیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

بهبودی از امروز شروع می شود

اکنون برای حمایت از ترک اعتیاد تماس بگیرید

فرم درخواست مشاوره