روانشناسی

خدمات روانشناسی ترک اعتیاد در کلینیک دکتر جوادی

در روانشناسی اعتیاد به فهم و ارائه بینش هایی در این مورد که اصلا چرا در وهله اول فرد به سوء مصرف مواد مخدر یا الکل روی می آورد و اینکه عامل هدایت به این سمت و سو چیست؟ توجه می‌شود. وابستگی فیزیکی به مواد غیرقانونی صرفا یک "مشکل" نیست بلکه مسئله‌ای جدی است که خود از نیازهای اساسی پایدار در فرد ناشی می‌شود. ممکن است یک بیمار دوره ترک اعتیاد را سپری کرده باشد و کاملا از لحاظ جسمی مستقل از مواد مخدر یا الکل باشد، اما اگر راهکاری موجود نباشد که هوشیار ماندن بیمار را در آینده تضمین کند، خطر بازگشت او به سوی مواد وجود دارد. به عبارت ساده، بیماران باید بدانند که چگونه باید رفتارهای اعتیاد آور خود را با رفتارهای مثبت، از طریق خدمات روانشناسی جایگزین کنند.

خدمات روانشناسی و مشاوره چیست؟

خدمات روانشناسی و مشاوره یک عمل عمومی و ارائه دهنده خدمات درمانی در حوزه روانشناسی به بیماران است. این موضوع بر نحوه عملکرد افراد چه در شخص و چه در روابط خود در هر سنی متمرکز است. در جلسات مشاوره، روانشناس به نگرانی‌های عاطفی، اجتماعی، شغلی، مدرسه و سلامت جسمی بیمار می‌پردازد که ممکن است افراد در مراحل مختلف زندگی خود با آن مواجه شده باشند. با تمرکز بر فشارهای زندگی معمولی و موضوعات جدی تر که ممکن است افراد به عنوان شخصی و یا به عنوان بخشی از خانواده، گروه، همکار یا دوست با آن مبارزه کنند. در کلینیک های تخصصی روانپزشکی به افراد دارای مشکلات جسمی، عاطفی و روانی کمک می‌کنند تا احساس بهزیستی خود را بهبود بخشند، احساس پریشانی را کاهش دهند و بحران ها را برطرف کنند. آنها همچنین ارزیابی، تشخیص و درمان علائم شدید روانی را در خدمات روانشناسی و مشاوره بصورت تخصصی ارائه می‌دهند.

در زیر به مهم‌ترین خدمات روانشناسی که در این مرکز توسط متخصصان روان درمانی به بیماران و مراجعه کنندگان ارائه می‌شود، اشاره شده است:

 • مشاوره با متخصص ترک اعتیاد و اعصاب و روان
 • تست روانشناختی
 • نوروفیدبک
 • بیوفیدبک
 •  RTMS آر تی ام اس
 • درمان شناختی رفتاری CBT
 • روان درمانی فردی
 • خانواده درمانی
 • زوج درمانی
 • سکس تراپی
 • درمان افسردگی، استرس، وسواس، پنیک

روانشناسان کلینیک اعصاب و روان دکتر جوادی طیف وسیعی از خدمات تشخیصی، درمانی، آموزشی و مشاوره را برای کمک به شما در زمینه مسائل ترک اعتیاد و اعصاب و روان که ممکن است با آنها روبرو شوید ارائه می‌دهند. روانشناسان این مرکز با انواع مختلفی از اختلالات سروکار دارند و با توجه به مهارت، تخصص و تجربه خود خدمات گسترده ای را به بیماران ارائه می‌دهند. شما باید اطمینان حاصل کنید که روانشناس شما در مورد نوع مسئله یا مشکل شما دارای تخصص و تجربه باشد تا بتواند بهترین درمان روانشناسی را برای شما تشخیص دهد.

وظایف روانشناسان در مرکز تخصصی ترک اعتیاد دکتر جوادی

روانشناسان متخصص این مرکز با بیماران مختلف در هر سنی کار می‌کنند، مانند کودکانی که مشکلات رفتاری دارند. نوجوانان فقید با نگرانی‌های تحصیلی و شغلی یا مشکلات سوء مصرف مواد؛ بزرگسالانی که با مشکلات زناشویی یا خانوادگی، تغییرات شغلی یا غلبه بر معلولیت مواجه هستند. و افراد مسن تر با بازنشستگی مواجه هستند. آنها با تشکیل جلسات گروهی و فردی به آنها در یافتن راه حل هایی برای بسیاری از مشکلات مشابه و همچنین در جهت بهبود عملکرد شخصی و بین فردی اعضای گروه کمک کنند.

ارائه خدمات روانشناسی و روان درمانی توسط روانشناسان

روانشناسان برای افرادی که دچار اعتیاد به الکل، مواد مخدر، محرک و روانگردان و یا مسائل رفتاری مانند افسردگی، استرس و … هستند، جلساتی را بصورت فردی و یا جلسات گروه درمانی برگزار می‌کنند.  گروه خدمات روانشناسی این مرکز با ارائه مؤثرترین خدمات درمانی به بیماران اعتیاد و اعصاب و روان کمک می‌کنند تا رفتارهای خود را تغییر داده و شیوه زندگی سالم تری را در پیش بگیرند.

همچنین روانشناسان این مرکز برای اعضای خانواده بیماران خود جلسات مشاوره برگزار می‌کنند تا در مورد راهکارهایی برای مقابله با عوارض جانبی رفتارهای اعتیاد آور و تکنیک‌هایی برای زندگی به آنها آموزش می‌دهند.

رفتار درمانی شناختی CBT و اعتیاد به مواد مخدر

اگر به دنبال یک برنامه بازیابی برای ترک مواد اعتیادآور رفته باشید، احتمالا عبارت درمان شناختی رفتاری (CBT) را شنیده‌اید. این جزء از تلاش برای بهبود، که خارج از گام های دوازده گانه است، بر این دیدگاه تمرکز دارد که از بین بردن وابستگی و پاک ماندن دراز مدت فراتر است از صرف “پشت سر گذاشتن وضعیت نسخ بودن” و به وجود آوردن تغییرات مثبت مستلزم توانایی ترک رفتارهای ناسالم و عدم اتکا به مواد غیرقانونی است.

ثابت شده است درمان شناختی رفتاری می‌تواند به عنوان نوعی گزینه درمانی برای ترک اعتیاد، شانس مقاومت در برابر وسوسه مصرف مواد مخدر را به صورت بلند مدت افزایش دهد.

خدمات مرتبط