روش های سم زدایی بدن از متادون

سم زدایی متادون چند روز طول میکشه
تاریخ انتشار : 27.02.1399
کلینیک دکتر جوادی

سم زدایی بدن از متادون روش های گوناگونی دارد که برای هر بیمار با توجه به شرایط جسمی و دوز مخدر مصرفی متفاوت است. در برخی مراکز ترک اعتیاد از داروهایی نظیر متادون، قرص ب2 و… برای ترک اعتیاد استفاده می‌شود. اما از آنجایی که خود این داروها شبه مخدر هستند، به شدت خاصیت وابستگی و اعتیادآوری دارند. در صورت مصرف خودسرانه، بیمار را دچار مشکلات جدی تری می‌کنند. متادون یکی از همین داروهای اعتیادآور است که گاهی به دلیل مصرف مستقیم و گاهی به دلیل استفاده از آن برای ترک اعتیاد دیگر مخدرها فرد را دچار اعتیاد به خود می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد جدیدترین روش های سم زدایی بدن از متادون و ترک متادون به صورت دائمی صحبت کنیم؛ پس در ادامه همراه ما باشید.

متادون

متادون دارویی شبه مخدر است که در برخی موارد خاص برای مصارف پزشکی استفاده می‌شود، این دارو از خانواده مواد افیونی مانند تریاک و هروئین به حساب می‌آید. متادون خواصی شبیه به مورفین دارد. متادون اثرات مشابهی با مخدرهایی مانند کدئین، هیدروکودون، هروئین و مورفین دارد به همین دلیل بیش از 50 سال است که از این دارو در درمان ترک اعتیاد استفاده می‌کنند.

سم زدایی سریع متادون از بدن

شاید ترک اعتیاد با متادون بسیار ایده آل به نظر برسد اما امروزه از این روش در مراکز علمی و تخصصی ترک اعتیاد جز در موارد ویژه استفاده نمی‌شود. زیرا تاثیرات آن برای مدت طولانی در بدن باقی می‌ماند و روند سم زدایی متادون را دشوار تر می‌کند. در کلینیک تخصصی و مرکز سم زدایی بدن دکتر جوادی نیز از جدیدترین روش های ترک اعتیاد برای انواع مخدرها استفاده می‌شود؛ تا بیماران با کمترین آسیب و بهترین شرایط ترک اعتیاد دائمی را تجربه کنند.

سم زدایی متادون چند روز طول می کشد؟

سم زدایی متادون از بدن به طور کامل مانند دیگر داروهای اعتیاد آور و مخدرها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما به خاطر داشته باشید روند سم زدایی متادون از بدن به دلیل علائم ترک و دشواری های ترک متادون نسبت به دیگر داروها پیچیده‌تر است. پس به هیچ عنوان خودتان را با مصرف خودسرانه این دارو در گرداب ترک اعتیاد نیندازید.

علائم ترک اعتیاد به متادون معمولا در کمتر از 48 ساعت پس از آخرین مصرف نمایان می‌شوند. این بازه زمانی به نسبت ترک دیگر مواد افیونی طولانی تر است. اما به همان اندازه چه بسا بیشتر باعث ایجاد درد های شدید در بیمار می‌شود.

مدت زمان سم زدایی متادون متغیر است و ممکن است با توجه به میزان و دوره مصرف، از یک هفته تا چند ماه به طول بینجامد. عواملی نظیر سلامت فیزیکی، ژنتیک، دوز مصرفی و مدت زمان اعتیاد روی طول دوره سم زدایی و ترک اعتیاد متادون تاثیرگذارند.

داروی گیاهی برای ترک متادون

سم زدایی متادون چگونه است؟

سم زدایی فرآیندی است که مخدرها و داروهای اعتیادآور مانند متادون را از بدن خارج می‌کند. طول دوره سم زدایی بدن از مواد مخدر برای هر بیمار متفاوت است، معمولاً بیشتر افراد در طی چند هفته قادر به سم زدایی هستند. مهم‌ترین عاملی که باعث می‌شود افراد مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر از سم زدایی اجتناب کنند، علائم قطع مصرف متادون است. زمانی که بدن به مصرف این دارو شبه مخدر وابسته می‌شود، با کاهش مصرف واکنش نشان می‌دهد. اگر فرآیند سم زدایی و ترک صحیح در پیش گرفته شود این عوارض قطع مصرف متادون به حداقل میزان ممکن خود می‌رسد.

یک برنامه سم زدایی اعتیاد بصورت اصولی به شما این اطمینان را می‌دهد تا در طول روز تحت مراقبت کادر پزشکی مجرب باشید و علائم قطع مصرف متادون را آسان تر می‌کند. در کلینیک ما روش های سم زدایی متادون مناسب برای هر فرد بعد از معاینه و انجام آزمایشات اعتیاد توسط پزشک تشخیص داده می‌شود. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که باید در طول فرآیند سم زدایی متادون در نظر گرفت را بررسی می‌کنیم.

ارزیابی بیمار در سم زدایی سریع متادون

به منظور تعیین یک برنامه اختصاصی سم زدایی متادون برای هر بیمار لازم است ابتدا همه موارد بررسی و توسط پزشک ارزیابی شود. در این بررسی از شرایط جسمی، نوع مواد مصرفی، مقدار دوز مصرفی و شرایط روحی و روانی بیمار مورد سنجش قرار می‌گیرد.

چگونه متادون را از بدن خارج کنیم

در نظر گرفتن برنامه درمانی شخصی بیمار در سم زدایی اعتیاد

هر فردی نیازها و شرایط متفاوتی دارد به همین دلیل نه تنها در سم زدایی متادون بلکه برای هر ماده اعتیاد آور دیگری باید برنامه متناسب با خود بیمار تنظیم شود. پیروی از قوانین کلی نه تنها همیشه موثر نیست بلکه گاهی نتیجه عکس دارد.

به عنوان مثال برخی افراد توصیه می کنند که باید در ترک مواد افیونی از متادون استفاده کرد اما آیا واقعا ترک تریاک با متادون همیشه خوب است؟ پس بهتر است برای سپری کردن این مرحله مهم با اطمینان بیشتری به بیماران کمک شود.

مراقبت های پس از سم زدایی متادون از بدن

در روش‌های سم زدایی سریع مواد از بدن، مواد مخدر تنها از جسم فرد خارج می‌شود و همچنان میل به مصرف به صورت روانی در بیمار باقی می‌ماند و احتمال بازگشت بیمار به اعتیاد بسیار زیاد است. برای همین در کلینیک دکتر جوادی در ادامه دوره سم زدایی نیاز است تا بیمار تحت درمان هایی نظیر جلسات توانبخشی، مشاوره و گروه درمانی قرار گیرد. در این صورت فرد بیمار مراحل ترک اعتیاد را به خوبی پشت سر گذاشته و می‌تواند ترک متادون بدون بازگشت را تجربه کند.

مطمئن ترین روش سم زدایی بدن از متادون

متادون در میان خانواده مواد افیونی به دلیل داشتن طولانی ترین فرایند سم زدایی مشهور است. برای همین استفاده از روش های تدریجی برای خروج آرام مواد مخدر از بدن همیشه امن ترین راه ترک اعتیاد بوده است. همین موضوع باعث می‌شود که گاهی دوره ترک اعتیاد قطعی حتی ماه‌ها به طول بینجامد. اما در نهایت فرد با قدرت و سلامت کامل به زندگی طبیعی باز می‌گردد.

پیش از اقدام به سم زدایی متادون توجه داشته باشید که ممکن است با یک دوره طولانی مواجه شوید اما نتیجه مطلوب را دریافت کنید. زیرا اگر روش سم زدایی تدریجی متادون و دوره ترک اعتیاد آن به درستی صورت نگیرد می‌تواند مشکلات جدی مانند اختلال های تنفسی، مشکلات قلبی و تشنج را به همراه داشته باشد.

بهترین روش ترک متادون

متخصصین با تجربه در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی علاوه بر استفاده از روش های روان درمانی از جدیدترین تکنیک ها برای درمان خماری متادون و آسان‌تر شدن دوره ترک اعتیاد برای بیماران استفاده می‌کنند.

مهم ترین عامل موثر در سم زدایی متادون چیست؟

از آنجایی که دوره سم زدایی متادون کمی طولانی‌تر و دشوارتر از دیگر مواد افیونی است، 2 عامل مهم در بهبود این شرایط موثرند.

اولین نکته خواست بیمار و پذیرش قلبی او برای ترک اعتیاد است. تنها در صورتی که فرد انگیزه لازم را داشته باشد می‌تواند دوره سم زدایی متادون از بدن را با موفقیت پشت سر بگذارد. عامل بعدی که به شدت در سرانجام ترک قرص های اعتیادآور موثر است انتخاب و اعتماد به یک مرکز سم زدایی حرفه‌ای و معتبر است که از متخصصین ترک اعتیاد استفاده می‌کند.

شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی روانپزشکی و ترک اعتیاد دکتر جوادی یا تماس با شماره تلفن 41 22 22 22 – 021 تمامی اطلاعات مربوط به خدمات سم زدایی سریع و فوق سریع متادون را به صورت شخصی از مشاوران ما دریافت کنید.

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

نصیری
7.03.1399

سلام خسته نباشید حقیقتش کسی از اعتیاد من به متادون اطلاع ندارد و نمیخواهم خانواده و حتی همسرم ازاین قضیه چیزی بداند. اگرمیتوانید کمکم کنید ممنون میشم، چون واقعا مصرف کمی دارم وحتی 1هفته مصرف نکردم وبخاطراینکه سرکارمیرم ‌بعد از یک هفته بقدری درد کشیدم بااینکه روزی بین5تا10سی سی مصرف میکنم که دوباره بعد 1هفته شروع کردم. راهی هست واسه همیشه بذارمش کنار؟ خسته شدم واقعا مدت مصرف 2سال است و هیچوقت بیشتر از 10سی سی نشده و در ضمن بعضی روزها هم مصرف نکردم. برای کاهش دردم راهی جلوپام بذارید و مدت زمان خارج شدن کاملش از بدن بهم بگید. ممنون

  کلینیک دکتر جوادی
  24.04.1399

  سلام، وقت بخیر
  آقای نصیری عزیز به دلایلی که خودتان فرمودید ما از انتشار نام کوچک شما خودداری کردیم. پیشنهاد ما سم زدایی و ترک اعتیاد متادون هست. شما می توانید با اعتماد کامل از عدم فاش اطلاعات توسط تیم ما، برای دریافت مشاوره و اطلاع از مراحل ترک متادون با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید. طول دوره ترک متادون بستگی به مقدار دوز مصرفی، زمان مصرف و شرایط جسمی و روحی فرد مصرف کننده دارد ولی مسئله مهم شروع هر چه سریع‌تر دوره درمان می‌باشد.

Hosein Hamidi
7.03.1399

سلام خسته نباشید بنده دیروز خدمتتون پیغام فرستادم بابت اعلام هزینه سم زدایی فوق سریع با حداقل مدت زمان بستری و یا به صورت سرپایی وهمچنان منتظرتون هستم که در صورت امکان بیام خدمتتون باتشکر

  کلینیک دکتر جوادی
  25.04.1399

  سلام آقای حمیدی عزیز
  در خصوص هزینه، با توجه نوع مصرف و دوز مصرفی شما متغیر است. لطفاً با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید، کارشناسان ما بصورت 24 ساعته قادر به پاسخگویی هستند. مبلغی که شما در زمان مصرف برای تخریب جسم و روان خود خرج می کنید چندین برابر هزینه درمان است. از این رو هزینه های درمان خیلی کمتر از هزینه های مصرف مواد است . در واقع هزینه پرداخت شده جهت درمان همه جانبه، اعم از ویزیت پزشک ، شرکت در جلسات مشاوره فردی و… به عنوان یک سرمایه گذاری در جهت ارتقاء سطح سلامت، آگاهی و بینش افراد می باشد و فواید این سرمایه گذاری در تمامی ابعاد زندگی یک انسان تأثیرگذار خواهد بود.

امیر کرمی
7.03.1399

با سلام، متاسفانه اینجانب حدود ۵ سال مصرف مداوم شربت متادون در دوزهای متغیر داشته ام که این میزان طی ۶ ماه اخیر حدودا معادل ۲۵ سی سی طی ۲۴ ساعت و در ۲ نوبت صبح و شب بوده است. البته تا چند سال قبل از این، بطور گه و گاه تریاک مصرف می کردم که البته سبب وابستگی نمیشد. متاسفانه حین خدمت بعلت فشارهای روانی و عدم موقعیت مناسب جهت تحمل کسالت های خفیف پس از قطع مصرف تریاک، ناچار به استفاده از شربت متادون شدم که طی دوره خدمت براحتی در دسترس بود و در این مدت بقدری وابسته شدم که حتی پس از پایان خدمت تا بحال جرئت رویارویی با درد و بیخوابی و تحمل سختی های ترک را نداشته ام. با این وجود در حال حاضر بطور جدی قصد دارم با کمک پزشک و با استفاده از بهترین شیوه ممکن، برای همیشه از متادون خداحافظی کنم و به زندگی طبیعی برگردم. از اینرو تقاضا دارم در صورتی که راه کار خوبی جهت ترک کامل متادون با تحمل کمترین سختی و دل پیچه و بی خوابی (تا حد امکان) می شناسید و در نظر دارید، لطفا با اینجانب تماس حاصل بفرمایید تا هماهنگی های لازم جهت ویزیت و انجام این امر بعمل آید. ناگفته نماند از زمانی که وابسته شده ام، از لحاظ روانی هیچ تمایلی به ادامه مصرف متادون نداشته ام و ادامه دادن همواره برایم عذاب آور و از روی نیاز بوده است. ضمنا تقاضا دارم در صورت عدم امکان پاسخگویی از طرف اینجانب، مجددا در ساعات بعدی تماس حاصل نمایید

  کلینیک دکتر جوادی
  25.04.1399

  سلام آقای کرمی عزیز
  تصمیم شما برای ترک اعتیاد متادون قابل ستایش است، ما از شما درخواست داریم برای شروع دوره درمان بصورت حضوری به ما مراجعه کنید تا مشاوران و روانشناسان ما با بررسی وضعیت فعلی شما بتوانند طرح درمان به شما ارائه دهند. در صورت عدم امکان جهت مراجعه حضوری می توانید ابتدا برای دریافت مشاوره رایگان با کلینیک دکتر جوادی تماس بگیرید.
  برای اطلاع از آدرس کلینیک روی لینک به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

علی اسدیان
8.05.1399

با سلام و عرض ادب خدمت شما اینجانب مدت حدود ۴ سال است که روزانه حدود ۷سی سی متادون مصرف میکنم. 1- اینکه آیا واقعا امیدی هست به ترک اینجانب چون واقعا از این خسته شدم. و 2- اینکه ما شهرستان هستیم چگونه باید مراجعه کنیم سپاسگزارم

  کلینیک دکتر جوادی
  8.05.1399

  سلام آقای اسدیان عزیز
  مراجعان کلینیک دکتر جوادی با دوز بالاتر از مصرف شما توانستند ترک کنند، پس ناامید نباشید و هر چه زودتر برای درمان خود اقدام کنید. در خصوص مراجعین شهرستان هم بستری پیشنهاد می شود که مشاوران ما با شماره 41 22 22 22 – 021 توضیحات لازم را به شما می دهند.
  منتظر حضور شما در کلینیک هستیم.

میثم
15.06.1399

سلام قربان
بابت ترک متادون 20 روزی یک عدد مزاحم شدم
ممنون میشم اطلاع بدید برای هزینه و تایم بستری برای ترک واقعی و بدون درد
منتظرم
ممنون و متشکرم

  کلینیک دکتر جوادی
  16.06.1399

  سلام دوست عزیز
  لطفاً جهت اطلاع از هزینه و مدت زمان بستری برای سم زدایی بدن از متادون با شماره تلفن 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.