مصرف متادون در دوران شیردهی چه تاثیری در سلامت کودک دارد؟

مصرف متادون در دوران شیردهی چه تاثیری در سلامت نوزاد دارد
تاریخ انتشار : 1.02.1399
کلینیک دکتر جوادی

متادون دارویی است که در مصارف پزشکی برای کاهش برخی دردها یا ترک مواد مخدر تجویز و مصرف می‌ شود. در صورتی که مصرف خودسرانه متادون به شدت اعتیادآور است و در برخی موارد به اندازه مخدر های قوی نیز عوارض دارد. برخی داروهای مخدر به دلایل مختلفی در دوران بارداری و شیردهی نیز مصرف می شوند همه ما از آسیب های آن برای سلامتی کودک باخبر هستیم. اما اینکه کدام مخدر ها آسیب بیشتری وارد می کنند و کدام مخدر ها با تجویز پزشک در این دوران مصرف می شوند، مساله مهم تری است. امروز قصد داریم تا به بررسی مصرف متادون در دوران شیردهی و عوارض آن بر رو کودکان بپردازیم.

تاثیر مصرف مواد مخدر بر شیردهی مادر

به طور کلی استفاده از هر نوع ماده مخدری در دوران بارداری و شیردهی می تواند برای سلامت کودک آسیب زا باشد. به همین دلیل یکی از مهم ترین واردی که به مادران مبتلا به اعتیاد پیشنهاد می شود، این است که قبل از اقدام به بارداری در جلسات روانشناسی ترک اعتیاد شرکت کنند. سالانه کودکان معتاد زیادی متولد می شوند به دلیل سوء مصرف مادر در دوران بارداری این درد را متحمل شده اند. از آنجایی که مهم ترین دوره بعد از بارداری دوران شیردهی به نوزاد است بسیاری از کودکان در این دوره دچار آسیب های شدید ذهنی، مغزی و جسمانی می شوند.

آیا متادون در دوران شیردهی ممنوع است

از طرفی باید این موضوع را در نظر داشت که نه تنها مصرف مخدر بلکه عوارض قطع ناگهانی آن می تواند عامل تهدید سلامتی نوزاد باشد. به عنوان مثال مادری که در دوران شیردهی اقدام به ترک غیر اصولی کند، مستعد اضطراب و افسردگی های شدیدی است که می تواند آن را مستقیما به کودک خود منتقل کند. پس پیدا کردن روش صحیح ترک اعتیاد به متادون یا هر مخدر دیگری از خود ترک اعتیاد اهمیت بیشتری دارد.

مصرف قرص متادون در دوران شیردهی چه عوارضی برای کودک به همراه دارد؟

مصرف متادون در دوران شیردهی می تواند عوارض جبران ناپذیری برای سلامتی کودک به همراه داشته باشد. متادون از طریق شیر مادر وارد بدن کودک می‌ شود و احتمال اعتیاد و وابستگی کودک به متادون رخ می دهد. حتی در برخی وارد زمانی که مادر کودک را از شیر می گیرد، علائم بعد از ترک متادون نیز در کودک بروز می‌کند. متادون می تواند باعث کاهش تنفس نوزاد و مرگ ناگهانی نوزاد در خواب شود.

عوارض مصرف متادون در دوران شیردهی

به همین خاطر مهم ترین نکته این است که در این دوران هم مانند دوره بارداری باید مادر در سلامت کامل و عاری از وابستگی به هر نوع ماده مخدری باشد. اما اگر طبق تجویز و دستور پزشک مجبور به مصرف متادون بود باید کودک خود را به آرامی از شیر بگیرد و تغییر رفتار کودک کاملا تحت نظر پزشک بررسی شود. گاهی کودک بر اثر عوارض متادون دچار آسیب های ترک اعتیاد می شود که باید اقدامات تخصصی تحت نظر پزشک برای ترک وابستگی نوزاد به متادون صورت گیرد.

مصرف متادون در مادران مبتلا به سوء مصرف تریاک و هروئین چه کمکی می کند؟

گاهی اوقات مصرف متادون به عنوان جایگزین برای مخدر هایی نظیر هروئین تجویز می شود. این مخدر ها علاوه بر خطر اعتیاد خطر های تزریقی مانند ایدز را به همراه دارند. در این صورت با توجه به تجویز پزشک، متادون جایگزین آن ها می شود. از آنجا كه عوارض ناشی از این ماده در جنین بیشتر است، بنابراین برخی پزشکان می گویند حتما مادر باید تحت درمان دارویی قرار گیرد در غیر این صورت شدت اعتیاد در این نوزادان بیشتر مشاهده می شود.

عوارض مصرف متادون در دوران بارداری

اما در مورد مخدر هایی مانند تریاک برخی متخصصین معتقدند که گاهی با توجه به شرایط مادر مصرف داروی متادون و تحت نظر و كنترل پزشک، تنها راه به دنیا آمدن نوزاد سالم از مادر معتاد به تریاک است. پزشکان می گویند میزان مصرف این دارو از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نه تنها باید تحت نظر پزشک مصرف شود كه باید به گونه ای از معتاد مراقبت شود تا آن را به یكباره قطع نكند و درمان را به صورت مداوم، پیش ببرد.

مخدر هایی که از دوران بارداری تا شیردهی سلامت کودک را به خطر می اندازند

هر نوع ماده اعتیادآوری از مصرف ریتالین در دوران بارداری گرفته تا الکل و متادون می تواند سلامت جنین را به خطر بیاندازد. از آنجایی که در دوران شیردهی کودک مستقیم از شیر مادر تغذیه می کند امکان انتقال تمام مخدر ها و مواد مضر به بدن کودک وجود دارد. اما در برخی موارد با توجه به شرایط ویژه مادر پزشک صرف داروهایی مانند ریتالین یا متادون را با دوز مشخص تجویز می کند. در این دوران کودک باید تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرد و هیچ داروی مخدری بدون مشورت پزشک قطع نشود.

چگونه متادون را در ردوران شیردهی و بارداری ترک کنم

پیشنهاد متخصصین کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد دکتر جوادی به مادران این است که اگر اعتیاد به مصرف متادون یا هر مخدر دیگری دارند قبل از بارداری اقدام به ترک اعتیاد کنند. بهترین راه برای این عزیزان شرکت در جلسات گروه درمانی اعتیاد است که علاوه بر بالا بردن انگیزه می تواند روند ترک اعتیاد را برایشان راحت تر کند. بدین ترتیب آن ها می توانند با خیال آسوده یک بارداری کم خطر را تجربه کنند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید