گروه درمانی ترک اعتیاد

گروه درمانی در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی

گروه درمانی نوعی مشاوره خاص است که برای درمان اختلالات روانی از جمله سوء مصرف مواد مخدر و اعتیادآور به کار می‌رود. جلسات گروه درمانی هفته‌ای 1 الی 2 ساعت برگزار می‌شود.در گروه درمانی روانشناس به بیماران کمک می‌کند تا درک کنند که تنها نیستند و به آنها امکان می‌دهد اطلاعات و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند، این می تواند به تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس در بین اعضای گروه درمانی کمک کند. گروه درمانی به شرایطی تبدیل می‌شود که در آن بیماران می‌توانند یاد بگیرند که چگونه رفتارهای مخرب مانند مصرف مجدد مواد مخدر اجتناب کنند و در عوض شروع به انجام رفتارهای جدید و سالم کنند.

1
(1)

تقریباً هرکسی در جامعه خود اصطلاح “بازپروری” را شنیده است. بازپروری بخشی از یک اصطلاح فراگیر مربوط به بسیاری از انواع درمان های مختلف، مانند گروه درمانی است، اما مفهوم کلی آن به مراکز بستری ترک اعتیاد اشاره دارد. این مراکز محلی هستند که افراد هفته‌ها، ماه‌ها یا گاهی حتی سالها برای درمان اعتیاد خود به آنجا میروند و اقامت می‌کنند. گروه درمانی جلساتی است همراه با گروهی از افراد دیگر که آن‌ها نیز برای درمان اعتیاد خود شرکت کرده‌اند.

گروه درمانی چیست؟

به یکی از انواع روش های ترک اعتیاد که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرد، گروه درمانی گفته می‌شود، که از حدود دهه 1940 میلادی شروع شده است. در حالی که از لحاظ فنی می‌توان چندین روش مختلف را در این عنوان مطرح کرد، برای رعایت اختصار، اصطلاح گروه درمانی در برگیرنده همه آنها است.

برگزاری جلسات روان درمانی در مراکز تخصصی ترک اعتیاد

افرادی که درگیر بیماری اعتیاد هستند برای گفتگو در مورد داستانها، افکار، تجربیات و احساسات مربوط به اعتیاد، با یکدیگر ملاقات می‌کنند. این جلسات توسط یک درمانگر یا روانشناس که با انتخاب مباحث و راهنمایی و هدایت جلسات به سوی بهترین مزایای ممکن صورت می‌پذیرد. به این ترتیب، درمانگر می‌تواند جلسات را رصد کند و از حصول نتیجه مورد انتظار اطمینان حاصل کند.

پروتکل گروه درمانی اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی دکتر جوادی:

 • به افراد اجازه می‌دهند تا تجربیات خود را با دیگران که با موضوعات مشابه سروکار دارند ، به اشتراک بگذارند.
 • گروه می‌تواند متشکل از 4 تا 3 عضو یا بیش از 12 عضو باشد.
 • به طور کلی یک یا دو بار در هفته به مدت 1-2 ساعت برگزار می‌شود.
 • نوع گروه توسط پزشک معالج تعیین می‌شود و می‌تواند شامل گروه های حمایتی، پیشرفت مهارت ها و روحی – تربیتی باشد.

اعتیادهای درمان شده توسط گروه درمانی

در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد دکتر جوادی درمانگر یک بستر ساختاری فراهم می‌کند که بحث‌ها را کنترل می‌کند و به هر یک از بیماران گروه درمانی کمک می‌کند تا درک بهتری از خود و همچنین راه‌هایی برای پیشرفت مستمر داشته باشند. با توجه به تجربه چندین ساله این مرکز در برگزاری جلسات، اکثر بیماران گروه درمانی نتیجه مثبتی داشتند و همچنین بیشتر مراجعه کنندگان تسهیلات درمان خود را به دیگران پیشنهاد داده‌اند. این نشان می‌دهد که گروه درمانی نقش بزرگی در موفقیت و رضایت درمان اعتیاد آنها داشته است. در زیر می‌توان به اعتیادهای درمان شده توسط گروه درمانی این مرکز اشاره کرد:

 • اعتیاد به الکل
 • اعتیاد به دخانیات یا نیکوتین
 • وابستگی به داروهای ضد افسردگی
 • میل به مصرف مواد توهم‌زا (LSD)
 • مصرف خودسرانه داروهای شبه مخدر
 • اعتیاد به مواد مخدر(تریاک و شیره تریاک و…)
 • اعتیاد به مواد محرک(ماریجوانا، کوکائین و اکستازی و …)

برخی تصور می‌کنند این جلسات همان درمان 12 مرحله ای است. اگرچه هر دو به صورت گروهی انجام می‌شوند، اما آنها در نحوه انجام تفاوت زیادی دارند. 12 مرحله به صورت جداگانه دنبال می‌شوند و جلسات برای این است که هر عضو در مورد روند بهبود در کنار آنها صحبت کند و هرگونه کمک مورد نیاز را دریافت کند. گروه درمانی بهبود یافته است و در جهتی که برای گروه و منافع فردی بهتر باشد، هدایت می‌شود. این روش مراحل خاصی را دنبال نمی‌کند، بلکه دارای دستورالعمل‌ها یا مباحث محکمی است که رهبر گروه از آنها برای کمک به جلسات استفاده می کند. روش 12 مرحله ای به خودی خود روشی کاملا متفاوت است و نباید با گروه درمانی اشتباه گرفته شود.

مزایای این جلسات برای بیماران اعتیاد

یکی از مزایای مهم این درمان آن است که در حین اینکه افراد در حال حل مشکلات خود هستند، به دیگران نیز در حل مشکلاتشان کمک می‌کنند. ارتباط و دوستی محکمی بین اعضای ایجاد می‌شود. جلسات گروهی و راهنمایی درمانگر باعث می‌شود که مراجعان به فکر کاهش مصرف داروی خود یا ترک کامل باشند. به طور معمول، یک درمانگر دارای مجوز قادر خواهد بود تا تعیین کند که چه نوع گروهی بهترین راه حل را برای بیماران دارد که بر اساس میزان تمایل آنها برای تغییر و مشارکت در گروه درمانی مناسب است. بسته به نوع اعتیاد فرد، ممکن است نیاز به درمان دارویی همراه با گروه درمانی باشد.

دریافت کمک برای اعتیاد به مواد مخدر یا الکل

آیا شما یا یکی از عزیزانتان با اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دست و پنجه نرم می‌کنید؟ اگر چنین است، امروز با مشاوران ترک اعتیاد ما تماس بگیرید. ما اینجا هستیم تا به افراد در پیدا کردن درمان مناسب کمک کنیم. گاهی اوقات نوع درمان مناسب که منطبق با تمام معیارهای فرد باشد، دشوار است. مشاوران ما با تمامی روش‌های ترک اعتیاد در کلینیک دکتر جوادی آشنایی دارند و می‌توانند در یافتن بهترین و سریع ترین روش ترک اعتیاد، شما را یاری کنند.

به این مطلب چه امتیازی میدید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا 1 / 5. شمارش آرا: 1

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

خدمات مرتبط
Call Now Buttonمشاوره رایگان