آیا مصرف نوشیدنی های الکلی بر عملکرد هورمون های بدن تاثیر می گذارد؟

نوشیدن الکل و تاثیر آن بر هورمون های بدن
تاریخ انتشار : 18.03.1399
کلینیک دکتر جوادی

الکل یکی از موادی است که به سرعت به مغز نفوذ یافته و فعالیت مغز را برای مدت زمان معینی مختل می ‌کند. این ماده نیز مانند همه محرک ها تا قبل از تجزیه، می تواند بسیاری از رفتارها و واکنش های فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. اختلال در تصمیم گیری و تپش قلب بخشی از رایج ترین این تغییرات هستند. اما این تنها اثر نوشیدنی های الکلی نیست. بخش زیادی از آسیب هایی که این ماده به بدن وارد می کند، آسیب های هورمونی هستند. در این مطلب از کلینیک دکتر جوادی تاثیر مصرف الکل بر عملکرد هورمون ها را با جزئیات بیشتر بررسی می کنیم.

تاثیر الکل بر عملکرد هورمون ها

الکل با هورمون ها چه می کند؟

کمتر از 10 درصد الکل مصرف شده از طریق ادرار، تنفس و تعریق از بدن دفع می شود. این یعنی حدود 90 درصد از آن در معرض متابولیسم بدن قرار می گیرد و وارد بخشی از روند سوخت و ساز می شود. ورود به روند متابولیسم به این معنی است که عملکرد هورمون ها می تواند یکی از اصلی ترین هدف های اختلال و آسیب باشد. این اختلال شامل افزایش یا کاهش ترشح هورمون ها است که عواقبی جبران ناپذیر دارد.

با سوءمصرف الکل و تغییرات سطح تستوسترون، طیف وسیعی از عوارض جانبی مختلف بر بدن آشکار می‌شود. الکل می‌تواند باعث افزایش تبدیل تستوسترون به استروژن شود؛ بیشتر بودن سطح استروژن از حد معمول آن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان و سرطان پروستات در مردان می‌شود.

عوارض مصرف الکل در هورمون های مردانه چیست؟

کاهش سیستم ایمنی بدن و بالا رفتن احتمال بیماری های عمومی بخشی از عوارض مصرف الکل هستند. اما همانطور که گفتیم بخش مهمی از آسیب های به جا مانده از مصرف الکل هورمونی هستند و بسته به جنسیت تغییر می کنند.

• کاهش میل جنسی، مهم ترین تاثیر هورمونی الکل بر مردان

تصور غالب این است که مصرف محرک ها و نوشیدنی های الکلی باعث ایجاد میل جنسی می شود. اما واقعیت این است که بر خلاف باور عموم، الکل با ایجاد اختلال در هورمون های مردانه، باعث کاهش شدید میل جنسی می شود.

تاثیر الکل بر عمکلرد هورمون های مردانه

• ناباروری، مهم ترین عارضه استفاده از الکل در مردان

یکی از مهم ترین و البته خطرناک ترین تاثیرات الکل این است که می تواند تعداد اسپرم های تاثیر گذار را کاهش دهد و این روند در نهایت باعث ناباروری فرد می شود.

اختلال در روند ترشح هورمون در بدن مردان در طول زمان بسیار خطرناک است. کاهش میزان تستوسترون در مردانی که مشکل سوءمصرف الکل دارند می‌تواند باعث کاهش انرژی بدن، میل جنسی، ریزش موهای بدن و کاهش عضلات شود. همچنین کم شدن میزان هورمون، ریسک ابتلا به سرطان پروستات را در مردان افزایش می دهد.

عوارض نوشیدنی های الکلی بر هورمون های زنانه

مصرف نوشیدنی های الکلی در زنان باعث می شود که کبد قادر به جذب ویتامین D نباشد. هنگامی که جذب این ویتامین متوقف می شود احتمال آسیب هایی مثل پوکی استخوان بالاتر می رود. از آنجایی که خانم ها به دلیل فعالیت های هورمونی و یائسگی بیشتر در معرض خطر پوکی استخوان هستند، با مصرف نوشیدنی های الکلی ریسک این بیماری در بدن آن ها بالاتر می رود.

• الکل و تاثیر آن بر قاعدگی زنان

الکل به تنهایی می تواند با اختلال در روند ترشح هورمون ها باعث یائسگی زودرس یا اختلال در نظم قاعدگی شود. ترشح بیش از حد هورمون ها یا اختلال در عملکرد آن ها می تواند در طول زمان عاملی برای ایجاد سرطان سینه هم باشد. مصرف نوشیدنی های الکلی در دوران بارداری تبعات خطرناک تری دارد. به همین دلیل بانوان در زمان بارداری با آگاه شدن از خطرات مصرف الکل، به دنبال داروی گیاهی برای ترک الکل هستند.

نوشیدن الکل بر سلامت زنان چه تاثیری دارد

بهترین راه های دفع الکل از بدن از بشناسید

اگر به دنبال سریع ترین راه دفع الکل از بدن هستید، باید بدانید که راه های طبیعی دفع الکل از بدن به مقدار زیادی به بدن شما و میزان مصرف نوشیدنی های الکلی بستگی دارد. با استفاده از راه های زیر می توانید کمی از اثرات نوشیدنی های الکلی را از بدن خود خارج کنید.

خوردن غذاهای سبک و نشاسته دار و مصرف قند میوه به شکل قابل توجهی به شما در دفع الکل از بدن و به بازسازی کبد کمک می کند. علاوه بر آن چند ساعت خواب بعد از مصرف الکل می تواند انرژی واقعی را به سلول های شما برگرداند و روند فعالیت های سلولی را به حالت عادی خود برگرداند.

راه های طبیعی دفع الکل از بدن ممکن است به عوامل بسیاری مانند طبع بدن و عادت های غذایی بستگی داشته باشد. بنابراین بهترین راه دفع الکل از بدن، کمک گرفتن از متخصصان این حوزه و مصرف داروی ترک الکل زیر نظر پزشک است.

عوارض مصرف الکل بر هورمون ها

اولین قدم ها برای ترک آسان الکل

اگر تصمیم به ترک الکل و نوشیدنی های الکلی دارید، بهتر است از ابتدا با روش های اصولی این کار را انجام دهید. موارد زیر معمول ترین پیشنهاداتی است که برای ترک الکل باید بدانید.

  • روش سم زدایی در ترک الکل
  • روش آمادگی ذهنی
  • روش مصرف دارو

اعتیاد به الکل و اثرات مخرب و شدیدی که روی بدن به جا می گذارد، نشان می دهد که این ماده می تواند به میزان قبل توجهی زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین اثر الکل می تواند تا روزها در بدن باقی بماند و در نتیجه فعالیت های عادی زندگی را مختل کند. اگر دچار این مسئله هستید بهتر است با کمک گرفتن از متخصصان این حوزه به درمان فکر کنید.

متخصصان در کلینیک دکتر جوادی همراه شما هستند تا با بهترین روش های درمانی، سلامت و آرامش را به شما هدیه کنند. در صورت نیاز به مشاوره می توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس حاصل فرمایید.

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید