۰۲۱-۷۹۴۴۱
کلینیک ترک دکتر جوادی

عوارض مصرف الکل در دوران قاعدگی

آخرین تاریخ آپدیت: 1402/09/19
امتیاز به نوشته:
5/5

الکل یکی از نوشیدنی‌های مضر برای بدن است که از قابلیت اعتیادآوری شدیدی برخوردار است. در برخی موقعیت‌های خاص عوارض مصرف الکل چندین برابر شده و می‌تواند باعث بروز آسیب‌های جسمی جبران‌ناپذیری شود. دوران قاعدگی یا همان عادت ماهیانه یکی از همین موقعیت‌های حساس است که ممکن است تحت تاثیر مصرف الکل با عوارض زیادی همراه باشد. در این مقاله قرار است با عوارض مصرف الکل در دوران قاعدگی آشنا شویم، پس در ادامه همراه ما باشید.

مصرف الکل چه تاثیراتی روی سلامت جسمانی زنان می‌گذارد؟

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که بدن، بخصوص بانوان در پی مصرف الکل با آن مواجه می‌شود، بی‌آبی بدن است. مصرف نوشیدنی‌‌های الکلی، دهیدراته شدن بدن را به همراه دارد و باعث کاهش منیزیم می‌شود. از آنجایی که منیزیم یک ماده معدنی با خواص ضد التهابی فوق‌العاده است، در نتیجه کاهش آن می‌تواند افزایش دردهای قاعدگی را در پی داشته باشد.

مصرف الکل چه تاثیراتی روی سلامت جسمانی زنان می‌گذارد؟

واضح است که هر ماده‌ای با خاصیت اعتیادآوری، می‌تواند تاثیرات روانی زیادی را نیز به همراه داشته باشد. باید بدانید که نوشیدنی‌های الکلی نیز باعث تحریک احساسات خصوصاً در دوران حساس قاعدگی می‌شود. از آنجایی که مصرف الکل و اعتیاد به آن، بیشتر یک وابستگی ذهنی محسوب می‌شود، بهترین کار استفاده از روش‌های روانشناسی ترک اعتیاد است.

[bannershortcode image_src=”https://drjavadiclinic.com/wp-content/uploads/2020/10/banner-implant.jpg” image_width=”932″ image_height=”273″ image_alt=”ایمپلنت نالتروکسان” phone=”02179441″ title=”بهترین روش برای جلوگیری از بازگشت به اعتیاد با ایمپلنت نالتروکسان” phone_text=”02179441″ first_link=”https://drjavadiclinic.com/service/%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%be%d9%84%d9%86%d8%aa-%d9%86%d8%a7%d9%84%d8%aa%d8%b1%d9%88%da%a9%d8%b3%d8%a7%d9%86/” first_link_title=”ایمپلنت نالتروکسان” second_link=”https://drjavadiclinic.com/contact-us/” second_link_title=”تماس با ما”]ایمپلنت نالتروکسان از جدیدترین متدهای روز دنیا برای تضمین عدم بازگشت به اعتیاد است.[/bannershortcode]

آیا مصرف الکل در دوران قاعدگی باعث اختلال در عملکرد هورمون‌ها می‌شود؟

آنزیم‌های کبدی با متابولیزه کردن استروژن و پروژسترون، به منظم کردن چرخه قاعدگی در زنان کمک می‌کند. مصرف بالای الکل نیز تاثیر مستقیمی روی عملکرد کبد دارد، پس مصرف آن می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کبد شود و در عملکرد هورمون‌‌های زنانه اختلال ایجاد کند. حتما لازم است که در مورد تاثیر الکل بر کبد اطلاعات لازم را کسب کنید.

مساله مهم بعدی تاثیرات سوء مصرف الکل در دوران بارداری است. علاوه بر اینکه مصرف مداوم الکل در خانم‌ها باعث نامنظم شدن قاعدگی و اختلال در سیستم باروری می‌شود، در دوران بارداری هم عوارض شدیدی برای جنین به همراه دارد. پس بهتر است مادرانی که به مصرف الکل روی آورده‌اند، قبل از اقدام به بارداری حتما تحت نظر یک مرکز ترک الکل قرار بگیرند.

آیا مصرف الکل در دوران قاعدگی باعث اختلال در عملکرد هورمون‌ها می‌شود؟

عادت‌های ممنوعه در دوران قاعدگی کدامند؟

دوران قاعدگی با تغییرات هورمونی و دردهای زیادی همراه است که نسبت آن در افراد مختلف متفاوت است. برخی عادات غلط در سبک زندگی نادرست وجود دارند که باعث تشدید درد در دوران پریود خانم‌ها می‌شود. در ادامه برخی از این عادات غلط را بررسی می‌کنیم.

همچنین بخوانید: آیا مصرف نوشیدنی‌های الکلی بر عملکرد هورمون‌های بدن تاثیر می‌گذارد؟

تاثیر مصرف غذاهای فرآوری شده و فست فودها در دوران قاعدگی

مواد غذایی شور، غذاهای فرآوری شده و حاوی مواد نگهدارنده، انواع فست فودها و خوراکی‌های چرب می‌توانند باعث بالا رفتن سطح هورمون استروژن در بدن خانم‌ها شوند. در نتیجه مصرف آن‌ها در دوره پریود دردهای رحمی بیشتری به همراه دارد. ضمن آنکه سدیم و چربی‌های موجود در این مواد غذایی می‌توانند باعث افزایش درد و تحریک‌پذیری حالات روحی شوند.

تاثیر مصرف الکل و دخانیات در دوران عادت ماهیانه

همانطور که گفته شد، عوارض مصرف الکل در دوران قاعدگی باعث بروز درد‌های شدید و تحریک حالات روحی فرد می‌شود. مصرف دخانیات نیز به طور کلی برای بدن ضرر دارد و وابسته به شرایط خاصی نیست. اما به خاطر داشته باشید که مصرف این مواد در طول دوره عادت ماهیانه می‌تواند اثرات روانی شدیدی به همراه داشته باشد.

بهترین راه حل جایگزین کردن مواد غذایی تازه و خوردن ویتامین‌های مختلف است. زیرا تغذیه یکی از مهم‌ترین اصول سبک زندگی سالم است که می‌تواند نقش بسزایی در کنترل شرایط بحرانی داشته باشد.

مصرف الکل و دخانیات در دوران عادت ماهیانه می‌تواند تأثیرات منفی زیادی بر سلامت زنان داشته باشد. مصرف الکل ممکن است عوارض دوره ماهیانه را تشدید کند و تداوم درد و تنش‌های قاعدگی را افزایش دهد. همچنین، دخانیات نیز می‌تواند به عوارض جانبی این دوره افزوده شود و از جمله عوارض آن می‌توان به افزایش نفخ و تغییرات در فراز حالت مزاج اشاره کرد. برای حفظ سلامت در دوران عادت ماهیانه، توصیه می‌شود که مصرف الکل محدود و از دخانیات اجتناب شود. همچنین، اگر کسی با مشکل مصرف الکل یا دخانیات در این دوره مواجه است، بهتر است به مشاوره و درمان ترک اعتیاد مراجعه کند تا به مشکلات جسمانی و روحی خود در این مواقع کمک حرفه‌ای داشته باشد.

مصرف کافئین چه تاثیری در دوران قاعدگی دارد؟

کافئین موجب تشدید درد و نامنظم شدن پریود می‌شود. خوردن قهوه و نوشیدنی‌های انرژی زا باعث کم‌خوابی و تحریک هورمون‌های مغزی می‌شود. پس بهتر است در این دوران نوشیدن قهوه و نوشابه‌های انرژی‌زا، با دمنوش‌های طبیعی یا چای کمرنگ جایگزین شود.

مصرف کافئین در دوران قاعدگی ممکن است تأثیرات متفاوتی داشته باشد. برخی از زنان ممکن است حساسیت بیشتری به کافئین داشته باشند و مصرف آن باعث تشدید دردها و تنش‌های قاعدگی شود. در عوض، برخی دیگر ممکن است مصرف کافئین به کاهش درد و افزایش انرژی در این دوره کمک کند. برتری کلینیک ترک اعتیاد نسبت به کمپ ترک اعتیاد در این است که با توجه به نیازهای هر فرد و وضعیت‌های خاص، مشاوره تغذیه و توصیه‌های سلامتی خاص در دوران قاعدگی را ارائه می‌دهد تا به زنان کمک کند تا با مصرف کافئین بهینه و متناسب با وضعیت خود روبرو شوند و مشکلاتی که ممکن است ناشی از مصرف آن پیش آید را کاهش دهند.

عادت‌های ممنوعه در دوران قاعدگی کدامند؟

مصرف الکل در کنار چه موادی تداخل دارویی ایجاد می‌کند؟

در حقیقت مصرف الکل به هر نوعی و در هر شرایطی برای بدن مضر است. اما برخی عوامل این آسیب‌ها را دوچندان می‌کنند. مصرف الکل با سطح افزایش یافته هورمون‌های جنسی گره خورده است. سموم موجود در الکل نیز می‌توانند آسیب دائمی بافت‌ها و بر هم خوردن تعادل هورمونی را در پی داشته باشند.

مصرف این نوشیدنی اعتیادآور می‌تواند روی اختلال در فعالیت مغزی و سیستم تنفسی تاثیر‌گذار باشد. حال اگر هر نوع نوشیدنی الکلی در کنار داروهای خواب آور و آرام بخش مصرف شود، عوارض آن تشدید می‌شود.

مصرف الکل همراه با برخی داروهای ضدافسردگی در هر شرایطی می‌تواند آسیب‌زا باشد و موجب ناهنجاری‌های کبد، مغز و قلب شود. حتی در برخی موارد، اوردوز و مرگ را به همراه دارد.

آیا ترک الکل با داروی گیاهی امکان‌پذیر است؟

الکل و اتانول یکی از خوراکی‌های اعتیاد آور محسوب می‌شوند. افزایش مقدار مصرف آن علاوه بر ایجاد علائم اعتیاد جسمی و روانی می‌تواند آسیب‌های جدی در پی داشته باشد. با این حال افراد در این شرایط به منظور از بین بردن وابستگی، به دنبال ساده‌ترین راه‌های ترک اعتیاد هستند.

آیا ترک الکل با داروی گیاهی امکان‌پذیر است؟

یکی از رایج‌ترین چیز‌هایی که گاهی در تبلیغات زرد به چشم می‌خورد، تشویق به مصرف داروی گیاهی برای ترک الکل است. باید بدانید که ایجاد وابستگی به الکل و قطع مصرف آن مانند هر مخدر یا محرک دیگری نشانه‌های ترک را به همراه دارد و از آنجایی که هیچ درمان گیاهی و سریعی برای ترک اعتیاد وجود ندارد، پس نباید فریب اینگونه تبلیغات را خورد.

به طور کلی برای درمان و ترک اعتیاد به محرک‌های خوراکی مانند الکل، استفاده از درمان‌های روانشناسی، گروه درمانی و روانپزشکی ترک اعتیاد اهمیت بسیار زیادی دارد. شما نیز می‌توانید برای دریافت خدمات تخصصی به کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی مراجعه کنید یا با شماره تلفن 22222241-021 تماس حاصل فرمایید.

1402/09/19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =