علائم اعتیاد به گل در جوانان به چه شکل بروز پیدا می کند؟

علائم و نشانه ای اعتیاد به گل در جوانان
تاریخ انتشار : 20.01.1399
کلینیک دکتر جوادی

اگر نگاهی به آمارهای منتشر شده توسط کلینیک های ترک اعتیاد بیاندازیم متوجه می‌شویم که امروزه افراد زیادی به خصوص جوان ها درگیر اعتیاد به مصرف گل شده‌اند. در پی این موضوع دغدغه بسیاری از خانواده‌ها تشخیص زودهنگام این موضوع در میان فرزندانشان است. در این صورت می‌توانند با اقدام به موقع برای ترک اعتیاد، آینده فرزندان خود را نجات بدهند. در این مقاله تصمیم داریم تا با علائم اعتیاد به گل آشنا شویم. اگر احساس می‌کنید که شما یا عزیزانتان احتمالا دچار این بیماری شده‌اید حتما در ادامه مقاله همراه ما باشید.

محرک گل را بیشتر بشناسید

در ابتدا بهتر است با مواد محرک آشنا شویم و بتوانیم این ماده اعتیاد آور را تشخیص بدهیم. در واقع گل، ماری جوانا، حشیش و علف (وید) همگی گیاهان روان گردان هستند که از گیاه شاهدانه استخراج می‌شوند. استعمال این ماده مخدر به صورت سیگار های دست پیچ صورت می‌گیرد و به شدت در میان جوانان رایج است. طبق مشاهدات کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی و دیگر کلینیک های تخصصی ترک اعتیاد مشکل اصلی ناآگاهی مردم و جوانان است. آنها تصور می‌کنند که محرک گل اعتیادآور نبوده و به راحتی می‌توانند روی مصرف آن کنترل داشته باشند.

عوارض مصرف ماری جوانا یا گل

در صورتی که محرک گل و انواع مشتقات آن به شدت باعث ایجاد اعتیاد روانی و ذهنی در فرد مصرف کننده می‌شود و به مرور زمان عوارض جسمی و ذهنی نظیر دیگر مخدرهای اعتیادآور دارد. در ادامه با علائم مصرف مخدر گل بیشتر آشنا می‌شویم.

نشانه ها و علائم اعتیاد به گل چیست؟

گل یا همان ماری جوانا یکی از خطرناک‌ترین مخدر‌هایی است که بیشتر مصرف کنندگان آن جوانان هستند. مخدر گل ضربان قلب را بالا می‌برد، احساس بی ‌قراری در فرد ایجاد می‌کند و باعث توهم می ‌شود. شاید در باور عمومی به اشتباه مخدر گل کم خطرتر از حشیش و ماری جوانا معرفی شده باشد اما چنین نیست. تاثیر مخدر گل بر روی مغز تا حدی است که در صورت مصرف نکردن، فرد دچار اضطراب شدید، تپش قلب و بی قراری می‌شود.

علائم ظاهری اعتیاد به گل در جوانان

نشانه های زیادی در رابطه با سوء مصرف ماده گل وجود دارد. که در اینجا به بررسی برخی از نشانه های ظاهری که در فرد مصرف کننده بروز پیدا می‌کند، می‌پردازیم.

علائ اعتیاد به مخدرگل
 • قرمزی چشم ها
 • تاری دید
 • سرفه خشک
 • خشکی دهان و تشنگی
 • تندی ضربان قلب
 • مشکلات خواب
 • از دست دادن وزن
 • پرخاشگری و عصبانیت
 • تحریک پذیری
 • بی قراری
 • کابوس های شبانه
 • آهسته شدن زمان واکنش
 • از دست دادن کنترل رفتاری

این ها بخشی از علائم ظاهری هستند که در فرد مصرف کننده مخدر گل نمایان می‌شود. علاوه بر این موارد، مصرف مخدر گل عوارض جبران ناپذیری بر روی روند تحلیل مغزی ایجاد می‌کند. اما با وجود همه این مشکلات سوال رایج در میان افراد و خانواده‌ها این است که ترک گل چند روز طول می کشد؟ این در صورتی است که اقدام به ترک اعتیاد کل با روش درست و تحت نظر پزشک بسیار بیشتر از طول دوره درمان اهمیت دارد که بیشتر راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

آیا تست اعتیاد به گل می تواند اعتیاد را نشان دهد؟

علاوه بر تمام نشانه های ظاهری که در فرد مبتلا به سوء مصرف گل نمود پیدا می‌کند، یکی از راه‌های تشخیص اعتیاد به گل انجام تست اعتیاد گل (THC) است. باید در نظر داشته باشید که تست اعتیاد به گل امکان پذیر است اما برای وجود یا عدم وجود اعتیاد فرد کافی نیست. تست اعتیاد به ماری جوانا و گل دارای درصدی خطا است که پیشنهاد میشود برای اطمینان از این موضوع به کلینیک های تخصصی و پزشک مراجعه کنید.

عوارض مصرف مخدر گل

اگر به دنبال یک روش خانگی برای تست اعتیاد گل می گردید می تواند از کیت تست اعتیاد خانگی حشیش استفاده کنید. این کیت می تواند تا حدودی وجود مخدر گل یا ماری جوانا را تشخیص بدهد اما قطعی نیست.

عوارض اعتیاد به مخدر گل

همان طور که میدانید مصرف ماده محرک گل علاوه بر نشانه های جسمی و روانی ظاهری یک سری عوارض هم به همراه دارد. برخی از این عوارض بر اثر مصرف کوتاه مدت بوده و برخی دیگر در طولانی مدت بروز پیدا می‌کنند. عمدتا عوارض مصرف ماری جوانا و گل خصوصا در طولانی مدت شبیه به یکدیگرند که در ادامه به برخی از این عوارض اشاره شده است.

عوارض کوتاه مدت مصرف گل

 • گیجی و بی‌توجهی به اطراف
 • تند شدن ضربان قلب و افزایش اضطراب
 • آسیب به حافظه
 • پرخاشگری
 • افسردگی و گوشه نشینی
 • از بین بردن مهارت های احتیاطی در رانندگی
 • ناتوانی در تشخیص رویا و واقعیت
 • کاهش قدرت تصمیم گیری

اه های درمان ترک اعتیاد گل

عوارض بلند مدت مصرف گل

 • از دست رفتن حافظه
 • اختلالات یادگیری
 • نوسانات اخلاقی
 • کاهش میل جنسی
 • اختلال در سلول های جنسی و ایجاد ناباروری
 • ایجاد مشکلات تنفسی و ریوی

راههای درمان اعتیاد به گل کدام است؟

یکی سری نکات مشترک و ضروری در رابطه با هر ترک اعتیادی وجود دارد که بیماران باید به آن توجه داشته باشند. به عنوان مثال اولین قدم ضروری برای ترک اعتیاد صحیح مراجعه به یک کلینیک تخصصی با افراد باتجربه است. حال تفاوتی ندارد که ترک حشیش باشد یا داروهای اعتیاد آور مانند آلپرازولام. تشخیص صحیح و به کار بردن روش های درست برای ترک اعتیاد دقیقا همان چیزی است که می‌تواند عوارض ناشی از ترک اعتیاد هر ماده مخدری از جمله گل را به حداقل ممکن برساند؛ ضمن آنکه می‌تواند یک ترک اعتیاد بدون بازگشت را به همراه داشته باشد.

متخصصین با تجربه در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی با انجام آزمایش های لازم و پیشینه هر بیمار، تلفیقی از روش های مدرن را برای بیماران مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر پیشنهاد می‌دهند. که این امر می‌تواند لذت بخش ترین تجربه را در اختیار شما و عزیزانتان قرار بدهد. شما نیز می‌توانید برای دریافت مشاوره های بیشتر با شماره تلفن 22222241-021 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

سودابه احمدی
15.02.1399

سلام
مقاله شما را خواندم خیلی کامل بود اما اگه میشود من را بیشتر راهنمایی کنید . پسر من 17 سالش است .تو وسایلش از این سبزیا پیدا کردم که بوی تندی داره . تو اینترنت جستجو کردم فهمیدم بهش میگویند ماریجوانا. هنوز نمیدونه که من متوجه شدم . چطور میتونم بهش بگم که بیاد بریم سم زدایی کنه از بدنش بره بیرون؟ لطفا سریع بهم جواب بدید خیلی نگرانشم

  کلینیک دکتر جوادی
  16.02.1399

  سلام
  ماریجوانا جز مواد محرک است و سم زدایی آن بصورت تدریجی می‌باشد. می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید و از راهنمایی روانشناسان ما بهره مند شوید.

   Roya
   5.04.1399

   سلام من نزدیک یک سال و چهار ماه ازدواج کردم. اخلاق همسرم بد یه مدت خیلی تغییر کرده، قبلا خیلی خوب و با حوصله مهربون بود. الان خیلی عوض شده عصبی بداخلاق افسرده. همش میخاد از خونه بره بیرون، خود زنی میکنه، از سرکار میاد چشاش خیلی قرمز، زشت میشه خیلی لاغر شده، میبینمش خیلی براش ناراحت میشم. غیر مستقیم گفتم اگه چیزی هست بگو تا کمکت کنم داد میکشه تو داری بهم تهمت معتاد بودن رو میزنی توروخدا بگید چیکار کنم 😔 مشاورم بهش گفتم بریم باهام نمیاد

    کلینیک دکتر جوادی
    25.04.1399

    سلام دوست عزیز
    ما شرایط شما را درک می کنیم، ولی بدون جلسات مشاوره حضوری لطفا قضاوت همسرتان را کنار بگذارید و دوستانه از او بخواهید با شما همراه شود. در اینگونه اختلافات تنها راز موفقیت حفظ آرامش و رابطه متقابل است تا بواسطه آن به اهدافتان نزدیک شوید. اگر نمی توانید همسرتان را برای شرکت در جلسه مشاوره متقاعد کنید، خودتان مراجعه کنید. بسیاری از افراد تصور می کنند مراجعه به مشاور بدون همسرشان فایده ای ندارد، این طور نیست. شما می توانید از مزایای مشاوره بهره مند شوید، حتی اگر به تنهایی در آن شرکت کنید. در طول جلسات مشاوره به راه حل های خوبی برای رفتار با همسرتان، بهبود رابطه و تغییر خود می رسید. حتی اگر همسرتان نظر خوبی نسبت به مشاوره نداشته باشد، تغییر شما می تواند رابطه شما را به سمت بهتر شدن پیش ببرد و همسرتان هم با مشاهده تغییرات رفتار شما به حضور در جلسات تشویق می شود.

حدیث مطهری نیا
13.05.1399

سلام .
ممنون بابت راهنمایی هاتون
برادر من همه این علائم هارو داره و هرچی بهش میگم نکش میگه دوست دارم نمیدونم چی کنم میشه راهنمایی کنین

  کلینیک دکتر جوادی
  14.05.1399

  سلام دوست عزیز
  در خصوص چگونگی برخورد با ایشان و جلب رضایتشان برای ترک، باید در ابتدا خودتان به مشاور کلینیک مراجعه کنید.

میلاد
13.06.1399

باسلام من مصرف میکنم ولی احساس میکنم اعتیادنداره بنظرتون وضعیت من چطوره؟؟؟؟

  کلینیک دکتر جوادی
  18.06.1399

  سلام دوست عزیز
  همانطور که خیلی از دوستان گریبانگیر اعتیاد، در این سایت از تجربیات خودشان برای ما گفتند و نیز صحبت های ما با بیماران مصرف‌کننده، همگی نشان دهنده این است که در ابتدا هیچ فردی باور به امکان ایجاد وابستگی به مواد مخدر مصرفی خود نداشته است. همه در ابتدا بصورت تفریحی شروع کردند ولی به مرور که تحمل بدن بالا میرود و بدن دوز بیشتری میطلبد، شما متوجه میزان وابستگی و اعتیاد خود میشوید. شما میتوانید برای دریافت مشاوره با روان‌شناس مجموعه ما، همه روزه در ساعات کاری مراجعه فرمایید.

حسین
24.06.1399

سلام باتشکر از کلینیک خوبتون،بنده به مدت چهار ماه مصرف گل داشتم و دقیقا اعلام اعتیاد کوتاه مدت ب گل رو احساس کردم مخصوصا خشکی دهان و عدم تشخیص خواب و واقعیت،الان هم ۲ماهه ترک کردم و هنوز اون علائم رو دارم،خواستم بدونم چه مدت طول میکشه که از این شرایط رهایی پیدا کنم و درضمن ۱۸سالمه باسپاس فراوان

  کلینیک دکتر جوادی
  24.06.1399

  سلام دوست عزیز
  خیلی ممنون از لطف شما، خوشحالیم که شما با اراده تصمیم به ترک گل گرفته‌اید. در مورد علائم ترک نگران نباشید و با روانشناس در مورد دلایل مصرف گل در گذشته صحبت کنید تا با از بین رفتن ریشه افکار منفی در شما، امکان بازگشت دوباره به اعتیاد از بین برود. با ورزش و مطالعه سعی کنید افکار خود را متمرکز کنید. به تدریج علائم در شما کم میشود و تا آن زمان باید صبور باشید و به هیچ وجه برای رفع این علائم از ماده مخدر دیگر استفاده نکنید. برای دریافت مشاوره از متخصصین کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی میتوانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

   حسین بهروزچکان
   24.06.1399

   حداکثر تا چند ماه علائم از بین رفته و کامل پاک میشم؟

    کلینیک دکتر جوادی
    25.06.1399

    سلام دوست عزیز
    بستگی به مدت زمان اعتیاد و دوز مصرف فرد دارد. مطمئناً میزان ماندگاری علائم در کسی که دو ماه به مصرف گل اعتیاد داشته، با کسی که 4 سال مصرف میکرده، کمتر است. شما میتوانید برای دریافت مشاوره با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

   حسین
   25.06.1399

   حداکثر چند ماه علائم باقی میمونه؟

    کلینیک دکتر جوادی
    25.06.1399

    سلام دوست عزیز
    با توجه به میزان دوز مصرفی فرد و مدت زمان اعتیاد، متغیر است. حتی نحوه ترک نیز بر میزان ماندگاری علائم تاثیر میگذارد. با ترک اصولی و علمی میتوانید روی کاهش علائم امیدوار باشید.

     حسین
     26.06.1399

     ببخشید منظورتون از ترک اصولی چیه؟

     کلینیک دکتر جوادی
     29.06.1399

     سلام دوست عزیز
     منظور از ترک اصولی، ترک اعتیاد به صورت تدریجی، علمی و تحت مراقبت تیم پزشکی متشکل از روانپزشک و مشاور است.