۰۲۱-۷۹۴۴۱
کلینیک ترک دکتر جوادی

مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن

آخرین تاریخ آپدیت: 1402/11/17
امتیاز به نوشته:
5/5

ماری جوانا ماده مخدر روان‌گردانی است که از گل خشک گیاه شاهدانه به دست می‌آید. مصرف کننده پس از استنشاق یا مصرف ماری جوانا احساس سرخوشی و نشئگی احساس می‌کند. مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا یا همان اثر ماری جوانا در بدن متغیر است. قبلا در مقاله ماری جوانا چیست مطلب کاملی نوشتیم که پیشنهاد میدیم مطالعه کنید در مقاله زیر به مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن پرداختیم

اما وقتی اثرات اولیه مصرف ماری جوانا یا گل از بین می‌رود، متابولیت‌های (مولکول‌های کوچک شرکت‌کننده در سوخت‌وساز سلولی) شیمیایی ماری جوانا، موسوم به کانابینوئیدها، در بدن باقی می‌مانند.

در بسیاری از غربالگری‌هایی که برای تست اعتیاد در پروسه ترک اعتیاد ماری جوانا انجام می‌شود، میزان تتراهیدروکانابینول (THC) در بدن فرد اندازه‌گیری می‌شود. THC ماده تشکیل دهنده اصلی ماری جوانا است که احساس نشئگی و سرخوشی را ایجاد می‌کند. THC چند روز در بدن باقی می‌ماند. با این حال مصرف مزمن ماری جوانا یا اعتیاد به ماری جوانا باعث می‌شود که THC هفته‌ها در بدن باقی بماند.

مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن به تعداد دفعات مصرف، عادت‌های غذایی، برنامه ورزشی، متابولیسم و عوامل دیگر بستگی دارد. این ماده محرک تا دو ماه بعد از مصرف در ادرار، همچنین به مدت دو تا هفت روز در خون قابل تشخیص است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد، جواب آزمایش افرادی که ماری جوانا را برای اولین بار یا به طور نامنظم مصرف می‌کنند، تا چهار روز بعد از مصرف مثبت است. این مدت برای افرادی که ماری جوانا را در تعداد دفعات بیشتری مصرف کرده‌اند، به ده روز افزایش می‌یابد. مصرف سنگین ماری جوانا باعث می‌شود که جواب آزمایش یک تا دو ماه بعد از آخرین مصرف نیز مثبت باشد.

[bannershortcode image_src=”https://drjavadiclinic.com/wp-content/uploads/2020/10/banner-implant.jpg” image_width=”932″ image_height=”273″ image_alt=”ایمپلنت نالتروکسان” phone=”02179441″ title=”بهترین روش برای جلوگیری از بازگشت به اعتیاد” phone_text=”02179441″ first_link=”https://drjavadiclinic.com/service/%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%be%d9%84%d9%86%d8%aa-%d9%86%d8%a7%d9%84%d8%aa%d8%b1%d9%88%da%a9%d8%b3%d8%a7%d9%86/” first_link_title=”ایمپلنت نالتروکسان” second_link=”https://drjavadiclinic.com/contact-us/” second_link_title=”تماس با ما”]ایمپلنت نالتروکسان از جدیدترین متدهای روز دنیا است که برای تضمین عدم بازگشت به اعتیاد استفاده می‌شود.[/bannershortcode]

اثر ماری جوانا چه مدت در بخش‌های مختلف بدن باقی می‌ماند؟

هرچند در اکثر آزمایش‌های مصرف ماری جوانا، وجود THC در ادرار بررسی می‌شود، اما این ماده روان‌گردان را می‌توان در دیگر بخش‌های بدن نیز شناسایی کرد. مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در نقاط مختلف بدن متفاوت است و از اثرات آن در زیر به چند مورد اشاره شده است:

• مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در ادرار

میزان THC در بسیاری از موارد در ادرار بررسی می‌شود. مدت زمان باقی ماندن THC در ادرار در پژوهش‌های مختلف تخمین زده شده است. نتایج یک مطالعه حکایت از آن دارد، افرادی که برای اولین بار ماری جوانا مصرف می‌کنند، THC تا دو روز بعد از مصرف در ادرارشان قابل تشخیص است، این مدت در اثر مصرف طولانی مدت ماری جوانا به دو ماه افزایش می‌یابد. مطالعات نشان داده است که متابولیت THC تا چهار هفته پس از آخرین بار مصرف در بدن افرادی که مقادیر زیادی ماری جوانا مصرف می‌کنند، باقی می‌ماند.

• مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در سلول‌های چربی

THC-COOH یکی از فراورده‌های جانبی THC و متابولیت اصلی است که در آزمایش ادرار اندازه‌گیری می‌شود. این ترکیب می‌تواند هفته‌ها در چربی بدن ذخیره شود. به همین دلیل دفع THC از بدن بیشتر از دیگر مواد مخدر رایج طول می‌کشد. THC بعد از ذخیره شدن در بافت چربی در خون پخش می‌شود. در مطالعه‌ای که در سال 2013 منتشر شد، مشخص شد که ورزش باعث می‌شود متابولیت‌های THC از بافت چربی به خون منتقل شود.

• مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در خون

متابولیت‌های THC، بسته به تناوب مصرف دو تا هفت روز در جریان خون باقی می‌مانند. در مطالعه‌ای که در سال 2009 منتشر شد، غلظت THC در خون 25 نفر از افرادی که شاهدانه را در مقدار زیاد و به مدت طولانی مصرف کرده بودند، هفت روز پس از آخرین بار مصرف اندازه‌گیری شد. نتیجه حداقل یک مورد از آزمایش‌های THC شانزده نفر از مصرف کنندگان در طول این هفت روز مثبت بود. نتیجه آزمایش THC شش نفر از مصرف کنندگان نیز در روز آخر مثبت بود.

• مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در مو

بسیاری از آزمایش‌های غربالگری مواد اعتیادآور بر روی تارهای مو انجام می‌شود. با این حال در مطالعه‌ای که به سال 2015 در آلمان انجام شد، این ادعا که آزمایش فولیکول‌های مو روش مطمئنی برای تشخیص مصرف ماری جوانا است، زیر سوال برده شد.

پژوهشگران هر روز به مدت یک ماه به یک نفر از شرکت کنندگان در آزمایش 50 میلی گرم THCA-A دادند، THCA-A ترکیبی است که در شاهدانه وجود دارد و به THC تبدیل می‌شود. سپس آزمایش وجود THC و مواد دیگر حاصل از تجزیه THC در نمونه‌های عرق و مو انجام شد. هرچند THC در نمونه‌های مو یافت نشد، اما پژوهشگران THC-COOH را شناسایی کردند که جداسازی آن در آزمایشگاه به معنای اثبات مصرف ماری جوانا است.

با این توصیف پژوهشگران نتیجه‌گیری کردند که ممکن است THC، THC-COOH و THCA-A در موی افرادی وجود داشته باشد که هیچ گاه ماری جوانا مصرف نکرده‌اند. پژوهشگران توضیح دادند که این مواد می‌تواند از طریق تماس با دست و عرق مصرف کنندگان شاهدانه یا استنشاق دود مواد به غیرمصرف کنندگان منتقل شود. با این حال در مطالعه جدیدتری که بر روی 105 نمونه مو انجام شد، پژوهشگران THC یا THC-OOH را در غیرمصرف کنندگان شناسایی نکردند، اما THC را در موی 77 درصد افرادی که مصرف سنگین شاهدانه داشتند و 39 درصد افرادی که ماری جوانا را در مقدار کم مصرف می‌کردند، پیدا کردند. بنابراین به این نتیجه رسیدند که آزمایش مو برای تشخیص مصرف ماری جوانا مناسب است، اما روش مطمئنی برای تشخیص مصرف مقادیر کم ماری جوانا نیست.

عوامل تاثیرگذار بر مدت زمان قابل تشخیص بودن ماری جوانا

عوامل تاثیرگذار بر مدت زمان قابل تشخیص بودن ماری جوانا

متغیرهای بسیاری وجود دارند که بر مدت زمان قابل تشخیص بودن THC در بدن اثر می‌گذارند که از آن جمله می‌توان به: عادت‌های غذایی، برنامه ورزشی و درصد چربی بدن اشاره کرد. در ادامه به عامل‌های دیگری اشاره می‌کنیم که مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا را در بدن تعیین می‌کند:

• دوز مصرف ماری جوانا یا گل

هر چه دوز مصرف ماری جوانا بالاتر باشد، THC مدت بیشتری در بدن باقی می‌ماند. با این حال تخمین دوز مصرف با توجه به متغیر بودن درصد THC در ماری جوانا دشوار است.

• روش مصرف این ماده محرک

در مطالعه‌ای که به سال 2004 انجام شد، مشخص گردید که مدت زمان قابل تشخیص بودن متابولیت‌های THC در ادرار در حالتی که ماری جوانا به صورت خوراکی مصرف می‌شود، بیشتر از حالتی است که ماری جوانا استنشاق می‌شود. براونی یا کیک ماری جوانا نمونه‌ای از مصرف خوراکی ماری جوانا است.

• مدت زمان و دفعات مصرف ماری جوانا

افرادی که گل یا ماری جوانا را برای مدتی طولانی یا در دفعات مکرر مصرف کرده‌اند، مقدار بیشتری THC در بدنشان وجود دارد که مدت طولانی‌تری هم در بدن باقی می‌ماند.

• سرعت متابولیسم

افرادی که متابولیسم سریعتری دارند، کانابینوئیدها سریع‌تر در بدنشان تجزیه می‌شود و در نتیجه مدت زمان شناسایی متابولیت‌ها در بدنشان کوتاه‌تر می‌شود.

[phoneshortcode desc=”در صورت نیاز به آزمایش عدم اعتیاد به مواد با ما تماس بگیرید.” phone=”02179441″ phone_text=”02179441″][/phoneshortcode]

از بین بردن اثر ماری جوانا از بدن

راه درست و صحیح برای از بین بردن اثر ماری جوانا و گل به صورت دائمی در بدن، مراجعه به روانپزشک متخصص و کلینیک‌های درمان و بستری اعتیاد ماری جوانا است. اثرات این مواد تا مدت‌ها در بدن باقی خواهد ماند و بدن را دچار مشکلات زیادی خواهد کرد. برای درمان و ترک ماری جوانا می‌بایست سیر درمان را زیر نظر روانپزشک و روان درمان‌گر سپری کرد. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از روش‌های غیر اصولی برای از بین بردن اثرات این ماده و یا مصرف سر خود و بدون نسخه داروهای پزشکی و یا غیر پزشکی می تواند عواقب بسیار بدی را به همراه داشته باشد و مشکلات بیمار را دو چندان کند.

بسیاری از مصرف کنندگان ماری جوانا سعی می‌کنند که THC را از بدنشان دفع کنند تا برای آزمایش عدم اعتیاد قبل از استخدام آماده شوند. نوشیدنی‌ها و دمنوش‌ها به دلیل ادرارآور بودن، میزان THC را در بدن کاهش می‌دهند. همچنین میزان کراتینین موجود در ادرار را نیز تغییر می‌دهند که بر تست ماری جوانا و گل اثر می‌گذارد و جواب آن را منفی می‌کند. البته بالا بودن میزان کراتینین نشانه هشداری برای آزمایشگر است و ممکن است شرکت، نمونه را غیرقابل پذیرش اعلام کند.

هیچ راه میانبر و یا ترفندی برای از بین بردن اثر ماری جوانا و گل از بدن وجود ندارد. به همین دلیل بهترین روش برای از بین بردن اثر ماری جوانا از بدن، ترک اعتیاد آن می‌باشد. خواهش ما از شما عزیزان این است که تفریحات سالم را جایگزین خوشی زودگذر این مواد اعتیادآور کنید تا در آینده دچار مشکلات و اثر سوء مصرف مواد نشوید. میزان وابستگی افراد به مصرف ماده مخدر گل یا ماری جوانا متفاوت است بنابراین روش های ترک اعتیاد آن برای هر بیمار نیز متفاوت خواهد بود. در کلینیک ترک اعتیاد ماری جوانا تمامی روش‌ها با نظارت مستقیم روانپزشک متخصص و تیم روانشناسی با تجربه در حوزه اعتیاد انجام می‌شود و تمام هدف ما درمان کامل اعتیاد به ماری جوانا یا گل است، نه فقط از بین بردن اثرات ظاهری و کوتاه مدت آن.

در همین زمینه بخوانید: رابطه بیماری اسکیزوفرنی با مواد روانگردان

1402/11/17

16 پاسخ به “مدت زمان باقی ماندن ماری جوانا در بدن”

 1. همایون صادقی گفت:

  با عرض سلام و ارادت بنده در زمینه مدت زمان و مراحل و هزینه ترک ماری جوانا در کلینیک شما اطلاعات می خواستم. و با توجه به اینکه محل سکونت مشهد هست و کلینیک در تهران هزینه های جانبی این اقدام رو بررسی کنم. ممنون از روش علمی و جامع تون در مقابل اپیدمی اعتیاد در جامعه

  • کلینیک دکتر جوادی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیلی ممنون نظر لطف شماست. هزینه های درمانی با توجه به مدت زمان مورد نیاز برای درمان کامل و برنامه درمانی انتخابی شما متغیر هست. پیشنهاد می‌کنم برای اطلاع دقیق از هزینه ها و مراحل درمان با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

 2. خلیل گفت:

  سلام بنده به مدت دوسال چرس یا همون حشیش مصرف میکنم استخدامی دارم چه مدت طول میکشه از بدنم خارج بشه؟

  • کلینیک دکتر جوادی گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه مدت زمان طولانی‌ای مصرف داشتید نمیشه دقیق نظر داد، پیشنهاد می‌کنم برای اطمینان از آزمایش اعتیاد استفاده کنید.

 3. پيام حسني گفت:

  سلام من مدت طولاني هست كه ماري جوانا مصرف ميكنم ولي تو ٣ سال اخير هرروز مصرف كردم … الان ١٢ روزه كه تر ك كردمو همش حس ميكنم پشت سرم دوطرف بالاي گوش ميسوزه و امروز قهوه خوردم رفتم پياده روي حس كردم الان ديگه خون يه مغزم نميرسه و ميفتم

  رفتم دكتر مغز و اعصاب mri گرفتم گفت مغزت سالمه
  ولي به محض اينكه عصبي ميشم پشت سرم يه جوري ميشه
  لطفاً راهنمايي بفرماييد

  • کلینیک دکتر جوادی گفت:

   سلام آقای حسنی عزیز
   ترک یکباره ماری جوانا اصلاً توصیه نمی گردد و بسیار خطرناک است. شما بهتر بود ترک ماریجوانا را در یک مرکز تخصصی و زیر نظر پزشک و روانشناس انجام میدادید. الان هم هنوز دیر نشده و با مراجعه به یک کلینیک مجرب روانشناسی و ترک اعتیاد در عرض یک ماه می توانید علائم ترک را کنترل و در نهایت از بین ببرید. برای ویزیت و آگاهی از نحوه درمان از ساعت 9 صبح الی 20 عصر به کلینیک مراجعه کنید.

 4. Mohammad گفت:

  من هشت ساله که حشیش مصرف میکردم چند بار اقدام به ترک کردم(بالای ۱۰:۲۰ بار ) البته بیشتر از یه هفته نبوده الآنم تقریبا سه هفته میشه که ترک کردم مشکلات خاصی ندارم جز خود علائم ترک مث پرخاشگری پر اشتهایی بیخوابی و گاهی سردرد بهترین راه درمان ترک بدون هیچ دارویی میباشه اگر مشکلاتی غیر از اینایی که گفتم داشتین اگه جزئی بود که هیچی وگر نه حتما به پزشک کاربلد مراجعه کنین با تشکر از مدیر سایت

  • hdmteam گفت:

   کنترل علائم ترک بخش مهمی از درمان قطعی اعتیاد است که هم از لغزش جلوگیری میکند و هم بیمار از نظر روانی(بیشترین تاثیر محرک بر روی اعصاب و روان فرد مصرف کننده است.) تحت درمان قرارمیگیرد.

 5. وحید مومنی گفت:

  سلام
  من ۴هفته پیش یک پک گل کشیدم و فرداشدو تا سه کام حبث یعنی ۶ پک کشیدم و دیگه مصرف نداشتم
  میخواستم بدونم احتمال روان پریشی و بیماری روانی وجود داره؟
  و اینکه همون موقع استرس و اظطراب شدید داشتم که انگار دارم میمیرم
  ولی این ادامه داشت که الان تحت درمانم
  میخواستم بدونم از لحاظ مصرف من چقدر مصرف کردم؟

  • hdmteam گفت:

   موضوع تنها مقدار مصرف شما نیست- حتی مصرف کم هم دارای عوارض های کوتاه هست. از روانشناس متخصص در این زمینه برای درمان استرس و اضطراب خود میتوانید راهنمایی بگیرید. 02122222241

 6. محمد گفت:

  سلام من مدت رمان کوناهی هست که ماریجوانا مصرف میکنم و موفق شدم که بزارمش کنار فقط میخواستم بدونم چیکار کنم سریع تر از بدنم خارج شه ممنون میشم راهنمایی دقیق و خوبی بکنید چون تست واسه خلبانی دارم ?

  • hdmteam گفت:

   سلام دوست عزیز
   تاثیر مواد محرک بر روی اعصاب و روان شخص مصرف کننده می‌باشد تا جسم او و برای کنترل وسوسه مصرف حتماً باید با روانشناس ترک اعتیاد مشاوره داشته باشید.

 7. سوگند گفت:

  سلام من یک سال پیش حدود ۸ماه هر دو الی سه روز ماریجوانا مصرف کردم بعدش به مدت ۳ ماه متوقف کردم و بعد از سه ماه ۲ دفعه به فاصله ۳ تا ۴ماهه مصرف کردم اما الان ۷ ماه هست که مصرفی ندارم خواستم بپرس بطور کامل از بدنم خارج شده؟

  • مدیر سایت گفت:

   از نظر فیزیکی بله . اما تاثیر مصرف ماریجوانا بر روی اعصاب و روان شخص می باشد که با توجه به علائم خلقی و روحیتون متوجه تاثیر عوارض مصرف ماریجوانا میتونید باشید.

 8. Mojtaba گفت:

  سلام.من دو بار فقط پوک زدم.تا دو روز دیگ تمام اثراتش میره؟

  • به طور كلي با مصرف ماری جوانا ٣٠ تا ٤٦ روز در آزمایش ادرار قابل تشخیص است، اما با دوز مصرف كم زودتر از بدن خارج مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + دو =