ترک ماری جوانا

ترک اعتیاد به ماری جوانا در کلینیک دکتر جوادی

اعتیاد به ماریجوانا یا گل از نظر بالینی قابل تشخیص است. بر خلاف باورهای غلط رایج، ماریجوانا کاملاً اعتیادآور است و عوارض خطرناکی را در بلند مدت از خود بجا می‌گذارد. همان طور که افراد به سایر مواد مانند تریاک، اعتیاد پیدا می‌کنند به ماریجوانا نیز اعتیاد پیدا خواهند کرد. این ماده محرک به دلیل ساختاری که دارد بیش از آن که بر جسم فرد تأثیر منفی بگذارد بر مغز او اثر کرده و باعث اختلالات شدید اعصاب و روان در فرد می‌شود. مصرف این ماده در کنار سایر مواد خصوصاً الکل می‌تواند این تأثیرات مخرب را افزایش داده و زمینه‌های بیماری‌های جانبی روانشناختی را در فرد ایجاد کند. این ماده روان گردان به دلیل سهولت در فرآوری و در دسترس بودن آن در حال حاضر بیش ترین مصرف را در جامعه خصوصاً نسل جوان دارد. به دلیل مصرف زیاد این ماده در نسل نوجوان و جوان ، خانواده‌ها می‌بایست نسبت به این موضوع حساس‌تر بوده و از سطح آگاهی بیشتری برخوردار باشند. این میزان از مصرف این ماده در آینده‌ای نزدیک می‌تواند معضلات بسیاری را برای جامعه و خانواده‌ها ایجاد کند.

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا که با نام‌های علف و گل نیز شناخته و از برگ و گل گیاه شاه‌دانه به‌دست می‌آید و همانند همه فرآورده‌های بدست آمده از گیاه شاه‌دانه، دارای مقادیری تتراهیدروکانابینول (تی‌اچ‌سی THC) است که عامل اصلی آثار سرخوشی‌آور آن در هنگام مصرف است. THC یا تتراهیدروکانابینول، ماده شیمیایی است که بیشتر اثرات روانی این ماده را بر عهده دارد و افراد نیاز به ترک ماری جوانا پیدا می کنند. طبق گفته مؤسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (NIDA)، این ماده مانند مواد شیمیایی کانابینوئیدی که توسط بدن ساخته شده است، عمل می‌کند.

گیرنده‌های کانابینوئید در مناطق خاصی از مغز مرتبط با تفکر، حافظه، لذت، هماهنگی و ادراک زمان متمرکز می‌شوند. THC سلول های مغز را تحریک می‌کند تا دوپامین آزاد شود و سرخوشی ایجاد می‌کند. همچنین در نحوه پردازش اطلاعات در هیپوکامپ، که بخشی از مغز مسئول تشکیل خاطرات جدید است، دخالت می‌کند. همچنین تی اچ سی موجود در ماریجوانا می‌تواند تفکر را تغییر دهد و باعث توهم شود. به طور متوسط، اثرات مصرف در حدود دو ساعت به طول می انجامد و بعد از مصرف، 10 تا 30 دقیقه بعد فرد متوجه تغییرات می‌گردد.

ترک اعتیاد ماری جوانا

توانبخشی از ماری جوانا به طور قطع می‌تواند باعث دگرگونی زندگی شما شود. اگر متوجه شده‌اید که استفاده از این ماده مخدر در حال شروع به کنترل زندگی شماست، وقت آن فرا رسیده که مصرف آن را خاتمه دهید. برخلاف آنچه که ممکن است قبلاً شنیده باشید، ماری جوانا اعتیاد آور است و استفاده طولانی مدت آن می‌تواند منجر به مشکلات جسمی و روانی قابل توجهی شود. پس چرا باید به مصرف ماده‌ای ادامه دهید که در طولانی مدت فقط به شما آسیب خواهد رساند؟

به عنوان یک مجموعه متخصص در ترک اعتیاد، اولویت ما این است که به تمامی مراجعان خود کمک کنیم تا مشکلاتشان را فهمیده و برای درمان آنها راه‌حل‌هایی پیدا کنند. به این منظور، ما با متخصصین و پزشکان باتجربه توانبخشی و مشاوران همکاری می‌کنیم.

اگر بالاخره از مصرف ماری جوانا خسته شده‌اید، می‌توانید با شماره تلفن 24 ساعته ما تماس بگیرید. شما می‌توانید سوال بپرسید، مشاوره ترک اعتیاد دریافت کنید، بیشتر درباره ترک همیشگی ماری جوانا یاد بگیرید و حتی یک لیست از گزینه‌های درمانی را دریافت کنید.

ما یک خط تلفن 24 ساعته را ارائه می‌دهیم که توسط مشاوران آموزش دیده و مطلع اداره می‌گردد، مشاوران ما در کمک به شما برای یافتن و دسترسی به یک برنامه درمانی آماده هستند. ما نمی‌توانیم انتخاب بهترین گزینه درمان برای شما  را از طریق یک مقاله در اینجا به شما بگوییم؛ ولی هنگامی که با ما تماس بگیرید و با مشاوران ما صحبت کنید، حتماً قادر خواهیم بود در این مورد هم به شما کمک کنیم.

سم زدایی ماری جوانا

هنگام بحث درباره اعتیاد به مواد مخدر، یکی از اولین چیزهایی که به ذهن افراد خطور می‌کند فرآیند سم‌زدایی مواد از بدن است. ما معمولاً سم‌زدایی را یک تجربه ناخوشایند و دردآور تصور می‌کنیم که دارای چندین علامت ترک شدید بوده و در نهایت بیماران را تیره بخت می‌کند. وقتی که نوبت به سم زدایی ماری جوانا می‌رسد، هم خبرهای خوبی وجود دارد و هم خبرهایی بد.

اول خبرهای بد: اگر واقعا می‌خواهید به طور دائمی از شر اثرات ماری جوانا خلاص شوید، انجام فرآیند سم‌زدایی ضروری است. THC و برخی دیگر از سایر ترکیبات موجود در ماری جوانا می‌توانند به طور عمقی در بافت‌ها و چربی بدن ما نفوذ کنند. به همین دلیل ممکن است روزها تا هفته‌ها طول بکشد تا بدن بتواند خود را به طور کامل از این مواد پاکسازی کند و این پاکسازی فقط زمانی می‌تواند رخ دهد که فرد دست از مصرف کشیده باشد.

و درباره خبرهای خوب: سم‌زدایی ماری جوانا منجر به بروز علائم ترک شدیدی نمی‌شود که معمولاً توسط سایر مواد مخدر ایجاد می‌گردد. ولی این حرف به این معنی نیست که هیچ علائم ترکی بروز نخواهد کرد؛ بلکه علائم به نسبت خفیف‌تر خواهند بود. بیشترین علائم ظاهری ترک ماری جوانا عبارتند از:

  • حس مریضی عمومی (ممکن است شامل سردرد، تب و لرز باشد)
  • تحریک‌پذیری (زودرنجی)، اضطراب و افسردگی
  • بی‌قراری
  • هوس ماری جوانا
  • خستگی شدید و اختلالات خواب
  • بی اشتهایی (که ممکن است باعث کاهش وزن شود)

تمام این علائم ترک ماری جوانا را می‌توان به سادگی تحت نظارت و مراقبت متخصصین کلینیک دکتر جوادی کنترل نمود. به همین جهت ما به هرکسی که خواستار ترک ماری جوانا و یا ترک حشیش است پیشنهاد می‌کنیم از خدمات کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی دکتر جوادی استفاده نمایند. نظارت پزشکی بدون شک باعث راحت‌تر شدن فرآیند و کنترل پذیری بیشتر درمان می‌شود.

روان درمانی ترک ماری جوانا

دو نوع از وابستگی مرتبط با مواد روانگردان وجود دارد؛ اولین وابستگی جسمانی است که به طور عادی شامل ماریجوانا نیست. وابستگی نوع دوم روانشناختی است؛ در واقع وابستگی روانی است که مشکل اصلی را برای مصرف کنندگان ماری‌جوانا ایجاد می‌کند. متأسفانه، شکستن وابستگی روانی معمولاً سخت‌تر از وابستگی جسمی است. به همین دلیل است که روان درمانی بخش مهمی از برنامه درمانی ترک ماری جوانا است.

روان‌درمانی در اعتیاد به ماریجوانا اهمیت خاصی دارد که ناشی از نحوه اثرگذاری این ماده مخدر بر مغز است. مصرف طولانی مدت ماریجوانا می‌تواند منجر به نقص در شناخت (ادراک) و نیز کاهش حافظه شود و اینگونه است که هرچه فرد مدت زمان بیشتری از آن استفاده کند، سخت‌تر می‌تواند متوجه میزان آسیب ناشی از آن شود. هدف از روان‌درمانی توجه به مشکلات ذهنی است تا از این طریق به بیمار در اخذ تصمیمات عاقلانه کمک شود.

اگر تحریک پذیری بیش از یک هفته طول بکشد، ایده خوبی است که تحت نظر روانپزشک یا روانشناس متخصص ترک اعتیاد درمان سرپایی خود را ادامه دهید، زیرا این علائم ترک مواد محرک ممکن است بخشی از موضوع دیگری باشد که استفاده از ماریجوانا، گل یا علف بر روی آن نقاب زده است.

یک مثال می‌تواند رفتاردرمانی شناختی (CBT) باشد. این درمان در ابتدا به منظور درمان انواع مشخصی از بیماری‌های روانی به وسیله شناسایی الگوهای نادرست فکری و اصلاح آنها ایجاد گردید. دانشمندان و متخصصین پزشکی در نهایت کشف کردند که CBT برای درمان اعتیاد نیز بسیار موثر واقع می‌شود.

CBT یک درمان مبتنی بر هدف است که دارای یک شروع و پایان مشخص و تعریف شده می‌باشد؛ یک درمان بدون انتها نیست و این نکته همان نقطه قوت آن است. درمانگر و بیمار تعدادی هدف را در همان ابتدای درمان تعریف می‌کنند و سپس طی درمان برای رسیدن به آن اهداف تلاش می‌کنند؛ این روند تا زمانی ادامه می‌یابد که هر یک از این اهداف محقق شوند. درمان CBT به طور میانگین در 12 تا 15 جلسه درمانی تکمیل می‌شود.

روان درمانی مؤثر برای ماری جوانا شامل کمک به فرد استفاده کننده در شناسایی افکار و احساساتی است که باعث شروع میل و اشتیاق برای مصرف ماری جوانا می‌شود. شرایط محیطی خاص نیز شناسایی می‌شوند. سپس روانشناس به همراه بیمار روی استراتژی‌هایی به منظور دوری از این محرک‌ها و شرایط محیطی کار می‌کنند. با انجام این کار به بیماران کمک می‌شود تا قدرت بازیابی یک زندگی عاری از ماری جوانا را به دست آورند.

کلینیک ترک اعتیاد ماری جوانا

شما اکنون از برخی مباحث اساسی در مورد ترک اعتیاد ماری جوانا اطلاع دارید. آیا نیاز به یک دوره ترک اعتیاد دارید؟ آیا آماده‌اید که درمان مورد نیاز خود را برای غلبه بر این اعتیاد به دست آورید؟ شروع درمان اعتیاد به ماری جوانا فقط به اندازه یک تماس تلفنی از شما فاصله دارد.

اگر به مدت طولانی به مصرف ماری جوانا ادامه دهید، می‌تواند زندگی شما را نابود کند. ولی لازم نیست اجازه این کار را بدهید. شما می‌توانید در هر نقطه‌ای تصمیم به توقف استفاده از آن بگیرید. اگر نیاز به کمک داشتید، متخصصین کلینیک دکتر جوادی به صورت شبانه روزی آماده ارائه برنامه درمانی برای ترک ماری جوانا مناسب شما هستند. با استفاده از خدمات روان‌درمانی و پشتیبانی صحیح، شما می‌توانید به نقطه‌ای از زندگی خود برسید که دیگر میل و نیازی به مصرف این ماده مخدر نداشته باشید.

آنچه که ما قول می‌دهیم برای شما انجام دهیم:

  • یک ارزیابی محرمانه از نیازهای درمانی شما توسط  متخصص ترک اعتیاد
  • حمایت شخصی از شما در طول این دوره درمانی، از همان اولین تماس تا مرحله بعد از درمان
  • فراهم نمودن اطلاعات دقیق درباره گزینه‌های خصوصی فوری و ارائه بهترین خدمات هتلینگ؛ هر کدام را که شما نیاز داشته باشید
خدمات مرتبط

همین حالا تماس بگیرید

021-22222241
Call Now Buttonمشاوره رایگان