۰۲۱-۷۹۴۴۱
کلینیک ترک دکتر جوادی

آزمایش اعتیاد

امکانات مرکز ترک اعتیاد

نتیجه آزمایش اعتیاد

نتیجه مثبت آزمایش اعتیاد، مدرک مستند و قابل قبولی است که نشان می‌دهد مشکل سوءمصرف مواد وجود دارد و در عین حال می‌توان از آن به عنوان ابزاری سودمند برای پیشگیری از سوءمصرف مواد مخدر در آینده استفاده کرد. همچنین تست اعتیاد به بیماری که در حال ترک است، کمک می‌کند تا همچنان روند درمان را با پشتکار و جدیت دنبال کند، از عود اعتیاد جلوگیری کند و به اهداف تعیین شده پایبند بماند.

اکثر بیمارانی که با اختلال سوءمصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکل مصرف مواد مخدر یا مشروبات الکلی را انکار می‌کنند. آزمایش اعتیاد روش ساده و مطمئنی است که مدرک غیرقابل انکاری را مبنی بر مشکل داشتن این افراد و ضرورت تحت درمان قرار گرفتن آنان ارائه می‌دهد.

 

کاربردهای آزمایش اعتیاد

آزمایش اعتیاد بنا به دلایل مختلفی انجام می‌شود. انجام آزمایش اعتیاد در شرایط زیر مفید و یا حتی ضروری است:

 • می‌توان تست اعتیاد را برای اطمینان خاطر خانواده انجام داد. همچنین افرادی که قصد گرفتن حضانت فرزندشان را دارند و می‌خواهند صلاحیت و وضعیت مناسب سلامتی خود را به عنوان والد اثبات کنند، باید آزمایش اعتیاد انجام دهند.
 • بسیاری از کارفرمایان کارکنانشان را ملزم به انجام آزمایش اعتیاد می‌کنند تا به این ترتیب از ایمنی محیط کار مطمئن شوند.
 • چنانچه ماموران اجرای قانون احتمال بدهند که راننده‌ای الکل یا مواد مخدر مصرف کرده است، تست اعتیاد را انجام می‌دهند.
 • دادگاه دستور می‌دهد که آزمایش اعتیاد بعد از ارتکاب بعضی جرایم انجام شود.
 • سازمان‌ها یا تیم‌های ورزشی تست اعتیاد را به منظور اطمینان از عدم مصرف مواد نیروزا یا مواد دیگر انجام می‌دهند.
 • آزمایش اعتیاد در زمان شروع دوره ترک، به عنوان ابزاری به کار برده می‌شود که به بیمار کمک می‌کند تا پیش از پذیرش درمان اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، متوجه وسعت مشکل بشود.

هنگام انجام آزمایش اعتیاد باید به این نکته توجه کنید که نتایج تمام آزمایش‌های اعتیاد به یک اندازه معتبر نیست و آزمایش‌های اعتیاد همواره صددرصد قابل اطمینان نیست. با این حال آزمایش اعتیاد بخش مفیدی از یک الگوی درمان کامل به شمار می‌آید و به بیمار کمک می‌کند تا ضرورت شروع درمان را بپذیرد و پاکی و صداقت را در دوران درمان و پس از آن حفظ کند.

بهترین شرایط انجام  تست اعتیاد

همیشه مشکل از جایی شروع می‌شود که بیمار در برابر انجام آزمایش اعتیاد مقاومت کند. بهترین شرایط برای انجام تست اعتیاد وضعیتی است که آزمایش در طول درمان و با توصیه درمانگر یا مشاور انجام شود. ترغیب بیمار به انجام آزمایش بعد از اتمام درمان آسان‌تر می‌شود. بسیاری از خانواده‌ها تست اعتیاد را به فهرست اقدامات بلندمدت ترک اعتیاد اضافه می‌کنند.

 

انواع آزمایش اعتیاد

سازمان خدمات سلامت روان و سوءمصرف مواد مخدر (SAMSHA) شش روش اصلی را برای آزمایش اعتیاد شناسایی کرده است:

 • آزمایش ادرار: بررسی وجود متابولیت‌های مواد مخدر در ادرار تا چند روز بعد از مصرف انجام می‌شود.
 • آزمایش تنفسی: تست تنفسی مصرف الکل، میزان الکلی را که در جریان خون وجود دارد یا غلظت الکل در خون (BAC) را تا چند ساعت پس از مصرف نشان می‌دهد.
 • آزمایش خون: آزمایش خون میزان الکل یا مواد مخدر موجود در جریان خون را تا مدت کوتاهی پس از مصرف، معمولاً تا چند ساعت، نشان می‌دهد.
 • آزمایش مو: آزمایش مو سابقه کاملی از مصرف مواد مخدر را در یک بازه زمانی 90 روزه نشان می‌دهد و بلندترین بازه زمانی را در میان آزمایش‌های اعتیاد دارد.
 • آزمایش بزاق: این آزمایش، مواد مخدری را که در حال حاضر در بدن وجود دارد، نشان می‌دهد. نمونه بزاق از سطح داخلی گونه برداشته می‌شود. مصرف مواد مخدر تا چند ساعت بعد از مصرف در آزمایش بزاق مشخص می‌شود.
 • آزمایش عرق: به شرط آن که بیمار برای مدتی، معمولاً هفت روز، از یک پچ پوستی استفاده کند. پچ پوستی می‌تواند مصرف مواد مخدر را نشان دهد.

آزمایش‌های تخصصی ترک اعتیاد در کلینیک‌ها، آزمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و حتی در خانه قابل انجام است. آزمایشگاه‌های بزرگ‌تری که با مراکز قانونی همکاری می‌کنند و آزمایشگاه‌هایی که با کارفرمایان و موسسات بزرگ طرف قرارداد هستند، آزمایش اعتیاد را تحت قوانین سختگیرانه خاصی انجام می‌دهند. اما رعایت این قوانین سختگیرانه برای آزمایش‌های اعتیاد خانگی ضرورتی ندارد.

ایا مشروب و الکل در  تست اعتیاد  مشخص میشود

آزمایش ادرار، پرکاربردترین آزمایش برای بررسی مصرف مواد مخدر است، اما برای بررسی مصرف مشروبات الکلی معمولاً تست تنفسی انجام می‌شود. تمام آزمایش‌ها برای گونه‌های مختلف مواد مخدر و الکل معتبر نیستند و میزان صحت آزمایش‌ها با هم متفاوت است. آزمایش‌های مختلف، وجود مواد گوناگون را بر حسب نیمه عمر مواد، روش مصرف و مدت سوءمصرف نشان می‌دهد. افرادی که مدت طولانی‌تری مواد مصرف می‌کنند، اعتیاد مدت بیشتری در بدنشان قابل شناسایی خواهد بود.

در کلینیک دکتر جوادی عموماً برای تست اعتیاد از آزمایش ادرار استفاده می‌شود.

هزینه آزمایش اعتیاد

امکانات مرکز ترک اعتیاد

صحت  آزمایش‌های اعتیاد

از آنجایی که آزمایش ادرار از بقیه آزمایش‌ها ارزانتر است، یکی از رایج‌ترین آزمایش‌های اعتیاد به شمار می‌آید. غربالگری اولیه اعتیاد معمولاً با استفاده از آزمایش سنجش ایمنی انجام می‌شود که وجود کوکائین و ماری جوانا را به سرعت نشان می‌دهد. البته این آزمایش در شناسایی آمفتامین‌ها و مشتقات تریاک دقت کمتری دارد.

مصرف بعضی داروها یا مکمل‌های ویتامین بر اعتبار نتیجه آزمایش ادرار اثر می‌گذارد. نتیجه منفی کاذب در ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد آزمایش اعتیاد و نتیجه مثبت کاذب در ۵ تا ۱۰ درصد موارد گزارش می‌شود. مصرف اکسی‌کدون و بعضی داروهای آرامبخش یا خواب‌آور معمولاً مشخص نمی‌شود، حال آن که مصرف آنتی بیوتیک‌ها یا داروهای سرماخوردگی موجب می‌شود که نتیجه مثبت کاذبی به دست بیاید.

چنانچه جواب غربالگری اولیه مثبت باشد، معمولاً در گام بعدی آزمایش دقیق‌تری انجام می‌شود. آزمایش مرحله دوم گرانتر است و آماده شدن جواب آن مدت بیشتری طول می‌کشد، اما دقیقتر است. افراد معمولاً سعی می‌کنند تا نتیجه آزمایش ادرار را با افزودن مواد شیمیایی به ادرار، رقیق کردن آن با آب یا مصرف موادی که میدانند بر نتیجه آزمایش اثر می‌گذارد، تغییر دهند. بسیاری از مراکز، آزمایش مواد مخدر و الکل را تحت نظارت دقیق انجام می‌دهند تا امکان انجام چنین تقلب‌هایی به حداقل برسد.

انواع  آزمایش‌های اعتیاد

آزمایش مو دقیق‌تر از آزمایش ادرار است و مصرف مواد را در بازه زمانی طولانی‌تری بررسی می‌کند، اما هزینه آن بیشتر است. از آنجایی که مو به آهستگی رشد می‌کند، چند هفته طول می‌کشد تا مواد مخدر روی فولیکول‌های مو ظاهر شود. آزمایش خون برای تشخیص مواد مخدر بهتر از آزمایش ادرار است، البته حذف مواد مخدر از جریان خون سریع‌تر است و مواد تنها تا چند روز بعد از مصرف در خون قابل شناسایی است.

آزمایش بزاق روش بسیار دقیقی برای تشخیص مصرف آمفتامین‌ها، کوکائین و ماری جوانا است و وجود مواد مخدر در بدن را نشان می‌دهد، البته بازه زمانی اعتبار آزمایش بزاق کوتاه‌تر از آزمایش ادرار است؛ به عبارت دیگر مواد مخدر در ادرار مدت طولانی‌تری قابل شناسایی است.

برای انجام آزمایش عرق لازم است که باند چسبنده بزرگی که غشای آن در برابر گاز نفوذپذیر است، مستقیماً روی پوست چسبانده شود و یک هفته روی پوست بماند. آزمایش عرق روش مطمئنی برای بررسی تعهد بیمار به درمان اعتیاد و دوری از مواد در این یک هفته است.

آزمایش اعتیاد در دوران درمان و ترک اعتیاد

در مرکز ترک اعتیاد دکتر جوادی تست اعتیاد بنا به دلایل مختلف انجام می‌شود. آزمایش اعتیاد عموماً پیش از بستری شدن بیمار در مراکز ترک و شروع درمان ترک اعتیاد به مواد مخدر یا الکل انجام می‌شود تا میزان و نوع مواد مخدر موجود در بدن بیمار تعیین شود.

ممکن است بیماران هنگام شروع درمان صادق نباشند یا از نوع و میزان مواد مخدر مصرف شده اطلاع نداشته باشند یا این موارد را فراموش کرده باشند. قبل از شروع درمان سم‌زدایی یا تجویز داروهای کمکی لازم است که مشخص شود چه نوع موادی در بدن بیمار وجود دارد. مواد مخدر و الکل با هم تداخل دارند و عوارض خطرناک و ناخواسته‌ای را به وجود می‌آورند، بنابراین پیش از شروع درمان ضروری است، تعیین شود که دقیقاً چه موادی و به چه میزان در بدن بیمار وجود دارد.

تست اعتیاد را می‌توان در فواصل زمانی معین یا به صورت تصادفی در طول دوره درمان انجام داد تا بیماران ملزم به پاسخگویی، صداقت و دوری از مواد در طول درمان شوند. پیش‌بینی زمان انجام آزمایش اعتیاد تصادفی برای بیماران دشوارتر است و بنابراین آن‌ها به راحتی نمی‌توانند بر نتیجه تست اعتیاد اثر بگذارند. آزمایش اعتیاد برای جلوگیری از عود اعتیاد نیز مفید است.

آزمایش اعتیاد یک روش درمانی نیست، بلکه ابزاری است که قبل از درمان و در طول درمان به کار برده می‌شود؛ همچنین انجام تست اعتیاد در دوران پس از سم‌زدایی و ترک اعتیاد، بیمار را ترغیب می‌کند تا به زندگی پاک و عاری از مواد ادامه دهد. سم زدایی نخستین مرحله از درمان ترک اعتیاد به مواد مخدر یا الکل است که پس از مثبت بودن نتیجه آزمایش شروع می‌شود.

پس از آن که بیمار به تعادل جسمی پایداری رسید، درمان‌های رفتاری، جلسات مشاوره فردی و گروهی و شرکت در گروه‌های پشتیبانی همتایان در طرح درمان گنجانده می‌شود تا ترک اعتیاد با موفقیت انجام شود.

هزینه آزمایش اعتیاد

در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی آزمایش اعتیاد برای انواع مواد مخدر، به وسیله کیت‌های تست اعتیاد انجام می‌شود. هزینه آزمایش اعتیاد بسته به نوع آزمایش متفاوت است. برای اطلاع از هزینه آزمایش تست اعتیاد در کلینیک دکتر جوادی با شماره 02179441 تماس بگیرید.

در این مرکز آزمایش اعتیاد در ابتدای دوره درمان در فاصله‌های زمانی کمتر انجام می‌شود و فاصله بین آزمایش‌ها تا پایان درمان به تدریج بیشتر می‌شود. همچنین آزمایش‌های اعتیاد اختصاصی برای بررسی سوءمصرف مواد مخدر خاص (مانند آزمایش اعتیاد به متادون، قرص b2 و …) نیز قابل انجام است.

مقالات مرتبط مرتبط

لیست متخصصین

دکتر ابراهیم زاده
فوق دکترا نوروساینس
دکتر سمیعی
سوپروایزر بخش نوروساینس
دکتر بهاره عیوض نژاد
روانپزشک و متخصص ترک اعتیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 11 =

بهبودی از امروز شروع می شود

اکنون برای حمایت از ترک اعتیاد تماس بگیرید

فرم درخواست مشاوره