ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان

ما در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی خود را متعهد می‌دانیم که بهترین و جدیدترین درمان‌ها را به بیماران دچار اختلال سوءمصرف مواد مخدر ارائه دهیم. و با افتخار اعلام می‌کنیم که مراجعین این مرکز می‌توانند از درمان پیشرفته ایمپلنت نالتروکسان بهره گیرند.

نالتروکسان داروی ضد مخدری است که سازمان غذا و دارو FDA مصرف آن را برای ترک اعتیاد تایید کرده است. نالتروکسان گیرنده‌های الکل و مواد مخدر مغز را مسدود می‌کند، در نتیجه مصرف کننده حالت سرخوشی و نشئگی را پس از مصرف الکل و مواد مخدر احساس نمی‌کند و به این ترتیب ولع و میل کمتری به مصرف مواد احساس می‌کند در نتیجه از ایمپلنت نالتروکسان میتوان برای درمان قطعی اعتیاد استفاده کرد. نالتروکسان صرفاً زمانی باید مصرف شود که سم زدایی مواد مخدر کامل شده باشد و بیماران باید در کنار کاشت نالتروکسان از دیگر برنامه‌های ترک اعتیاد نیز بهره گیرند تا جنبه‌های روانشناختی سوق دهنده به اعتیاد شناسایی و مدیریت شود.

ترک اعتیاد با نالتروکسان

نالتروکسان در سه نوع قرص، آمپول و ایمپلنت به بیماران عرضه می‌شود. قرص نالتروکسان با نام دیپِید یا رِویا باید هر روز خورده شود. چنانچه قرص نالتروکسان هر روز راس ساعت مشخصی مصرف شود، اثرگذاری آن به حداکثر می‌رسد. آمپول نالتروکسان با نام ویویترول به آهستگی ظرف یک ماه آزاد می‌شود. اثر آمپول ویویترول پس از گذشت یک ماه از بین می‌رود و بیمار برای تزریق نالتروکسان باید مجدداً به پزشک مراجعه کند. اما ایمپلنت نالتروکسان طی یک عمل جراحی در دیواره تحتانی شکم قرار داده می‌شود و ماندگاری اثر آن بیش از شش ماه است.

 

 

ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان ترکیبی دارویی است که تحت بی‌حسی موضعی در بدن قرار داده می‌شود. برای جایگذاری ایمپلنت لازم است که پزشک جراح، برشی کوچک را در پایین شکم در مقابل استخوان لگن ایجاد کند؛ این زخم در پایان جراحی با سه یا چهار بخیه بسته می‌شود. ایمپلنت نالتروکسان دارو را بسته به دوز مورد استفاده به آهستگی طی سه تا شش ماه آزاد می‌کند.

نالتروکسان مانع از اثرگذاری مواد مخدری مانند هروئین، متادون، مورفین، کدئین و اکسی‌کدون می‌شود، ولع بیمار برای مصرف مشروبات الکلی را از بین می‌برد و به این ترتیب بیمار راحت‌تر می‌تواند دوران ترک اعتیاد را طی کند. توصیه می‌شود که شش ماه بعد از جایگذاری اولین ایمپلنت، ایمپلنت دوم نیز در بدن بیمار قرار داده شود.

کاشت داروی نالتروکسان در کلینیک دکتر جوادی

کلینیک دکتر جوادی از معدود مراکزی است که در کشور کاشت نالتروکسان را انجام می‌دهد. در این مرکز داروی نالتروکسان توسط پزشک متخصص و در صورت نیاز تجویز شده و توسط جراح زیبایی، کاشت این دارو انجام می‌شود. برای ایمپلنت از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و با توجه به اینکه این عمل ساده توسط جراح زیبایی انجام می‌شود، بیمار به هیچ عنوان لازم نیست نگران درد و یا جای زخم ناشی از عمل باشد.

دلیل استفاده از ایمپلنت نالتروکسان

مزیت استفاده از ایمپلنت نسبت به قرص این است که از مصرف مقدار معین دارو به طور پیوسته برای بیمار اطمینان حاصل می‌شود و در نتیجه خطر این که بیمار مصرف قرص را فراموش کند یا کاملاً قطع کند، از بین می‌رود. به این ترتیب بیمار می‌تواند بر روی درمان قطعی اعتیاد خود تمرکز و از عود اعتیاد که یکی از مشکلات شایع در مراحل اولیه درمان است، پیشگیری کند.

بیمارانی که نالتروکسان مصرف می‌کنند، نمی‌توانند احساس سرخوشی ناشی از مصرف مواد را تجربه کنند و خطر اوردوز نیز برایشان وجود ندارد؛ بنابراین حتی اگر بیمار دچار لغزش شود و دوباره مواد مصرف کند، هیچ لذتی از مصرف مواد نخواهد برد. به تجربه دریافته‌ایم که شرکت در جلسات مشاوره و کمک گرفتن از گروه‌های حمایتی احتمال به پایان رساندن موفقیت‌آمیز درمان و متعهد ماندن به برنامه‌های مراقبتی پس از درمان را افزایش می‌دهد.

مدت زمان استفاده از ایمپلنت

نتایج یک پژوهش جدید حکایت از آن دارد که حداقل یک سال طول می‌کشد تا مغز از آسیب‌های اعتیاد التیام بیابد، بنابراین به بیماران توصیه می‌شود که حداقل یک سال از ایمپلنت نالتروکسان استفاده کنند. به علاوه بیماران پس از جایگذاری ایمپلنت می‌توانند وقت خود را کاملاً صرف درمان اعتیاد کنند، در جلسات گروه درمانی شرکت کنند و خود را به ابزار لازم برای پاک ماندن در درازمدت مجهز کنند.

چه اتفاقاتی پس از جایگذاری ایمپلنت نالتروکسان رخ می‌دهد؟

سم زدایی فقط آغاز درمان اعتیاد است و ایمپلنت نالتروکسان طی کردن مراحل اولیه را که با ولع و میل شدید مصرف مواد و خطر عود اعتیاد همراه است، آسان‌تر می‌کند. چون اختلال سوء مصرف مواد نوعی بیماری پیچیده مغزی است که بهبود یافتن از آن حداقل یک سال طول می‌کشد، لازم است تمام بیماران به برنامه‌های درمانی مانند مشاوره فردی و مشاوره گروهی پس از جایگذاری ایمپلنت نالتروکسان متعهد باشند.

چطور تشخیص دهم که استفاده از ایمپلنت نالتروکسان برایم مناسب است؟

برای این که از مناسب بودن شرایط بیمار جهت شروع درمان با داروی نالتروکسان اطمینان حاصل شود، معیارهایی تعریف شده است تا عوارض جانبی استفاده از ایمپلنت نالتروکسان به حداقل برسد. این معیارها عبارتند از:

  • بیمار باید بخواهد و بتواند آگاهانه با شروع درمان با ایمپلنت نالتروکسان موافقت کند.
  • بیمار باید مصمم باشد که مصرف مواد مخدر را کاملاً ترک کند.
  • نتایج غربالگری آزمایش ادرار برای بررسی مصرف مخدرها یا دیگر مواد غیرقانونی باید منفی باشد.
  • ابتدا از بیمار خواسته می‌شود که قرص نالتروکسان را به مدت سه تا پنج روز مصرف کند تا اطمینان حاصل شود که بیمار واکنش شدیدی به نالتروکسان نشان نخواهد داد.

ایمپلنت نالتروکسان گزینه‌ای مناسب برای بیمارانی است که سابقه عود اعتیاد دارند یا در شرایطی زندگی می‌کنند که مصرف روزانه قرص در ساعت معین برایشان دشوار است.

خدمات مرتبط