ترک مورفین

ترک مورفین در کلینیک دکتر جوادی

شکی نیست که اعتیاد به مورفین موقعیت ناخوشایندی را به وجود می‌آورد و تعداد روزافزون افرادی که در دام اعتیاد به مورفین گرفتار می‌شوند و زندگی خود را به نابودی می‌کشانند، گواه آن است که سوءمصرف مورفین و مشکلات ناشی از آن تا چه اندازه دشوار و بی‌رحمانه است و تا چه حد سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد. مشکل اصلی و موقعیت ناگوار مربوط به سوءمصرف مورفین این است که اعتیاد به مورفین و مشکلات ناشی از آن روز به روز جنبه حادتر و گسترده‌تری به خود می‌گیرد و فقط جوانان قربانی اعتیاد به مورفین نیستند. از آنجایی که هر روز افراد بیشتری به مورفین روی می‌آورند، علائم اعتیاد به مورفین سراسر کشور را فرا گرفته است. واقعیت غم‌انگیز و ناامید کننده اعتیاد به مورفین این است که ترک اعتیاد به مورفین به دلیل قدرتمند بودن این بلای خانمانسوز بسیار دشوار و توانفرسا است.

اعتیاد به مورفین ممکن است بعد از فقط چند بار مصرف مورفین ایجاد شود. از نشانه‌های وابستگی به مورفین می‌توان به ایجاد مقاومت نسبت به اثر دارو اشاره کرد، از طرفی فردی که به مورفین وابسته شده است، هرچند از عوارض مخرب مورفین آگاهی دارد، اما همچنان به مصرف مورفین ادامه می‌دهد. تجویز داروهایی توسط روانپزشک متخصص کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی می‌تواند در کنار هدایت و مشاوره جامع به ترک اعتیاد و بهبود درازمدت بیماران کمک می‌کند.

خطرات سوءمصرف مورفین

سوءمصرف مورفین بسیار خطرناک است و در اکثر موارد به قیمت زندگی فرد تمام می‌شود. تزریق مورفین خطر ابتلا به هپاتیت را افزایش می‌دهد. طبق گزارش CDC ، پنج سال تزریق مورفین خطر ابتلا به هپاتیت B و هپاتیت C را به ترتیب 50 ـ 70 درصد و 50 ـ 80 درصد بالا می‌برد. همچنین بر اساس گزارش AVERT ، تزریق مورفین عامل ابتلای هشت درصد از افرادی است که به تازگی در سال 2010 آلوده به HIV تشخیص داده شده‌اند.

البته برخی مصرف کنندگان آنقدر عمر نمی‌کنند تا سابقه مصرفشان به پنج سال برسد. طبق گزارش CDC، تعداد 43٬982 نفر در سال 2013 جان خود را بر اثر اوردوز از دست دادند؛ از این تعداد 22٬767 نفر داروهای تجویزی مصرف می‌کردند و 16٬235 نفر فقط به مسکن‌های مخدر وابسته بودند.

آیا امکان ترک اعتیاد مورفین بدون بازپروری وجود دارد؟

ممکن است فرد فقط دچار وابستگی جسمی به مورفین شود، اما این موقعیت چندان متداول نیست. چنانچه این شرایط پیش آید، بهره‌گیری از درمان بازپروری و ترک اعتیاد به مورفین در قالب سم‌زدایی مورفین همچنان ضروری خواهد بود. البته این بار تمرکز بر روی اثرات جسمی اعتیاد به مورفین است و درمان پزشکی با هدف از بین بردن وابستگی جسمی انجام می‌شود. چنانچه فرد دچار وابستگی روانی به مورفین نشده باشد، زمانی که سم‌زدایی مورفین انجام شود و وضعیت بیمار پایدار شود، درمان ترک اعتیاد نیز به پایان می‌رسد.

ضرورت ترک مورفین زیر نظر متخصص

بستری شدن در مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی ضروری و تنها راه برای درمان ترک اعتیاد به مورفین است. وابستگی به مورفین چه جسمی باشد، چه روحی و روانی، بهره‌گیری از نوع تخصصی درمان اعتیاد لازم است. درمان تخصصی ترک اعتیاد بنا به دلایل زیر ضرورت دارد:

 • محافظت از بیمار در برابر عوارض ترک مورفین:
  • اکثر افرادی که به داروهای تجویزی وابسته می‌شوند، مصرف دارو را طبق دستور پزشک و برای درمان بیماری شروع می‌کنند. بنابراین بیمارانی که تصمیم می‌گیرند، سم‌زدایی را خود به تنهایی انجام بدهند، ممکن است دچار عوارض خطرناکی شوند.
 • محافظت از بیمار در برابر اوردوز:
  • حتی افرادی که مدتی طولانی است، مواد مخدر مصرف می‌کنند، چنانچه در مراکز تخصصی ترک اعتیاد به مورفین تحت درمان قرار نگیرند، مستعد اوردوز هستند.
 • محافظت از بیمار در برابر مشکلات و بیماری‌های گوناگون:
  • اعتیاد به مورفین سلامت بیمار را به خطر می‌اندازد و مشکلاتی جدی از ناراحتی قلبی گرفته تا نارسایی کبد یا کلیه را به دنبال دارد.
 • پیشگیری از عود اعتیاد:
  • مراکز بازپروری و ترک اعتیاد به مورفین فقط به روش سم‌زدایی برای غلبه بر وابستگی جسمی اکتفا نمی‌کنند، بلکه اقدامات لازم را برای پیشگیری از برگشت به اعتیاد انجام می‌دهند. مشاوره و روان‌درمانی در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد و اعصاب و روان دکتر جوادی انجام می‌شود تا بیمار وقتی به خانه برمی‌گردد، دوباره به اعتیاد پناه نبرد.

خدمات مرتبط

همین حالا تماس بگیرید

021-22222241
Call Now Buttonمشاوره رایگان