ترک کلونازپام

ترک کلونازپام در کلینیک دکتر جوادی

یکی از داروهایی که برای مقابله با اختلال‌هایی مانند حملات اضطراب استرس و ترس از آن استفاده می‌شود، کلونازپام است که تحت نام تجاری کلونوپین نیز به فروش می‌رسد. از این دارو برای پیشگیری و کنترل تشنج استفاده می‌شود. همچنین به عنوان داروی ضد تشنج یا ضد صرع نیز شناخته شده است. برای درمان حملات هراس هم میتوان از آن استفاده کرد. کلونازپام با آرام کردن مغز و اعصاب کار می‌کند. متعلق به طبقه ای از داروها به نام بنزودیازپین ها است. این دسته از داروها جزء پرکاربردترین داروهایی هستند که به عنوان داروی ضدافسردگی و آرامبخش توسط روانپزشکان تجویز می‌شوند.
کلونوپین (کلونازپام) یکی از اعتیادآورترین و خطرناکترین داروهایی است که امروزه برای بیماران تجویز می‌شود. با توجه به عوارض و آسیب‌هایی که مصرف کلونازپام به دنبال دارد، به جرات می‌توان گفت که این دارو حتی از کوکائین نیز خطرناکتر است.

قرص کلونازپام چیست؟

کلونوپین یک نام تجاری برای داروی کلونازپام است. این دارو از دسته بنزودیازپین‌ها است که بر نحوه عملکرد مواد شیمیایی مغز تأثیر می‌گذارد. به کاهش اضطراب کمک می‌کند، می‌تواند اختلالات تشنج را درمان کند و ممکن است برای درمان اختلالات هراس مورد استفاده قرار گیرد. افرادی که از آن استفاده می‌کنند، گاهی از نظر جسمی و روانی به این قرص اعتیاد پیدا می‌کنند. در صورت مصرف بی رویه کلونازپام ، فرد دچار سوء مصرف مواد شده و آثار منفی زیادی را برای وی ایجاد می‌شود. بنابراین مهم است که دارو را زیر نظر دکتر و طبق دستورالعمل مصرف کنید. اگر به هر روشی غیر از آنچه پزشک در نظر داشته است از این قرص استفاده کرده‌اید، باید برای ترک کلونازپام به مراکز تخصصی درمان و ترک اعتیاد قرص مراجعه کنید.

برای جلوگیری از ایجاد تحمل یا وابستگی به دارو، باید کلونازپام را دقیقاً طبق آنچه تجویز شده است، مصرف کنید. شما نباید بیشتر یا کمتر از دارو را بدون تأیید ارائه دهنده پزشکی مصرف کنید و پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد تا مطمئن شود کلونازپام به درستی کار می‌کند. به طور معمول، شما این دارو را بیش از نه هفته مصرف نخواهید کرد، اما پزشک ممکن است در صورت لزوم آن را برای مدت طولانی تجویز کند.

علائم قطع مصرف کلونازپام

بدون مشورت با روانپزشک ترک اعتیاد، مصرف این دارو را قطع نکنید. ممکن است با قطع ناگهانی کلونازپام شرایط بدتر شود. یکی از ویژگی‌های اصلی اعتیاد به مواد این است که هرگونه تلاش در راستای قطع مصرف مواد منجر به بروز علائم دردناک و طاقت‌فرسای خماری می‌شود؛ چرا که ذهن و بدن در اثر قطع ناگهانی مصرف مواد اعتیادآور قدرتمند سر به شورش برمی‌دارند. قرص کلونازپام نیز از این قاعده مستثنی نیست. چنانچه فردی که یک ماه آن را مصرف کرده است، بخواهد مصرف دارو را ناگهان قطع کند، در اثر این قطع یکباره کلونازپام دچار علائم آزاردهنده‌ای از قبیل موارد زیر خواهد شد:

  • افزایش ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون
  • بی‌خوابی
  • کابوس
  • توهم
  • کاهش وزن
  • اسپاسم و گرفتگی عضلات
  • تشنج

چگونه مصرف قرص کلونازپام را قطع کنیم؟

مصرف داروهای حاوی بنزودیازپین مانند کلونازپام می‌تواند برای بیماران مبتلا به اختلال های اضطراب مفید باشد، اما کلونازپام برای افرادی که این دارو را صرفاً به دلیل لذت بردن از اثرات تسکین‌دهندگی و آرامش‌بخشی آن مصرف می‌کنند، خطرناک است. ترک کلونازپام با قطع مصرف دارو شروع می‌شود، البته این فرآیند باید به دقت مدیریت شود. قطع تدریجی کلونازپام تحت نظارت پزشک، ایمن‌ترین روش برای ترک اعتیاد به این قرص محسوب می‌شود. در مرحله مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد، برنامه درمانی شامل مشاوره فردی، مشاوره گروهی و تشکیل گروه درمانی پیاده می‌شود تا بیماران بتوانند نتیجه‌ای را که از دوره ترک اعتیاد کلونازپام به دست آورده‌اند را حفظ کنند و همچنان پاک بمانند.

بهترین روش ترک اعتیاد قرص کلونازپام

آیا قرص کلونازپام اعتیادآور است؟ این سوالیست که بسیاری از مصرف کنندگان این دارو در جلسات درمان خود از مشاوران ما می‌پرسند. اغلب مصرف کنندگان کلونازپام پیش از مصرف آن اطلاعی از اعتیادآور بودن این قرص نداشته‌اند. به دلیل حالاتی که این دارو در بدن ایجاد می‌کند ممکن است افراد برای بهتر شدن حال خود و بدون توجه به دوز تجویز شده توسط پزشک اقدام به مصرف بیشتر این دارو می‌کنند که در نهایت منجر به اعتیاد کلونازپام می‌شود.

درمانگر باید راه‌هایی غیر از مصرف دارو را برای مقابله با استرس به بیمار آموزش دهد. یکی از اهداف اصلی مشاوره ترک اعتیاد در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد دکتر جوادی این است که مراجعین یاد بگیرند، چگونه می‌توانند موقعیت‌های دشوار را صرفاً بدون پناه بردن به دارو یا الکل با موفقیت پشت سر بگذارند. پیشگیری از عود اعتیاد یکی از مؤلفه‌های اصلی درمان بیماری اعتیاد است و روانشناس متخصص ترک اعتیاد در این مرحله به بیمار نشان می‌دهد که چگونه می‌تواند محرک‌هایی را که او را به مصرف دوباره مواد تشویق می‌کند، پیش‌بینی کند. همچنین بیماران چگونگی کنترل واکنش‌ها، چگونگی متمرکز شدن بر یک موقعیت دشوار و پشت سر گذاشتن آن بدون مصرف مواد و مقابله با میل به مصرف دوباره مواد را آموزش می‌بینند.

از بین بردن اثر قرص کلونازپام

بیماران بستری و سرپایی ترک اعتیاد در کلینیک دکتر جوادی مهارت‌هایی را نیز برای مقابله با وسوسه مصرف مواد و مدیریت استرس به روش‌هایی مثبت و سالم به دست می‌آورند. سودمندی کسب این مهارت‌ها در ترک ایمن و موفقیت‌آمیز قرص کلونازپام به اثبات رسیده است. خوشبختانه به لطف سم‌زدایی و مشاوره اعتیاد بعد از ترخیص، دیگر هیچ فردی مجبور نیست که تا پایان عمر در بند اعتیاد به کلونازپام گرفتار بماند. دلیل اصلی مصرف کلونازپام هر چه که باشد، مدیریت درد، کاهش استرس یا تجربه سرخوشی و نشئگی با دارویی قانونی، در هر حال به کمک پزشکان متخصص می‌توان از اعتیاد به آن نجات پیدا کرد.

برای از بین بردن اثر قرص کلونازپام، کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی با کادر متخصص خود آماده ارائه مشاوره به بیماران اعتیاد می‌باشد. برای اطلاع از نحوه درمان و رهایی از آثار منفی قرص کلونازپام با ما تماس بگیرید.

خدمات مرتبط