ترک کلونازپام

ترک کلونازپام در کلینیک دکتر جوادی

یکی از داروهایی که برای مقابله با اختلال‌هایی مانند حملات اضطراب استرس و ترس از آن استفاده می‌شود، کلونازپام است که تحت نام تجاری کلونوپین نیز به فروش می‌رسد. از این دارو برای پیشگیری و کنترل تشنج استفاده می‌شود. همچنین به عنوان داروی ضد تشنج یا ضد صرع نیز شناخته شده است. برای درمان حملات هراس هم میتوان از آن استفاده کرد. کلونازپام با آرام کردن مغز و اعصاب کار می‌کند. متعلق به طبقه ای از داروها به نام بنزودیازپین ها است. این دسته از داروها جزء پرکاربردترین داروهایی هستند که به عنوان داروی ضدافسردگی و آرامبخش توسط روانپزشکان تجویز می‌شوند.
کلونوپین (کلونازپام) یکی از اعتیادآورترین و خطرناکترین داروهایی است که امروزه برای بیماران تجویز می‌شود. با توجه به عوارض کلونازپام، به جرات می‌توان گفت که این دارو حتی از کوکائین نیز خطرناکتر است.

قرص کلونازپام چیست؟

کلونوپین یک نام تجاری برای داروی کلونازپام است. این دارو از دسته بنزودیازپین‌ها است که بر نحوه عملکرد مواد شیمیایی مغز تأثیر می‌گذارد. همچنین به کاهش اضطراب کمک می‌کند، می‌تواند اختلالات تشنج را درمان کند و ممکن است برای درمان اختلالات هراس مورد استفاده قرار گیرد. افرادی که از داروی کلونازپام استفاده می‌کنند، گاهی از نظر جسمی و روانی به این قرص اعتیاد پیدا می‌کنند.

در صورت مصرف بی‌رویه قرص خواب کلونازپام، فرد دچار سوء‌مصرف مواد شده و آثار منفی زیادی برای وی ایجاد می‌شود. بنابراین مهم است که دارو را زیر نظر دکتر و طبق دستورالعمل مصرف کنید. اگر به هر روشی غیر از آنچه پزشک در نظر داشته است از این قرص استفاده کرده‌اید، باید برای ترک کلونازپام به مراکز تخصصی درمان و ترک اعتیاد مراجعه کنید. برای جلوگیری از عوارض کلونازپام باید آن را دقیقاً طبق آنچه تجویز شده است، مصرف کنید.

کلونازپام برای بی خوابی

مصرف کلونازپام برای بی خوابی نباید کمتر یا بیشتر از میزان تجویز شده توسط پزشک باشد. پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد تا مطمئن شود کلونازپام به درستی کار می‌کند. به طور معمول، شما نباید این دارو را بیش از ۹ هفته مصرف کنید، اما متخصص ممکن است در صورت لزوم آن را برای مدت طولانی تجویز کند.

آیا قرص کلونازپام اعتیادآور است؟

بسیاری از مصرف کنندگان این دارو در جلسات درمان خود از مشاوران ما می‌پرسند که آیا قرص کلونازپام اعتیاد آور است؟ متاسفانه اغلب مصرف‌کنندگان کلونازپام پیش از مصرف آن اطلاعی از اعتیادآور بودن این قرص نداشته‌اند. به دلیل حالاتی که این دارو در بدن ایجاد می‌کند، ممکن است افراد برای بهتر شدن حال خود و بدون توجه به دوز تجویز شده توسط پزشک اقدام به مصرف بیشتر این دارو می‌کنند که در نهایت منجر به اعتیاد کلونازپام می‌شود.

علائم قطع مصرف کلونازپام

بدون مشورت با روانپزشک ترک اعتیاد، مصرف این دارو را قطع نکنید. ممکن است با قطع ناگهانی کلونازپام شرایط بدتر شود. یکی از ویژگی‌های اصلی اعتیاد به مواد این است که هرگونه تلاش در راستای قطع مصرف مواد، منجر به بروز علائم دردناک و طاقت‌فرسای خماری می‌شود. ذهن و بدن انسان در اثر قطع ناگهانی مصرف مواد اعتیادآور قدرتمند، سر به شورش برمی‌دارند. قرص کلونازپام نیز از این قاعده مستثنی نیست.

چنانچه فردی که یک ماه آن را مصرف کرده است، بخواهد مصرف دارو را ناگهان قطع کند، در اثر این قطع یکباره کلونازپام دچار علائم آزاردهنده‌ای از قبیل موارد زیر خواهد شد:

 • افزایش ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون
 • بی‌خوابی
 • کابوس
 • توهم
 • کاهش وزن
 • اسپاسم و گرفتگی عضلات
 • تشنج

از بین بردن اثر قرص کلونازپام

زمان تنها راه حل قطعی برای از بین بردن اثر قرص کلونازپام است. اثرات مصرف و خماری کلونازپام با گذشت زمان و سوخت‌وساز از بدن خارج می‌شود. در این مدت برای تسریع در از بین بردن اثر قرص کلونازپام می‌توانید فعالیت‌های زیر را انجام دهید:

 • ورزش. با انجام فعالیت‌های ورزشی سبک مانند پیاده‌روی انرژی بدن خود را بازیابی کنید. توجه داشته باشید که نباید در این کار زیاده‌روی کنید، ورزش آرام و سبک باعث کاهش استرس و از بین رفتن اضطراب می‌شود.
 • خوردن. بخشی از کلونازپام از طریق دستگاه گوارش نیز دفع می‌شود. برای همین مصرف فیبر، پروتئین و چربی به روند از بین رفتن اثرات کلونازپام از طریق گوارش کمک می‌کند.
 • خوابیدن. اگر امکان استراحت و خوابیدن را دارید، خوابیدن یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن اثرات قرص کلونازپام است. پس از بیدار شدن بسیاری از اثرات مصرف قرص از بین می‌رود.

آیا کلونازپام تست اعتیاد را مثبت می‌کند؟

اکثر داروهای دسته بنزودیازپین‌ها در تست اعتیاد استاندارد تشخیص داده می‌شوند. البته برخی از این داروها مانند کلونازپام و آلپرازولام ممکن است در تست اعتیاد معمولی نشان داده نشوند. اما کلونازپام در تست بنزودیازپین قابل تشخیص است.

کلونازپام چقدر در بدن باقی می‌ماند؟

کلونازپام نیمه عمری در حدود ۲۰ تا ۵۰ ساعت در بدن فرد دارد. به همین دلیل کلونازپام مقدار بیشتری نسبت به داروهای مشابه در بدن باقی می‌ماند. نیمه عمر یک دارو به مدت زمانی که طول می‌کشد تا بدن فرد نیمی از دوز مصرف شده را از بین ببرد، گفته می‌شود.

 • در یک مطالعه انجام شده، کلونازپام در تست ادرار تا ۳ هفته بعد از یک بار مصرف (۳ میلی‌گرم) قابل تشخیص بوده است. در آزمایشی دیگر ۲۸ روز پس از آخرین مصرف، جواب تست مثبت اعلام شده است. مایو کلینیک (Mayo Clinic) – یکی از معتبرترین مراکز علوم پزشکی در جهان – اعلام کرده است که بنزودیازپین‌های طولانی اثری مانند کلونازپام، تا ۳۰ روز می‌تواند در تست ادرار قابل تشخیص باشد.
  در برخی از آزمایشات انجام شده، کلونازپام تا ۲۸ روز در تست مو انجام شده پس از یک بار مصرف ۳ میلی‌گرم تشخیص داده شده است.
 • کلونازپام در تست بزاق تا ۵ یا ۶ روز پس از آخرین مصرف قابل تشخیص است.

توجه داشته باشید که عوامل مختلفی در نتیجه و مدت زمان باقی ماندن کلونازپام در بدن می‌تواند تأثیرگذار باشد، برخی از این موارد عبارتند از:

 • سن
 • جنسیت
 • وزن
 • غلظت ادرار
 • مقدار مصرف شده
 • تعداد دفعات مصرف
 • زمان آخرین مصرف

چگونه مصرف قرص کلونازپام را قطع کنیم؟

مصرف داروهای حاوی بنزودیازپین مانند کلونازپام می‌تواند برای بیماران مبتلا به اختلال‌های اضطراب مفید باشد. اما کلونازپام برای افرادی که این دارو را صرفاً به دلیل لذت بردن از اثرات تسکین‌دهندگی و آرامش‌بخشی آن مصرف می‌کنند، خطرناک است. ترک کلونازپام با قطع مصرف این دارو شروع می‌شود، البته این فرآیند باید به دقت مدیریت شود.

قطع تدریجی کلونازپام تحت نظارت پزشک، ایمن‌ترین روش برای ترک اعتیاد به این قرص محسوب می‌شود. در مرحله مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد، برنامه درمانی شامل مشاوره فردی، مشاوره گروهی و تشکیل گروه درمانی پیاده می‌شود. بیماران بعد از گذراندن این دوره درمانی، می‌توانند نتیجه‌ای را که از دوره ترک اعتیاد کلونازپام به دست آورده‌اند را حفظ کنند و همچنان پاک بمانند.

بهترین روش ترک اعتیاد قرص کلونازپام

درمانگر باید راه‌هایی غیر از مصرف دارو را برای مقابله با استرس به بیمار آموزش دهد. یکی از اهداف اصلی مشاوره ترک اعتیاد در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد دکتر جوادی این است که مراجعین یاد بگیرند، چگونه می‌توانند موقعیت‌های دشوار را صرفاً بدون پناه بردن به دارو یا الکل با موفقیت پشت سر بگذارند.

پیشگیری از عود اعتیاد یکی از مؤلفه‌های اصلی درمان بیماری اعتیاد است و روانشناس متخصص ترک اعتیاد در این مرحله به بیمار نشان می‌دهد که چگونه می‌تواند محرک‌هایی را که او را به مصرف دوباره مواد تشویق می‌کند، پیش‌بینی کند. همچنین بیماران چگونگی کنترل واکنش‌ها، چگونگی متمرکز شدن بر یک موقعیت دشوار و پشت سر گذاشتن آن بدون مصرف مواد و مقابله با میل به مصرف دوباره مواد را آموزش می‌بینند.

درمان قطعی وابستگی به قرص کلونازپام

بیماران بستری و سرپایی ترک اعتیاد در کلینیک دکتر جوادی مهارت‌هایی را نیز برای مقابله با وسوسه مصرف مواد و مدیریت استرس به روش‌هایی مثبت و سالم به دست می‌آورند. سودمندی کسب این مهارت‌ها در ترک ایمن و موفقیت‌آمیز قرص کلونازپام به اثبات رسیده است. خوشبختانه به لطف سم‌زدایی و مشاوره اعتیاد بعد از ترخیص، دیگر هیچ فردی مجبور نیست که تا پایان عمر در بند اعتیاد به کلونازپام گرفتار بماند.

دلیل اصلی مصرف کلونازپام هر چه که باشد، مدیریت درد، کاهش استرس یا تجربه سرخوشی و نشئگی با دارویی قانونی، در هر حال به کمک پزشکان متخصص می‌توان از اعتیاد به آن نجات پیدا کرد.

برای درمان قطعی وابستگی به قرص کلونازپام، کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی با کادر متخصص خود آماده ارائه مشاوره به بیماران اعتیاد می‌باشد. برای اطلاع از نحوه درمان و رهایی از آثار منفی قرص کلونازپام با ما تماس بگیرید.

خدمات مرتبط