روانپزشک ترک اعتیاد

روانپزشک ترک اعتیاد

تعداد روانپزشکان اعتیاد به دلیل افزایش بی‌سابقه سوءمصرف مواد مخدر رو به افزایش است. مراجعه به روانپزشک اعتیاد غالباً به بیماران دچار اختلال سوءمصرف مواد مخدر و وابستگی به مواد توصیه می‌شود. افزایش متخصصین فعال در حوزه ترک اعتیاد باعث شده است که یافتن درمانگر اعتیاد ماهر به امری دشوار تبدیل شود. بسیاری از بیماران از تفاوت بین روانپزشک، روانشناس و مشاور اعتیاد آگاهی ندارند و هنگام تصمیم‌گیری برای انجام درمان سردرگم می‌شوند.

در این مطلب کوتاه بیشتر با روانپزشک ترک اعتیاد آشنا می‌شوید و متوجه می‌شوید که این گروه از متخصصین به چه مسائلی می‌پردازند. سپس برایتان توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید بهترین روانپزشک ترک اعتیاد در تهران را پیدا کنید.

روانپزشک ترک اعتیاد کیست؟

درمانگر اعتیاد اصطلاحی آشنا برای بسیاری از مردم است، به ویژه برای افرادی که از اثرات و عوارض روانی سوءمصرف مواد مخدر آگاهی دارند. روانپزشک ترک اعتیاد تخصصی است که ارتباط تنگاتنگی با بازپروری اعتیاد و دیگر گونه‌های روان‌درمانی دارد.

دکتر ترک اعتیاد را می‌توان متخصصی تعریف کرد که در زمینه روانپزشکی، ارزیابی و تشخیص اختلال‌های روانی، رفتاری و سوءمصرف مواد مخدر از دانش و مهارت بالایی برخوردار است. درمانگر اعتیاد در اصل به درمان بیماران دچار مشکلات روانی می‌پردازد که داروهایی مانند داروهای ضدروان‌پریشی و ضدافسردگی را برای غلبه بر ناراحتی‌های زمینه‌ای مصرف می‌کنند.

وظایف روانپزشک ترک اعتیاد

روانپزشک متخصص در زمینه تشخیص و درمان اختلال سوءمصرف مواد مخدر ممکن است دارو را برای مدیریت علائم بیمار تجویز کند یا تصمیم بگیرد که صرفاً بر روی مشاوره و گفتگو درمانی تمرکز کند. برخی بیماران دچار اختلال سوءمصرف مواد همزمان به بیماری‌های اعصاب و روانی نیز مبتلا هستند، درمان اختلال‌های همزمان غالباً دشوار و پیچیده است؛ به همین دلیل روانپزشک اعتیاد باید از دانش و تجربه بالایی برای مدیریت بیماری‌های روانی همزمان برخوردار باشد.

روانپزشک اعتیاد جلسات متعددی را با حضور بیمار برای درک ماهیت بیماری روانی یا سوءمصرف مواد مخدر برگزار می‌کند و سابقه مشکلات روانی وی را در این جلسات بررسی و ثبت می‌کند. سپس روانپزشک طرح درمان منحصر به فردی را شامل درمان دارویی، سم زدایی بدن از مواد، برنامه‌های پیشگیری از عود اعتیاد و درمان‌های موثر دیگر برای رفع فشار روانی و از بین بردن وابستگی به مواد تهیه می کند.

مزایای مراجعه به روانپزشک متخصص اعتیاد

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در حال دست و پنجه نرم کردن با عوارض آزار دهنده سوءمصرف مواد مخدر مختلفی همچون ماری جوانا و الکل هستند. نتایج یک پژوهش حاکی از آن است که تعداد مرگ و میرهای ثبت شده ناشی از سوءمصرف مواد مخدر هر سال افزایش می‌یابد. بازه سنی سوءمصرف مواد بسیار گسترده است و از 12 سال شروع می‌شود. اختلال سوءمصرف الکل و نوشیدن مشروبات الکلی در سن پایین غالباً منجر به ایجاد الگوهای وابستگی زودهنگام می‌شود. در این میان روانپزشک ترک اعتیاد چه کمکی می‌تواند به رفع این عوارض بکند؟

گفتگو درمانی و مشاوره

یک روانپزشک اعتیاد مجرب سعی می‌کند محرک‌هایی را که باعث تسلیم شدن بیمار در برابر رفتارهای مخرب و اعتیادآور می‌شود، شناسایی کند و سپس ساز و کار مقابله موثری را بر مبنای این یافته‌ها برای غلبه بر وابستگی بیمار طراحی کند. روش‌های مختلفی از گفتگو درمانی در ارزیابی و درمان به کار برده می‌شود که یکی از متداولترین و شناخته شده‌ترین آن‌ها رفتاردرمانی شناختی (CBT) است. بیماران به کمک رفتاردرمانی شناختی می‌توانند مسئولیت افکار، احساسات و الگوهای رفتاری‌شان را به عهده بگیرند. رفتار درمانی شناختی بیماران را به انگیزه و افکار مثبتی مجهز می‌کند که برای غلبه بر اعتیاد به شدت به آن‌ها نیاز دارند.

تشخیص بیماری روانی

سوءمصرف مواد مخدر غالباً در عامل‌های مختلفی، مانند اختلال روانی زمینه‌ای ریشه دارد. چنانچه بیماری روانی در کنار اختلال سوءمصرف مواد مخدر درمان شود، شانس بهبودی بیمار و ترک اعتیاد نسبت به حالتی که صرفاً بر روی درمان اعتیاد تمرکز شود، افزایش می‌یابد. پزشک متخصص ترک اعتیاد از ماهیت این عامل‌های ترکیبی اطلاع دارد، آزمایش‌های مختلفی را برای یافتن علت اصلی روی آوردن به این رفتارها انجام می‌دهد و سپس بهترین روش درمان را برای پیشگیری از عود اعتیاد توصیه می‌کند.

درمان دارویی

تنها روانپزشک می‌تواند مناسب‌ترین داروها را تجویز می‌کند و دوز دریافت داروها را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که هم علائم ناشی از قطع مصرف مواد مخدر مدیریت شود و هم بیمار بتواند مصرف مواد را به تدریج و به روشی ایمن کاهش دهد و متوقف کند. درمان دارویی فرآیند ترک اعتیاد را تسهیل می‌کند، البته مصرف دارو باید تحت نظر پزشک انجام شود.

بهترین روانپزشک ترک اعتیاد

یافتن بهترین روانپزشک ترک اعتیاد

با توجه به ماهیت سوءمصرف مواد مخدر، محل سکونت یا موقعیت جغرافیایی روش‌های مختلفی برای یافتن روانپزشک اعتیاد وجود دارد. یک روش این است که متخصصین فعال در ناحیه یا شهر محل سکونتتان را جستجو کنید. روش دیگر این است که از پزشک معالجتان بخواهید که روانپزشک اعتیاد مجربی را به شما معرفی کنند.

یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای یافتن یک روانپزشک ترک اعتیاد خوب این است که نظرات مراجعین و درمان‌های موفقیت‌آمیز یک روانپزشک خاص را در اینترنت مطالعه کنید؛ به این ترتیب از تکنیک‌های مورد استفاده روانپزشک نیز مطلع می‌شوید و متوجه می‌شوید که این تکنیک‌ها چه فایده‌هایی برای بیماران دیگر داشته است.

روش دیگر، مراجعه به یک مرکز ترک اعتیاد معتبر است. کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی دارای مجوز های درمانی و بستری معتبر با همکاری روانپزشکان ترک اعتیاد دارای سابقه درمانی و مدارک معتبر درمانی، امکان ارائه به روزترین روش های درمانی را دارد. از دیگر مزایای مراجعه به این مرکز امکان ارائه تمامی خدمات درمانی و کادر درمانی کامل ( شامل روانشناس و مشاور) را دارا می‌باشد که درصورت نیاز آماده خدمت رسانی به بیماران هستند.

برای اطلاع از روش های درمانی روانپزشکان این مرکز می‌توانید با شماره 02179441 تماس بگیرید، مشاوران ما اطلاعات لازم را درباره کادر درمانی و نحوه ارائه خدمات به شما خواهند داد تا با آگاهی کامل برای درمان خود و یا عزیزانتان اقدام کنید.

خدمات مرتبط

همین حالا تماس بگیرید

02179441
Call Now Buttonمشاوره رایگان