در حین ترک اعتیاد چه غذایی بخوریم؟

غذاهای مناسب ترک اعتیاد
تاریخ انتشار : 7.11.1398
کلینیک دکتر جوادی

ترک اعتیاد و کمک به افرادی که می‌خواهند به زندگی سالم و بدون دغدغه خود بازگردند، یک مرحله موقتی اما ویژه است. عوامل متعددی در تسریع و تسهیل این روند موثر واقع می‌شوند که می‌توانند انگیزه فرد بیمار را برای اتمام دوره ترک و رسیدن به مرحله پاکی افزایش دهند. یکی از مواردی که در زندگی هر فرد سالم و بیماری اهمیت دارد نوع تغذیه است؛ زیرا علاوه بر سلامتی جسمی، سلامت روان او را تضمین می‌کند.

در کلینیک دکتر جوادی تلاش متخصصین باتجربه بر آن است که با ساده‌ترین روش‌ها بیماران مبتلا به اعتیاد را یاری کنند. از این رو تصمیم گرفتیم که امروز درمورد نقش تغذیه در دوره ترک اعتیاد صحبت کنیم و به معرفی غذاهای خوب برای ترک اعتیاد بپردازیم.

نقش تغذیه در ترک اعتیاد

اغلب بیماران مبتلا به اعتیاد فقط به دوره سم زدایی یا نهایتاً مصرف قرص‌های مکمل و مولتی ویتامین‌ها توجه می‌کنند. این افراد از رژیم غذایی صحیح غافل می‌شوند و معمولاً به کیفیت مواد غذایی مصرفی توجهی ندارند، در صورتی که نقش آنتی اکسیدان ها، فیبر ها و دیگر مواد غذایی در بهبود مغز و شرایط جسمانی بیمار بسیار پررنگ هستند.

بهترین مواد غذایی مفید برای ترک اعتیاد

در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی هدف از برگزاری کمپین‌های آموزشی و تخصصی ترک اعتیاد این است که بیماران با کمترین درد و آسیب و بهترین روش‌ها بتوانند این مرحله سخت و مهم را پشت سر بگذرانند. هرگز نباید از تغذیه معتادان در حال ترک غافل شد. همه ما می‌دانیم که برای رسیدن به یک درمان قطعی و نهایی می بایست تمامی مراحل درمان به صورت کامل انجام شود. در دوره درمان و بعد از آن نقش تغذیه می تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.

مصرف مواد غذایی مناسب و مفید برای بدن، سبزیجات و میوه های مفید و ارگانیک، برای سلامت فرد مبتلا به اعتیاد بسیار مهم است. تا زمانی که فرد از نظر جسمانی شرایط مناسبی را نداشته باشد، مطمئناً نمی تواند مسیر سخت و طولانی ترک اعتیاد را به راحتی پشت سر بگذارد.

رژیم غذایی مناسب برای ترک اعتیاد چه ویژگی‌هایی دارد؟

عوامل زیادی هستند که سالم بودن یک رژیم غذایی را تأیید می‌کنند. به عنوان مثال زمان و میزان مواد غذایی که یک بیمار در دوره ترک و پس از آن مصرف می‌کند به اندازه فردی که می‌خواهد رژیم کاهش وزن بگیرد اهمیت دارد. پس واضح است که قسمت‌های مختلف بدن افراد مبتلا به اعتیاد از جمله معده آن‌ها در طول سال های طولانی آسیب می‌بیند؛ درنتیجه توانایی زیادی برای هضم ندارد و بهترین روش این است که در این دوره حجم غذا کمتر و وعده‌های آن بیشتر شود.

به کار گرفتن ترفندهایی مانند استفاده از مواد غذایی مفید برای ترک اعتیاد یا روش‌هایی مانند آر تی ام اس جزو راه حل‌های جانبی ترک اعتیاد محسوب می‌شوند. اما همین ترفندهای جانبی هستند که می توانند دوره سم زدایی و فرآیند ترک دادن بیمار را آسان کنند، پس نباید از آن ها غافل شویم. در بحث رژیم غذایی مناسب برای ترک اعتیاد انتخاب مواد غذایی صحیح اهمیت زیادی دارد که در ادامه به بررسی مهم‌ترین غذاهای مناسب برای ترک اعتیاد می‌پردازیم.

غذاهای مفید برای ترک اعتیاد

بهترین مواد غذایی مفید برای ترک اعتیاد و کاهش درد خماری

معمولاً رژیم غذایی بیماران مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر حاوی مقدار زیادی مواد قندی است. از آنجایی که مصرف بیش از حد مواد قندی باعث التهاب داخلی بدن و در نتیجه منجر به تشدید حالات خماری می شود، باید این ماده غذایی با مواد مفیدتری جایگزین شود.

هرچه میزان دوز ماده مخدری که فرد به آن اعتیاد داشته بالاتر رود، توجه به رژیم غذایی هم بیشتر می شود. به عنوان مثال در پروسه ترک کراک فرد باید پروتئین، سبزیجات و آب بسیار بیشتری مصرف کند، زیرا عضلات بدن تخریب شده اند. اما رایج‌ترین مواد غذایی که در ترک اعتیاد برای همه افراد مفیدند شامل موارد زیر می شوند.

غذاهای حاوی پروتئین، نجات دهنده افراد مبتلا به اعتیاد

قرار دادن پروتئین به عنوان یکی از غذاهای خوب برای ترک اعتیاد، ضمن بازسازی عضله باعث به تعادل رساندن هورمون های موثر در خلق و خوی فرد می شود. مصرف پروتئین برای این افراد، کاهش احساس ناراحتی، عصبانیت و اضطراب را به همراه دارد و روند عوارض مرحله درمان را کمتر می کند. انواع پروتئین های گیاهی و حیوانی و تخم مرغ جزو این دسته از برنامه‎های غذایی به حساب می آیند.

مواد غذایی مفید برای ترک اعتیاد

تأثیر مصرف ویتامین های گروه B و مواد معدنی در روند ترک اعتیاد

از آنجایی که مصرف ویتامین‌های گروه B نظیر B1، B6، B12 و B2 باعث عملکرد صحیح سیستم تمرکز و کاهش درد و کرختی می شوند، می توانند به هنگام خماری برای کاهش فشارهای روحی به کمک فرد بیایند. استفاده از مواد معدنی همچون روی، كروم، منيزيوم، سلنيوم و گلوتامين باعث بهبود وضعیت دفاعی بدن در فرد مبتلا به اعتیاد می شود.

نقش فیبرها را در ترک اعتیاد دست کم نگیرید

همه افرادی که در مرحله ترک مواد مخدر هستند، باید سبزیجات، میوه های مفید و غلات را در برنامه غذایی خود قرار بدهند. فیبر‌ها باعث تنظیم سطح قند خون، کاهش کلسترول و همچنین تسهیل کار دستگاه گوارش می شوند؛ به همین دلیل همه افراد در طول دوره ترک ماده مخدر از ترک زولپیدم گرفته تا مواد مخدر قوی‌تر مانند شیشه، باید از فیبر‌ها استفاده کنند.

امگا 3، مهم‌ترین غذای مفید برای ترک اعتیاد

بیمارانی که در مرحله ترک اعتیاد هستند تا جای ممکن باید از چربی‌های گیاهی و طبیعی و همچنین مواد غذایی حاوی امگا 3 تغذیه کنند. زیتون، روغن زیتون، ماهی، میگو، روغن کتان، روغن گردو و تخم مرغ جزو این دسته مواد هستند. بسیار منطقی است، هزینه های گزافی که در طی چند سال برای تهیه مواد مخدر صرف می شد حالا برای خوردن مواد غذایی مفید و سالم کردن بدن خرج بشوند. این هزینه می تواند در بهبود سلامتی افراد مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر بسیار حائز اهمیت باشد.

 

رژِیم غذایی مناسب برای ترک اعتیاد

مایعات فراوان مهم‌ترین عامل موثر در درمان اعتیاد

تا اینجا همه غذاهای مناسب برای ترک اعتیاد را شناختیم، اما این نکته را فراموش نکنیم که نوشیدن مایعات فراوان خصوصاً شیر تازه جزو مهم‌ترین مواد غذایی هستند که می توانند روند سم زدایی را تسریع کنند. نوشیدن شیر نه تنها باعث رساندن کلسیم و پروتئین به بدن این افراد می شود، بلکه به ترمیم بافت دهان، مجاری تنفسی و ریه ها نیز کمک می کند. نوشیدن آب هم می تواند به جذب مواد غذایی دیگر، افزایش میزان سم زدایی، جلوگیری از یبوست و تصفیه کبد و کلیه ها کمک کند.

کدام مواد غذایی برای ترک اعتیاد مناسب نیستند؟

برخی از خوراکی ها هستند که بهتر است در دوره ترک و حتی تا مدتی بعد از ترک اعتیاد هم مصرف نشوند. به عنوان مثال محرک‌ها و مواد قندی جزو همین دسته به حساب می آیند. برخی از مهم‌ترین مواد غذایی که باید در طول دوره ترک اعتیاد به حداقل میزان مصرف برسند شامل موارد زیر می شوند.

 • نوشیدنی‌های گازدار
 • نوشیدنی‌های انرژی زا
 • نوشیدنی‌های الکلی
 • نوشابه‌های رژیمی
 • قهوه
 • آبنبات، شیرینی‌جات و قند و شکر
 • فست فود و غذاهای بسیار چرب

 

بهترین نوشیدنی های مناسب برای ترک اعتیاد

در مجموع اهمیت دادن به رژیم غذایی و استفاده از غذاهای خوب برای افرادی که قصد ترک اعتیاد دارند، حائز اهمیت است. اگر همه ما از تأثیرات مواد غذایی بر روی فرآیندهای روحی و جسمی آگاه شویم، می توانیم به اهمیت انتخاب مواد غذایی مناسب برای ترک اعتیاد پی ببریم.

پرسنل باتجربه در مجموعه تخصصی ترک اعتیاد دکتر جوادی تلاش می کنند تا بتوانند بهترین شرایط را برای همیاری به عزیزان مبتلا به اعتیاد فراهم کنند. پس اگر هرگونه سوال یا نیاز به گرفتن مشاوره های تلفنی دارید می توانید با شماره مستقیم مرکز 41 22 22 22 – 021 تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

سعیده
8.02.1399

سلام من شوهرم ۳ساله ک شیره تریاک و تریاک مصرف میکنه الان خیلی کم کرده مصرفشو و میخواد ترک کنه البته یه مدت بود ک به قول خوش ترک کرد و۱۰روزو نخورد و نکشید ولی دوباره رفت سمتش خیلی بدن درد داره چه کارهایی من میتونم بکنم که دردشون کمتر شه چه غذاهایی بخورن تو این دوره ترک اعتیادش ؟خیلی ممنون

  کلینیک دکتر جوادی
  9.02.1399

  سلام وقت بخیر
  برای کنترل عوارض ناشی از قطع مصرف مواد مخدر مثل تریاک حتما باید با پزشک متخصص ترک اعتیاد مشورت کنید، پزشک با توجه به علائم ترک اعتیاد، نوع و مدت زمان مصرف هر فرد ممکن است برای کنترل درد و علائم داروهایی تجویز کند. برای راهنمایی های بیشتر می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید، مشاوران ما در کلینیک آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند.

بهزاد کردستانی
10.02.1399

با سلام و عرض خستە نباشی ، در مورد برادرم سوالاتی دارم !
برادر من چند سال قبل اعتیاد بە ترامادل داشت ، در مورد ترک آن با من مشورت کرد ، من هم زیر نظر پزشک مربوطە و با نسخە ایشان تعداد ٦۰۰ قرص B2 کە در مدت شش ماە و بە ندرت از روزی ۳ قرص تا ترک کامل از B2 استفادە کند ، حال بعد از سپری شدن سە سال برادرم هنوز هم روزیم یک قرص و نصف قرص مصرف میکنە و بسیار نا امید از اینکە بتونە این قرصهارو کنار بذارە، خواستم اگە شما پیشنهادی یا راە حلی در نظر داری ، راهنمایی کنی بسیاااااااار ممنون میشیم . حتا اگە بستری و سم زدایی فوق سریع هم باشە ، مهم نسیت فقط ترک کنە .

  کلینیک دکتر جوادی
  14.02.1399

  سلام
  ترک قرص ب2 مانند هر مخدر دیگری بصورت یکباره ممکن نیست و نیاز به مراحل و روش های درمانی متناسب با شرایط جسمی و روحی فرد دارد. همیشه بهترین روش ها، روش های ترکیبی هستند که می‌توانند نتیجه یک ترک بدون بازگشت را به همراه داشته باشند. جهت ترک اعتیاد به روش سم زدایی سریع با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

حسین شهبان
27.02.1399

سلام من شربت متادون استفاده میکنم الان دو روزه که ترک کردم درد دارم چکارکنم که درد نداشته باشم عرق سرد نکنم

  کلینیک دکتر جوادی
  28.02.1399

  برای کنترل علائم ترک متادون نیاز به ویزیت اولیه دارید. به روانپزشک ترک اعتیاد در این مرکز مراجعه کنید. جهت تعیین وقت ویزیت و مشاوره ترک اعتیاد متادون با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

فرهاد
14.03.1399

با عرض سلام به خدمت شما سروران گرامی
برادرم چند سالی است تریاک مصرف میکند واین نزدیک پنج ماه است که مصرف نمی کند یعنی تو این پنج ماه پنج گرم مصرف کرده است و هر شب یک چهارم قرص متادون بیست مصرف میکند خودش سکته قلبی کرده و زیر نظر کمیته امداد است البته بچه هاش میتونیم چه چبزی جا گزین متادون کنیم چون وقتی میخواد بخوابد استرس دارد نمیتواند بخوابد واز ترس کرونا هم نمیاد دکتر در راه خدا یک داروی بگید یک هفته الی ده روزه دیگه تا داروی دیگه مصرف نکند در راه به خاطر بچه هایش ولا سه دختر ویک پسر یک ساله داره به خاطر بچه هاتون کمکی کنید به امید خدا

  کلینیک دکتر جوادی
  21.03.1399

  سلام وقت بخیر
  توجه داشته باشید که به هیچ عنوان دارویی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنند، اگر خود بیمار امکان ویزیت حضوری ندارند می‌توانید خودتون با تعیین وقت قبلی از پزشک متخصص راهنمایی بگیرید. در این وب سایت ما امکان ارائه و پیشنهاد دارو را بدون نظر مستقیم پزشک نداریم. چرا که تجویز دارو نیازمند بررسی شرح حال کامل بیمار و سوابق پزشکی است. برای دریافت راهنمایی بیشتر می‌تواند با مشاوران ما در کلینیک دکتر جوادی تماس بگیرید.

مسافر
3.04.1399

سلام خسته نباشید، از این که وقت میزارید و راهنمایی های لازم را میکنید سپاسگزارم
یک سوال داشتم، چه نوشیدنی یا چه خوراکی سم زدایی متادون را سریعتر انجام میدهد؟

مثلاً من خودم مصرف تریاک داشتم و وقتی شیر، یا هندوانه، میخوردم بشدت خمار میشدم و انگار مصرف مواد را خنثی میکرد الان هشت روز هست که با متادون تدریجی ترک کردم و از امروز هم مصرف متادون را کاملا تدریجی قطع کردم، فقط هشت روز متادون مصرف کردم، الان سوالم این بود برای اینکه متادون سریعتر از بدنم دفع بشه چه نوشیدنی یا خوراکی مصرف کنم

  کلینیک دکتر جوادی
  6.05.1399

  سلام دوست عزیز
  در ابتدا شما باید اطلاع داشته باشید که درمان اعتیاد به معنای قطع هر گونه مصرف مواد مخدر است و جایگزین کردن آن با متادون نادرست است، چون عوارض و خطرات متادون به نسبت از تریاک بیشتر است.
  برای دریافت مشاوره در خصوص سوالتون می‌توانید با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.

ناصر ابراهیمی
14.04.1399

بسیار مفید

ebadbaei
23.04.1399

با سلام خدمت شما همیاران عزیز من بعد از ۵ ماه پاکی از موادمخدر هرویین وشیشه لغزش کردم علت لغزشم این بود که رفیق زمان گذشته که باهم مصرف میکردیم را دیدم که داره از ساقی مواد میخره آنجا من وسوسه شدم بعد که خونه رسیدم همان شخص زنگ زد و به من گفت بیا خانه ؛خوب منم چون لذت مواد اومده بود سراغم رفتم ولی آن روز مصرف نکردم پیش اش ولی بعد از سه روز مصرف کردم ؛الان هم درست یک ماه میشه که من هرروز دارم مصرف میکنم ؛ولی از امروز میخوام قطع مصرف کنم واقعا دیگه حالم خراب میکنه اشتهامو کور کرده قیافمو تابلو کرده رفتارم پرخاشگر شده ؛خوابم را گرفته روزی ۵۰ تومان فقط هزینه موادم میشه بعدشم حالت خراب میبنی که چه خسارتی به بدنت داری میزنی ؛جلسات na یکی از قوی ترین درمانی بود که به من و خیلی های دیگر کمک میکرد ولی متاسفانه از شیوع کرونا بسته شد؛خدایا هر چه زودتر جلسات را باز کن و به تمام بیمارها که گرفتار این اعتیاد خانمانسوز شدند کمکشان کن.مچکر از راهکار های خوبتون.

  کلینیک دکتر جوادی
  7.05.1399

  سلام دوست عزیز
  هیچ وقت برای شروع دیر نیست، ولی اگر مجدداً غیر اصولی ترک کنید، دوباره بعد از مدتی گریبان گیر اعتیاد می‌شوید. شما باید ابتدا از لحاظ روحی به این باور برسید که هیچ وقت دیگر سمت مواد مخدر نمیروید، حتی اگر بصورت رایگان در اختیارتون قرار بگیره. برای دریافت مشاوره و شرکت در جلسات گروه درمانی با شماره 41 22 22 22 – 021 تماس بگیرید.