۰۲۱-۷۹۴۴۱
کلینیک ترک دکتر جوادی

کوکائین بیس شده چیست؟

آخرین تاریخ آپدیت: 1402/11/15
امتیاز به نوشته:
5/5

یکی از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین موارد در بحث مواد مخدر و ترک اعتیاد، ترک کوکائین است. با توجه به تغییرات شدید و آسیب زایی که کوکائین به سرعت روی جسم و مغز ایجاد می‌کند، افزایش آگاهی می‌تواند افراد زیادی را از اسارت این بیماری نجات بدهد. کوکائین بیس شده نامی است که این روزها در جوامع زیادی به گوش می‌خورد. در این مقاله همراه ما باشید تا با انواع کوکائین، طریقه مصرف و عوارض آن بیشتر آشنا شویم.

مخدر کوکائین چیست؟

یک داروی محرک قوی اعتیادآور است که از برگ‌های گیاه کوکا به دست می‌آید. این گیاه بومی مناطق آمریکای جنوبی است و به همین دلیل مصرف آن به شدت در آمریکا رواج دارد. تقریبا از سال 1884 یعنی در زمان فعالیت فروید (محقق پزشکی معروف) از کوکائین در موارد پزشکی مانند بیهوشی یا بی‌حسی موضعی استفاده می‌کردند. عوارض مصرف ماده کوکائین تا حدی زیاد است که در بیشتر کشورهای جهان آن را به عنوان یک ماده اعتیادآور خطرناک می‌شناسند و مصرف آن را ممنوع اعلام کرده‌اند. کوکائین بیس شده و کوکائین تفاوتی دارد  که امروز در مرکز ترک اعتیاد دکتر جوادی قرار است بیشتر با آن آشنا شویم.

تفاوت کوکائین بیس شده با کوکائین

اگر منظور از مخدر کوکائین همان کوکائین کلراید باشد که به صورت پودر سفید کریستالی عرضه می‌شود. اما اگر همین کوکائین را طی فرایند شیمیایی به فرم پایه یا اصطلاحا بیس Base تبدیل کنند به آن کوکائین بیس شده می‌گویند. کوکائین بیس نیز به صورت کریستال یا پودر در بازار وجود دارد.

کوکائین به چه شکل هایی در جامعه یافت می‌شود؟

کوکائین به شکل پودر بلورین و کریستال‌های سفید است که شبیه به یک سنگ، یا تراشه به نظر می‌رسد. رنگ مخدر کوکائین در برخی مواقع بدون رنگ، سفید یا صورتی رنگ است و بر اساس وزن فروخته می‌شود. انواع اسم‌های رایج و غیر رسمی کوکائین در خیابان‌‌ها: کک، گرد، آرد، برف،پولک و… هستند که در میان افراد مبتلا به سوء مصرف کوکائین رواج دارد.

کوکائین به چه شکل هایی در جامعه یافت می‌شود؟

کوکائین بیس شده چه تفاوتی با کک دارد؟

کوکائین به انواع مختلف از جمله کرک کوکائین و کوکائین بیس شده رواج دارد. کرک کوکائین دارای خاصیت اعتیادآوری بالا و قدرت تحریک زیادی است که با استفاده از کوکائین پودر شده به دست می‌آید. کرک می‌تواند از طریق حل کردن کُک پودر شده در ترکیب آب و آمونیاک یا سدیم بی کربنات (جوش شیرین) به دست بیاید. در واقع کوکائین ناخالص را کرک کوکائین می‌گویند که هم در دسترس است و هم اثرات شدیدی روی فرد مصرف‌کننده ایجاد می‌کند.

مصرف کرک کوکائین مقادیر زیادی از مواد را وارد شش‌ها می‌کند و خطرات زیادی را برای سلامتی فرد به همراه دارد. از آنجایی که شدت اعتیادآوری ماده کوکائین بالا است، مصرف آن به هر نوع می‌تواند خطرناک باشد. بسیاری از افراد بعد از 2 الی 3 بار مصرف کوکائین حتی به صورت سیگار نیز به آن اعتیاد پیدا می‌کنند. به همین دلیل درمان ترک کوکائین یکی از سخت‌ترین انواع ترک اعتیاد است زیرا بیمار بعد از ترک اعتیاد هم تمایل به مصرف دارد.

کوکائین اسپیدبال چیست؟

یکی از کشنده‌ترین انواع کوکائین، اسپیدبال (speedball) نام دارد. خطرات و عوارض این نوع از مخدر کوکائین بسیار بیشتر از کوکائین طبیعی است. کک اسپیدبال ترکیبی از هروئین و کوکائین است. به همین دلیل می‌تواند در دسته تداخل مخدرها قرار گیرد. ترک کردن کوکائین اسپیدبال به مراتب از ترک هروئین و کوکائین دشوارتر خواهد بود.

کوکائین اسپیدبال چیست؟

عوارض مصرف کوکائین بیس شده کدامند؟

استعمال مخدر کوکائین عوارض مخرب و جبران‌ناپذیری دارد که می‌تواند شامل بی‌قراری بیش از حد و همچنین تغییر وضعیت روانی شود. به دلیل اینکه کوکائین بیس شده ماند سیگار استعمال می‌شوند به سرعت جذب ریه‌ها شده و ظرف 10 الی 15 ثانیه وارد جریان خون و مغز می‌شود. به دنبال احساس سرخوشی که پس از مصرف کوکائین بیس شده به وجود می‌آید، عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی در فرد نمایان می شوند که در ادامه برخی از آن ها را نام می بریم.

 • تعرق شدید
 • تپش قلب، نارسایی و حملات قلبی
 • سکته مغزی
 • آسم
 • مشکلات تنفسی
 • توهم زایی و حتی پارانویا
 • بی خوابی
 • از دست دادن اشتها
 • دید تیره
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • اضطراب بالا
 • از دست دادن کنترل رفتاری
 • تحریک پذیری و پرخاشگری شدید
 • مسدود شدن رگ های خونی
 • تحریک شدید میل جنسی
 • درد در ناحیه سینه

درمان خود را در کلینیک دکتر جوادی بهترین مرکز ترک کوکائین زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد شروع کنید.

درمان خود را در کلینیک دکتر جوادی، بهترین مرکز برای ترک کوکائین زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد، شروع کنید. این مرکز با توجه به تخصص و تجربه دکتر جوادی، به فرآیند ترک کوکائین با روش‌های مؤثر و تخصصی پرداخته و فرد را در این مسیر حمایت می‌کند. از این روش‌ها می‌توان به مشاوره فردی، استفاده از ترکیب درمانی، تحلیل و مدیریت علائم و عوارض و پیگیری مستمر اشاره کرد. 

شماره تماس: ۰۲۱۷۹۴۴۱

بهترین روش ترک کوکائین بدون بازگشت

اولین قدم برای ترک اعتیاد از هر ماده مخدری خواست شخصی بیمار است. بعد از آن باید با اجرای مراحل روان درمانی و مشاوره ترک اعتیاد به بیمار کمک شود تا از لحاظ ذهنی وابستگی خود را به مصرف ماده کوکائین کم کند. اما روش اصلی برای ترک اعتیاد کوکائین، سم زدایی تدریجی است. این مرحله باید در یک مرکز سم زدایی بدن و تحت نظر پزشک صورت گیرد.

هر چه زودتر اقدام به ترک اعتیاد کوکائین صورت گیرد بیمار با موفقیت بیشتری می‌تواند مرحله ترک اعتیاد را پشت سر بگذارد. متخصصین باتجربه در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی، جدیدترین روش های ترک اعتیاد را در اختیار شما و عزیزانتان قرار می‌دهند.

1402/11/15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =