اختلالات شخصیتی چیست و چه ارتباطی با اعتیاد دارد؟

اختلال شخصیت خودشیفتگی و راه های درمان اختلال شخصیت
تاریخ انتشار : 17.02.1399
کلینیک دکتر جوادی

خوشبختانه امروزه با آگاهی سطح دانش مردم در جوامع مختلف و استفاده از درمان های روانی نیز مانند درمان بیماری های جسمی مورد توجه قرار می‌گیرد. از طرفی سبک زندگی و عوامل تاثیر گذار دیگری مانند مصرف مواد اعتیادآور باعث شیوع بیماری های روانپزشکی شده است. یکی از جدی‌ترین شاخه های بیماری های اعصاب و روان، اختلالات شخصیتی است که می‌تواند همه ابعاد زندگی فرد بیمار را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله قرار است به بررسی رابطه بیماری روانی با بیماری اعتیاد صحبت کنیم. پس در ادامه همراه کلینیک دکتر جوادی باشید.

نشانه های اختلالات شخصیت مرزی

اختلال شخصیت

اختلال شخصیت، نوعی اختلالات روان شناختی است که فرد الگوهای مشخص و غیر منعطف را در نحوه تفکر، رفتار و احساساتش دریافت می کند. این روند باعث ناسازگاری های بیمار و بروز اختلال در زندگی روزمره و روابط اجتماعی می شود.

اختلالات شخصیتی گاها در سنین نوجوانی و بر اثر شرایط زندگی فرد اتفاق می افتد و گاهی هم بر اثر مصرف طولانی مدت انواع مواد مخدر و روانگردان ها. در هر صورت مساله مهم این است که اگر هر کدام از بیماری های اختلال شخصیتی به موقع درمان نشوند می توانند آسیب های جدی به زندگی فرد بیمار و اطرافیانش وارد کنند. کلینیک روانپزشکی ترک اعتیاد دکتر جوادی یکی از مراکز باتجربه در حوزه درمان بیماران اعصاب و روان و ترک اعتیاد است که می‌تواند به روزترین خدمات را در زمینه ها روانپزشکی و درمان اعتیاد را به شما ارائه دهد.

انواع اختلال شخصیت و رایج ترین نوع آن کدام است؟

بیماری اختلال شخصیتی انواع مختلفی دارد که هر کدام به دلایل متفاوتی بروز پیدا می‌کند. به طور کلی انواع اختلال های رفتاری و شخصیتی به 3 گروه اصلی تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی و معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

اختلالات شخصیتی چیست و نشانه های اختلالات شخصیتی در نوجوانان

اختلالات شخصیتی گروه A کدامند؟

معمولاً اختلال شخصیتی هایی که در این طبقه و کلاس قرار می‌گیرند عجیب و غیرعادی هستند و از نگاه افراد عام، غیر معمول به شمار می روند. اختلال‌های زیر رایج ترین موارد گروه A هستند.

 • اختلال شخصیت پارانویید
 • اختلال شخصیت اسکیزوئید
 • اختلال شخصیت اسکیزوتایپی

ترس زیاد، شک های غیر طبیعی و هراس در مورد خیانت یا آزار قرار گرفتن موضوع مشترک در این گروه از اختلال های شخصیت است. استفاده از مخدرهایی که تاثیر مستقیم روی عملکرد مغز دارند مانند ماریجوانا، حشیش، گل، کوکائین و دیگر مواد محرک، می‌توانند در بروز توهمات و شک های غیر طبیعی اثر گذار باشند. به همین دلیل گاهی برای بیماران مبتلا به اعتیاد استفاده از روش های روان درمانی به اندازه سم زدایی در ترک اعتیاد اهمیت دارد.

اختلالات شخصیتی گروه B کدامند؟

افرادی که به یکی از اختلال های کلاس B مبتلا می‌شوند در زمینه شخصیت نمایشی، رفتارهای عاطفی و احساسات دمدمی دچار خلل رفتاری می‌شوند. موارد زیر مهم ترین اختلالات گروه B هستند.

 • اختلال شخصیت ضد اجتماعی
 • اختلال شخصیت مرزی و دوقطبی
 • اختلال شخصیت هیستریونیک
 • اختلال شخصیتی خودشیفتگی

اختلال شخصیت دو قطبی

خودشیفتگی و اختلال دو قطبی یکی از رایج ترین موارد در اختلالات گروه B هستند. اختلال دو قطبی و شخصیت مرزی که عمدتاً روی رفتارهای ناپایدار عاطفی، خلقی و رفتاری تمرکز دارد رابطه مستقیمی با اعتیاد دارد. در واقع این نوع اختلال به گونه ای است که هم ممکن است بر اثر مصرف طولانی مدت مواد مخدر در فرد بروز پیدا کند و هم بر اثر اختلال دوقطبی و حالات ناپایدار روحی فرد بیمار گرایش شدیدی به مواد مخدر پیدا می‌کند.

اختلالات شخصیتی گروه C کدامند؟

گروه C که به گروه ترس و اضطراب شهرت دارد، اختلال های رفتاری دارند که پایه و اساس آن را اضطراب شکل می‌دهد. نمونه هایی از اختلال گروه C عبارتند از:

 • اختلال شخصیت دوری گزین یا اجتنابی
 • اختلال شخصیت وابسته
 • اختلالات شخصیت وسواسی

رایج ترین روش های درمان اختلالات شخصیتی

به طور کلی با توجه به نوع اختلال شخصیتی بیماران از روش های مختلفی برای درمان آنها استفاده می‌شود که روش درمانی آر تی ام اس یکی از آن هاست. rtms درمانی روشی برای درمان افسردگی از طریق تحریک مغناطیسی مغز است که در کلینیک اعصاب و روان دکتر جوادی با توجه به شرایط بیمار در کنار دیگر روش های نوین و تخصصی، توسط پزشک متخصص از آن استفاده می‌شود.

درمان از طریق آر تی ام اس rTMS بدون بیهوشی و نسبتا بدون درد است که با توجه به وضعیت بیمار برای درمان برخی شاخه های اختلال شخصیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع اختلال شخصیتی

عمده ترین عوامل تاثیر گذار در بروز اختلالات شخصیتی چیست؟

اختلالات شخصیتی هم علل ژنتیکی و هم علل محیطی دارند. گاهی تفاوت های ژنتیکی فردی در الگوهای رفتاری و دلبستگی در اوایل زندگی نقش دارد، گاهی هم عوامل محیطی مانند نوع تربیت، وضعیت زندگی یا مصرف مخدرهایی که تاثیر مستقیم روی عملکرد مغز می‌گذارند.

بروز اختلال شخصیت بر اثر مصرف مخدرهای روانگردان یکی از علل رایج است که برخی متخصصین حدس می‌زنند ریشه همین امر می‌تواند چیزهای دیگری در زندگی بیمار باشد. گروهی دیگر از افراد به دلیل آسیب ها یا سوء استفاده هایی که در دوران زندگی قرار گرفته‌اند دچار برخی از شاخه های اختلال شخصیتی می‌شوند که با درمان به موقع می‌توان نوید بهبود را به بیماران داد.

پیامدها و عوارض اختلالات شخصیتی چیست؟

اختلال شخصیتی از هر نوعی که باشد اگر به موقع درمان شود فرد را به زندگی طبیعی خود باز می‌گرداند. اما اگر اقدامی برای درمان آن صورت نگیرد به مرور زمان شدت می‌گیرد. از جمله مهم‌ترین پیامدهای اختلال شخصیتی افسردگی و مصرف مواد مخدر است. به همین دلیل این اختلالات روانی رابطه مستقیمی با اعتیاد دارند که باید به موقع بررسی و درمان شوند. از جمله دیگر عوارض ناشی از اختلالات شخصیتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اختلال در حفظ شغل
 • اختلال در برقراری ارتباط با دیگران و روابط اجتماعی
 • اضطراب و افسردگی
 • از دست دادن انگیزه برای زندگی و درمان
 • خودکشی

اختلال شخصیت وسواسی یا وسواس فکری چیست

رابطه بیماری روانی و اعتیاد

با توجه به شرایط، مدت زمان و میزان مصرف افراد، هر نوع ماده مخدری می‌تواند عوارض جبران ناپذیر خاص خود را داشته باشد. برخی مواد مخدر مانند حشیش، گل و… به دلیل تاثیرات مستقیم روی ذهن رابطه نزدیکی با انواع اختلالات شخصیتی دارند.

به همین دلیل روانپزشکان کلینیک دکتر جوادی توصیه می‌کنند در صورت بروز نشانه های اعتیاد یا اختلال های شخصیتی سریعا اقدامات لازم برای درمان صورت گیرد. در غیر این صورت هر کدام از این موارد در گذر زمان می‌تواند مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد. شما می‌توانید برای ترک حشیش یا هر ماده مخدر دیگری که مصرف آن آسیب های شدید مغزی به همراه دارد، به متخصصین کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی این مرکز مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره های لازم می‌توانید با شماره تلفن 22222241-021 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید