عوارض قرص کلونازپام که باید از آن اطلاع داشته باشید

اعتیاد به قرص کلونازپام
تاریخ انتشار : 24.03.1399
کلینیک دکتر جوادی

قرص کلونازپام از جمله داروهای اعتیاد‌آوری است که خاصیت آرام‌بخشی دارد و عوارض استفاده مکرر از آن با افسردگی، افزایش وزن و میل به خودکشی همراه است. استرس و تشویش از جمله موارد بسیار مهمی است که گاهی زندگی عادی و حتی سلامت افراد را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

در این میان استفاده از قرص‌های آرام‌بخش و خواب‌آور به عنوان اولین راهکار، ذهن گروه عمده‌ای از افراد را به خود درگیر می‌کند و افراد بی‌خبر از اینکه بسیاری از این داروها اعتیاد‌آور است و عوارض جانبی فراوان دارد به استفاده مکرر از آن عادت می‌کنند.

اگر شما هم دوست دارید در مورد عوارض کلونازپام اطلاعات کافی به دست بیاورید، در این مقاله از کلینیک دکتر جوادی همراه ما باشید.

اعتیاد به مصرف، از مهم‌ترین عوارض کلونازپام

قرص کلونازپام یک داروی ضد اضطراب و حملات پنیک و آرام‌بخش است که خاصیت خواب آوری دارد. این دارو به علت ایجاد وابستگی در افراد می‌تواند خطرات متعددی را برای سلامتی به وجود آورد. مصرف این دارو بدون تجویز پزشک می‌تواند وابستگی ایجاد کند و از آنجایی که افراد با عوارض سوءمصرف این قرص آشنایی ندارند، تمایلی به ترک کلونازپام نیز پیدا نمی‌کنند و بدنشان بعد از مدتی به مصرف این دارو وابستگی شدید پیدا می‌کند. بنابراین استفاده خودسرانه و بدون مشورت با پزشک اصلا توصیه نمی‌شود.

عوارض جانبی قرص کلونازپام

خواب آلودگی، از شایع‌ترین عوارض جانبی قرص کلونازپام است که معمولاً گزارش می‌شود. از عوارض جانبی دیگر این دارو، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ، آتاکسی ، افسردگی و سرگیجه را می‌توان نام برد.

عوارض کلونازپام در درازمدت

از عوارض کلونازپام در درازمدت می‌توان به اشکال خفیف اختلال حافظه، افسردگی و کاهش سیستم ایمنی بدن نام برد. همچنین استفاده طولانی‌مدت از قرص کلونازپام می‌تواند منجر به افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر شود.

عوارض کولونازپام

قرص کلونازپام و چاقی

آیا قرص کلونازپام باعث چاقی می‌شود؟ بله، افزایش وزن یکی از مهمترین عوارض مصرف داروهای اعتیادآوری از جمله کلونازپام است. معمولاً افرادی که داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند از این عارضه رنج می‌برند.

اگر مصرف کلونازپام باعث چاقی در شما شد، می‌توانید با پزشک خود این مشکل را درمیان بگذارید. پزشک با جایگزین کردن داروی دیگر از افزایش وزن در شما جلوگیری خواهد کرد. نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که واکنش‌های مربوط به داروهای ضدافسردگی متفاوت است و عارضه برخی افراد ممکن است بیشتر از بقیه افراد باشد.

قرص کلونازپام و چاقی

عوارض کلونازپام در بارداری که باید جدی گرفته شود

مصرف کلونازپام در دوران بارداری هم عوارض مخصوص به خودش را دارد، اما اگر نیاز به این دارو با تجویز پزشک ضروری باشد استفاده از آن مانعی ندارد، به دلیل اینکه ممکن است تشنج‌های درمان نشده برای مادر و کودک در دوره بارداری خطراتی را به وجود آورد. عوارض قرص کلونازپام در بارداری قطعاً گریبان‌گیر جنین خواهد شد و به او آسیب می‌زند.

به غیر از کلونازپام، سایر داروهای اعتیاد آور مانند داروی متادون نیز برای مادر و جنین بسیار خطرناک است و عوارض متادون بدون دستور پزشک آسیب‌های جدی را برای خانم‌های باردار همراه دارد.

عوارض قرص کلونازپام در بارداری

اثرات منفی کلونازپام در شیردهی را بشناسید

مهم‌ترین اثر منفی که قرص خواب کلونازپام در دوران شیردهی دارد، انتقال کلونازپام به شیر مادر است که اثرات خطرناکی برای سلامت کودکان را به همراه دارد. در اثر استفاده از این دارو کودک نیز ممکن است به آن اعتیاد پیدا ‌کند. به همین منظور اگر شما مادری هستید که سلامت فرزندتان در گرو ترک داروی کلونازپام است، پیشنهاد می‌کنیم تا هر چه سریعتر نسبت به بستری ترک اعتیاد و یا درمان سرپایی برای ترک کلونازپام اقدام کنید.

اکثر داروهای مصرفی کم و بیش در شیر مادر ترشح می‌شوند، ولی این موضوع به این معنا نیست که در زمان مصرف دارو شیردهی به کودک قطع شود. چرا که مزیت‌های شیر مادر برای کودک آنقدر زیاد است که توصیه می‌شود فقط در زمان مصرف این داروی خاص، شیردهی را قطع کرد و یا با مشورت پزشک در زمان‌های معینی به کودک شیر دهند.

در مورد کودکان نیز تاثیرات جسمی، روحی و رفتاری دارو نامشخص است و شاید تا سال‌ها بعد از مصرف این دارو مشاهده نشود.

مصرف بیش از حد کلونازپام

مصرف بیش از حد کلونازپام و میل به خودکشی

برخی گزارش‌ها نشان داده است که مصرف بیش از حد کلونازپام ممکن است باعث افزایش افکار و میل به خودکشی در مصرف‌کننده شود. این تغییر حالات معمولا در هفته اول مصرف قرص کلونازپام دیده می‌شود. در صورت افزایش افسردگی، بروز افکار و میل به خودکشی در خود، حتما در اولین فرصت با پزشک خود این علائم را در میان بگذارید.

لازم به ذکر است گاهی پزشک با علم بر اینکه مزیت‌های کلونازپام بیشتر از خطرات و عوارض آن است، این دارو را ممکن است تجویز کند ولی خیلی از افراد بدون هیچ عارضه جانبی این دارو را مصرف می‌کنند.

دوز کشنده کلونازپام

قرص کلونازپام معمولا برای درمان های کوتاه مدت تجویز می‌شود، اما با این حال افرادی هستند به دلایل مختلف از مقدار تجویز شده بسیار بیشتر مصرف کنند. در صورت افزایش دوز مصرفی کلونازپام احتمال اوردوز و روبه‌رو شدن با عوارض خطرناک آن بسیار افزایش می‌یابد.

به ندرت پیش می‌آید که فردی با مصرف دوز بالای کلونازپام و دیگر بنزودیازپین‌ها جان خود را از دست بدهد. با این حال سوءمصرف کلونازپام با دیگر داروها و یا الکل، خطرات و عوارض آن را چندین برابر افزایش می‌دهد و می‌تواند منجر به مرگ شود.

اگر خود و یا فردی را می‌شناسید که مقدار زیادی کلونازپام مصرف کرده و دچار مشکل تنفسی شده است، هرچه سریعتر با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

از بین رفتن حافظه، عارضه‌ای جبران نشدنی در اثر مصرف کلونازپام

طبق تحقیقاتی که محققان انجام دادند به این نتیجه رسیدند که خانواده بنزودیازپین‌ها رابطه مستقیمی با فراموشی ذهن دارند. از دست دادن حافظه می‌تواند به دلیل داشتن تأثیرات مسکنی که در کلونازپام وجود دارد دامن گیر افراد شود. در واقع بنزودیازپین‌ها فعالیت برخی نقاط کلیدی مغز را مختل می‌کنند. لازم به ذکر است که از خانواده این دسته از داروهای آرام بخش برای بیهوشی بیماران در جراحی‌ها نیز استفاده می‌کنند.

از بین رفتن حافظه معمولا پس از قطع مصرف کلونازپام در یک دوره کوتاه مدت از بین می‌رود. اما مصرف طولانی مدت، بیش از حد و بدون تجویز پزشک می‌تواند باعث آسیب‌های مغزی غیرقابل بازگشت شود. جلوگیری از آسیب‌های مغزی و روانی ناشی از سوءمصرف کلونازپام و اقدام به ترک آن زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد امری ضروری است.

آلزایمر اصلی ترین عارضه قرص کلونازپام

آیا می‌توان قرص کلونازپام را بدون اطلاع پزشک قطع کرد؟

همانطور که می‌دانید کلونازپام از دسته بنزودیازپین‌ها و از جمله داروهای ضد اضطراب و خواب آور است. توجه داشته باشید که دوز و میزان مصرف این دارو باید تحت نظر پزشک و روانشناس باشد و مصرف خودسرانه آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

این دارو باید تحت نظر پزشک یا روانشناسی ترک اعتیاد با دوز‌های کم مصرف شود. ترک این دارو به صورت مرحله‌ای و از دوز زیاد به کم صورت می‌گیرد، البته در این پروسه حتماً نظر پزشک خود را برای قطع کامل این دارو مدنظر داشته باشید. چراکه روان پزشکان ترک اعتیاد معتقدند که قطع ناگهانی کلونازپام بدون نظر پزشک می‌تواند موجب بروز خطراتی برای سلامتی شود.

عوارض قطع ناگهانی قرص کلونازپام

قطع ناگهانی داروی کلونازپام، باعث بروز علائم ترک می‌شود. بخصوص اگر به طور منظم، طولانی مدت یا در دوز زیاد مصرف شده باشد. در صورت ترک یکباره کلونازپام، دچار علائم ترک این دارو خواهید شد. تغییرات خلق و خو، تشنج، مشکلات روحی، لرز و گرفتگی عضلات از جمله عوارض قطع ناگهانی قرص کلونازپام می‌باشد.

برای جلوگیری از بروز این علائم بعد از ترک، با پزشک متخصص مشورت کنید تا به تدریج و به صورت اصولی دوز مصرف را کاهش دهید و سپس قطع نمایید.

مضرات قرص کلونازپام

تداخل دارویی کلونازپام

مصرف هم‌زمان داروهای دیگر با کلونازپام می‌تواند در بدن اختلال ایجاد ‌کند. مصرف همزمان کلونازپام (بنزودیازپین ها) و مواد افیونی ممکن است منجر به آرام‌بخشی عمیق، مشکلات تنفسی، اغما و حتی مرگ شود.

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان خودسرانه از داروهای دیگر به طور همزمان استفاده نکنید. بسیار مهم است که اگر از داروهای دیگر و حتی ویتامین‌ها و گیاهان دارویی استفاده می‌کنید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

تداخل دارویی کلونازپام با کلردیازپوکساید

استفاده همزمان از کلردیازپوکساید و کلونازپام ممکن است عوارض جانبی مانند حالت خواب‌آلودگی، سرگیجه، پریشانی و مشکل در تمرکز را افزایش دهد.
در برخی افراد نیز ممکن است علائمی مانند عدم تمرکز، اختلال در تصمیم‌گیری و هماهنگی حرکتی بدن بروز یابد.

در صورت مصرف حتما از فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند مانند رانندگی یا کار با ماشین‌آلات خطرناک خودداری کنید.

تداخل دارویی کلونازپام و اکسی‌کدون

استفاده از داروهای ضد‌درد مخدر و یا ضد‌سرفه همراه با داروهای دیگری که باعث کاهش عملکرد سیستم عصبی مرکزی می‌شوند، می‌تواند منجر به عوارض جانبی جدی از جمله اختلالات تنفسی، کما و یا حتی مرگ شود.

تداخل دارویی کلونازپام و بوپرنورفین (قرص ب۲)

مصرف بوپرنورفین نیز به همراه دیگر داروهایی که عملکرد یکسانی مانند کلونازپام دارند می‌تواند منجر به عوارض خطرناکی شود. در صورت نیاز به مصرف حتما با پزشک متخصص برای تجویز جایگزین مناسب صحبت کنید.

مصرف همزمان کلونازپام و بوپرنورفین، خطر اوردوز ب۲ را افزایش می‌دهد و همچنین می‌تواند منجر به اختلال شدید تنفسی، کما و حتی مرگ شود.

برخی مطالعات بالینی نشان داده است که کلونازپام می‌تواند حداکثر میزان اختلال تنفسی ناشی از مصرف بوپرنورفین را تا حد زیادی مانند مواد افیونی بالا ببرد.

تداخل دارویی کلونازپام و ترامادول

مصرف همزمان کلونازپام و ترامادول به شدت منع شده، چرا که می‌تواند منجر به افت شدید فشار خون، اختلالات تنفسی، کما و مرگ شود.

تداخل دارویی کلونازپام و زولپیدم

مصرف همزمان کلونازپام و زولپیدم می‌تواند باعث افزایش عوارض جانبی مانند سرگیجه، خواب آلودگی شدید و مشکل در تمرکز شود. در برخی افراد به ویژه افراد مسن اختلال در تفکر، تصمیم‌گیری و هماهنگی حرکتی نیز بروز می‌یابد.

درمان وابستگی به قرص کلونازپام

در این مقاله با مضرات و عوارض داروی کلونازپام آشنا شدیم، به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم اگر هنوز به استفاده و مصرف مکرر این دارو عادت دارید نسبت به ترک و قطع این دارو با مشاوره پزشک اقدامات لازم را انجام دهید. چرا‌که قطع ناگهانی این دارو اگر به طور خودسر و بدون مشورت با پزشک باشد مشکلات بیشتری را به وجود خواهد آورد.

لطفا تجربیاتتان را درباره عوارض کلونازپام با ما به اشتراک بگذارید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی‌های بیشتر برای ترک انواع مخدرها و محرک‌ها با شماره تلفن 41 22 22 22 – 021 تماس حاصل فرمایید. کارشناسان و مشاوران کلینیک دکتر جوادی آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می‌باشند.

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید