عوارض جانبی قرص کلونازپام که باید از آن اطلاع داشته باشید

اعتیاد به قرص کلونازپام
تاریخ انتشار : 24.03.1399
کلینیک دکتر جوادی

استرس و تشویش از جمله موارد بسیار مهمی است که گاهی زندگی عادی و حتی سلامت افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در این میان استفاده از قرص های آرام بخش و خواب آور به عنوان اولین راهکار، ذهن گروه عمده ای از افراد را به خود درگیر می کند و افراد بی خبر از اینکه بسیاری از این داروها اعتیاد آور است و عوارض جانبی فراوان دارد به استفاده مکرر از آن عادت می کنند. قرص کلونازپام از جمله داروهای اعتیاد آوری است که خاصیت آرام بخشی دارد و عوارض استفاده مکرر آن با افسردگی، افزایش وزن و میل به خودکشی همراه است. اگر شما هم دوست دارید در مورد عوارض مصرف این داروی آرام بخش اطلاعات کافی به دست بیاورید، در این مقاله از کلینیک دکتر جوادی همراه ما باشید.

اعتیاد به مصرف، از مهم‌ترین عوارض جانبی قرص خواب آور کلونازپام

قرص کلونازپام یک داروی ضد اضطراب و حملات پنیک و آرامبخش  است که خاصیت خواب آوری دارد. این دارو به علت ایجاد وابستگی در افراد می‌تواند خطرات متعددی را برای سلامتی به وجود آورد. مصرف این دارو بدون تجویز پزشک می‌تواند وابستگی ایجاد کند و از آنجایی که افراد با عوارض سوءمصرف این قرص آشنایی ندارند، تمایلی به ترک کلونازپام نیز پیدا نمی‌کنند و بدنشان بعد از مدتی به مصرف این دارو وابستگی شدید پیدا می‌کند. بنابراین استفاده خودسرانه و بدون مشورت با پزشک اصلا توصیه نمی‌شود.

عوارض جدی قرص کونازپام

1- کلونازپام و چاقی ،مهم ترین عوارض مصرف کلونازپام

افزایش وزن یکی از عوارض مصرف داروهای اعتیادآوری از جمله کلونوزپام است. و خیلی از افرادی که داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند از این عارضه رنج می‌برند.

اگر با چنین مواردی برخورد کردید می‌توانید با پزشک خود این مشکل را درمیان بگذارید که با جایگزین کردن داروی دیگر از افزایش وزنتان جلوگیری کنند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که واکنش‌های مربوط به داروهای ضدافسردگی متفاوت است و عارضه برخی افراد ممکن است بیشتر از بقیه افراد باشد.

قرص کلونازپام و چاقی

  2-اثرات منفی کلونازپام در شیردهی را بشناسید

مهم‌ترین اثر منفی که کلونازپام در دوران شیردهی دارد، انتقال کلونازپام به شیر مادر است که اثرات خطرناکی برای سلامت کودکان را به همراه دارد. در اثر استفاده از این دارو کودک نیز ممکن است به آن اعتیاد پیدا می‌کند. به همین منظور اگر شما مادری هستید که سلامت فرزندتان در گرو ترک این داروی تاثیر گذار است، پیشنهاد می‌کنیم تا هر چه سریعتر نسبت به بستری ترک اعتیاد و یا درمان به صورت سرپایی برای رهایی از وابستگی به کلونازپام اقدام کنید.

اکثر داروهای مصرفی کم و بیش در شیر مادر ترشح می‌شوند، ولی این موضوع به این معنا نیست که در زمان مصرف دارو شیردهی به کودک قطع شود. چرا که مزیت های شیر مادر برای کودک آنقدر زیاد است که توصیه می‌شود فقط در زمان مصرف این داروی خاص، شیردهی را قطع کرد و یا با مشورت با پزشک در زمان های معینی به کودک شیر دهند.

عوارض کلونوزپام در بارداری که باید جدی گرفته شود

مصرف کلونوزپام در دوران بارداری هم عوارض مخصوص به خودش را دارد اما اگر نیاز به این دارو با مجوز پزشک ضروری باشد استفاده از آن مانعی ندارد، به دلیل اینکه ممکن است تشنج های درمان نشده برای  مادر و کودک در دوره بارداری خطراتی را به وجود آورد، در این دوره ممکن است کلونوزپام به نوزاد متولد نشده آسیب بزند.به غیر از کلونازپام، سایر داروهای اعتیاد آور مانند داروی متادون نیز برای مادر و جنین بسیار خطرناک است و عوارض متادون بدون دستور پزشک آسیب‌های جدی را برای خانم‌های باردار همراه دارد.

عوارض قرص کلونازپام در دوره ی بارداری

در مورد کودکان باید گفت که تاثیرات جسمی، روحی و رفتاری دارو نامشخص است و شاید تا سال‌ها بعد از مصرف این دارو مشاهده نشوند.

3-  مصرف بیش از حد کلونازپام و میل به خودکشی

برخی گزارش‌ها نشان داده است که مصرف کلونازپام ممکن است باعث افزایش افکار و میل به خودکشی در مصرف کننده شود. این تغییر حالات معمولا در هفته اول مصرف قرص کلونازپام دیده می‌شود. در صورت افزایش افسردگی، بروز افکار و میل به خودکشی در خود حتما در اولین فرصت با پزشک خود این علائم را در میان بگذارید.

لازم به ذکر است که پزشک با توجه و علم بر اینکه مزیت های کلونازپام بیشتر از خطرات و عوارض آن است، این دارو را تجویز کرده است و خیلی از افراد بدون هیچ عارضه جانبی این دارو را مصرف می‌کنند.

میل به خودکشی خطرناک ترین عوارض کلونازپام

4- از بین رفتن حافظه، عارضه‌ای جبران نشدنی در اثر مصرف کلونوزپام

طبق تحقیقاتی که محققان انجام دادند به این نتیجه رسیدند که خانواده بنزودیازپین‌ها رابطه مستقیمی با فراموشی ذهن دارند. از دست دادن حافظه می‌تواند به دلیل داشتن تاثیرات مسکنی که در کلونازپام وجود دارد دامن گیر افراد شود. در واقع بنزودیازپین‌ها فعالیت برخی نقاط کلیدی مغز را مختل می‌کنند. لازم به ذکر است که از خانواده این دسته از داروهای آرام بخش برای بیهوشی بیماران در جراحی‌ها نیز استفاده می کنند.

از بین رفتن حافظه معمولا پس از قطع مصرف کلونازپام در یک دوره کوتاه مدت از بین می‌رود. اما مصرف طولانی مدت، بیش از حد و بدون تجویز پزشک می‌تواند باعث آسیب‌های مغزی غیرقابل بازگشت شود. جلوگیری از آسیب های مغزی و روانی ناشی از سوءمصرف کلونازپام و اقدام به ترک آن زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد امری ضروری است.

آلزایمر اصلی ترین عارضه قرص کلونازپام

آیا  می‌توان قرص کلونازپام را بدون اطلاع از پزشک قطع کرد؟

همانطور که می‌دانید کلونازپام از دسته بنزودیازپین‌ها و از جمله داروهای ضد اضطراب و خواب آور است. توجه داشته باشید که دوز و میزان مصرف این دارو باید تحت نظر پزشک و روانشناس باشد و مصرف خودسرانه آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

این دارو باید تحت نظر پزشک یا روانشناسی ترک اعتیاد با دوز های کم مصرف شود. ترک این دارو به صورت مرحله ای و از دوز زیاد به کم صورت می‌گیرد البته در این پروسه حتما نظر پزشک خود را برای قطع کامل این دارو مدنظر داشته باشید. چراکه روان پزشکان ترک اعیاد معتقدند که قطع ناگهانی کلونازپام بدون در نظر گرفتن نظرات پزشک می‌تواند موجب بروزی خطراتی برای سلامتی شود.

خطرات قرص کلونازپام بدون تجویز پزشک

استفاده از کلونازپام یک درد و قطع کردنش کلی دردسر!

در این مقاله با مضرات و عوارض داروی کلونوزپام آشنا شدیم به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم اگر هنوز به استفاده و مصرف مکرر این دارو عادت دارید نسبت به ترک و قطع این دارو با مشاوره پزشک اقدامات لازم را انجام دهید. چراکه قطع ناگهانی این دارو اگر به طور خودسر و بدون مشورت با پزشک باشد مشکلات بیشتری را به وجود خواهد آورد. لطفا تجربیاتتان را درباره عوارض کلونازپام را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی های بیشتر برای ترک انواع مخدرها و محرک‌ها با شماره تلفن 41 22 22 22 – 021 تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان و مشاوران کلینیک دکتر جوادی پاسخگوی سوالات شما در زمینه ترک و درمان بستری اعتیاد باشند.

 

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید