عوارض ویروس کرونا برای بیماران مبتلا به سوءمصرف مواد مخدر

مصرف مواد مخدر و ویروس کرونا
تاریخ انتشار : 10.01.1399
کلینیک دکتر جوادی

همانطور که مردم سراسر جهان در حال دست و پنجه نرم کردن با بیماری کووید ـ 19 (بیماری کرونا ویروس 2019) هستند، جامعه پژوهشگران باید این احتمال را در نظر داشته باشند که ممکن است ویروس کرونا به افراد دچار اختلال‌های سوءمصرف مواد مخدر آسیب بیشتری بزند. با توجه به این که ویروس کرونا به ریه‌ها حمله می‌کند، این ویروس می‌تواند خطری بسیار جدی را برای افرادی ایجاد کند که دخانیات یا ماری جوانا مصرف می‌کنند یا از سیگار الکترونیک (ویپ) استفاده می‌کنند.

بیماران مبتلا به اختلال سوءمصرف مواد مخدر و متامفتامین (شیشه) نیز به دلیل آسیب‌هایی که مواد به سلامت ریه‌ها و دستگاه تنفسی‌شان زده است، در برابر ویروس کرونا 2019 آسیب‌پذیرتر هستند. به علاوه بیماران مبتلا به اختلال سوءمصرف مواد بیشتر از مردم عادی با مشکلاتی مانند بی‌خانمانی یا حبس روبه‌رو می‌شوند و چنین شرایط نامساعدی چالش‌های خاصی را در ارتباط با سرایت ویروس کرونا به وجود می‌آورد. در مطالعاتی که برای شناخت این ویروس جدید و خطرات آن برای سلامتی انجام می‌شود، باید تمام این احتمالات مدّ نظر قرار بگیرد.

عوارض ویروس کرونا

ویروس کرونا به دستگاه تنفسی حمله می‌کند و نرخ مرگ و میر آن بالاتر از آنفلوآنزای فصلی است. البته میزان دقیق مرگ و میر کرونا ویروس 2019 مشخص نیست، چون تعداد موارد تشخیص داده نشده و بدون علامت بر عدد واقعی تاثیر می‌گذارد؛ به علاوه برای تعیین آمار واقعی باید تحلیل‌های بیشتری انجام شود.

در هر حال به نظر می‌رسد که مرگ و بیماری‌های جدی ناشی از کووید ـ 19 تاکنون در میان افراد مسن و مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، سرطان و عارضه‌های تنفسی شایع‌تر بوده است. بنابراین منطقی است نگران افرادی باشیم که به دلیل اختلال در عملکرد ریه یا بیماری‌های ریوی ناشی از استعمال دخانیات مانند بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) بیشتر در معرض تجربه عوارض جدی کووید ـ 19 قرار دارند.

تاثیر بیماری های تنفسی بر عوارض کرونا

ابتلا به بیماری‌هایی مانند انسداد ریه، بیماری‌های قلبی عروقی و دیگر بیماری‌های تنفسی، احتمال افزایش عوارض بیماری‌های خانواده کرونا که به دستگاه تنفسی آسیب می‌زنند را به شدت افزایش می‌دهد. بنابر مطالعاتی که در نشریه انجمن پزشکی امریکا بر اساس داده‌های گردآوری شده از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری چین منتشر شده است، میزان مرگ و میر بیماری کووید ـ 19 برای افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی مزمن 6.3 درصد بود، که بسیار بالاتر از میزان مرگ و میر 2.3 درصدی است که به طور کلی تخمین زده شده است.

52.9 درصد از مردان چینی و 2.4 درصد از زنان چینی سیگاری هستند؛ تحلیل بیشتر داده‌های جدیدی که از بیماران چینی مبتلا به کووید ـ 19به دست آمده است، نشان خواهد داد که آیا می‌توان تفاوت در میزان مصرف دخانیات بین مردان و زنان را به نرخ بالاتر مرگ و میر در میان مردان نسبت داد یا خیر. داده‌های فعلی مقدماتی است و لازم است که پژوهش‌های بیشتری برای تعیین کردن نقش بیماری‌های زمینه‌ای و عامل‌های دیگر در ابتلا به کووید ـ 19 و دوره بالینی آن انجام شود.

اثرات مصرف مواد مخدر بر بیماری کرونا

افرادی که مقدار زیادی مواد مخدر را بنا به دستور پزشک یا خودسرانه مصرف می‌کنند یا دچار اختلال سوءمصرف مواد مخدر هستند، سلامت دستگاه تنفسی خود را بیشتر به خطر می‌اندازند. از آنجایی که مواد مخدر بر ساقه مغز اثر می‌گذارد و تنفس را کند می‌کند، مصرف مواد مخدر علاوه بر این که مصرف کننده را در معرض خطر اوردوز مرگبار قرار می‌دهد، میزان اکسیژن خون را نیز در حد خطرناکی کاهش می‌دهد.

کمبود اکسیژن آسیب شدیدی به مغز می‌زند؛ هرچند سلول‌های مغز می‌توانند کمبود اکسیژن را برای مدت کوتاهی تحمل کنند، اما اگر این شرایط مدت بیشتری ادامه داشته باشد، سلول‌های مغز آسیب خواهند دید. بیماری تنفسی مزمن خطر مرگ ناشی از اوردوز را در میان مصرف‌کنندگان مواد مخدر افزایش می‌دهد، کاهش ظرفیت ریه به دلیل ابتلا به کووید ـ 19 نیز اثر مشابهی دارد و زندگی این گروه آسیب‌پذیر را بیشتر به خطر می‌اندازد.

اثرات مصرف سیگار الکترونیک بر بیماری کرونا

استفاده از سیگار الکترونیک نیز مانند سیگار کشیدن به ریه‌ها آسیب میزند. هنوز مشخص نیست که آیا دستگاه ویپ منجر به ابتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه می‌شود یا خیر، اما شواهد جدید نشان می‌دهد که تماس با آئروسل‌های سیگار الکترونیک به سلول‌های ریه آسیب میزند و توانایی بدن را برای واکنش نشان دادن به عفونت کاهش می‌دهد. برای مثال نتایج یک مطالعه نشان داد که موش‌های آلوده به ویروس آنفلوآنزا در نتیجه تماس با آئروسل‌ها دچار التهاب و آسیب بافتی بیشتری شدند.

مصرف متامفتامین (شیشه) و کرونا

سابقه مصرف متامفتامین نیز مصرف‌کنندگان را در برابر ویروس کرونا ضعیف‌تر می‌کند. مصرف شیشه باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود؛ انقباض رگ یکی از عامل‌هایی است که به آسیب ریوی و پرفشاری ریوی در مصرف‌کنندگان شیشه دامن می‌زند. پزشکان باید هنگام درمان بیماری کووید ـ 19 آماده باشند تا عوارض جدی احتمالی مصرف متامفتامین را تحت نظر داشته باشند، میزان شیوع این عوارض رو به افزایش است.

آسیب‌پذیری بیماران اعتیاد در برابر ویروس کرونا

از جمله خطرات دیگری که معتادان را در برابر ویروس کرونا آسیب‌پذیرتر می‌سازد، می‌توان به کاهش دسترسی به خدمات بهداشتی ـ درمانی، بی‌خانمانی و افزایش احتمال زندانی شدن اشاره کرد. دسترسی محدود به خدمات بهداشتی ـ درمانی معتادان را بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف قرار می‌دهد؛ حال اگر بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها ظرفیتشان تکمیل شود، بیماران معتادی که پیش از این داغ ننگ به پیشانیشان خورده است و سیستم بهداشتی درمانی در شرایط عادی هم خدمات کافی به آنها ارائه نمی‌دهد، در این شرایط سخت با موانع بیشتری برای درمان کووید ـ 19 روبه‌رو خواهند شد.

بی‌خانمانی یا زندانی بودن معتادان را در محیط‌هایی قرار می‌دهد که دائماً در تماس نزدیک با افرادی هستند که آن‌ها هم بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دارند. خودقرنطینگی و دیگر اقدامات بهداشت عمومی نیز دسترسی به سرنگ رایگان، دارو و دیگر خدمات و حمایت‌های لازم را برای بیماران مبتلا به اختلال سوءمصرف مواد بیش از پیش دشوار می‌سازد.

میزان مرگ و میر ویروس کرونا و سابقه مصرف مواد مخدر

اطلاعاتمان درباره کووید ـ 19 در حال حاضر بسیار اندک است و درباره عوارض آن برای بیماران معتاد از این هم کمتر می‌دانیم. با این حال با توجه به تجربه‌های قبلی می‌توانیم حدس‌های قریب به یقینی بزنیم که ابتلا به بیماری‌های مختلف در اثر استعمال دخانیات یا استفاده از سیگار الکترونیک و مصرف مواد مخدر، متامفتامین، شاهدانه و مواد دیگر خطر ابتلا به کووید ـ 19 و روبه‌رو شدن با عوارض جدی‌تر را به دلایل روانی و اجتماعی/ محیطی مختلف افزایش می‌دهد. بنابراین جامعه پژوهشی باید به ارتباط بین شدت و میزان مرگ و میر کووید ـ 19 و سابقه مصرف مواد، استعمال دخانیات یا کشیدن سیگار الکترونیک و بیماری‌های ریوی ناشی از کشیدن سیگار یا سیگار الکترونیک توجه کنند. همچنین باید مراقب باشیم در شرایط سختی که سیستم بهداشتی ـ درمانی تحت فشار مضاعف قرار دارد، بیماران معتاد مورد تبعیض قرار نگیرند.

منبع: Drugabuse.gov

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید