مورفین چیست و ترک آن چند روز طول می کشد؟

آمپول مورفین چیست
تاریخ انتشار : 17.03.1399
کلینیک دکتر جوادی

مورفین نوعی مخدر است که از آن به عنوان مصارف دارویی با تجویز پزشک استفاده می شود. از آنجایی که خاصیت اعتیادآوری این داروی مخدر بسیار بالا است به همین دلیل داشتن اطلاعات کافی در مورد آن بسیار ضروری است. بسیاری از افراد سعی در ترک اعتیاد مواد افیونی خصوصا ترک اعتیاد تریاک به وسیله مورفین را دارند. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که مورفین چیست، چه عوارضی دارد و آیا روش صحیحی برای ترک اعتیاد است یا خیر. پس در ادامه همراه ما باشید.

مورفین دارو است یا مخدر؟

مرفین نوعی مخدر اپیوئیدی است که از تریاک بدست می‌آید و خواص ضد درد دارد. ماده مورفین روی دستگاه عصبی مرکزی اثر مستقیم می‌گذارد و باعث کاهش احساس درد می‌شود. به همین دلیل در پزشکی برای کاهش درد های شدید و جراحی های سنگین با توجه به تجویز پزشک استفاده می شود. اما نکته مهم میزان بسیار زیاد اعتیادآوری این ماده است.

عوارض ترک مورفین

مورفین از گیاه خشخاش به دست می آید و توسط برخی افراد به جای تریاک مصرف می شود. احتمالا شما هم در مورد تبلیغات ترک تریاک با مورفین زیاد شنیده اید. اما باید بدانید که یکی از اشتباه ترین شیوه های ترک اعتیاد جایگزین کردن داروهای اعتیاد آوری نظیر مورفین، قرص ب2 و متادون است. کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی به همه بیماران مبتلا به اعتیاد کمک می کند تا با جدیدترین روش ها و بدون استفاده از داروهای مخدر اقدام به ترک اعتیاد مورفین بدون بازگشت کنند.

رایج ترین موارد استفاده از مورفین چیست؟

از آنجایی که مورفین جزو داروهای قوی برای کاهش دردهای شدید است در لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است. اما مصرف آن جز در موارد زیر و تحت نظر پزشک متخصص صورت نمی گیرد.

 • درد های شدید ناشی از جراحت های سخت
 • دردهای بیماران قلبی
 • درد ناشی از بیماری خونی سلول‌های داسی شکل
 • درد ناشی از جراحی و پس از جراحی
 • سنگ کلیه
 • کمر درد شدید
 • دردهای شدید ریفلاکس معده
 • ضدسرفه در سرفه های شدید
 • داروی کمکی به همراه داروهای بی‌هوشی
 • ضداسهال در اسهال های مزمن (از جمله اسهال بیماران مبتلا به ایدز)
 • سرطان
 • دردهای مزمن و شدید
موارد استفاده و عوارض مورفین

در صورتی که استفاده از مورفین به صورت خودسرانه و حتی برای درمان اعتیاد باشد، می تواند باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد در فرد مصرف کننده شود. در این صورت فرد باید برای ترک مورفین اقدام کند. این در حالی است که بر خلاف تصور عموم ترک مورفین ساده نیست و مانند دیگر مخدر ها پروسه مخصوص به خودش را دارد.

عوارض مصرف مورفین کدامند؟

بسیاری از افراد برای مصارفی مانند ترک تریاک به صورت خودسرانه از مورفین استفاده می کنند. در صورتی که مصرف مورفین علاوه بر اعتیادآور بودن می تواند باعث بروز عوارض جبران ناپذیری بر روی مغز، سیستم قلب و فشار خون، دستگاه گوارش و سایر اندام های بدن بشود.

مورفین خطر ابتلا به سوء استفاده و اعتیاد را دارد که می‌ تواند منجر به اوردوز و مرگ شود. مصرف مرفین فشار خون را در عروق مغزی را بالا می برد و باعث افزایش فشار مایع مغزی می ‌شود. از دارو مورفین و مشتقات آن باید با احتیاط بیشتری برای بیماران قلبی و ریوی استفاده شود.

مصرف مرفین باعث اختلال در کار دستگاه گوارش می شود. در این شرایط ترشحات و حرکات معده کم شده و محتویات با تأخیر از معده خارج می‌شوند. ترشح لوزالمعده و صفرا به داخل روده باریک نیز کم می‌شود. ضمن آنکه سو هاضمه و یبوست را نیز به همراه دارد. تکرر ادرار از عوارض مصرف مورفین است که دفع نامناسب ادرار را به همراه دارد. از جمله دیگر عوارض سوء مصرف مورفین می توان به تاثیر آن روی هورمون های جنسی و در نتیجه ناباروری اشاره کرد.

قیمت آمپول مورفن سولفات

تاثیرات روانی مصرف مورفین چیست؟

علاوه بر عوارض جسمانی، مصرف مورفین می تواند آسیب های روانی مانند موارد زیر به همراه داشته باشد.

 • اختلال تصمیم گیری
 • اختلال در قدرت فکر کردن
 • عدم تمرکز
 • خیره شدن به نقاط
 • سستی و تنبلی
 • اختلال درک محیطی

روش های ترک اعتیاد مورفین

تفاوتی ندارد که از مورفین به عنوان داروی ضد درد استفاده شود یا دارویی برای ترک اعتیاد زیرا در هر صورت می‌تواند باعث ایجاد وابستگی می شود. خاصیت آرام بخشی، احساس سرخوشی و شادابی که بعد از مصرف مرفین به شخص دست می‌دهد احتمال اعتیاد را افزایش می‌دهد. پس این تصور که مورفین بهترین روش برای کاهش درد خماری تریاک است را کنار بگذارید.

برای ترک اعتیاد مورفین نیز مانند دیگر مخدرها باید از روش های اصولی و تحت نظر پزشک متخصص استفاده شود. مورفین جزو داروهایی است که دوره ترک آن علاوه بر ارزیابی و سم زدایی نیاز به مراقبت هایی نظیر روانشناسی ترک اعتیاد دارد.

عوارض مورفین چیست

کلینیک تخصصی ترک اعتیاد دکتر جوادی یکی از بروز ترین مجموعه هایی است که برای بیماران مشتاق به ترک از جدید ترین روش های ترکیبی در درمان اعتیاد استفاده می کند. متخصصین باتجربه در این مجموعه با توجه به شرایط هر بیمار و نوع مخدر مصرفی از بهترین روش های تدریجی ترک اعتیاد، سم زدایی، روانپزشکی و درمان های مغناطیسی استفاده می کنند. شما نیز می توانید در صورت نیاز به دریافت مشاوره های بیشتر با شماره تلفن 22222241-021 تماس حاصل فرمایید.

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید