مرکز ترک کمیکال

مرکز ترک کمیکال - https://drjavadiclinic.com/

اعتیاد بیماری است که هم ذهن و هم رفتار را تحت تأثیر قرار می‌دهد. محققان بسیاری از عوامل بیولوژیکی، روانشناختی و محیطی را شناسایی کرده‌اند که در ایجاد و پیشرفت اعتیاد نقش دارند. حضور یک فرد معتاد در خانواده یک تجربه فوق‌العاده استرس‌زا است که می‌تواند بر وضعیت اقتصادی، سلامت جسمی، روانشناختی، زندگی اجتماعی و روابط کل خانواده تأثیر بگذارد. این عوامل معمولاً بدان معناست که خانواده ها به خودی خود نیاز به کمک دارند تا بتوانند از پس مسئله‌ای به این مهمی برآیند. ماده مخدر کمیکال یکی از انواع مخدرها است که بین نوجوانان و جوانان بسیار پرطرفدار است و این چند سال اخیر بسیار رواج پیدا کرده است. متاسفانه بیشتر مصرف کنندگان این ماده مخدر بین ۱۸ تا ۲۵ سال هستند. در ادامه به عوارض این ماده مخدر و ترک کمیکال میپردازیم.

ماده مخدر کمیکال چیست؟

کمیکال نوعی روانگردان از خانواده AM می باشد که در واقع از مشتقات صنعتی گل یا حشیش است. این ماده پس از مصرف بر جسم و روان فرد مصرف‌کننده تأثیرات مخرب زیادی می‌گذارد. این نمونه صنعتی تاثیری بسیار شدیدتری نسبت به نمونه‌های طبیعی آن دارند که به تبع آن بسیار مضرتر هم هست و ترک کمیکال را بسیار مهم و سخت می کند.
یکی از از مهمترین تاثیرات این ماده روانگردان بر بدن از بین رفتن حافظه کوتاه مدت مصرف کننده است و از تأثیرات جسمی آن نیز می‌توان به بالا رفتن فشار خون اشاره کرد که می‌تواند موجب شود فرد حالتی مانند سکته مغزی و کما کوتاه‌مدتی را تجربه کند که حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و این مورد خطر مرگ را نیز به دنبال دارد.
شایعاتی در خصوص اینکه این ماده اعتیادآور نیست و بی‌ضرر است دهان به دهان میچرخد اما حقیقت این است که کمیکال بسیار اعتیادآور است و فرد تنها با یکبار مصرف کردن، به‌شدت به آن وابسته میشود و در همان یکبار میتواند اثرات جبران‌ناپذیری بر جای بگذارد.

ماده مخدر کمیکال چیست

عوارض مصرف کمیکال

همانطور که گفته شد کمیکال اثرات مخرب و زیان‌آوری بر جسم و روان میگذارد که در ادامه با برخی از این عوارض آشنا میشویم.

عوارض مواد مخدر کمیکال در کوتاه مدت:

 • افزایش شدید فشار خون
 • کما کوتاه مدت
 • سرگیجه
 • زیاد خندیدن
 • حالت تهوع
 • صحبت‌های نامفهوم و بی‌ربط
 • احساس سرخوشی
 • شل شدن ماهیچه‌ها
 • کند و آهسته سپری شدن زمان
 • توهم دیداری و شنیداری

عوارض مصرف کمیکال در طولانی مدت:

همانطور که گفته شد از بین رفتن حافظه کوتاه مدت از مهمترین عوارض مصرف کمیکال در طولانی مدت است، اما عوارض دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن میپردازیم.

 • علائم روان‌پریشی مانند اسکیزوفرنی
 • منزوی شدن
 • کاهش روابط اجتماعی و قطع کردن ارتباط با دنیای بیرون
 • از بین رفتن حس مسئولیت پذیری
 • اختلال قدرت عکس‌العمل

در ضمن باید به این نکته توجه داشت که در مواد مخدر صنعتی مثل کمیکال در صورت مصرف زیاد امکان اوردوز و مرگ نیز وجود دارد.

سم زدایی کمیکال

سم‌زدایی اولین قدم برای ترک کمیکال است. سم‌زدایی فرآیندی است که به بدن اجازه می‌دهد مخدرهای موجود در آن را خارج کند. این مواد یه گیرنده هایی که ماده مخدر کمیکال به آنها متصل میشد، وصل میشود و با قطع اتصال آنها از گیرنده‌ها باعث خروج آن از سیستم است. هدف از سم زدایی مدیریت ایمن علائم ترک در صورت قطع مصرف مواد مخدر توسط فرد معتاد است.
هرکسی تجربه متفاوتی با سم زدایی دارد. نوع دارو و مدت زمان استفاده از آن بر نحوه سم زدایی تأثیر می‌گذارد.

نحوه ترک کمیکال

نحوه ترک کمیکال

ترک ماده مخدر یک تجربه متفاوت برای هرکسی است. برخی این روند را آزادکننده و توانمند می‌دانند و احساس می‌کنند می‌توانند به هر چیزی برسند. برخی دیگر آن را دردناک، دشوار و ناامیدکننده می‌دانند.
علائم ترک کمیکال ممکن است روزها یا ماه ها طول بکشد. مدت زمان آن به عوامل مختلفی بستگی دارد مثل: ژنتیک، سابقه پزشکی، نحوه مصرف و میزان موادی که در هر بار مصرف شده.
هرچند که تاثیر مصرف کمیکال بیشتر بر ذهن و روان مصرف کننده است اما هنگام ترک کمیکال در ابتدا با نشانه های فیزیکی مثل دردهای عضلانی، اختلال خواب، سوءهاضمه، سردرد، حالت تهوع و استفراغ همراه است.حدود دوازده روز اول فرد با این نشانه ها دستو پنجه نرم میکند.
از آنجا که جنبه‌های فیزیولوژیکی ترک می‌تواند بسیار ناخوشایند یا حتی تهدید کننده زندگی باشد. به همین دلیل، بهتر است با پزشک در مورد بهترین راه و بهترین مکان برای ترک کمیکال صحبت کنید. شما می توانید با پزشکان و مشاوران کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی در ارتباط باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.
اما این مرحله از ترک بیشتر روان فرد تحت تاثیر است و فرد شرایط روحی بدی دارد. حالاتی مثل بدبینی و افکار و احساسات منفی از مسائلی است که فرد با آن درگیر است. این دوره با رژیم غذایی مناسب، ورزش مداوم و شرکت در جلسات روان درمانی می‌تواند به گذشتن فرد در حال ترک از این مرحله حساس کمک کند.
در مرحله بعد فرد که حالا از نظر جسمی کمیکال را ترک کرده نیاز دارد تا با کمک روان‌درمانگر از انزوا خرج شود، روابط اجتماعی خود را بهبود ببخشد.

پس از ترک کمیکال

پس از ترک همچنان ممکن است که احساس ولع و بازگشت مجدد به مصرف به سراغ فرد بیاید که این مورد از عوارض ترک کمیکال است. این احساس می‌تواند هفته‌ها، ماه‌ها یا سالها پس از ترک کمیکال به طور ناگهانی و غیر منتظره خزش کنند. اما جای نگرانی نیست زیرا می‌توان یادگرفت که بدون تسلیم شدن در مقابل با هوس‌ها کنار آمد. البته روان‌درمانگر و جلسات حمایتی را در عدم بازگشت پس از ترک کمیکال نقش بسزایی دارد.
پس از ترک کمیکال به این نکته باید توجه کرد که، همانطور که قبلا هم اشاره شد کمیکال یک ماده مخدر صنعتی با تاثیر بسیار شدید است. در صورت ترک، اگر مجدد به مصرف این ماده روی آورده شود، به علت افزایش حساسیت بدن، احتمال اوردوز و مرگ با این مخدر بالاتر از حالت معمول است.
اما مهم است که عود کردن بیماری را به عنوان یک شکست مشاهده نشود. اولین کاری که باید کرد وقتی فرد متوجه می‌شود عود کرده‌است، این است که بفهمد چرا این اتفاقی افتاده است. درک اینکه چرا عود کرده‌است اغلب یکی از مهمترین بخشهای واقعی غلبه بر اعتیاد است.
هنگامی که عوامل‌ محرک و ضعف خود را درک کرد، می‌تواند موارد را در جای خود قرار دهد تا احتمال عود مجدد کاهش یابد. سپس می‌تواند آنچه را که از اولین بار ترک یا کاهش آن آموخته است، برای موفقیت بیشتر در دفعات بعدی اعمال کند.
اگر چندبار امتحان کردید و شکست خوردید، نگران نباشید، برخی از انسان ها قبل از رسیدن به هدف، گاهی به تلاش های ناموفق زیادی نیاز دارند. اما باورداشتن به خودمان مهمترین اصل است.
باید اهداف آینده و آنچه در این دوره از زندگی برای شما قابل دستیابی است را دوباره ارزیابی کنید. این ممکن است یک تجربه جدید برای شما باشد، و می‌تواند آزاد کننده باشد. همچنین ممکن است خسته‌کننده و دشوار به نظر برسد.

درمان اعتیاد کمیکال در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی

درمان اعتیاد کمیکال در کلینیک دکتر جوادی توسط بهترین کادر روانپزشکی و روانشناس ترک اعتیاد، انجام می پذیرد، کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی به عنوان بهترین مرکز نگهداری ترک اعتیاد در تهران هست که کلیه امکانات رفاهی و هتلینگ اعم از اتاق‌های VIP و لوکس به صورت تفکیک شده، خدمات و سرویس‌های نگهداری بیمارستانی به صورت شبانه روزی ارائه میدهد

همچنین امکانات رفاهی برای همراهان بیمار، خدمات گروه درمانی، مشاوره‌های روزانه روانشناس اعتیاد به صورت خصوصی با بیمار و همراهان بیمار، خدمات اورژانس و آمبولانس در مواقع اضطراری، قرارداد همکاری با سایر بیمارستان‌ها در صورت بروز بیماری‌های جانبی خطرساز و … را به بیماران ارائه می‌دهد

  ویژگی های کلینیک تخصصی دکتر جوادی:

 • دارا بودن امکانات رفاهی و هتلینگ
 • بهترین کادر روانپزشکی و روانشناس ترک اعتیاد
 • روش های نوین درمانی
 • اتاق های مجزا با امکانات رفاهی ویژه
 • بهترین و مجهزترین مرکز با حضور شبانه‌روزی کادر درمانی
 • پیگیری پس از درمان

جديدترين روش مصرف داروي نالتروكسان استفاده از ايمپلنت آن است. از ويژگي هاي اين روش استفاده طولاني مدت بدون نياز به مصرف روزانه خوراكي آن است با اين روش همواره مقدار مشخصي از دارو وارد بدن ميشود.
در درمان اعتياد و وابستگي به انواع محرک ها  مانند کمیکال و… و همچنين درمان وابستگي به الكل و ديگر مواد توهم زاها مثل ماري جوآنا ( حشيش ) نيز مؤثر است ، اين روش باعث كاهش وسوسه ي فرد براي مصرف مجدد و هم چنين بروز علائم محروميت ناشي از عدم مصرف مواد مخدر ميشود و افراد
ديگر لذتي از مصرف نمي برند
بیمارستان ترک اعتیاد دکتر جوادی بعداز سم زدايي ، كاشت نالتروكسان توسط جراح انجام ميشود و فرد بهتر است براي رواندرماني هفته اي يكبار به روانشناس و ماهي يكبار براي ويزيت روانپزشكي با دكتر خود در ارتباط باشد تا به نتيجة قطعي و بهبودي كامل خود برسد.

سوالات متداول در مورد ترک کمیکال

ترک کمیکال چند روز طول میکشد؟

مدت زمان ترک کمیکال به عواملی مانند: شرایط سنی شخص مصرف کننده، مدت زمان مصرف و دوز مصرفی کمیکال در روز بستگی دارد و میتواند یک هفته تا سه هفته دوره بستری بیمار زمان ببرد.

بهترین روش ترک کمیکال چیست؟

دریافت برنامه درمانی جامع برای ترک اعتیاد کمیکال در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی این امکان را به بیماران خود میدهد که بهترین راه ترک کمیکال را طبق شرایط خود انتخاب کنند.

چگونه کمیکال را ترک کنیم؟

برای ترک همیشگی کمیکال و کنترل علائم ترک می‌بایست دوره بستری برای ترک کمیکال تحت نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد صورت بگیرد و بعد از زمان سم زدایی نیز دوره درمانی خود را تحت نظر پزشک و روانشناس ادامه دهید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

11 + 18 =

کمیکال بعد ترک حفظ کردن خود از همه سخت تره
من چند بار ترکش‌کردم و لی متاسفانه باز مصرفش کردم
به حرف این که یک بار بزنم
ولی باز زدم یه مدتی
وای این بار که تازه شروع کردم به ترکش
دیگه به هیچ‌وجع نمیخوام این مواد مصرف کنم
حتی واسه تفریح و لغزش گل سگش‌شرف داره به این حرومزاده
واقعا کمیکال نابودت میکنه تا جایی که وقتی میفهمی که خیلی دیره
داداشای گل که این جنس میکشین
حتی یک‌روزم زود تر ترکش کنین یک روز تو‌زندگیتون جلوترین
من با یک‌سال مصرف این جنس هرچی داشتم از دست دادم
یک سال از زندگیم از بین رفت
و حالا دباره از نو شروع کردم
واقعا هر بار ترک کردم زندگیم رو‌قلتک‌افتاد
هرباذ که دوباره زدم زندگیم گره خورد
۲بار تاحالا خودم ترکش کردم بدون کمک کسی
ولی اینبار به خودم قول دادم که آخرین باره

امیر ایراهیم زاده
5 مرداد 1400

  برای جلوگیری از لغزش و کنترل وسوسه ذهنی خود در این زمینه حتماً از روانشناس و روانپزشک متخصص ترک اعتیاد راهنمایی بگیرید.

  hdmteam
  16 شهریور 1400

همین حالا تماس بگیرید

02179441
Call Now Buttonمشاوره رایگان