مضرات سوء مصرف الکل در دوران بارداری

عوارض مصرف الکل در ماه اول بارداری
تاریخ انتشار : 28.11.1398
کلینیک دکتر جوادی

بارداری یکی از مهم ترین دوران زندگی برای هر مادر و پدری است. سبک زندگی شما در بارداری و مراقبت هایی که انجام می دهید می تواند تضمین به دنیا آمدن یک جنین سالم و توانمند باشد. یکی از رایج ترین سوالات در مراقبت های دوران بارداری در مورد مصرف الکل و عوارض آن است. امروز می خواهیم در مورد مصرف الکل در بارداری و عوارض آن روی جنین صحبت کنیم پس در این مقاله همراه کلینیک دکتر جوادی باشید.

عوارض مصرف الکل در ماه اول بارداری

عموما عوارض مصرف الکل در دوران بارداری در همان ماه های اولیه خودشان را نشان می دهند. کودکانی که والدینشان در دوران بارداری الکل مصرف می کنند، خطر ابتلا به سندروم جنین الکلی در آن ها به شدت افزایش می یابد. عموما مضرات سوء مصرف الکل در دوران بارداری از همان روز های اولیه و حتی زمانی که مادر از بارداری خود مطلع نیست اتفاق می افتد.

یکی از مهم ترین مواردی که برای ترک الکل در کلینیک دکتر جوادی به آن اهمیت داده می شود، ترک الکل در افرادی است که قصد بارداری دارند. از آنجایی عوارض اعتیاد به الکل خودشان را در ماه اول بارداری نشان نمی دهند بهتر است به محض مطلع شدن از بارداری نوشیدن الکل را متوقف کنید. سپس برای اطمینان، سونوگرافی های لازم و آزمایشات مربوط به غربالگری را انجام بدهید.

ترک اعتیاد الکل پیش از دوران بارداری

مصرف الکل در مردان پیش از بارداری

عموما زمانی که یک زوج برای بارداری تصمیم می گیرند همه مراقبت ها روی سلامت مادر و رفتارهای او متمرکز می شوند. در حالی‌ که سلامت پدر و سبک زندگی او در زمان اقدام به بارداری نیز نقش مهمی در کیفیت باروری و سلامت جنین ایفا می کند. مطالعات نشان می دهند که پدران برای پیشگیری از ابتلاء جنین به اختلالات خطرناک باید نوشیدن الکل را قبل از اقدام به بارداری متوقف کنند.

واقعیتی که وجود دارد این است که مشکلات باروری فقط مربوط به زنان نیست؛ و در صورت اقدام برای بارداری هم مادر و هم پدر باید به این موضوع توجه کنند. نوشیدن الکل توسط مردان علاوه بر افزایش خطر ابتلاء به سندرم جنین الکلی باعث مواردی از جمله کاهش اندازه مغز، کم وزنی نوزاد، اسکیزوفرنی، اوتیسم و نقص های مادرزادی می شود. از این رو آقایان هم باید برای ترک اعتیاد الکل پیش از بارداری اقدامات لازم را انجام بدهند.

تغذیه پدران و تاثیرات آن در کیفیت بارداری و سلامت جنین

داشتن یک تغذیه مناسب می تواند نقش بسزایی در قدرت باروری آقایان داشته باشد. ورزش کردن و دریافت مواد مغذی مانند روی می تواند در بهبود تولید اسپرم ها و یک بارداری بی نقص نقش موثری را ایفا کنند. بهترین مواد غذایی مفید برای افزایش قدرت باروری در مردان شامل موارد زیر است.

 

 • گوشت قرمز
 • قارچ
 • غذا های دریایی
 • تخم مرغ
 • ویتامین E
 • شکلات تلخ
 • موز

به خاطر داشته باشید که مواردی از جمله مصرف الکل، اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات و همچنین گرمای بیش از حد برای بیضه ها می تواند توانایی جنسی و قدرت باروری در مردان را کاهش بدهد؛ به همین دلیل باید از این موارد پرهیز کنید.

مصرف الکل در مردان قبل از بارداری

شایع ترین عوارض مصرف الکل والدین روی جنین چیست؟

اعتیاد والدین در دوران بارداری یا در زمان اقدام برای باردار شدن به شدت می تواند عوارض جبران ناپذیری بر روی سلامت مادر و جنین داشته باشد. دو سندروم شایع بر اثر مصرف الکل FASD و ARND است که به ترتیب عوارض جسمانی و ناتوانی های ذهنی را به همراه دارند. از جمله دیگر عوارض شایع ناشی از مصرف الکل که می تواند سلامتی نوزاد را به خطر بیاندازد شامل موارد زیر  هستند.

 • ناتوانی ذهنی یا ضریب هوشی پایین
 • استدلال و مهارت های ضعیف
 • بد خوابی و مشکلات خواب
 • مشکلات بینایی یا مشکلات شنوایی
 • مشکلات قلبی، کلیه ها یا استخوان ها
 • کوچک شدن سر
 • قد کوتاهتر از متوسط
 • کاهش استدلال در مباحث ریاضی و محاسباتی
عوارض مصرف الکل در دوران بارداری

در نظر داشته باشید که برای ترک اعتیاد قبل از بارداری به هیچ عنوان روند ترک بدون تجویز پزشک را در پیش نگیرید. از ترک مصرف الکل گرفته تا ترک گل در منزل هیچ کدام نباید بدون مشورت پزشک و سرخودانه صورت گیرند زیرا می توانند خطرات دیگری را در پی داشته باشند.

آیا مصرف الکل در بارداری باعث سرطان مغز استخوان می شود؟

تاکنون عوارض ناشی از مصرف روی جنین به وضوح برایمان آشکار شد. اما یک موضوع مهم این است که بسیاری از ما شنیده ایم مصرف الکل باعث سرطان مغز استخوان می شود و حالا می خواهیم ببینیم که این موضوع صحت دارد یا خیر.

آمار نشان می دهند که خطر ابتلا به این بیماری در میان کودکان تا ۴ سالگی بیشتر است. در طی تحقیقاتی که صورت گرفت پزشکان متوجه شدند که مصرف الکل در دوران بارداری احتمال ابتلا به بیماری سرطان مغز استخوان در کودکان را تا 56 درصد افزایش می دهد که آمار بسیار قابل توجهی است. از این رو به هیچ عنوان نباید مصرف این نوشیدنی اعتیادآور را دست کم بگیریم و باید خطرات آن را مانند اعتیاد به دیگر مواد مخدر جدی بگیریم.

اثرات مصرف الکل روی جنین

توصیه هایی برای ترک اعتیاد پیش از اقدام به بارداری

به خاطر داشته باشید که قطع مصرف حتی یک قطره الکل می تواند به داشتن فرزندی سالم تر کمک کند. ما در کلینیک دکتر جوادی برای همه کسانی که قصد بارداری دارند، همه خدمات ترک اعتیاد از ترک الکل گرفته تا ترک اعتیاد تریاک را ارائه می دهیم؛ تا والدین بتوانند داشتن یک زندگی بهتر با فرزندی سالم تر را تجربه کنند.

شما نیز می توانید برای یافتن پاسخ هر سوال در ارتباط با اعتیاد دوران بارداری با شماره 02122222241 تماس حاصل فرمایید. مشاورین با تجربه ما همیشه آماده پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان هستند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید