ترک اعتیاد اکسی کدون

ترک اکسی کدون

اکسی کدون با نام تجاری اکسیکانتین داروی مسکن مخدر و صنعتی قدرتمندی است که با نام فاروکسی نیز تجویز می‌شود. پزشکان آن را برای درمان درد متوسط تا شدید تجویز می‌کنند. متأسفانه تجویز این مسکن مخدر قوی طی دهه گذشته به شدت رو به افزایش بوده است و به همین دلیل افراد بیشتری به ترک اعتیاد اکسی کدون نیاز پیدا می‌کنند.
اگر خود یا یکی از نزدیکانتان به اکسی کدون وابستگی پیدا کرده‌اید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

3.2
(6)

اکسی کدون چیست؟

اکسی کدون یک داروی ضد درد است. یک داروی افیونی مانند: مورفین، کدئین و متادون! هرچند اکسی‌کدون فقط با نسخه پزشک فروخته می‌شد و پزشکان این مسکن قوی را فقط برای مدیریت درد تجویز می‌کنند، متاسفانه مقدار قابل توجهی اکسی‌کدون به بازارهای غیرقانونی راه یافته است.

تغییر دادن مکانیسم زمان اثرگذاری در نسخه‌های ابتدایی اکسی‌کدون باعث شد که مصرف‌کنندگان تفریحی فقط اثرات تسکین‌دهندگی دارو را حس نکنند و در عوض حالت سرخوشی و نشئگی‌ای را تجربه کنند که بی‌شباهت به اثرات مصرف هروئین نبود. بیمار باید مصرف خودسرانه خود را قطع کند و با مراجعه به مراکز تخصصی درمان اعتیاد، برای ترک اکسی کدون اقدام کند.

امروزه مشاهده می‌شود که روش‌های غیراصولی درمانی مانند ترک متادون با اکسی کدون نیز رواج پیدا کرده است که معمولا بدون نظارت پزشک متخصص ترک اعتیاد انجام می‌شود و متاسفانه در بسیاری از موارد منجر به سوءمصرف اکسی کدون و اعتیاد به آن می‌شود.

عوارض سوءمصرف اکسی‌کدون

سوءمصرف این داروی مخدر عوارض جانبی متعددی به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به خشکی دهان، بی‌اشتهایی، سرگیجه و حالت تهوع اشاره کرد. مصرف‌کنندگان اکسی‌کدون دچار سردرد می‌شوند، تنفسشان دچار مشکل می‌شود یا نوسانات خلقی را تجربه می‌کنند. بیمارانی که اکسی‌کدون را مدتی طولانی برای تسکین درد مصرف می‌کنند، به تدریج با علائم شدیدتری روبه‌رو می‌شوند.

ایجاد تحمل دارویی

مصرف مقدار کافی از اکسی‌کدون باعث ایجاد تحمل دارویی می‌شود. مادامی که بیمار برنامه سم زدایی دارویی اکسی‌کدون را دریافت نکند یا مصرف دارو را کاملاً قطع نکند، این تحمل کمتر نمی‌شود.

منظور از تحمل دارویی این است که بدن به تدریج برای تجربه کردن همان اثرات قبلی به مقدار بیشتری از اکسی‌کدون نیاز پیدا می‌کند. بالا رفتن تحمل به راحتی منجر به ایجاد وابستگی می‌شود، در نهایت به اعتیاد کامل می‌انجامد و در نتیجه درمان اعتیاد به اکسی کدون ضرورت می‌یابد. چون استامینوفن در فرمولاسیون اکسی‌کدون وجود دارد، سوءمصرف درازمدت این دارو می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی دائمی کبد شود.

روش‌های ترک اکسی کدون

دقیقاً همان‌طور که شرایط هیچ دو بیماری مانند هم نیست، نمی‌توانید دو طرح درمان را پیدا کنید که دقیقاً مانند هم باشد. در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی، طیف کاملی از درمان‌های ترک اعتیاد با توجه به نیاز بیمار و تشخیص پزشک متخصص با بستری بیمار آغاز می‌شود. برنامه درمانی متناسب با نیاز هر بیمار توسط گروهی از متخصصین شامل روانشناس، روانپزشک و متخصص سم‌زدایی تهیه می‌شود.

طرح درمان بیمارانی که سابقه سوءمصرف اکسی کدون دارند، شامل سم‌زدایی و درمان دارویی نیز می‌شود. البته در این کلینیک علاوه بر نیازهای جسمی بیماران، نیازهای روانی‌شان نیز بررسی و برنامه چندلایه روزانه به آنها ارائه می‌شود. بیماران، برنامه درمان اعتیاد به روش بستری یا سرپایی را معمولاً حداقل 28 روز ادامه می‌دهند، البته متخصصین توصیه می‌کنند که بیماران حداقل 90 روز تحت مراقبت باشند. همچنین برخی بیماران به برنامه‌های درمانی طولانی‌تری نیاز پیدا می‌کنند.

مرکز خدمات سم زدایی بدن از مواد مخدر با نام کلینیک دکتر جوادی در این حوزه فعالیت دارد و بهترین خدمات را در زمینه سم زدایی بدن ارائه می دهد.

مشاوره، بخش اصلی ترک اعتیاد پس از اتمام مرحله سم‌زدایی است. در متون تخصصی مرتبط با ترک قطعی مواد مخدر، از مشاوره غالباً با اصطلاح روان‌درمانی یا رفتاردرمانی یاد می‌شود. این روش‌ها به گروه‌درمانی یکسانی مربوط می‌شوند، اما در هر کدام از این روش‌ها رویکردهای متفاوتی اتخاذ می‌شود. مشاوره انواع گوناگونی دارد؛ در این مرکز گونه‌هایی از مشاوره به بیماران ارائه می‌شود که بیشترین همخوانی را با اصول درمانی‌شان دارد.

روش‌های مشاوره برای کمک به ترک اعتیاد اکسی کدون در کلینیک دکتر جوادی: 

 • رفتاردرمانی شناختی (CBT): از آنجایی که این رویکرد منحصر به فرد، ترکیبی از روان‌درمانی و رفتاردرمانی است، بسیار متداول است.
 • مشاوره گروهی: جلسات مشاوره گروهی توسط مشاور هدایت می‌شود. مشاور یک یا چند مورد از مدل‌های مشاوره شناخته شده و پژوهش‌محور را برای هدایت بحث و بهبودی بیماران به کار می‌گیرد. در این فرآیند همزمان از ویژگی‌های منحصر به فرد درمان میان‌فردی استفاده می‌شود.
 • مشاوره خانوادگی: متخصصین ترک اعتیاد معتقدند که اعتیاد یک بیماری خانوادگی است. با این توصیف، منطقی است که انتظار داشته باشیم خانواده‌ها نقش مهمی در درمان ترک اعتیاد داشته باشند، البته نتایج پژوهش‌های انجام شده نیز درستی این فرضیه را تایید می‌کند.

بسیاری از خانواده‌هایی که با مشکل سوءمصرف اکسی‌کدون دست و پنجه نرم می‌کنند، فقط با عوارض مخرب این مشکل آشنایی دارند و در دریای ناامیدی غرق می‌شوند. شکی نیست که سوءمصرف اکسی کدون تجربه ناخوشایندی است و عوارض آزاردهنده‌ای را به زندگی بیمار و اطرافیانش تحمیل می‌کند، اما امید به بهبودی همواره وجود دارد. داستان‌های واقعی بیشماری از ماجرای زندگی افرادی که توانسته‌اند اعتیاد به داروهای مخدر تجویزی را با موفقیت ترک کنند، وجود دارد.

دلیل قدرت بالای اعتیادآوری اکسی کدون

بهره‌گیری از بهترین روش ترک اعتیاد برای درمان اختلال سوءمصرف اکسی‌کدون ضروری است. دلیل اعتیادآور بودن اکسی‌کدون و داروهایی مانند آن این است که این داروها اندورفین‌های مصنوعی را در مغز تولید می‌کنند. مصرف‌کنندگان در اثر مصرف دارو هجوم گرمایی مطبوع و آرامش‌بخش را احساس می‌کنند. مغز در پی مصرف درازمدت اکسی‌کدون دیگر اندورفین‌هایی را که احساسات خوشایندی را ایجاد می‌کنند، تولید نمی‌کند. به این ترتیب مصرف‌کننده وقتی اکسی‌کدون مصرف نمی‌کند، افسرده، کسل و بیمار می‌شود.

اهمیت درمان ترک اعتیاد اکسی کدون

به خاطر بسپارید که شرط موفقیت در درمان اعتیاد و وابستگی به اکسی‌کدون، مراجعه به متخصص ترک اعتیاد است. برخورداری از درمان مناسب و تخصصی به چند دلیل ضروری است، دلیل اول خطر اوردوز است. دلیل دوم عوارض جسمی و روانی مزمنی است که سلامتی و جان بیماران را تهدید می‌کند و دلیل سوم این است که بسیاری از بیماران دچار اختلال سوءمصرف مسکن‌های تجویزی، در نهایت به مصرف هروئین و جایگزین‌های خطرناک دیگری روی می‌آورند که ارزان‌تر و در دسترس‌تر هستند.

 

ترک اکسی کدون در کلینیک دکتر جوادی

درمان اکسی کدون در کلینیک دکتر جوادی توسط بهترین کادر روانپزشکی و روانشناس ترک اعتیاد، انجام می پذیرد، کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی یک مرکز ترک اعتیاد پیشرفته در تهران هست که کلیه امکانات رفاهی و هتلینگ اعم از اتاق‌های VIP و لوکس به صورت تفکیک شده، خدمات و سرویس‌های نگهداری بیمارستانی به صورت شبانه روزی ارائه میدهد

همچنین امکانات رفاهی برای همراهان بیمار، خدمات گروه درمانی، مشاوره‌های روزانه روانشناس اعتیاد به صورت خصوصی با بیمار و همراهان بیمار، خدمات اورژانس و آمبولانس در مواقع اضطراری، قرارداد همکاری با سایر بیمارستان‌ها در صورت بروز بیماری‌های جانبی خطرساز و … را به بیماران ارائه می‌دهد

  ویژگی های کلینیک تخصصی دکتر جوادی:

 • دارا بودن امکانات رفاهی و هتلینگ
 • بهترین کادر روانپزشکی و روانشناس ترک اعتیاد
 • روش های نوین درمانی
 • اتاق های مجزا با امکانات رفاهی ویژه
 • بهترین و مجهزترین مرکز با حضورشبانه‌روزی کادر درمانی
 • پیگیری پس از درمان

به خاطر بسپارید که خطر عفونت یا اوردوز مرگبار، بسیار جدی‌تر از آن است که نادیده‌اش بگیرید و درمان ترک اعتیاد را شروع نکنید. اگر سوال یا نگرانی خاصی درباره درمان اعتیاد به اکسی‌کدون دارید، همین حالا با شماره 02179441 تماس بگیرید.

به این مطلب چه امتیازی میدید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا 3.2 / 5. شمارش آرا: 6

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

خدمات مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

پنج + یک =

سلام وقت بخیر..سوال من اینه
من متادون مصرف میکنم..روزه یدونه 20
اگه بخام اکسی کدون مصرف کنم .چن روز باید استفاده کنم
ممنون میشم راهنمایی کنید

علی بابا
8 تیر 1400

  برای ترک لطفاً مواد دیگری را جایگزین نکنید.

  hdmteam
  24 شهریور 1400

سلام وقت بخیر
من حدودا یک سال هست کمردرد مزمن اکسی کدون مصرف میکنم در حال حاضر متاسفانه روزانه حدودا 300 میلی گرم مصرف میکنم میخواستم بدونم هزینه من برای ترک چقدر میشه و چند روز باید در کلیک بستری بشم.

ارادت

بابک
5 مرداد 1400

  جهت اطلاع از شرایط و هزینه های درمان اعتیاد لطفاً با شماره 02122222241 تماس حاصل فرمایید.

  hdmteam
  16 شهریور 1400

سلام… پدر من سرطان پیشرفته کبد داشتن والان در دوران پایان زندگی هستند. دکترشون بخاطر تحمل درد شدید بهشون قرص اکسی کدون 5 میلی داده اما پدر من به مدت چندین سال بود که خودشون از قرصهای متادون 40 در روز استفاده میکردن، من الان نمیدونم باید همون قرصهای متادون 40 رو بهش بدم یا قرصهای اکسی 5% رو جهت تحمل درد بهشون بدم ضمنا الان چند روزه که دیگه هوشیاری ندارن ونمتونن صحبت کنن. لطفا من رو راهنمایی کنید باسپاس

مسعود مشيدي
15 مرداد 1400

  مواردیکه پزشک با توجه به شرایط جسمی بیمار برای او دارو تجویز میکند حتماً در زمان قطع مصرف نیز باید از همان پزشک درخواست داشته باشید. مصرف برخی داروها برای سلامتی بیماران مفید است و تنها سوءمصرف داروها به قصد لذت و تحمل درد خماری، دارای عوارض و اعتیاد خواهد بود.

  hdmteam
  16 شهریور 1400
Call Now Buttonمشاوره رایگان