از کجا بفهمیم فردی اعتیاد به الکل دارد؟

نشانه های اعتیاد به الکل چیست
تاریخ انتشار : 4.02.1399
کلینیک دکتر جوادی

الکل یکی از شایعترین مواد مورد سوء مصرف در دنیاست که بیشترین افراد مبتلا به اعتیاد الکل، اعتیاد خود را انکار می‌کنند. با این وجود الکلیسم نوع شایعی از اعتیاد در جوامع مختلف است که اگر کنترل نشود می‌تواند عوارض وحشتناکی را به همراه داشته باشد. پس شاید بهترین راه حل شناخت افراد الکلی توسط اعضای خانواده باشد تا بتوانند در زمان مناسب زندگی عزیزترین فردشان را نجات بدهند. در این مقاله همراه کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی باشید تا ببینیم باید از کجا بفهمیم فردی اعتیاد به الکل دارد یا خیر!

از کجا می توان فهمید که فردی الکل مصرف کرده است؟

معمولا فردی که الکل مصرف کرده باشد خوشحال و سرحال می‌شود اما در برخی موارد اعمال و رفتار او به گونه ای نیست که دیوانه به نظر برسد و تفاوت زیادی با آدم های عادی داشته باشد. یکی از بارزترین نشانه های مصرف الکل یا دیگر مواد مخدر عدم کنترل فرد روی کنترل حافظه و تصمیم گیری هایش است. حافظه فردی که الکل مصرف کرده خیلی زود تحت تاثیر قرار می‌گیرد و ممکن است تصمیماتی بگیرد که به سرعت از آنها پشیمان شود. از آنجایی که وابستگی مصرف الکل بیشتر یک وابستگی ذهنی است، استفاده از روانشناسی ترک اعتیاد می تواند اولین قدم موثر برای فرد بیمار محسوب شود.

نشانه های مصرف الکل

افراد مبتلا به الکلیسم در بعضی موارد پرخاشگر و تند خو می‌شوند و اختیار اعصاب خود را از دست می‌دهد. این افراد اختیار حرکات خود را از دست داده، بریده بریده و شل حرف می‌زنند و دچار تاری دید می‌شوند.

چه زمان مصرف الکل اعتیاد محسوب می شود؟

بسیاری از افراد اعتیاد خود به سوء مصرف الکل را انکار می‌کنند. اما اگر اطرافیان آگاهی کامل از نشانه های سوء مصرف مواد مخدر و الکل داشته باشند می‌توانند در دوران زود هنگام به بیمار کمک بیشتری کنند. اعتیاد به مصرف الکل زمانی اتفاق می‌‌افتد که در اثر مصرف مکرر الکل، بدن فرد تحمل پیدا کرده و دچار وابستگی جسمی و روانی می‌شود. در پی تحمل ایجاد شده، بدن برای کسب لذت‌‌های قبلی به میزان بیشتری از الکل نیاز پیدا می‌کند. همین افزایش مداوم در مقدار مصرف، روز به روز به شدت اعتیاد می ‌افزاید و می‌تواند سلامت جسمی و مغزی بیمار را به شدت تحت تاثیر قرار بدهد.

شایع ترین بیماری هایی که بر اثر اعتیاد به مصرف الکل رخ می دهند

شناخت بیماری هایی که بر اثر سوء مصرف الکل بروز پیدا می‌کنند یکی از نشانه های بارز اعتیاد به الکل است. الکل به مرور زمان سلامت کبد و قلب و دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ممکن است زمینه ساز برخی از سرطان‌ها خاص در افراد شود.

تشخیص فرد الکی

سرطان در افراد الکلی

مصرف الکل به مدت طولانی باعث ایجاد سرطان های مختلف نظیر سرطان مری، دهان، گلو و حنجره می‌شود و تاثیر منفی روی این قسمت های بدن دارد. در زنان مصرف الکل احتمال بروز سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

سیستم ایمنی بدن فرد الکلی

به طور کلی الکل می‌تواند روی سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی گذاشته و باعث ضعیف شدن فرد در برابر انواع بیماری شود.

مصرف الکل و ابتلا به پانکراتیت

پانکراس یا لوزالمعده وظیفه رساندن انسولین برای هضم مواد غذایی را دارد. مصرف طولانی مدت الکل می‌تواند باعث ورم لوزالمعده یا بیماری پانکراتیت شود. از نشانه های این بیماری دل دردهای بسیار شدید است.

متاسفانه این بیماری ها بر اثر مصرف طولانی مدت الکل رخ می‌دهند و یک آلارم جدی برای ترک الکل محسوب می‌شوند.

چه کسی معتاد به الکل است

خانواده های افراد مبتلا به الکلیسم بخوانند

همیشه گفته‌ایم که یکی از مهم‌ترین مراحل که می‌تواند در دوره ترک اعتیاد به بیماران کمک کند حمایت خانواده و عزیزان فرد معتاد است. در مورد اعتیاد به الکل و عوارض ترک آن هم یک سری نکات وجود دارد که در صورت آگاهی و همکاری خانواده با فرد در حال ترک اعتیاد الکل ، این مرحله با موفقیت پشت سر گذاشته می‌شود. در ادامه به برخی از این موارد اشاره کرده‌ایم.

  • بهتر است با بیمار در مورد روش‌‌های اجتناب از مصرف و همچنین راه‌های مقابله با موقعیت‌ های مشکل نظیر برخوردهای اجتماعی یا حوادث استرس زا به بحث بپردازید.
  • عود مصرف امری شایع است. کاهش یا قطع مصرف اغلب نیاز به اقدامات مکرر و همدلی اطرافیان دارد.
  • بیمار را محکوم نکنید. به او بگویید که افراد مختلفی ممکن است در دام اعتیاد مصرف الکل گرفتار شوند و آنها را به جلسات گروه درمانی اعتیاد تشویق کنید.
  • برای جلوگیری از مصرف دوباره شرایط مطلوبی را برای فرد فراهم کنید و از روش های جایگزین با بیمار صحبت کنید.
  • عوارض جسمی و روحی هنگام ترک اعتیاد الکل آگاه شوید و فرد در حال ترک الکل را درک کنید.

ترک الکل چه عوارضی دارد

اگر شما با دیدن این علائم و نشانه‌ها در عزیزانتان احتمال ابتلا به سوء مصرف الکل در آنها می‌دهید، می‌توانید برای دریافت مشاوره های تخصصی تر با شماره تلفن 22222241-021 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید