بهترین داروی گیاهی برای ترک مشروب چیست؟

بهترین داروی گیاهی برای ترک مشروب-https://drjavadiclinic.com/
تاریخ انتشار : 22.04.1401
مدیر سایت
3.4
(23)

وابستگی و اعتیاد به مصرف الکل از جمله اختلالاتی است که افراد زیادی را درگیر خود کرده است. اعتیاد به الکل مانند هر ماده مخدر دیگری می‌تواند به شدت روی ضعف تعاملات فردی، شکست‌های شغلی و اختلالات رفتاری اثر سوء بگذارد. از طرف دیگر استفاده از طب سنتی و داروی گیاهی یک روش دیرینه برای ترک الکل به حساب می‌آید که کمترین عوارض را دارد. در این مطلب به تعریف الکلیسم، بررسی فرآیند سوء‌مصرف الکل و نیز شناخت بهترین داروی گیاهی برای ترک مشروبات الکلی می‌پردازیم.

اعتیاد به مشروب را جدی بگیرید

یکی از انواع شایع اعتیاد، اعتیاد به مشروب است که اصطلاحاً به آن الکلیسم می‌گویند. الکلیسم‌ عبارت است از وابستگی جسمی و روانی به الکل که‌ موجب بروز بیماری‌‌های جسمی و روانی مختلف و ایجاد مشکلات رفتاری می‌‌شود. گاهی افرادی که دچار سوء‌مصرف الکل هستند، در ترک مشروب موفق نمی‌شوند. دلیلش این است که این افراد تحت فشار و اجبار، اقدام به ترک مشروب می‌کنند و از لحاظ ذهنی و روانی آمادگی ترک را ندارند. کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی برای ترک اعتیاد بیماران، بر انجام درمان‌های اصولی و ایجاد آمادگی ذهنی آن‌ها تاکید می‌کند.

بهترین داروهای گیاهی ترک مشروب

الکل موجود در مشروبات الکلی اتانول نام دارد و از تخمیر میوه، سبزی و دانه‌های گیاهی به دست می‌آید. هر کدام از مشروبات الکلی میزان متفاوتی از الکل را دارند که معمولا بیشترین میزان آن در ویسکی و عرق وجود دارد. در بحث اعتیاد به الکل یکی از بهترین و امن‌ترین روش‌ها، استفاده از داروی گیاهی ترک مشروب است.

اصلی‌ترین جنبه‌های اعتیاد به الکل

اعتیاد به مشروب دو جنبه اصلی دارد که بررسی این موارد و شناخت صحیح آن‌ها، مهم‌ترین عامل در فرآیند ترک مصرف مشروب بدون بازگشت است. تقویت عزت نفس بهترین راه جلوگیری از اعتیاد است. بنابراین ارتباط عزت نفس و اعتیاد نباید نادیده گرفته شود.

وابستگی جسمی به مشروب

 وابستگی جسمی از آن جهت است که باعث می‌‌شود فرد در اثر مصرف نکردن الکل دچار علائم بدنی نظیر سردرد، خماری و بدن درد شود. اما با تحمل دوره سم‌زدایی و استفاده از داروهای گیاهی ترک مشروب به تدریج این علائم به طور کامل محو خواهند شد. به همین دلیل است که داروهای گیاهی برای ترک مشروب جزو پرکاربرد‌ترین روش‌هاست.

داروی گیاهی برای ترک مشروبات الکلی

وابستگی روانی به مشروب

گاهی نشانه‌های وابستگی روانی به الکل، قوی‌تر از وابستگی‌های جسمانی ظاهر می‌شود. افسردگی، اضطراب، پریشانی و عدم تمرکز از جمله پیامدهای ترک ناگهانی الکل هستند. وسوسه‌‌های فکری و احساس پوچی و سردرگمی از عدم مصرف الکل یکی از مواردی است که توانایی مقاومت بیماران را در طی دوره درمان کاهش می‌دهد. در نظر داشته باشید که این فرآیند با درمان روان‌‌شناختی توسط متخصص روانشناس و همچنین گروه درمانی اعتیاد بسیار سهل و آسان می‌شود.

بهترین روش‌های ترک اعتیاد به مشروب

برای ترک اعتیاد به هر ماده مخدری از ترک هروئین گرفته تا ترک سیگار روش‌های مختلفی وجود دارد که معمولا بهترین گزینه استفاده از روش‌های ترکیبی است. در ادامه با برخی از رایج‌ترین و بهترین روش‌های ترک اعتیاد به الکل آشنا می‌شویم.

۱- ترک اعتیاد مشروب به روش روان‌درمانی

یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که باید پایه درمان هرگونه ترک اعتیاد باشد، مشاوره و روان‌درمانی است. در این روش فرد ابتدا از لحاظ ذهنی و روحی انگیزه لازم برای شروع یک تغییر مثبت را پیدا کرده و دوره درمان را با کیفیت بهتری پشت سر می‌گذارد. ارتباط فرد بیمار با مراکز ترک اعتیاد که دارای مشاورین تخصصی در این حوزه هستند، ریسک ترک اعتیادهای ناموفق را به شدت کاهش می‌دهد.

۲- استفاده از گیاهان دارویی برای ترک اعتیاد به مشروب

استفاده از گیاهان دارویی یکی از بهترین گزینه‌های ترک سوء‌مصرف الکل است و پیشنهاد می‌شود که حتما در کنار روش روان‌درمانی استفاده شود. داروی گیاهی مورد استفاده برای ترک الکل باعث بیزاری از مصرف مشروب شده و همچنین موجب پاکسازی و ترمیم بافت‌های آسیب دیده بر اثر اعتیاد به مشروب می‌شود.

مصرف داروی گیاهی ترک الکل یکی از مرسوم‌ترین پیشنهادهایی است که در کنار روان‌درمانی،به عنوان جایگزین مشروبات الکلی به بیمار توصیه می‌گردد.

به طور کلی یک گیاه خاص برای ترک تضمینی اعتیاد به الکل وجود ندارد، اما بسیاری از خوراکی‌ها و درمان‌های طب سنتی هستند که نه تنها به روند درمان کمک می‌کنند بلکه باعث سم‌زدایی و بهبود سلامت بدن بعد از قطع مصرف الکل می‌شوند. بنابراین اگر تصمیم به ترک مشروبات الکلی گرفته اید بهتر است با مرکز تخصصی ترک الکل تماس بگیرید.

۳- ترک اعتیاد به مشروب با سم‌زدایی

یکی از روش‌های ترک مشروبات الکلی از طریق سم‌زدایی است که باعث می‌شود اعتیاد جسمی فرد به الکل کم‌کم از بین برود. اما یادتان باشد که نباید قدرت اعتیاد ذهنی را دست کم بگیریم.

توصیه متخصصین در مرکز ترک اعتیاد دکتر جوادی این است که حتما در کنار این روش از درمان‌های روانشناسی هم استفاده شود. معمولا مرحله سم‌زدایی قسمت سخت روند ترک اعتیاد است. هر چه دوز ماده مخدر بالاتر باشد این روند مشکل‌تر می‌شود. به عنوان مثال مرحله سم‌زدایی برای ترک شیشه ممکن است با درد و علائم بیشتری همراه باشد که معمولا با تجویز داروهای مختلف این مرحله آسان‌تر می‌شود.

رایج‌ترین داروهای گیاهی برای ترک مشروبات الکلی کدامند؟

باید در نظر داشته باشید که معمولا این خوراکی‌ها در ترک الکل با طب سنتی اولاً در کنار روش‌های دیگر مانند روان‌درمانی تأثیر خود را نشان می‌دهند، ثانیاً کاربرد آن‌ها برای بعد از دوره ترک بیشتر است. مهم‌ترین خوراکی‌ها در درمان گیاهی ترک مشروب شامل موارد زیر می‌شود:

 

گیاهان دارویی برای ترک مشروب
  • کرفس
  • گیاه قاصدک
  • خرما
  • عصاره گیاه کودزو
  • کدو تلخ

عوامل موثر در ترک تضمینی اعتیاد به مشروبات الکلی

با اینکه عمده فرآیند ترک اعتیاد به خود فرد بستگی دارد، اما از جمله عوامل موثر در ترک تضمینی اعتیاد به الکل، همراهی خانواده و اطرافیان فرد است که از لحاظ روانی به شدت روی انگیزه فرد بیمار تأثیر می‌گذارد. عامل موثر بعدی این است که هرچه زمان مصرف فرد یا میزان مصرف کمتر باشد، روند ترک بسیار آسان‌تر می‌شود. بخاطر داشته باشید که ترک الکل غیر ممکن نیست و همیشه راهی برای آن وجود دارد.

ترک اعتیاد به مشروب شروع یک زندگی دوباره است

از آنجایی که هنوز برخی متخصصین بر این باورند که اعتیاد به مشروب یک اختلال روانی است نه بیماری، ترک مشروب باعث ایجاد حس فوق‌العاده‌ای در فرد می‌شود. بعد از اتمام دوره درمان فرد با استفاده از داروی گیاهی ترک مشروب هم‌زمان با روان‌درمانی، فرد دیگر دچار اختلال در روند تصمیم‌گیری مغز یا اختلالات رفتاری نمی‌شود؛ در این صورت می‌تواند شروع یک زندگی سالم و بدون تنش را تجربه کند.

افرادی که به سوء‌مصرف الکل دچار بودند، بعد از اتمام دوره درمانی ترک اعتیاد اظهار داشته‌اند که زندگی فردی، احساسی، کاری و خانوادگی با کیفیتی را تجربه کرده‌اند.

به طور کلی ترک هر نوع ماده مخدر یا رفتار ناهنجار طبیعتاً کمک شایانی به بهتر شدن زندگی افراد می‌کند. متخصصین با تجربه در کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی در تلاشند تا جای ممکن این روند بهبود را برای بیماران تسهیل کنند. اگر شما یا یکی از عزیزانتان دچار سوء‌مصرف مواد یا اختلال رفتاری خاصی هستید، می‌توانید برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر با شماره 02122222241 تماس بگیرید.

به این مطلب چه امتیازی میدید؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رای شما ثبت شود

میانگین آرا 3.4 / 5. شمارش آرا: 23

رایی یافت نشد. اولین نفری باشید که رای میدهید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

14 − یازده =

Call Now Buttonمشاوره رایگان