آیا ترک شیشه با ریتالین امکان پذیر است؟

ترک شیشه با قرص ریتالین
تاریخ انتشار : 11.01.1399
کلینیک دکتر جوادی

از آنجایی که ترک اعتیاد شیشه یک فرآیند بسیار حساس و زمان بر است، شما نمی توانید با استفاده از روش های خانگی و به تنهایی این مشکل را حل کنید. در این زمان عده ای از افراد به مصرف مخدر هایی با دوز های پایین تر روی می آورند و تصور می کنند که ساده ترین روش را انتخاب کرده اند. یکی از رایج ترین قرص ها برای ترک اعتیاد شیشه قرص ریتالین است که از لحاظ ساختاری به مخدر شیشه شباهت دارد. در این مقاله قرار است به بررسی صحت ترک اعتیاد شیشه با ریتالین و عوارض آن بپردازیم.

ریتالین چیست؟

قرص ريتالين خواصي شبيه آمفتامين ها دارد. آمفتامين ها گروهي از داروها هستند كه از نظر ساختمانی با ناقل هاي عصبی نوراپی نفرين، اپی نفرين و دوپامين مربوطند و آن ها را به نام محرک سيستم عصبی مركزی نيز می شناسند. عده ای از افراد شنیده اند که در کلینیک ترک اعتیاد از قرص ریتالین برای ترک اعتیاد مخدر هایی مانند شیشه استفاده می شود. اما باید بدانید که این دارو به خودی خود اعتیادآور بوده و مصرف خودسرانه آن نه تنها باعث ترک اعتیاد نمی شود بلکه می تواند مشکلات بیشتری را هم به وجود بیاورد.

ترک اعتیاد شیشه با قرص ریتالین امکان پذیر است؟

چگونه شیشه را ترک کنیم؟

حال سوال به وجود می آید که بهترین راه ترک اعتیاد به شیشه چیست؟ بخشی از فرآیند ترک اعتیاد شیشه طبق نظر پزشک با مصرف دارو صورت می گیرد اما بهترین روش ترک اعتیاد شیشه طی کردن مراحل زیر است.

 • درمیان گذاشتن صادقانه اطلاعات مورد نیاز با پزشک متخصص
 • آموزش های لازم برای کاهش تمایل به مصرف مواد مخدر
 • آموزش راه حل هایی برای مدیریت شرایطی که بر اثر تغییرات خلق و خو در دوره ترک اعتیاد به وجود می آید
 • آموزش سبک صحیح زندگی سالم از رژیم غذایی تا فعالیت های بدنی
 • کمک به بهبود شرایط جسمانی بیمار
 • انتخاب بهترین روش سم زدایی
 • فراهم کردن شرایط مناسب برای ترک اعتیاد
 • به کار گرفتن روش های درمانی کمکی
 • حمایت خانواده و عزیزان فرد بیمار

عوارض ترک شیشه با ریتالین

تاثیر استفاده از روش های تدریجی در ترک اعتیاد شیشه

به خاطر داشته باشید که همیشه استفاده از روش های تدریجی برای ترک اعتیاد نتیجه های بهتری به همراه دارند. امروزه در بیشتر کلینیک های تخصصی معتبر از چند روش به طور همزمان برای درمان بیماران مبتلا به مصرف شیشه یا دیگر مواد مخدر استفاده می شود. به کار گیری روش هایی مانند گروه درمانی، آر تی ام اس و روان درمانی در کنار سم زدایی صحیح فرآیند ترک اعتیاد بدون بازگشت را به مراتب برای بیماران آسان تر می کند.

آیا ترک شیشه با قرص ریتالین امکان پذیر است؟

ریتالین از نظر ساختار شباهت هایی به ماده مخدر شیشه دارد و همین موضوع می شود که بتوان از آن به عنوان یک داروی نگه دارنده ای استفاده کرد که از بروز عوارض قطع مصرف شیشه جلوگیری کند. در این زمان پزشک تشخیص می دهد که برای ترک اعتیاد تدریجی بیمار ریتالین مجاز است یا خیر. این بدان معنا نیست که همه افراد می توانند برای ترک اعتیاد تدریجی شیشه از قرص ریتالین استفاده کنند. عوارض مصرف خودسرانه ریتالین مانند عوارض متادون و قرص ب2 می تواند آسیب های جدی را به همراه داشته باشد. پس شرایط مصرف این دارو حتما باید با تجویز پزشک صورت گیرد.

قرص ریتالین برای ترک اعتیاد شیشه

عوارض مصرف ریتالین در دوران بارداری چیست؟

بسیاری از خانم های مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر مانند شیشه قبل از بارداری اقدام به ترک اعتیاد می کنند. اما برخی از آن ها روش صحیحی برای ترک اعتیاد انتخاب نمی کنند. به عنوان مثال ترک اعتیاد شیشه با ریتالین می تواند به اندازه خود اعتیاد به شیشه به جنین آسیب برساند. ریتالین جزو داروهایی است که برای درمان افسردگی هم مصرف می شود. اگر شما باردار هستید به هیچ عنوان نباید قرص ریتالین را بدون تجویز پزشک مصرف کنید. تحقیقات نشان می دهند که مصرف ریتالین در بارداری افزایش ریسک نقایص قلبی در جنین را به همراه دارد.

فرآیند سم زدایی ریتالین قبل از بارداری

گاهی ممکن است وابستگی به خود قرص ریتالین وجود داشته باشد که در این صورت باید قبل از اقدام به بارداری فرآیند سم زدایی انجام شود. سوال اکثر خانم های باردار این است که فرآیند سم زدایی چند روز طول می کشد؟ پاسخ این سوال کاملا بستگی به میزان مصرف و مدت زمان اعتیاد دارد که حتما باید با نظر پزشک متخصص و انجام آزمایش های لازم صورت گیرد. اما نکته مهم این است تا جای ممکن قبل از تصمیم به بارداری باید برای ترک ریتالین و هر مخدر دیگری اقدام شود. زیرا بسیاری از آسیب ها در 3 ماهه اول بارداری به جنین وارد می شوند.

بهترین روش ترک اعتیاد شیشه با ریتالین

پزشکان درباره روش ترک اعتیاد شیشه با ریتالین چه می گویند؟

به خاطر داشته باشید که مصرف قرص ریتالین برای ترک اعتیاد شیشه در مرکز سم زدایی بدن فقط بخشی از مسیر ترک اعتیاد شیشه است و حتما باید در کنار روش های دیگر استفاده شود. خواست قلبی بیمار و کمک های تخصصی افرادی که در کلینیک هستند بخش دیگر این مسیر روشن را تشکیل می دهند.

شما هم می توانید در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر با شماره تلفن 22222241-021 تماس حاصل فرمایید و خواسته خود را با کادر مجرب کلینیک ترک اعتیاد دکتر جوادی در میان بگذارید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

بهرام
2.02.1399

سلام.
ایا ترک شیشه با داروی گیاهی امکان پذیر است ؟لطفن توضیح دهید

  کلینیک دکتر جوادی
  7.02.1399

  سلام
  متاسفانه امکانپذیر نمیباشد و هم چنین برای ترک قطعی شیشه حتما با یک روان شناس متخصص در زمینه اعتیاد در ارتباط باشید تا بتوانید بر مشکلات ذهنی و روحی که شیشه برای شما ایجاد کرده است نیز غلبه کنید.